Питање за градитеље гитара

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Питање за градитеље гитара

Post by fattwang » 18 Apr 2014, 22:41

Neko juri baš ovaj twangy nazalni ton.

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Питање за градитеље гитара

Post by Historik » 18 Apr 2014, 23:16

fattwang wrote:Neko juri baš ovaj twangy nazalni ton.
+1

Meni ovo zvuci kao skroz pristojan Telekaster, nema tu nicega zbog cega bi se mogao postideti ili reci da je gitara los komad u svom cenovnom rangu. Doduse, nisam svirao mnogo Telekastera u zivotu (sviram Strata), ima ovde sigurno pozvanijih od mene da sugerisu.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Питање за градитеље гитара

Post by Baba Slim » 19 Apr 2014, 09:05

Historik wrote:Meni ovo zvuci kao skroz pristojan Telekaster, nema tu nicega zbog cega bi se mogao postideti ili reci da je gitara los komad u svom cenovnom rangu....
:1: :ziveli:

nenadg
Posts: 159
Joined: 06 Dec 2013, 15:42

Re: Питање за градитеље гитара

Post by nenadg » 19 Apr 2014, 09:54

Сад, кад се и Баба сложио, престаћу да фантазирам. Мени је онај његов плави телекастер појам за звук. Али стварно.

П.С. Пеђа81, хвала што си се јавио. Нисам знао да си овде, на МФ. Поздрав.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Питање за градитеље гитара

Post by Baba Slim » 19 Apr 2014, 10:24

Hvala na lepim recima. :ziveli: Ovo na tvom snimku jako lepo zvuci, i meni je to bas ono, klasican tele zvuk, kako ga ja posmatram barem. Fora je sto, koliko god apsurdno zvucalo, ja pri izradi Plavog Telca uopste nisam trazio klasican Tele zvuk u smislu, twang, nazalni prizvuk itd., pa na kraju zvuci drugacije u odnosu na tvog Telca koji je mozda merodavniji predstavnik ovog species-a. :ziveli:

Pitanje - kako je povezan taj 4-way prekidac? Na ovom snimku ima nekih kombinacija koje mi se zaista jako svidjaju, a ima nekih koje bas nikada ne bih koristio. Naravno, stvar ukusa i nista vise.

Sad ovo sto cu napisati odnosi se samo na poredjenje sa mojim Telcem na kojeg sam do sada jaaaako navikao - par puta sam na svojoj svirci imao Baja telca na pozajmici od drugara, i prvo sto sam shvatio odmah - jako me nervira taj 4-way switch. :lol: Meni za moje potrebe, a pogotovo uzivo, dovoljno mi je tri pozicije (kod Strata nemam nista protiv 5-way prekidaca, stavise - kod Strata mi je to pod obavezno, ali kod Telca, vise od 3 - ne).
Drugo sto sam primetio kad sam svirao Baja telce, desavalo mi se da se u toku svirke stalno okrecem prema pojacalu, u smislu, malo-malo pa mi se cini da se ne cujem dovoljno, pa da mi nesto u zvuku fali... Moguce da sam umisljao, ali jednostavno mi se cinili kao da postoji rupa u toj nekoj frekvenciji u odnosu na mog plavog, i da mi taj nedostatak pruza utisak da me nema dovoljno na bini, i u sveukupnom zvuku benda. Ne kazem da je tako 100%, ali to je jednostavno utisak koji me je pratio sve vreme dok sam svirao Baja-u sa bendom... :?

Ne znam kako bi se u bendu ovaj tvoj zvuk ponasao, ali, sam za sebe, moram ponoviti, apsolutno ne zvuci lose, naprotiv, daleko od toga. To mozda nije zvuk koji bih ja licno ganjao, ali fakat JESTE dobar. :ziveli:

Postoji jos jedna stvar - shvatio sam da, bez obzira na cenovni rang gitare, gitara moze da ti bude inspirativna i da te vuce da je sviras i ne ispustas, ili da jednostavno taj uticaj izostane. Koliko god da je gitara skupa/posebna/ovakva/onakva, ako me ne vuce da je sviram, bojim se da bih je kad-tad zamenio, bez obzira na ulozene pare, vreme, trud, itd. Tako da, daj ovoj gitari jos vremena, sviraj je u bendu (posto verujem da neko ko tako lepo svira garant ima i bend), vidi kako se ponasa, i najbolje - budi iskren prema sebi da li te inspirise ili ne. Ako te vuce, odlicno, super, nista ne diraj, to je to. Medjutim, ako odgovor nije taj, nadam se da si sacuvao originalne delove za prodaju/menjanje gitare koje ce, bojim se, doci kad-tad. :ziveli:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Питање за градитеље гитара

Post by Dersu Uzala » 19 Apr 2014, 11:07

A sto volite da ga tupite, ja vise ne mogu da pratim. ADD ili OCD.

nenadg
Posts: 159
Joined: 06 Dec 2013, 15:42

Re: Питање за градитеље гитара

Post by nenadg » 19 Apr 2014, 11:49

Dersu Uzala wrote:A sto volite da ga tupite, ja vise ne mogu da pratim. ADD ili OCD.
Ни ја више не могу да пратим :D Обећао сам да нећу више да фантазирам, мада ми је Немања у телефонском разговору пре месец и по дана убацио црва информацијом да урадим тело од јасена код Дукса из СМ, па да видим .... :D

Баба: По овом дијаграму је рађено : http://www.guitar-mod.com/rg_4wayinfo.html

И ја се носим мишљу да се вратим на 3-степени. Она поѕиција са параалелним везивањем звучи као да си се укључио у онај транзистор што се носи на ливадски пикник и стави на ћебе :D

Хвала свима још једном на причи.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Питање за градитеље гитара

Post by fattwang » 19 Apr 2014, 13:34

Uobičajeno je da srednja pozcija kod telekastera bude paralelno povezana.
Moje je iskustvo da kada na gitari imaš serial/paralel mod, serijski uvek pobedi. Te modifikacije i dodatni prekidači su nepotrebna komplikacija. Gitara je Ili single coil ili hum.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Питање за градитеље гитара

Post by hipihill » 19 Apr 2014, 17:26

nenadg wrote:Ево уснимио сам данас ...мало монотоно, пар акорада у различитим позицијама магнета, чисто да стекнете утисак.

Звучи као било која гитара. А и Немања је у праву, ЦС магнети потпуно телцу мењају карактер.

https://www.youtube.com/watch?v=Oh1c1_D ... e=youtu.be
Meni ovo zvuči skroz bez veze, bez uvrede i loše namere! Zvuči jeftino pre svega. Iritirajuće preoštro. Srednja pozicija bez ikakvog karaktera, onako tek da postoji. Tako ja čujem snimak, a da li je problem u snimanju, podešavanju gitare ili pojačala nemam pojma ovako sa prostorne distance.

Moguće je da su ti pickupi previsoko, tako zvuči. Pokušaj sa podešavanjem. Niži položaj na Telcu daje tamniji, krupniji i čistiji ton. Drukčije podesi pojačalo. Dobre savete za podešavanje pojačala imaš i na YT. Siguran sam da sa ovom opremom možeš imati mnogo, ali mnogo bolji, krupniji i ugodniji, neiritirajući ton. Zauzvrat gitara izgleda jako lepo.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Питање за градитеље гитара

Post by nemanjavelimirovic » 19 Apr 2014, 20:28

Hm, ovo na snimku je po meni okej, ali ne bih se previse usrecio ako jurim onaj TRUE telecaster ton. Nema mi tela u zvuku dovoljno, vise cujem magnete, mada to se mozda moze resiti spustanjem istih.
Mislim da je po prilici jednostavna racunica - Telecaster 50's - mora biti ASH telo i to shto suvlje to bolje i maple vrat, debeo shto vishe. Magneti moraju biti malko slabiji tipa onaj obican set http://static.musiciansfriend.com/deriv ... ackage.jpg

A za 60's telce definitivno alder i rosewood vrat, tanji, magneti isto ti malko slabiji ili pak ovaj novi set - Twisted Telecaster Neck i Broadcaster Bridge. To je po meni ono Teletina iz Vintidj perioda... i tako bih se odnosio kao gitari kad bih morao da je modujem a zeleo takav sound. Posto sam vec neko vreme bez telca, skapirao sam da mi lezi pre 60's fora, samo skala bi morala da bude kraca, shto opet verujem da bi uticalo na sound, pa se jos premisljam oko koraka izrade short scale telca, mada ko zna...cim ponovo puNkne sunce, eto mene na onoj temi :XD: :mrgreen:

Ovo su po meni telci, bash telci:
:ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest