Istrošeni pragovi

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Zed McJack
Posts: 44
Joined: 08 Mar 2014, 17:04

Istrošeni pragovi

Post by Zed McJack » 14 Apr 2014, 12:47

Pozz,
sviram jako dugo na ovoj mojoj akustari Suzuki(20+ god) i pošto sam nedavno dobio nove žice, reko ajd da ih promenim i malo sve očistim.
I tako dok sam čistio pragove(drveni deo) vidim da su mi se metalni delovi pragova istrošili, to jest postoje kao udubljenja naspram žica. Pretpostavljam da bi to trebalo menjati, ali ne znam ni gde da to nosim ni koliko bi to novaca izašlo, možda se više isplati uzeti novu akustaru?
Ajd da čujem šta mislite?

EDIT: Ups, sad sam tek ukapirao da se ne vidi(zna) odakle sam :hide: Okolina Novog Sada.

User avatar
Џими
Posts: 96
Joined: 08 Mar 2010, 11:48

Re: Istrošeni pragovi

Post by Џими » 14 Apr 2014, 13:02

20 година ниси мењао жице?

Не знам какав је тај Сузуки. Уколико је квалитетна/скупа/прирасла ти за срце гитара, онда се исплати мењати прагове. Ако нису много поједени, може да проже и с брушењем. Онај Жан на Медаковићу наплаћује брушење 2800 дин или тако нешто. Замена је код београдских мајстора негде око 70 евра, а у Унутрашњости око 50 и мање, ако сам добро информисан. Ако си довољно вешт и ако имаш одговарајући алат, можеш и сам да их замениш. И мени је то падало на памет, но увек превагне страх да ћу нешто да сјебем јер сам смотан, тако да је мајстор ипак најбоље решење.

Уколико није нешто посебно квалитетна/скупа/прирасла ти за срце гитара, више се исплати да купиш нову.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Istrošeni pragovi

Post by Funkomat » 14 Apr 2014, 13:04

Ako ne smeta pri sviranju, ne treba da te brine kako izgledaju pragovi.

Zed McJack
Posts: 44
Joined: 08 Mar 2014, 17:04

Re: Istrošeni pragovi

Post by Zed McJack » 14 Apr 2014, 15:14

Џими wrote:20 година ниси мењао жице?
:lol: naravno da jesam, čak se sećam da sam i pre video da su pojedeni pragovi, al sam to nekako smetnuo s uma. :hide:
Џими wrote: Не знам какав је тај Сузуки. Уколико је квалитетна/скупа/прирасла ти за срце гитара, онда се исплати мењати прагове. Ако нису много поједени, може да проже и с брушењем. Онај Жан на Медаковићу наплаћује брушење 2800 дин или тако нешто. Замена је код београдских мајстора негде око 70 евра, а у Унутрашњости око 50 и мање, ако сам добро информисан. Ако си довољно вешт и ако имаш одговарајући алат, можеш и сам да их замениш. И мени је то падало на памет, но увек превагне страх да ћу нешто да сјебем јер сам смотан, тако да је мајстор ипак најбоље решење.

Уколико није нешто посебно квалитетна/скупа/прирасла ти за срце гитара, више се исплати да купиш нову.
Pa onomad je bila oko 300DM, kad su mi je doneli iz Francuske.
Meni je još ok gitara i sada kad sam se potsetio ovih istrošenih pragova mi se pali i sijalica u vezi prigušivanja zvuka kad sviram bliže oktavi, jer mi to onda objašnjava zašto se to dešava.
Brušenje mislim da neće moći jer su ulegnuća dosta velika.
Ako je zamena do 50 evra, to mi je ok, sve skuplje od toga više vuče na kupovinu nečeg novog.
Funkomat wrote:Ako ne smeta pri sviranju, ne treba da te brine kako izgledaju pragovi.
Ne smeta preterano osim ovog prigušivanja kada se svira oko oktave.
Znate li nekog majstora u N.Sadu?

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Istrošeni pragovi

Post by mislim_stvarno » 15 Apr 2014, 09:03

probaj da uslikas, vrv ce neki moci da kaze da li moze da se obrusi ili mora da se menja.

Ili odnesi nekom iskusnom da to proceni.

Zed McJack
Posts: 44
Joined: 08 Mar 2014, 17:04

Re: Istrošeni pragovi

Post by Zed McJack » 15 Apr 2014, 15:02

mislim_stvarno wrote:probaj da uslikas, vrv ce neki moci da kaze da li moze da se obrusi ili mora da se menja.

Ili odnesi nekom iskusnom da to proceni.
Uh, probao sam sad sa foto-aparatom, ali ne ide. Ako ima fokus - daleko je, ne vidi se, ako približim - nema fokus. Najveća udubljenja su na prvim pragovima, gde je najviše svirano, bliže oktavi nije tako strašno. Rukom se oseća do 7-8, a vidi se do oktave, ali se ne oseća pod prstima.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Istrošeni pragovi

Post by Trooper » 15 Apr 2014, 15:13

Stavi fotoaparat/telefon na macro mod (obicno je ikonica neki cvetic) pa ces moci da izostris kad priblizis

Zed McJack
Posts: 44
Joined: 08 Mar 2014, 17:04

Re: Istrošeni pragovi

Post by Zed McJack » 15 Apr 2014, 18:04

Evo, uspeo sam, bio si u pravu za cvetić.
Image
Image

User avatar
Џими
Posts: 96
Joined: 08 Mar 2010, 11:48

Re: Istrošeni pragovi

Post by Џими » 15 Apr 2014, 18:09

Нису то велика удубљења.
Ја на једној гитари имам много поједеније прагове, па ипак то још увек не утиче на звук.

Да ли ти зује жице на појединим местима?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest