Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by bancika » 03 Apr 2015, 23:35

Bit ce da jeste :hide:

Karimii
Posts: 42
Joined: 05 Apr 2015, 18:33

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by Karimii » 05 Apr 2015, 21:47

I meni treba pomoć pri kupovini čivija za akustičnu gitaru.

Sasvim slučajno sam primetio (jeftine) čivije za vinil-žice u manjoj prodavnici insturumenata i opreme, jer izgledaju identično mojim čivijama (koje se raspadaju, neću stavljati slike u smislu da me je sramota) ali sam primetio suptilne razlike. Čivije koje su bile na prodaju imaju sloj plastike na navojima za čivije, gde je žleb, dakle sa strane koja se pričvrsti na instrument. Na mojoj gitari (sa metalnim žicama) je sve to, onako, železno :) što je u skladu sa namenom.
Sam dizajn (usečeni delovi površine koja leže na drvo, metalne površine sa mašin. gravurom i sl) je nalik mojim čivijama. Za moju gitaru bih uzeo takve, ili neke daleko bolje - ako budem dobio preporuku od vas. :wink:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by bancika » 06 Apr 2015, 11:16

Za akusticnu je neophodno prvo odrediti neke stvari, nisu sve iste. Jesu to one 3+3 sto su namontirane na limu ili posebne? Ako su na limu, treba voditi racuna o razmaku. Jesu one cija glava izlazi iz tela na gore kao na elektricnoj, ili je gitara sa slotovima?

Image

Karimii
Posts: 42
Joined: 05 Apr 2015, 18:33

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by Karimii » 06 Apr 2015, 16:23

Ako znamo da gitari pašu metalne čivije, gde se žice namotavaju nalik električnoj gitari. Relevantna je gitara sa leve strane na postavljenoj slici.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by tommytigh77 » 06 Apr 2015, 18:21

Druže, ipak ti ako možeš najbolje uslikaj čivije koje su ti trenutno na gitari, pa ti možda neko i preporuči šta da uzmeš za zamenu. Ja polomih mozak pokušavajući da ukapiram i kakve su ti trenutno čivije, i koje si video u radnji.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by bancika » 06 Apr 2015, 19:21

hehe, dobro je, nisam jedini. Ovo neki Shakespeare-ovski srspki, tesko je pratiti :)

Karimii
Posts: 42
Joined: 05 Apr 2015, 18:33

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by Karimii » 06 Apr 2015, 20:20

Karimii wrote:I meni treba pomoć pri kupovini čivija za akustičnu gitaru.

Sasvim slučajno sam primetio (jeftine) čivije za vinil-žice u manjoj prodavnici insturumenata i opreme, jer izgledaju identično mojim čivijama (koje se raspadaju, neću stavljati slike u smislu da me je sramota) ali sam primetio suptilne razlike. Čivije koje su bile na prodaju imaju sloj plastike na navojima za čivije, gde je žleb, dakle sa strane koja se pričvrsti na instrument. Na mojoj gitari (sa metalnim žicama) je sve to, onako, železno :) što je u skladu sa namenom.
Sam dizajn (usečeni delovi površine koja leže na drvo, metalne površine sa mašin. gravurom i sl) je nalik mojim čivijama. Za moju gitaru bih uzeo takve, ili neke daleko bolje - ako budem dobio preporuku od vas. :wink:
Ne, ovo nije Šekspirovski srpski - iz Beograda sam.

Gledam da osposobim dobru, staru akustičnu gitaru kojoj pašu metalne žice.
Šta da vam kažem - našao sam i (identične po izradi, šari, izgledu) čivije, pa i Vas na ovom forumu. :-)
"Caka" je u tome što nisam utvrdio da li se iste takve čivije za akustičnu gitaru izrađuju u izvedbi za metalne žice.

Metalne žice na akustičnoj gitari se namotavaju s lica gitare, nalik električnoj - na uspravnom valjku.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by Kristijan » 06 Apr 2015, 20:26

Хајде овако... помози ти мало нама па ћемо радо ми да помогнемо теби. Мало ми је тешко да скапирам шта тачно тражиш, али ћу да покушам да погодим. Ти имаш чивије код којих овај део на који се намотава жица пролази вертикално кроз главу гитаре, али претпостављам да су чивије смештене на металну плочицу, 3 комада на једној плочици. Сада си нашао исте такве, али су за класичну гитару, па имају пластични ваљак натакнут на металну осовину око које треба да се намотава жица, па те интересује да ли случајно може да се нађе тако нешто, али да нема тај пластични ваљак, је ли тако?

Ако пазариш код нас - тешко да ћеш да нађеш тако нешто. Има да се поручи напољу.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by bancika » 06 Apr 2015, 22:22

Karimii wrote:Metalne žice na akustičnoj gitari se namotavaju s lica gitare, nalik električnoj - na uspravnom valjku.
nema to veze sa vrstom zica. One dve gitare na mojoj slici obe imaju metalne zice, a druga se namotava kao na klasicnoj.

Posto imas varijantu kao elektricna, imas mogucnost i da instaliras posebne civije ako ne uspes da nadjes 3 u redu koje pasu. Samo bi bilo idealno da slikas pa da ljudi vide sta bi moglo da se uklopi.

User avatar
kwiss
Posts: 775
Joined: 13 Sep 2010, 12:25
Location: Gornji Milanovac

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by kwiss » 02 May 2015, 10:07

Da ne otvaram drugu temu,gde ima da se kupe čivije 4+2 8)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by bancika » 02 May 2015, 10:10

Hipshot distributer na ebayu moze da ti ukopi bilo kakav komplet po istoj ceni. Ne secam se kako se zove tacno radnja, ima sport u imenu. Ako trazis hipshot tuners izaci ce u vrhu sigurno.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by majtimika » 02 May 2015, 18:30

ako niste znali spretzel civije mogu da se okrenu sto ce reci uzmes bilo koje obicne sprezel sest u nizu i dve rasklopis i okrenes

User avatar
kwiss
Posts: 775
Joined: 13 Sep 2010, 12:25
Location: Gornji Milanovac

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by kwiss » 02 May 2015, 20:00

majtimika wrote:ako niste znali spretzel civije mogu da se okrenu sto ce reci uzmes bilo koje obicne sprezel sest u nizu i dve rasklopis i okrenes
To ću probati pošto imam šest u nizu :ziveli:

User avatar
kwiss
Posts: 775
Joined: 13 Sep 2010, 12:25
Location: Gornji Milanovac

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by kwiss » 02 May 2015, 20:07

bancika wrote:Hipshot distributer na ebayu moze da ti ukopi bilo kakav komplet po istoj ceni. Ne secam se kako se zove tacno radnja, ima sport u imenu. Ako trazis hipshot tuners izaci ce u vrhu sigurno.
https://reverb.com/item/668179-hipshot- ... 4x2-chrome

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Čivije - Potrebne preporuke i iskustva!

Post by bancika » 03 May 2015, 14:01

kwiss wrote:
bancika wrote:Hipshot distributer na ebayu moze da ti ukopi bilo kakav komplet po istoj ceni. Ne secam se kako se zove tacno radnja, ima sport u imenu. Ako trazis hipshot tuners izaci ce u vrhu sigurno.
https://reverb.com/item/668179-hipshot- ... 4x2-chrome
Moze i oni, samo sto je kod njih postarina van USA $129 :) Kod sport hi-tech su za dolar jeftinije civije i razumna postarina. Mozda hoce da posalju i first class intl po zahtevu. Trebalo bi da bude manje od 20$. http://www.ebay.com/itm/Hipshot-6-in-li ... 1415984358

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest