Питање за градитеље гитара

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

nenadg
Posts: 159
Joined: 06 Dec 2013, 15:42

Питање за градитеље гитара

Post by nenadg » 16 Apr 2014, 21:59

Имам мексички стандард Фендер телекастер из 2005-године у који сам уложио доста новца не би ли му побољшао звук - Тексас кастм шоп магнети, ЦТС потенциометри, четворостепени преклопник за магнете, шилдовање унутрашњости бакарном траком, нулти праг од кости + измене козметске природе - нитро финиш, дуплји бајндинг перлоид маска и капице потенциометра.

Претпостављате да нисам задовољан звуком, па питање гласи колико би добио на звуку ако променим тело гитаре, тј ако има људи који би ми од зрелог и резонантног јасена умели да направе тело за телекастер.

Питање је упућено члановима Форума који се баве градњом гитара.

Хвала унапред а одговоре и понуде можете и на пп.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Питање за градитеље гитара

Post by Funkomat » 16 Apr 2014, 22:17

Koje pojacalo koristis?

User avatar
Hillybilly
Posts: 855
Joined: 21 Mar 2008, 11:36
Location: Zemun

Re: Питање за градитеље гитара

Post by Hillybilly » 16 Apr 2014, 22:38

Ja imam isti mexički tele koji sam kupio bez pikapa. Stavio u njega Goranove pikape i to je jedna od najboljih gitara koje imam, a imam ih puno sa sve poli finišem...
Fenomenalan ton koji neprestano inspirise. Obozavam je!
Cenim da je najbolje da odes i kupis gitaru koja ti odgovara. Batali ovu...

nenadg
Posts: 159
Joined: 06 Dec 2013, 15:42

Re: Питање за градитеље гитара

Post by nenadg » 16 Apr 2014, 22:41

Тренутно Фендер Супер Соник комбо 60 вати, а пре тога Д Твина али ми је увек звучао танко. Овде сам јој звук маскирао дисторзијом и са старим магнетима је.


http://www.youtube.com/watch?v=8nExaUUGNNw

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Питање за градитеље гитара

Post by Funkomat » 17 Apr 2014, 08:48

A sta ti se tacno ne dopada u zvuku?
Drugo telo bi sigurno promenilo zvuk ali sta garantuje da bi ti se to svidelo... Bolje uzmi nesto sto ti se u startu dopada.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Питање за градитеље гитара

Post by hipihill » 17 Apr 2014, 11:17

Meksikanac uvek ostaje Meksikanac koliko god uložio i šta god ti ko pričao. Neko je sa tim zadovoljan, neko nije. Telo ili vrat ili komplet kao ručni rad je čista lutrija. Može da bude bolje i mnogo bolje, a ne mora. Nije lako kod nas naći zaista dobro drvo. Moj ti je savet da ne ulažeš dalje u tu gitaru. Prodaj, uštedi, dodaj i kupi nešto bolje!

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Питање за градитеље гитара

Post by andrej] » 17 Apr 2014, 11:37

Moj savet je da skines sve sto si na nju ugradio a da mozes (ako si originalne delove sacuvao) i nove delove sacuvas (ili prodas posebno), posto ti oni nece prakticno ni malo doprineti ceni (ipak je to mex telac, ko ga kupuje po definiciji nema para za te delove), samo bi ih dao u bescenje.

Onda idi probaj Highway One telca i Standarda u prodavnici, narocito ako imaju tvoje pojacalo. Mozes cak i poneti pojacalo. Vidi dal ti se svidja nesto od ta 2, pa kupi na oglasima. U Mitrosu u bgd imaju i 52ku koja kosta 2500+ evra, takodje.

Ako ti se HwO ili Standard svide, kupi takav na oglasima (HwO je pristojna gitara i drzi cenu kao nijedna na nasem trzistu).
Ako ti se svidi 52ka, ali ne i HwO ili Standard, ostaje ti da kontaktiras majstora (kao sto sam ja uradio i super sam zadovoljan - sve pohvale za korisnika NikolaNis).
Ako ti se ne svidja ni jedna od te 3, bojim se da telekaster nije za tebe, makar ne u svojoj osnovnoj konfiguraciji (klasicna 2 singla). U tom slucaju, probaj neki Deluxe ili Deluxe sa p90kama, tako nesto, ako bas volis tele oblik. Probaj i Stratove, probaj neki Gibson sa hambakerima, vidi vec. Pravo da ti kazem, kad videh na videu kakvu muziku sviras i koji ton furas, nije mi prvo telac pao na pamet - pre neki SG, Les Paul ili neki namunjeni Strat. Telac ti nije nesto za izvlacenje masti.

nenadg
Posts: 159
Joined: 06 Dec 2013, 15:42

Re: Питање за градитеље гитара

Post by nenadg » 17 Apr 2014, 14:10

Другари,

Све што сте написали имам и ја у глави, али ми је било битно и ваше мишљење.

У принципу, бих волео неки блузерски звук који извлачи из свог Телекастера Робен Форд...знам да не умем да свирам као он, али као идеја
ми остаје онда да се ипак оријентишем према АВРИ 52-јки.

Хвала свима на одговорима.

SomiKnight
Posts: 83
Joined: 04 Jun 2008, 13:35
Location: Beograd, Borca

Re: Питање за градитеље гитара

Post by SomiKnight » 17 Apr 2014, 20:59

Prilicno sam siguran da u zivotu nisi cuo zvuk gitare Roben Ford-a, vec zvuk njegove gitare koji je usnimio i izmiksao neki tonac za numeru koju si cuo i svidelo ti se.
Hocu da kazem mozes da dubis na glavi nikad taj isti ton neces postici. Niti bi trebalo. Nadji neki svoj zvuk od toga sto imas i uzivaj.

pedja 81
Posts: 190
Joined: 18 Nov 2010, 08:57

Re: Питање за градитеље гитара

Post by pedja 81 » 17 Apr 2014, 23:02

Od Nenada sam ne davno kupio twin reverba...ekstra lik,i dobar gitarista.Necu da glumim neku pamet ali mislim da prostorija u kojoj svira je mala,a da bi dobio taj zvuk koji on hoce fender pojacalo treba da se opanji, i da se nalazi u nekoj po vecoj prostoriji jer mala soba i neka velika prostorija su potpuno razlicite price.Druga stvar mislim da Roben Ford koristi nesto poput SRV-a a to je da uzme jednu ts9 pedalu i na njoj volume pojaca do kraja a gain smanji do kraja, i onda dobije taj karakteristican klin ''little wing'', i plus jos jedan ts9 sa gainom za drajv,to rade mnogi bluzeri,Opet nisam siguran niti sam gledao na netu sta Ford koristi,ali mi lici na nesto poput toga.Nenade ako je za pomoc toliko od mene.

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Питање за градитеље гитара

Post by oboss » 18 Apr 2014, 13:17

Ajde da i ja pokusam pomoci svojim misljenjem.
Ako na neko instrumentu posle par modifikacija tipa nut, kobilica, magneti, lak , ne uspes da nadjes leptirice u stomaku onda menjas instrument. Svako od nas trazi svojo mojo i ne znaci da bi se tebi svidelo nesto na sta ja piskam firnajz , a i obratno. Dakle lepota bavljenja muzikom je trazenje a prokletstvo je sto uglavnom cujemo stvari koje "obican " svet i ne primeti.
Uzmi drugu gitaru i kreni .

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Питање за градитеље гитара

Post by nemanjavelimirovic » 18 Apr 2014, 13:30

Nema puno filozofije kod telecastera. Meni je omiljeni telac koji sam imao do sad bio Squier Affinity Telac jedan crveni, koji je imao lose pragove, losu kobilicu i tjunere, ma sve uzas Kina, ali je imao ton bolji od Baha telca i od mnogih telekastera koje sam imao (a imao sam ih puno bash). Boris iz Repetitora ima onaj skvajer shto je platio tipa 12000din na popustu (sa dva hama), koji radi kao da je jako skupa gitara... Nema pravila.
Kod jeftinih gitara je problem jednostavno taj kvalitet izrade i kontrola kvaliteta i dugotrajnost (mada nekad se zalomi i super komad), a ima ih koji zvuce odlicno... :ziveli:
Probao sam recimo Jurij Shishkov telca koji je tipa 4-5k evra, koji je meni jako sterilno radio, bukvalno kao Blejd telac koji sam imao ranije. Treba kupiti gitaru tek posle puno sati isprobavanja. Ono shto je sigurno, odlicni su Texas Spec magneti, ali nisu vintage, oni su bash moderni. :)

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Питање за градитеље гитара

Post by Funkomat » 18 Apr 2014, 18:29

Mislim da ni puno sati isprobavanja ne pomaze... mora se to probati u svim mogucim varijantama (kod kuce, bend, svirka, glasno, tiho, pijan, trezan, na ovom, onom pojacalu...), da bi se skapiralo kakva je gitara.

Sa druge strane, mislim da se gitara kupuje zbog osecaja pod rukom, ne toliko zvuka. Ako gitara ne legne cim se uzme u ruke i prosvira bez pojacala, nece ni najbolji moguci zvuk iz pojacala promeniti gitaru... Tako da prvo ovo, pa tek ono prethodno sto sam napisao :)

nenadg
Posts: 159
Joined: 06 Dec 2013, 15:42

Re: Питање за градитеље гитара

Post by nenadg » 18 Apr 2014, 20:12

Ево уснимио сам данас ...мало монотоно, пар акорада у различитим позицијама магнета, чисто да стекнете утисак.

Звучи као било која гитара. А и Немања је у праву, ЦС магнети потпуно телцу мењају карактер.

https://www.youtube.com/watch?v=Oh1c1_D ... e=youtu.be

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Питање за градитеље гитара

Post by Historik » 18 Apr 2014, 20:28

Не звучи гитара лоше уопште! Можда нема најизраженији карактер, али капирам да је то много и до тога што је појачало вероватно смањено готово до краја. Можда ипак пробати са неком буст/драјв педалом пре продаје гитаре, можда се добије више панча и масе у тону, претпостављам да се то тражи...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest