Inspired by Lester William Polsfuss

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Inspired by Lester William Polsfuss

Post by oboss » 26 Mar 2014, 14:54

I nakraju se naterah da zapocnem temu jer ce me to obavezati i da je popunim i zavrsim. elem krajem novembra prosle godine mi se obratio jedan nas kolega sa foruma spreman da realizuje nas davni dogovor. rec je o gradnji gitare kojoj je osnova Les Paul "59 sa tim da se ne drzimo bezkompromisno tih specifikacija nego da se drzimo teme sa lakim improvizacijama i pokusajima prilagodjavanja korisniku , da ne kazemo poboljsanja. posle par druzenja i pravljenja specifikacija dogovor je pao i gradja je odabrana. pocelo se od mahagonija sapele, komada za telo 1/1 iz daske iz koje su vec ispale dve gitare koje sviraju nase kolege. za top je odabran javor rebras bosanski , stari stek nekada predvidjen za violinu, davno kupljen od srdjana. za vrat je odabran mahagoni 1/1 odlicnih tonskih osobina . fingerboard rosewood kupljen kos stewmaca. Na pocetku je najveca dilema bila dali da se prave velike komore kao kod modernih Gibsona ili da se ide na delimicnu verziju kao kod Scale i na kraju smo odabrali da to bude busenje krugovaraznih promera. telo je znatno olaksano a zadrzala se konstrukcijska stabilnost i kompaktnostkomada radi tonskih katrakteristika. rupe su komane na dubinu od 26 mm .

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by oboss » 26 Mar 2014, 19:20

Image
ovo je prvi odabrani komplet. a evo i glavne ploce sa grubim crtezom tela
Image
a evo i slike posle prve ture busenja rupa. sto se tice vrata za pocetak sam samo grubo izvukao kanal za sipku i nagib glave tako da se maksimalno iskoristi debljina daske. ugao glave je za 2 stepena manji nego kod originala i to je odabrano kao bolja opcija nego da se dolepljuje komad kojim bi se dobio veci ugao.
Image

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by oboss » 26 Mar 2014, 19:37

odlucio sam da paralelno pravim jednu istu gitaru za sebe i odabrah materijal istog kvaliteta za taj posao i taman kada sam to odlucio javi mi se drugar koji me nagovori da njemu od tog matarijala pravim gitaru po jako slicnim specifikacijam kao i ovu prvu. srecom na lageru imadoh jos materijala te odvojih sebi komade u nadi da ce treca biti moja a da ce izazov paralelnog rada na tri komada biti pravi adrenalinski poklon. uglavnom da skratim pricu ostadoh ja bez te trece za mene namenjene gitare jer se dogovorih sa jos jednim nasim kolegom sa foruma da taj koamd radim njemu po specifikaciji najslicnijpoj custom verziji gibaje uz jos neke estetske zackoljice.
Image
za sva tri komada sam se odlucio na busenje rupa kao komora i to sam uradio sa tri promera sa tim da je 25 mm glavni a sa tanjim sam samo dopunjavao praznine izmedju komora . potrudio sam se da balans po svim osama bude dosta ujednacen . za vratove sam se odlucio da budu istih specifikacija sva tri sem sipke. u prvom komadu je vintage fazon jednostane ukopane 5 mm koju sam sam napravio a taj tip sam koristio i na jos par komada ranije , a druge dve su double truss rod kupljene kod stewmaca.
Image

uglavnom dosta rano sam iskompletirao sav hardver sem magneta i krenuo sa poslovima. odlucio sam se da izmedju svakog koraka opravim pauze i da tako dozvolim drvetu da se stabilise te sam svaki dan radi na gitarama ali samo po neki od poslova. za sablone sam koristio neku kombinaciju crteza sa stew maca za koji se ispostavilo da je vise nego nepouzdan , i crteza koji se mogu naci u kompletima templejta za gibsone na netu.
Image

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by oboss » 26 Mar 2014, 19:49

Image
neke od komada hardvera sam sam pravio tako da sam poklopce izrezo od crnog klirita a jack plates od inox lima , da ne zaboravim naziv pdf fajla koji mi je jako koristio u razmerima je Lespaul59-ver10full
Image
Image
mala digresija ali ovo je slika komora koje su mi bile inspiracija da ja nesto veoma slicno primenim na mojim primercima. ovo je rad jednog izraelskog majstora ciji rad pratim na tdpri forumu i proucavanjem njegovih postova sam dosta toga naucio i primenio. to je jedan od razloga sto se ipak odlucih da pisem ovu temu jer ko zna mozda nekome i pomogne ako ne konkretnim znanjem onda barem kao inspiracija.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by Funkomat » 26 Mar 2014, 20:45

Jos da lijes svoje okvire magneta... :)

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by oboss » 26 Mar 2014, 20:51

sva tri fingerboarda su 12" i zicu sam savio jedne dokone veceri :)
Image

konture tela u mahagoniju sam uradio frezerom prema sablonu koji sam izrezao u forexu a doterao sam ih na vertikalnom valjku sa smirgglom koji se montira na osovinu cirkulara. na zalost nosac te osovine mi se pokvario tako da nisam posle koristrio tu veoma korisnu alatku. kod mene je fixni valjak a video sam da dosta primera ima valjak koji u odredjenom koraku id egore dole i tako em se cisti smirgla koja je montirana em ne ostaju risovi od grublje smirgle na ivicama drveta.
Image

lepak koji sam koristio za sva lepljenja drveta je titebond d4 i ja sam stvarno jako zadovoljan sa time kako radi . u kasnijim fazama sam ga koristio i pomesanog sa prasinom drveta i tada se pokazao odlican. dosta brzo se dobije kompaktna masa tj brzpo se susi ali realno tek posle 12 sati ga mozes obradjivati. ja sam se trudio da mi svi bitniji vezovi odstoje barem 24 sata pre dalje obrade.

Image

Image

isti princip sam koristio kod sva tri komada i posle slepljivanja frezerom sa kopirajucim glodalom sam poravnao ivice mahagonija i javora. to je prvi trenutak istine da se vidi kako su nalegle povrsine.

Image

Image

Image

sada se po prvi put vide i male razlike u texturi javora koji je posebno nkod jednog primerka jako specificne sare , ali o tome cemo kasnije kada to bude ocitije.

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by oboss » 26 Mar 2014, 20:52

Funkomat wrote:Jos da lijes svoje okvire magneta... :)
hehehehe vidim da si nacitan spomenute teme. lik je stvarno posvecen priznaces :)

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by Baba Slim » 26 Mar 2014, 20:55

Svaka cast na izradi, pratim temu. :D :ziveli:

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by oboss » 26 Mar 2014, 21:57

jos malo planiranja prostora

Image

i onda sam se bacio na grubo spajanje tela i vrata. tu je uvek bolje ici polako i na kmeru dolaziti polako jer ako se pretera sa smirglanjem eto lufta. gadjas tri ose i nisanis da sve bude u liniji a da naleze celom povrsinom. to su trenutci kada je cnc spas. ugao ulaza vrata u telo je najbolje preczno i uredno uraditi na smaom pocetku kada sebi mozes dozvoliti komfor da se spustios za milimetar dva tamo ili vamo i onda kada si siguran da je to taj ugao i pozicija sve mozes prema tome ravnati.

Image

Image

i onda ponosna slika sardina. prvi put i sam imam osecaj da pravim gitare heheh

Image

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by oboss » 26 Mar 2014, 22:23

doslo je na red da se skida meso. iscrtao sam izohipse sa sigurnim visinama i frezerom skinuo grubu meru na sve tri gitare , a onda sa brusnom plocom doveo sve do oblika stomaka.

Image

posto 59 tka ima ravan top stomaka takav sam i ja ostavio i 16 mm javora na najdebljoj poziciji i 5 na obodu.

onda sam se prebacio na fingerboarde i sredjivanje vratova. prvo sam krenuo na inleye koji su od mother of pearl . morao sam da ih poruciom preko ebay jer nisam uspeo nigde u domacoj radinosti da dodjem do kvalitetnog sedefa. do sada sam za manje komade inleysa uspevao sa domacim skoljkama i komadima od nekog nakita obavim posao ali ovde mi je trebalo dosta materijala odjednom. na r les paulu je isao na glavi stilzovani logo koji podseca na gibsonovu magistralu i istu kolicinu materijala koristim za to. na tom fingerboardu su kupasti inleysi kao na standrad lp. na m les paulu je na glavi gibsonova magistrala a inleysi su isti kao i na r modelu. p les paul je malo zahtevniji i tu je na glavi gibsonova magistrala i gibsonov logo a na fingerboardu kvadratici kao na custom modelima. na p modelu sam imao jos i posla oko pripreme slova koja ce ici na telo gitare.

Image

Image

Image

Image

sve elemente i slova sam izrezao rucno dremelom sem gibsonovog logo znaka kojeg mi je majti na cnc isekao. hvala mu na tome jer mislim da realno nebi uspeo iz ruke. urezao sam ga u glavu rucno ali iseci tako sitne unutrasnje elemente ja nisam imao alat.
urezivanje u fingerboard i u glavu sam radio lalim frezerima a rupe tj zazore sam popunjavao sa epoxilnom smolom pomesanom sa prasinom drveta u koje je urezivan element. na glavi sam epoxi mesao sa farbom i boja je jako uticala na brzinu stvrdnjavanja tj mnogo u je duzetrebalo da se stvrdne masa.

Image

Image

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by oboss » 26 Mar 2014, 22:27

par prakticnih saveta. rezanje sedefa je jako toxican posao i treba se dobro zastititi jer je magla koja nastaje rezanjem i brusenjem jako iritantna i sam sam to iskusio kasnljuci jedno vece i pored maske i provetravanja. sto se tice epoxija zamalo da se zeznem i zalepim binding za njom. sve sto sam u prvom pokusaju pokusao zalepiti epoxijem je odmah otpalo. naravno gpovorim o glatkim povrsinama. hrapavo i sa porama ok ali glatko zdraaavo.
kod brusenj i obrade raznih vrsta drveta uvek ostavljati prasinu tj piljevinu jer mesanje te pilejvine sa lepkovima i smolama moze u mnogome olaksati finisiranje i korekcije pri pasovanju raznih elemenata.

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by oboss » 26 Mar 2014, 22:40

posle montiranja inleysa i ravnanja povrsine radijus blokom ubacio sam pragove i ivice poravnao na ravnoj ploci sa brusnim papirom. lepljenje bindinga na fingerboard je jednostavno ali obrada pragova tj skidanje viska materijala bas dosadan i pipkav posao koji mi je odneo mnogo vise vremena nego sam mogao zamisliti. mnogo korisna alatka je dvostrani smirgl za nokte .

Image

Image

a da bi se fingerboard montirao na vrat moraju se ubaciti sipke. u slkucaju vintage jednostrane sve je pritisnuto sa javorovom trakom kojoj je dno u profilu zakrivljenja sipke.

Image

Image

Image

koristan savet kod montiranja tj lepljenja fingerboarda na vrat je da poziciju ucvrstite tj fixirate na dve pozicije malim drvenim klinovima jer kako kaze stara poslovica "kome nije skliznula ploca kod stezanja kada je lepi ne zna sta je pravi jad "

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by Dersu Uzala » 26 Mar 2014, 22:58

Tko radi ne boji se gladi. :ziveli:

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by jecaisale » 26 Mar 2014, 23:15

oboss wrote: koristan savet kod montiranja tj lepljenja fingerboarda na vrat je da poziciju ucvrstite tj fixirate na dve pozicije malim drvenim klinovima jer kako kaze stara poslovica "kome nije skliznula ploca kod stezanja kada je lepi ne zna sta je pravi jad "
:1:

Jako lepo i pedantno. Svaka cast.
Pratim temu.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Inspired by Lester William Polsfuss

Post by Funkomat » 27 Mar 2014, 10:54

Sve izgleda odlicno.
Kako ces seci kanal za bajnding na telu?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest