Callaham Strat Tremolo

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Callaham Strat Tremolo

Post by tommytigh77 » 23 May 2014, 03:42

Pre par meseci sam presavio tabak i naručio Callaham Bridge za svoj Fender Road Worn 60s Stratocaster.
Elem, gitara je sama po sebi svirljiva, lakoradna, opasno zvuči, ali sam u zadnjih godinu i po dana počeo da imam ozbiljan problem sa pucanjem žica na svirkama - em što su žice napravile žlebove na sedlima, em što su unutar tremolo bloka ''burići'' tonuli sve dublje i dublje.
Apsolutno svi muzički forumi sveta iz prošlosti i sadašnjosti su me uputili na Callaham - te sam stoga, prvom prilikom koja se ukazala, preko grane naručio Callaham blok i sedla. Ispalo je da ručicu od svog strata ne mogu da koristim sa Callaham blokom, te sam naručio i ručicu, da bih na kraju saznao da blok + sedla + ručica čine 85% cene kompletnog 'bridge assembly'. Rekoh, kad je bal, nek je s muzikom, i naručih kompletan Callaham Vintage Strat Assembly (Za sve one koji bi da mi grizu savest, ova porudžbina se desila mesec dana pre poplava u Srbiji). Uostalom, hteo sam taj blok pošto-poto, jer znam da su takav blok imali originalni Stratocasteri iz 50-ih i 60-ih, a to je, po svim merilima glavni ''začin'' pravog Strata.
Danas sam ga instalirao, i zahvalite kolegi iz benda koji je sve to snimio, pa nećete morati meni da verujete na reč, već čete uskoro moći da na snimcima čujete i sami o čemu se radi.
Moji prvi utisci su, da je gitara akustično glasnija za 30 do 40%, da se gornji registar dvaput bolje čuje i ima masniji ton i duži sustain, da akordi svirani pod distorzijom imaju bolju separaciju, tj. bolje se čuju pojedinačni tonovi; i da na cleanu ima brži 'attack'.. A meni je najvažnije da konačno na gitari imam onaj jebeni 'bell' koji sam čuo kod Claptona, Knopflera, Gilmoura... Tek sad je ovaj Stratocaster zapravo STRATOCASTER.
S druge strane, ono čime sam nezadovoljan je to što preskupo platim tremolo a i dalje dočekam iste probleme kao na npr. kineskom Squieru - žice spadaju prema fretboardu zato što šrafčići koji drže sedla ne rade svoj posao. Jednom samoproklamovanom inžinjeru mašinstva i guruu vintage opreme, ne smeju da se dešavaju takve stvari. Kao i za bilo šta u Srbiji, uvek je kasno da se žališ na bilo šta, pogotovo za ovu stvar koju sam naručio iz druge ruke, preko prijatelja u Japanu... Doduše, ništa što malo teflon-trake ne može da reši, ali, opet... Za te pare, bre, očekujem da se taj tremolo podesi sam od sebe, mamumujbm.
Ono što zasad definitivno mogu da potvrdim, je da apsolutno svakom ko svira PRAVI strat sa 6 šrafova na tremolu, mogu bez ustezanja da preporučim Callaham block, ali samo block. Za sve ostalo, pogotovo sedla, možda bolje da nabavite Fender, iako imaju iste probleme, makar je jeftinije...
P.S. Vrlo skoro stiže video sa poredjenjem starog i novog tremola, kao i generalnim gear-nerd lessonom kako se postavlja 6-screw tremolo.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Callaham Strat Tremolo

Post by Funkomat » 23 May 2014, 07:51

sto se bloka tice, ne vidim sto bi neko kupovao bilo sta pored http://www.guitarfetish.com/Steel-and-B ... c_216.html

User avatar
Milanares
Posts: 957
Joined: 16 Jul 2010, 21:15
Location: Novi Sad

Re: Callaham Strat Tremolo

Post by Milanares » 24 May 2014, 20:00

...što se sedlića tiče, pa zar[youtube][/youtube] iskusne stratedžije nemaju uvek pri ruci rezervne neke pa ono kako se koje počne gulit i popuštat, a ti baciš pa umitneš novo ili sl ? kontam oni razni džepići na kožnjacima rokericama da su puni strat sedala ... :ziveli:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Callaham Strat Tremolo

Post by tommytigh77 » 25 May 2014, 03:54

@Milanares: Nema, druže... Pogotovo što su stratokasterdžije počele da nose sakoe umesto rokerica, nema gde da se drži pribor za gitaru. :ziveli:

neki
Posts: 154
Joined: 18 Mar 2011, 05:05

Re: Callaham Strat Tremolo

Post by neki » 27 May 2014, 20:57

tommytigh77 wrote:Pre par meseci sam presavio tabak i naručio Callaham Bridge za svoj Fender Road Worn 60s Stratocaster.
Elem, gitara je sama po sebi svirljiva, lakoradna, opasno zvuči, ali sam u zadnjih godinu i po dana počeo da imam ozbiljan problem sa pucanjem žica na svirkama - em što su žice napravile žlebove na sedlima, em što su unutar tremolo bloka ''burići'' tonuli sve dublje i dublje.
Apsolutno svi muzički forumi sveta iz prošlosti i sadašnjosti su me uputili na Callaham - te sam stoga, prvom prilikom koja se ukazala, preko grane naručio Callaham blok i sedla. Ispalo je da ručicu od svog strata ne mogu da koristim sa Callaham blokom, te sam naručio i ručicu, da bih na kraju saznao da blok + sedla + ručica čine 85% cene kompletnog 'bridge assembly'. Rekoh, kad je bal, nek je s muzikom, i naručih kompletan Callaham Vintage Strat Assembly (Za sve one koji bi da mi grizu savest, ova porudžbina se desila mesec dana pre poplava u Srbiji). Uostalom, hteo sam taj blok pošto-poto, jer znam da su takav blok imali originalni Stratocasteri iz 50-ih i 60-ih, a to je, po svim merilima glavni ''začin'' pravog Strata.
Danas sam ga instalirao, i zahvalite kolegi iz benda koji je sve to snimio, pa nećete morati meni da verujete na reč, već čete uskoro moći da na snimcima čujete i sami o čemu se radi.
Moji prvi utisci su, da je gitara akustično glasnija za 30 do 40%, da se gornji registar dvaput bolje čuje i ima masniji ton i duži sustain, da akordi svirani pod distorzijom imaju bolju separaciju, tj. bolje se čuju pojedinačni tonovi; i da na cleanu ima brži 'attack'.. A meni je najvažnije da konačno na gitari imam onaj jebeni 'bell' koji sam čuo kod Claptona, Knopflera, Gilmoura... Tek sad je ovaj Stratocaster zapravo STRATOCASTER.
S druge strane, ono čime sam nezadovoljan je to što preskupo platim tremolo a i dalje dočekam iste probleme kao na npr. kineskom Squieru - žice spadaju prema fretboardu zato što šrafčići koji drže sedla ne rade svoj posao. Jednom samoproklamovanom inžinjeru mašinstva i guruu vintage opreme, ne smeju da se dešavaju takve stvari. Kao i za bilo šta u Srbiji, uvek je kasno da se žališ na bilo šta, pogotovo za ovu stvar koju sam naručio iz druge ruke, preko prijatelja u Japanu... Doduše, ništa što malo teflon-trake ne može da reši, ali, opet... Za te pare, bre, očekujem da se taj tremolo podesi sam od sebe, mamumujbm.
Ono što zasad definitivno mogu da potvrdim, je da apsolutno svakom ko svira PRAVI strat sa 6 šrafova na tremolu, mogu bez ustezanja da preporučim Callaham block, ali samo block. Za sve ostalo, pogotovo sedla, možda bolje da nabavite Fender, iako imaju iste probleme, makar je jeftinije...
P.S. Vrlo skoro stiže video sa poredjenjem starog i novog tremola, kao i generalnim gear-nerd lessonom kako se postavlja 6-screw tremolo.
u nekoj temi ovde na forumu sam pronasao izvestaj gosn rocket/a gde je opisao isto svoje pozitivno iskustvo sa callaham bridjom znaci da definitivno radi posao.da iskoristim mesto i pitam kakva su iskustva sa menjanjem bridja na telekasteru...i da ,recimo video sam obican bridj za telekaster mexico je nesto tipa45 dolara dok je za telekaster hot rod varijanta nesto oko 90.nisam nigde nasao podatke o debljini i vrsti materijala pa ako neko nesto zna... hvala unapred

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Callaham Strat Tremolo

Post by tommytigh77 » 02 Jun 2014, 19:16

neki wrote:da iskoristim mesto i pitam kakva su iskustva sa menjanjem bridja na telekasteru...i da ,recimo video sam obican bridj za telekaster mexico je nesto tipa45 dolara dok je za telekaster hot rod varijanta nesto oko 90.nisam nigde nasao podatke o debljini i vrsti materijala pa ako neko nesto zna... hvala unapred
Nemam iskustva s tim, jedini generalni savet je da pre naručivanja proveriš string spacing, nije na svim gitarama isti. Neki proizvođači čak ni ne prave Telecaster bridge u varijanti od 52mm, a većina meksikanaca je taj SS, ako se ne varam. Baš i mene živo zanima koliki efekat može da ima promena bridge-a na telcu.

veljapa
Posts: 303
Joined: 04 Feb 2012, 21:02

Re: Callaham Strat Tremolo

Post by veljapa » 28 Mar 2017, 14:24

Sta si zakljucio o ovim sedlima sad posle nekog vremena? Jel su jos uvek cela? Usecena? Imam neki Classic Series '50s Stratocaster koji ne ispustam iz ruke i pored ostalih stvari sedla su dobrano usecena i ne mogu da se otmem utisku da mi gase ton. Ja bih samo sedla uzeo. Ima i gotoh sedala nesto jeftinijih pa razmisljam sta da radim.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Callaham Strat Tremolo

Post by tommytigh77 » 28 Mar 2017, 17:42

Pazi, ovo gde mi je Callaham mi je jedina "radna" gitara već tri godine, sviram kilometarske svirke s njom, i sedla se još uvek drže. Pojavili su se mikro žlebovi tu gde žice naležu, ali ne smeta niti pucaju žice, samo me mrzi da ispoliram. Uglavnom, nisu se napravili kanali, niti su žice usekle kroz sloj nikl oplate. Moći će ovo da tera ovako još 15 godina. Ako razmišljaš samo sedla da uzmeš, definitivno je investicija koja se isplati na duže staze.

veljapa
Posts: 303
Joined: 04 Feb 2012, 21:02

Re: Callaham Strat Tremolo

Post by veljapa » 29 Mar 2017, 11:53

Hvala. Oko 54 dolara su sa postarinom. Narucicu polako.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Callaham Strat Tremolo

Post by tommytigh77 » 29 Mar 2017, 12:08

Evo ti fotke, nisam stigao juče. Malo sam pomerio E1 žicu čisto da se vidi u kakvom je stanju sedlo (ako se uopšte i vidi, mrzelo me da ručno podešavam kameru na telefonu).
Image
Image

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Callaham Strat Tremolo

Post by fattwang » 29 Mar 2017, 13:43

Pošalji sliku cele gitare. Izgleda da je ko Monika Beluči.

veljapa
Posts: 303
Joined: 04 Feb 2012, 21:02

Re: Callaham Strat Tremolo

Post by veljapa » 29 Mar 2017, 13:49

Izvanredno. 2 7/32 bridz? Zanima me zbog toga sto je meni taj spacing ali su mi uza sedla ima izmedju prostora, mozda je neko vec menjao sa 2 1/16 u proslosti.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Callaham Strat Tremolo

Post by tommytigh77 » 29 Mar 2017, 14:48

fattwang wrote:
29 Mar 2017, 13:43
Pošalji sliku cele gitare. Izgleda da je ko Monika Beluči.
Image
Hvala, matori. Nije baš k'o Monika, :D ali jeste simpi na izgled, pogotovo u zadnjih par godina kad je požuteo nitro, prvih godinu dana je bila bela kao sneg. Planiram samo skorije kad budem menjao magnete da joj šinem tortoise masku, pa da izgleda otprilike kao:
Image
E, onda će mi tek srce biti na mestu što se estetike tiče.
Ono što je bitnije je da gitara radi i udobna je kao san, u poredjenju sa raznim amerikancima, Custom Shopovima i čime sve ne, prosto me ponekad bude sramota koliko je mekana i lakoradna (a ima i par ljudi na MF koji to mogu da potvrde da ne bude da pričam u prazno).
veljapa wrote:
29 Mar 2017, 13:49
Izvanredno. 2 7/32 bridz? Zanima me zbog toga sto je meni taj spacing ali su mi uza sedla ima izmedju prostora, mozda je neko vec menjao sa 2 1/16 u proslosti.
Jeste 2 7/32 bridge. Fora je kod svih meksikanaca koji imaju širi string spacing, sedla su i dalje uska, tj. za 2 1/16 spacing pa ima prostora izmedju sedala. Tako je i kod mene bilo fabrički, bez brige. Valjda u Ensenadi samo ta sedla imaju pošto im je na 99% gitara uži SS, pa to i stavljaju. Naruči sedla za širi razmak obavezno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest