Lepak, koji i gde?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
speedy
Posts: 15
Joined: 13 Feb 2014, 22:01

Lepak, koji i gde?

Post by speedy » 27 Jul 2014, 21:58

Kao sto naslov kaze a evo malo detalja:
Zamoljen sam da "popravim" akusticnu gitaru. Radi se o tome da je nezgodno pala i da su se obe ploce odvojile od stranica u jednom uglu. Binding je ostao citav, bukvalno se odvojilo tamo gde je lepljeno. Najradije bih bez kompletnog razdvajanja ploca samo sa strane i iznutra dodao lepak i stavio pod stege. Najradije bi koristio epoksi ili PU lepak, ali mi treba preporuka koji, i eventualno gde se moze kupiti (poruciti)

Pokusavam da pomognem jednom izuzetno plemenitom coveku, koji je to visestruko zasluzio a nije bas sa finansijama najbolji. Uz to mu je gitara draga uspomena iz 1974 godine.
Zato se iskusnima obracam molbom za pomoc.
HVALA!

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Lepak, koji i gde?

Post by Dersu Uzala » 27 Jul 2014, 22:42

Titebond. Stewmac ili pozajmis od drugara s aforuma koji prave djitre.

speedy
Posts: 15
Joined: 13 Feb 2014, 22:01

Re: Lepak, koji i gde?

Post by speedy » 28 Jul 2014, 00:22

Nije moguce da u Srbiji nema da se kupi Titebond ili neki ekvivalent, nego mora da se narucuje "od preko"?

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Lepak, koji i gde?

Post by Dersu Uzala » 28 Jul 2014, 02:53

To vec ne bih znao.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Lepak, koji i gde?

Post by majtimika » 28 Jul 2014, 06:55

Ima da se kupi titebond ali nije neophodan henkel lepak za drvo je jednako dobar a imas ga svuda

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: Lepak, koji i gde?

Post by jecaisale » 28 Jul 2014, 14:19

majtimika wrote:... henkel lepak za drvo je jednako dobar a imas ga svuda
:1:

speedy
Posts: 15
Joined: 13 Feb 2014, 22:01

Re: Lepak, koji i gde?

Post by speedy » 29 Jul 2014, 00:36

Hvala svima, uzeo sam Titebond tecno tutkalo i zavrsio posao. Prethodno sam "napario" spojeve da malo otpusti staro tutkalo. Posao zavrsen, gitara svira za sve pare i za sve godine koliko ih ima.

Ne lezi vraze, prijatelj se pohvalio drugome i sad mi doneo da zalepim jos dve gitare. (Uskoro cu da pocnem da naplacujem :D )

Sta sa gitarama novijeg datuma, za koje ne znam cime su inicijalno u fabrici zalepljene? Ako je recimo zalepljeno nekim lepkom tipa henkel, pa se spojevi razlepe, da li je moguce samo ubrizgati nesto lepka i staviti u stegu? Konkretno, da li ce lepak "uhvatiti" za lepak ili mora da ide do drveta? Zbog ove nedoumice mi se po glavi mota epoksi.
Kakvo je vase misljenje za ovakvu situaciju? Znam da je u tehnickom smislu jedino ispravno ocistiti stari lepak pa zalepiti ponovo, ali misljenja sam da ce instrument nakon razlepljivanja i ponovnog sastavljanja promeniti "karakter", pa bi vise voleo lokalnu sanaciju, samo na delu koji je vec ostecen.

U medjuvremenu cu napraviti par eksperimenata, pa cu izvestiti o rezultatima. Planiram da slepim nekoliko spojeva razlicitim lepkovima, polomim ih (rastavim) pa bez ciscenja da izlepim, opet razlicitim lepkovima. Naravno, eksperimente sa drugim komadima drveta, ne sa gitarom.

speedy
Posts: 15
Joined: 13 Feb 2014, 22:01

Re: Lepak, koji i gde?

Post by speedy » 02 Aug 2014, 01:14

Kao sto sam i obecao, lepio sam svasta svacime i prenosim rezultate. Drvo koje sam koristio u eksperimentisanju je jela (zbog slicnosti sa popularnim smrekom), topola, bukva i orah. Onaj "nazubljeni venac" (naucite me kako se zove) koji ojacava spoj stranica i ploca mi najvise lici na topolu u nekim, i na bukvu u nekim drugim gitarama.
Da krenemo:
1. Camovina i bukva, henkel. Sutradan ne moze da se odlepi sam spoj, vec se uvek odvali sloj camovine i ostane na zalepljenim spoju. Ako je ovo slucaj, moze da se zalepi ponovo hankelom, drzi isto kao i inicijalni spoj. Voditi racuna da se "upasuje" raspuknuta tekstura, tj. da svaki god legne na svoje mesto.
Identicna situacija kada se polomljeni spoj lepi epoksijem i tutkalom.
2. Bukva i orah. Ovu kombinaciju bas i nemate u gitari, ali ima raznorodnog tvrdog drveta u vratu i na spoju vrata sa trupom.
Ovde sam uspeo da razvalim tako da pukne lepak a da drvo ostane citavo, sto mi i jeste bilo najinteresantnije za eksperiment. Da podsetim, lepljenje elemenata unutar, a bez otvaranja trupa, te nemogucnost odstranjivanja starog lepka.
2.1. Ako ponovimo lepljenje Henkelom, ne drzi ni pola koliko inicijalni spoj. Drzi, i verovatno ce kojekuda da zavrsi posao, ali nije to to!
2.2. Tutkalo preko starog henkela. Mnogo bolja situacija, ali i dalje nema cvrstinu inicijalnog spoja. Recimo oko 80%, sto je sasvim pristojno i zadovoljavajuce.
2.3. Epoksi, BINGO! Spoj je jaci od inicijalnog, tj. nakon lomljenja, odvoji se stari Henkel od drveta i sve ostane na jednom komadu. Ako uz to jako malo (dovoljno pola mm) epoksi predje preko starog lepka, drvo ga "uvuce" zbog kapilarnosti i dobija se mnogo jaci spoj. Pri tom sam koristio epoksi koji je deklarisan da steze za 90 minuta, sto je sasvim dovoljno da prodre u drvo. Ko hoce da se ozbiljno pozabavi, moze da eksperimentise sa brzinom vezivanja i time postigne vecu ili manju prodornost. (Doda manje ili vise utvrdjivaca)

Sve ovo pisem iz dva razloga. Jedan, ne bi li se neko od iskusnih majstora upustio u diskusiju i podelio znanje sa nama, a drugi, da bi onima koji su pomalo hobisti i imaju instrument koji nama neku narocitu trzisnu vrednost, pa da mogu i sami da poprave ponesto.
Za ova druge savet: Kada lepite spojeve koji izbijaju na povrsinu, lakirani sloj premazite obicnim jestivim uljem - zejtinom. NE da natapate, vec zamazite da lici kao da ste jeli burek pre sviranja. Koliko god pazili i bili pedantni, negde ce lepak procureti. Pogotovu ako imate kompleksnu pukotinu, pa zurite da sto pre namazete sve povrsine i da slepite dok lepak ne pocne da "radi". Ako je ta povrsina masna, ima sanse da skinete sloj epoksija koji je procureo na lak. Ako je suva i cista... trebace vam mnogo vestine da ga odstranite. Jos jednom podvlacim, NE NATAPATI uljem, samo masnom krpom prebrisati i DOBRO PAZITI da ulje ne dospe do povrsina koje treba zalepiti.

Eto, moj skromni doprinos forumu.

dard
Posts: 1
Joined: 08 Oct 2015, 15:15

Re: Lepak, koji i gde?

Post by dard » 26 Jul 2016, 15:42

A koji biste lepak preporucili za lepljenje fingerboarda, sa time da postoji mogucnost kasnijeg odlepljivanja (zagrevanje peglom), ukoliko se pojavi razlog za to?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest