Inspired by Lester William Polsfuss

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
rockozaurus
Posts: 597
Joined: 22 Jan 2009, 14:40
Location: London

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by rockozaurus » 13 May 2014, 12:46

Dobro,kad niko nece,ja cu...Mislim da imam pravo,s obzirom na obrazovanje koje posedujem(u sferi dizajna),da pomenem nekoliko stvari,koje meni licno smetaju,izkljucivo sa estetske strane.Neko ce reci da nije takticno ali s obzirom da je autor okacio slike sam,tj.ima zelju da nam pokaze rezultate svoga rada,znaci da je spreman ne samo na hvale a i na (konstruktivnu)kritiku?Elem,da podjemo redom;kod prve gitare,na prvoj slici,mislim da je headstock,dosta prenatrpan kojekakvim natpisima,simbolima itd.Mislim da ova plocica na kojoj e nalazi majstorov logo,niti je naj srecnije uradjena,niti je na pravom mestu.Ovako odradjena,mislim da bi vise pristajala na nekoj galanteriji...Mesto na kojem je postavljena je dosta banalno i ocekivano,pogotovu kada imamo u vidu da se radi o kopiji jednog doooooosta poznatog modela.Ja bi to stavio(ako bi stavljao),recimo na zadnjem delu glave.Dalje,ova sedefna kompozicija isto tako nije bas naj srecnije odradjena(moguce da foto aparat deformise).Ivice izgledaju dosta neravno isecene i inkrustirane a i sama kompozicija deluje nekako nestvarno....I na kraju,ovaj masivni natpis na truss rod coveru.Sve zajedno pogledano izgleda veoma neizbalansirano u odnosu na telo.Na gitari 2 i 3 mi smeta ova sarenija u burstu !?Da li je to namerno ili slucajno,ne znam ali meni to nekako ne "sedi".Barem ja vidim tako nesto prvi put u zivotu.Ovim ne zelim da nipodastavam niciji rad,sa majstorem nikada nisam imao nikakav odnos i stvarno ne poznajem coveka,tj.nista licno.Ovo je samo moje misljenje i ne zelim da angazujem nikoga istim.Ajde. :ziveli:

User avatar
Hillybilly
Posts: 855
Joined: 21 Mar 2008, 11:36
Location: Zemun

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by Hillybilly » 13 May 2014, 15:22

Evo moje lutkice...
Spoiler:
Image
Uskoro cu snimiti i neki clip.
Jedina kritika Obosu, koju mogu da mu uputim, je da ih naplaćuje malo! Ako radi toliko bolje od originala, treba i da košta. Naprava je nestvarno dobra. Sama veština kojom su uradjeni inleji, laminirani troslojni bindinzi i ostalo je za divljenje. Koliko ima majstora ovde koji bi znali i hteli time da se zezaju...!? To su detalji koji čine rzliku izmedju majstora i "majstora"...

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by oboss » 14 May 2014, 00:16

rockozaurus wrote:Dobro,kad niko nece,ja cu...Mislim da imam pravo,s obzirom na obrazovanje koje posedujem(u sferi dizajna),da pomenem nekoliko stvari,koje meni licno smetaju,izkljucivo sa estetske strane.Neko ce reci da nije takticno ali s obzirom da je autor okacio slike sam,tj.ima zelju da nam pokaze rezultate svoga rada,znaci da je spreman ne samo na hvale a i na (konstruktivnu)kritiku?Elem,da podjemo redom;kod prve gitare,na prvoj slici,mislim da je headstock,dosta prenatrpan kojekakvim natpisima,simbolima itd.Mislim da ova plocica na kojoj e nalazi majstorov logo,niti je naj srecnije uradjena,niti je na pravom mestu.Ovako odradjena,mislim da bi vise pristajala na nekoj galanteriji...Mesto na kojem je postavljena je dosta banalno i ocekivano,pogotovu kada imamo u vidu da se radi o kopiji jednog doooooosta poznatog modela.Ja bi to stavio(ako bi stavljao),recimo na zadnjem delu glave.Dalje,ova sedefna kompozicija isto tako nije bas naj srecnije odradjena(moguce da foto aparat deformise).Ivice izgledaju dosta neravno isecene i inkrustirane a i sama kompozicija deluje nekako nestvarno....I na kraju,ovaj masivni natpis na truss rod coveru.Sve zajedno pogledano izgleda veoma neizbalansirano u odnosu na telo.Na gitari 2 i 3 mi smeta ova sarenija u burstu !?Da li je to namerno ili slucajno,ne znam ali meni to nekako ne "sedi".Barem ja vidim tako nesto prvi put u zivotu.Ovim ne zelim da nipodastavam niciji rad,sa majstorem nikada nisam imao nikakav odnos i stvarno ne poznajem coveka,tj.nista licno.Ovo je samo moje misljenje i ne zelim da angazujem nikoga istim.Ajde. :ziveli:
Prvo da ti se zahvalim na komentarima, sugestijama i kritikama jer sama cinjenica da si se potrudio da podrobno pogledas gitare i das svoje misljenje je za mene kompliment. Bez zelje i potrebe da se pravdam ili branim evo par odgovora na komentare.
Sve tri gitare su radjene po porudzbini te su elementi i ukrasi na njima radjeni u konsultaciji sa vlasnicima i realizovani tek po njihovom odobrenju. Inlejsi na prvom modelu izrezani od MOP a su ravnih ivica i postavljena fotografija realno malo zbunjuje zbog senki i presijavanja. Na natpisu covera trusroda sam ja insistirao i velicina izgraviranog fonta je ,istini za volju, mogla biti manja, medjutim citljivost bi bila ugrozena te je ostala kakva jeste. Mesingana plozica sa mojim "logom" je na prednjo strani na insistiranje vlasnika i moju saglasnost tako da je na upravo predvidivom mestu. Kod treceg modela je postavljena pozadi sto je meni takodje sasvim ok.
Burst je radjen vodenim bajcovanjem , sto ce reci ubacivanjem pigmenta u teksturu figurativnog javora a ne spricanjem koje prekriva povrsinu drveta tako da je ocekivano da pod raznim uglovima i osvetlenjima na fotografijma se pokazu nijanse koje se uzivo ili ne vide ili nisu tako upadljive. Kod "crvene" gitare se burst na fotkama gotovo ne primecuje a ima ga i razlika u nijansama je bas izradjena . Jedini sarenis je uticaj teksture drveta sto je po mom ukusu ok i daje svakoj gitari drugaciji smek.

Jos jednom ti hvala na komentarima i sigurno ih primam najdobronamernije i svakako mi skrecu paznju na stvari koje bi trebao ili nebi trebao da unapredim, tako da slobodno osini . :ziveli:
Hillybilly wrote:Evo moje lutkice...
Spoiler:
Image
Uskoro cu snimiti i neki clip.
Jedina kritika Obosu, koju mogu da mu uputim, je da ih naplaćuje malo! Ako radi toliko bolje od originala, treba i da košta. Naprava je nestvarno dobra. Sama veština kojom su uradjeni inleji, laminirani troslojni bindinzi i ostalo je za divljenje. Koliko ima majstora ovde koji bi znali i hteli time da se zezaju...!? To su detalji koji čine rzliku izmedju majstora i "majstora"...
Presretan sam sto sam uspeo da pogodim ukus i zelju coveka koji je tako konkretno rekao sta hoce i ocekuje od instrumenta za koji smo se dogovorili da mu napravim. Zadovoljstvo je bilo prihvatiti i ostvariti taj izazov.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by Rocket Roll » 15 May 2014, 16:49

rockozaurus wrote:...s obzirom na obrazovanje koje posedujem (u sferi dizajna), da pomenem nekoliko stvari, koje meni licno smetaju, izkljucivo sa estetske strane.
Kad sam dizajnirao sedefni umetak (Šivino oko koje prelazi u raketicu, a u isto vreme podseća na dobro poznati LP Custom inlay), nisam se upuštao u estetiku dublju od onih kosmičkih istina: "Meni se sviđa ovako", "Ukrasi ne sviraju" i "Dizajn je podređen funkciji". S obzirom na obrazovanje koje posedujem (a što sam od šest semestara estetike zaboravio, moja supruga – dizajner – može lako da me podseti), mislim da nisam mnogo pogrešio. Oboss to svakako može drugačije da uradi, ali - to ćete vi da mu objašnjavate kad od njega budete naručivali svoje masterbuilt gitare iz snova. On svakako može da ih pretvori u stvarnost ^^

Ideja iza (Sevdaha) Paule Rocket je bila da napravimo gitaru "kao što Lester Polsfuss zapoveda", ali da ja mogu da je finansijski sebi priuštim (nešto ispod 1000 evra u delovima i rukama). Drugim rečima, hteli smo ton prvih Les Paulova, sa svim što u njega ide – mikrofonični magneti, ćudljive tonske kontrole, long tenon neck joint... sve ono što mladiće iznenadi kad se, naslušani verbalne onanije vezane za stare i skupe Paule, maše jedne od njih i iznenađeno konstatuju: „Pa ovo zvuči kao deblji Telekaster.“ Ako su srećni, nastave da je sviraju i polako ih obasja magijska svetlost trodimenzionalnog zvuka – ali idemo s pričom iz početka.

Prvo pitanje je bilo vezano za materijal...

Image

...i odluka je pala na sapele, jer je veliko pitanje kakvu bismo tačno Swietenia macrophylla vrstu našli ovde kod nas, i kojeg kvaliteta. Diskusiju o razlikama i sličnostima između sapelea i mahagonija imate tu i tamo po netu, ali suština se svodi na to da je dobro drvo – dobro drvo. Oboss je stavio par dasaka pred mene i po njima smo kuckali letnji dan do podne. Odabrao sam onu koja je mom uhu najviše prijala - dubok ali dugačak ton. Opet, i na temu zvučnog izbora drveta ima diskusija koliko volite (da li se taj početni ton prenosi u dasku kada se ona sreže na konačnu veličinu), no ja ću se zadržati na suštini: kad odete kod obossa, možete da birate dok vi – vi lično – ne budete zadovoljni izborom. To i jeste najvažnije.

Javor upotrebljen za gornji deo sa sobom nosi još zanimljiviju priču - oboss je navijao da uzmem jedan lep komad koji je bio prilično šaren, ali ja sam video jedno (relativno) neugledno parče na kojem je neko iscrtao konture violine. I zakačio sam se baš za njega. Taj što je iz tog komada planirao violinu očigledno zna šta je dobro drvo, što je kuckanje (za moje uši) i potvrdilo.

Komad za vrat je, međutim, bio akustički najlepši: neverovatno glasan i rezonantan. Bilo je malo diskusije hoćemo li nastavljati headstock ili ćemo smanjiti ugao glave tako da se ceo vrat izvuče iz komada - tačnije, uopšte nije ni bilo diskusije. Lično više verujem u vrat iz komada, a ovu gitaru planiram da posedujem do daljnjeg.

E sad, ako je drvo tako kvalitetno, zašto otvaranje rupa u njemu? Jedan razlog je Gil Yaron - ako on tako radi (sa besprekorno odabranim komadima drveta) na gitarama koje na kraju završe koštajući $16,000.00, onda to tako treba. Potvrdilo se da je ovakvo "olakšavanje" drveta akustički vrlo zanimljivo rešenje - gitara nedvosmisleno zvuči kao instrument od punog drveta, ali kad stanete ispred samog pojačala dešava se svašta-nešto sa zvukom i harmonici su doslovno neverovatni. Ako budem radio još neku "daščaru", biće građena po istom principu - mada oboss definitivno naplaćuje malo za količinu rada koja ulazi u ovaj deo procesa, on je vrlo pažljiv i pedantan čak i kada su u pitanju delovi gitare koji se uopšte ne vide...

Što se detalja na gitari tiče, hteo sam i ovo...

Image

...a oko te sitnice je ispalo i najviše trčkanja - najpre mi je poznanik-graver tek iz petog-šestog pokušaja potrefio materijal i odnos slova, a onda se ispostavilo da je graverska plastika prosto suviše dobra i ne može da se potamni kafom na "slonova kost" nijansu... Na kraju je neki od njegovih kolega iz centra grada izbrusio natpis sa najobičnijeg Allparts obeleživača i urezao ovaj.

Image

Mislim da ova slika dobro sumira obossovu posvećenost detaljima - neck binding je lepljen pa rezan oko pragova u klasičnom stilu pedesetih. Dugotrajan proces, dosta radnih sati, naročito kada se doda zezanje sa sedefom. Oboss je od onih majstora koje izazovi ne plaše - "hajde da postignem najviše što mogu", to je njegov moto. Ja sam čak morao da ga smirujem (kao što već rekoh, lepota i ukrasi ne sviraju, mada u nekoj meri svakako utiču na gitaristu i publiku), inače ko zna gde bi nas sve odvela izgradnja ovog raketnog kosmičkog broda :lol:

Što se hardvera i elektronike tiče, želeo sam kompromis između čistog iživljavanja najvišom klasom (diskutabilno je gde se ona, i koliko čuje) i delova koji, osim oblika, nemaju puno veze sa delovima za muzičke instrumente.

Image

Većina delova je sa StewMaca: Gibsonova Nashville kobilica (standardna za USA LP Standarde i Custome), Gotohov aluminijumski tailpiece (čuje se, itekako se čuje, a košta koliko i svi ostali kvalitetniji primerci), Seymour Duncan SH-55 Seth Lover magneti (o kojima ne vredi trošiti reči, ponekad mi se čini da je trećina Interneta posvećena samo njima) i Groverove replike Klusona (od svih čivija koje do sada posedujem, ove najtvrdoglavije drže štim). Ispod haube...

Image
Image

...Schallerov trostepeni prekidač, neka ludački kvalitetna nemačka mikrofonska solidcore žica, Emerson uljani kondenzatori (koštaju, ali i zvuče), CTS potenciometri (klasika) i ožičenje u stilu pedesetih.

Ton? Najbliže što ja trenutno mogu pedeset i devetoj i mitskom Pejdžovom Les Polu. I klasa za sebe. Baš danas pričam obossu - kad je sviram na suvo, znam samo da je u pitanju odlična gitara beskonačnog sustaina i plemenitog tona, ali tek kad stanem ispred pojačala, svi detalji se sklapaju u sliku. Blago mikrofonične replike PAF-ova kroz ožičenje u stilu pedesetih, tako da se čuje ulje - pa onda u lampe - pa iz lampi na površinu gitare, koju potresaju talasi iz zvučnika i melodično masiraju čist javor, aluminijumski tailpiece, deeeeeeebeli vrat i katedrale prostora u išupljenom srcu afričkog mojo drveta... pa, šta vi mislite, kako to zvuči?

Zvuči kao redak i odličan Les Paul. Hvala, stari moj.

Image

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by Funkomat » 16 May 2014, 09:46

Rocket Roll wrote: Image
bas me zanima kako je ovo neko sastavio i na osnovu cega

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by Rocket Roll » 16 May 2014, 09:53

Funkomat wrote: bas me zanima kako je ovo neko sastavio i na osnovu cega
To sam našao na Martinovom forumu. Original je sa Tonewoods Data Source: http://tonewooddatasource.weebly.com/te ... -data.html

Na samom sajtu postoji još dosta toga zanimljivog, na primer...

Image

User avatar
Milanares
Posts: 957
Joined: 16 Jul 2010, 21:15
Location: Novi Sad

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by Milanares » 16 May 2014, 13:17

Da, Martin. Kad je akustara u pitanju to u potpunosti ima smisla ali kod elektricne gitare ta prica je meni previse romanticna.
Sto je vise elektricnosti u igri, tonewood efekat se smanjuje a pojacava se fenomen tzv. psihoakustike. Hteli mi to da priznamo ili ne, ovako sa gomilom ampova, kablova, adaptera napona, pedala, buffera, filtera, kondenzatora sa ovoliko ili onoliko mikrofarada, sve to i jeste odredjujuce za najveci deo zavodljivosti instrumenta kojeg i najvise mitologizujemo i dizemo u nebesa :) Elektricno.
Ali, kako kazete vi - IMHO.

Inace svaka gitara ti je bombona majstor Oleg.
Aj sad klijenti sa zvucnim demoima da krunisu topik ...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by Funkomat » 16 May 2014, 13:42

Ja sam ubedjen da drvo mnogo mnogo utice na ton ali mislim da ne moze ni blizu ovako jasno da se generalizuje kako koje drvo zvuci.
Kao neka smernica, mozda, ali ima milion drugih faktora koje treba uzeti u obzir.

tomasz praznoslov
Posts: 40
Joined: 19 Apr 2013, 11:30

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by tomasz praznoslov » 16 May 2014, 21:04

Interesuje me, ta ludački kvalitetna švapska
mikrofonska žica, ima li je u otadžbini ili je
poručivana od preko?

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by majtimika » 16 May 2014, 22:09

sta reci oleg za presjednika

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by Rocket Roll » 17 May 2014, 01:30

tomasz praznoslov wrote:Interesuje me, ta ludački kvalitetna švapska mikrofonska žica, ima li je u otadžbini ili je poručivana od preko?
Kupio sam je pre šest meseci kod Kreše iz "Akustike". Nadam se da ima još, trebaće i meni u budućnosti...

Ako se naručuje, birao bih nešto ->odavde<-. Mundorf je valjda najbolji i najskuplji...

tomasz praznoslov
Posts: 40
Joined: 19 Apr 2013, 11:30

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by tomasz praznoslov » 17 May 2014, 21:35

Aa! NOS-štek! blagodarim!

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by komil » 19 May 2014, 13:38

Oleg, svaka čast! Jako precizno urađeno! Jedino mi se ne sviđaju nijanse boja i još neke sitnice koju su potpuno stvar ličnog ukusa.
Funkomat wrote:Ja sam ubedjen da drvo mnogo mnogo utice na ton ali mislim da ne moze ni blizu ovako jasno da se generalizuje kako koje drvo zvuci.
Kao neka smernica, mozda, ali ima milion drugih faktora koje treba uzeti u obzir.
:1: Slažem se potpuno. Sve utiče ali ja sam pobio sve sopstvene generalizacije tokom vremena :) Drvo na električnoj utiče zaista poprilično. U poslednje vreme sam imao prilike da baš temeljno poredim dva Fender Stratocastera sa istom maltene elektronikom, identičnim tremolom ali različitim drvetom za telo (swamp ash vs ash, i rosewood fingerboard vs full maple). Razlike su objektivno gledano, drastične. Ono jeste, da su nabrijaniji magneti bili razlike bi bile manje.

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by oboss » 19 May 2014, 20:59

Rocket Roll wrote:Zvuči kao redak i odličan Les Paul. Hvala, stari moj.
Sta reci. Uspeli smo napraviti ono sta smo na pocetku zamislili.Hvala tebi na poverenju koje si mi ukazao
Milanares wrote:Inace svaka gitara ti je bombona majstor Oleg.
Aj sad klijenti sa zvucnim demoima da krunisu topik ...
hvala hvala. Iskreno se plasim dali ce se cuti ono sto se cuje uzivo ali ako ne probamo necemo ni saznati :)
majtimika wrote:sta reci oleg za presjednika
hehe za predsjednika udruzenja ridjobradih ,sumara, drvodelja :)
komil wrote:Oleg, svaka čast! Jako precizno urađeno! Jedino mi se ne sviđaju nijanse boja i još neke sitnice koju su potpuno stvar ličnog ukusa.
Hvala na pohvali a boja i detalji su stvar ukusa kao sto rece.Ja se trudim da sve sto radim bude sto postenije i profesionalnije uradjeno. Jako mnogo vremena provodim usvajajuci tehnike izrade i proucavajuci instrumente koje pravim i u tome uzivam. Trudim se da u svemu sto radim budem pre svega iskren i posvecen.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest