Blokiranje tremola

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

chucktamo
Posts: 57
Joined: 23 Jul 2012, 14:18

Blokiranje tremola

Post by chucktamo » 04 Feb 2015, 16:39

Jer moze neko da mi objasni kako da ovo odradim pravilno i sta se tacno dobija ovim?Ima gitaru sa tremolom ali ga nikad ne koristim,ne znam da li bi se povecala stabilnost stima posle stapa ako ovo odradim?

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Blokiranje tremola

Post by Overdrive » 04 Feb 2015, 19:12

Ja stvarno ne znam šta ljudi rade sa gitarama pa im se raštimavaju?

Imam dva strata sa plivajućim tremolo mehanizmima i nikad mi se ni jedan nije raštimao, a svašta sam eksperimentisao..i zatezao i otpuštao springove i puštao ga da leži na telu strata i da bude podignut kao praćka i uvek super štim. .

Anyway..Imaš na yt dosta snimaka o tome kako da ga blokiraš pa pretraži malo. Najjednostavniji način je ubacivanje parčeta drveta između tremolo bloka i tela strata..

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Blokiranje tremola

Post by Rockatansky » 04 Feb 2015, 23:01

Pa ako ne koristis tremolo, pa da ti se zbog toga rastima, onda ce ti biti svejedno...

Ono sto mene buni oko blokiranja tremola je da li ga blokirati u najnizem polozaju, ako me razumete, ili da bude blokiran tenzijom zica. Juce sam bas gledao video oko toga i lik ubaci pacence drveta izmedju bloka tremola i tela gitare, ali ima ono bas bas zazora, i tek kada se postave zice i zategnu se, onda tremolo postane blokiran... Ali onda bude pod uglom, naravno u odnosu na telo.
Ja sam nekako bio ubedjen da treba zabiti parce drveta koje je knap, i koje bukvalni pribije tremolo uz povrsinu tela...

https://www.youtube.com/watch?v=xkj8p4Z3Rjg

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Blokiranje tremola

Post by fattwang » 05 Feb 2015, 02:36

Stavi 5 federa, dotegni do maksimuma šrafove nosača koji idu u telo.
Bridge će da legne na telo i to je to. Nadam sa da ne koristiš žice dvanaestice.
Image
Inače zvuk se blokiranjem menja, postaje svetliji, odsečniji i gubi se karakteristična "gumena" boja strata.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Blokiranje tremola

Post by Funkomat » 05 Feb 2015, 08:48

Rockatansky wrote: Ja sam nekako bio ubedjen da treba zabiti parce drveta koje je knap, i koje bukvalni pribije tremolo uz povrsinu tela...
upravo

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Blokiranje tremola

Post by Overdrive » 05 Feb 2015, 09:31

Image

:roll:

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Blokiranje tremola

Post by oboss » 05 Feb 2015, 10:49

fattwang wrote:Stavi 5 federa, dotegni do maksimuma šrafove nosača koji idu u telo.
Bridge će da legne na telo i to je to. Nadam sa da ne koristiš žice dvanaestice.
Image
Inače zvuk se blokiranjem menja, postaje svetliji, odsečniji i gubi se karakteristična "gumena" boja strata.
Ja sam pre za ovu verziju blokiranja tremola. A da se promeni zvuk i osecaj pri sviranju promeni se. Promeni se i kod blokiranja drvetom ali ovo sa oprugama i srafovima mi je svakako logicnije i primenjivije.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Blokiranje tremola

Post by tommytigh77 » 05 Feb 2015, 14:22

Overdrive wrote:Ja stvarno ne znam šta ljudi rade sa gitarama pa im se raštimavaju?

Imam dva strata sa plivajućim tremolo mehanizmima i nikad mi se ni jedan nije raštimao, a svašta sam eksperimentisao..
:1:

Kad sam menjao tremolo blok, usput sam snimio kratak video o optimalnom podešavanju strata (mada ko nije lenj, ima lepo na Scott Henderson forumu detaljne instrukcije, pa neka pretraži), ali Cope nikako da izmontira... :grummel_2:

On topic, ako već hoćeš da ''zakucaš'' tremolo, meni sigurnije deluje ova varijanta sa parčencetom drveta, ali obavezno ostavi opruge da ne bi izgubio masu. :)
Takođe proveri da šrafovi na koje se oslanja tremolo sa gornje strane nisu previše zategnuti, tj. da može lepo da legne na gornju ploču gitare. Meni se iskreno ne sviđa taj zvuk 'hardtail' strata, za takve stvari postoji Telecaster...

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Blokiranje tremola

Post by Gosa » 09 Feb 2017, 12:37

Blokirao sam tremolo sa obe strane, plus sam stavio pet federa, ali se i dalje rastimava.. Akcija mi je visoka, ali mi to ne smeta.. Pomerao sam truss i vrat je prav, ovako na oko.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Blokiranje tremola

Post by MIKI-DJORDJE » 17 Feb 2017, 19:36

Gosa wrote:
09 Feb 2017, 12:37
Blokirao sam tremolo sa obe strane, plus sam stavio pet federa, ali se i dalje rastimava.. Akcija mi je visoka, ali mi to ne smeta.. Pomerao sam truss i vrat je prav, ovako na oko.
problem je u nutu i string tree-ju ovom metalnom delu posle nuta, leptirić kako ga zovu kod nas, tu se javlja trenje, pa žica zapinje. Što se tiče blokiranja ja to isto radim sa fino isečenim parčetom drveta, stara fora Clapton je tako još svog Bleckija blokirao.

Još jedini problem mogu biti zaista jako stare i dotrajale žice, ono ako su nove sa KP ovi što prodaju ove kopije Fendera i tako to, tu nema pomoći.....ja sam probao rastežu se pojam nemam od čega su.

Ako su žice ok i sve si lepo blokirao, najveći izvor nestabilnosti je taj nut, znači podmaži sa labelom, teflon sprej je najbolji meni, može grafit, ili vaselin...na kraju evo ti domaćinski recept http://diystrat.blogspot.rs/2014/08/che ... icant.html

ovaj ubacuje grafit ali on posle nekog vremena ode,no trajaće ti dugo , zato ovaj vaselin ili labelo da ga drži na mestu...Imaju ovi gitarski sosovi ali su skupi a isti đavo... :D

Nedavno sam kupio ovaj TUSQ nut i odličan je...kako ja inače volim Mesing onda na ostalim gitarama moram sa nečim podmazati.

evo o tusq-u npr taj problem štima se javljama na mnogim gitarama pa i bez tremola https://www.youtube.com/watch?v=tREb43ogVHg

http://www.wammiworld.com/Tusq.php

ovde ima lepo objašnjeno o svim materijalanima...http://www.frudua.com/guitar_nut_material.htm

OVAJ je zanimljiv, Sam Coulson svira u Asia-ji bendu dobar je, evo i on meša grafit sa nekim đavolom za kosu...snalaze se ljudi https://www.youtube.com/watch?v=gCmTHT86Wyg

susretao sam gitare gde su bacali grafitne nutove misleci da je to obična plastika a stavljali kost pa se pojavi problem ..... ...kako bilo eto nešto od ovih predloga verujem da će ti pomoći kakav god nut da je na gitari.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Blokiranje tremola

Post by bancika » 17 Feb 2017, 20:23

Ako je onaj maison...to sto se zice "sire" iza nuta na glavi kao lepeza nikako ne moze da bude dobro. Veci pritisak se pravi tu gde izlazi iz kanala na nutu pa hoce da zapinje...ebiga, izgleda cool srednjoskolcima pa prave tako, inace je debilski :)

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Blokiranje tremola

Post by MIKI-DJORDJE » 18 Feb 2017, 00:40

da moguce da se tako zove stvarno ne znam kako se kaže to kod nas, svi ga drugačije krste. tačno kada zice idu pravolinijski bolje ostaje gitara u štimu...probao sam tockice tj string tree koji ima točkiće ali mi ide na nerve, tako da ja iskreno taj string tree iščupam tj skinem :D , ne predlažem nikome da to radi da mu nesto nebudem kriv ☺, no ako je dobro promislio samo napred pa ako ne valja lako se vrati.... Gužvan gitarista prvi iz Atomaca na svom originalnom stratu nema te vodjice-leptirić taj kako god da mu je ime :D - to mi je uvek upadalo u oči ko klincu ali pojma nisam imao zašto moj gitarski heroj ima čudnog strata? kako čovek koristi dosta tremolo a i zavrće žice (Bending) posle sam ukapirao zašto je to uradio.

neki kažu mora taj pritisak da pravi na nut-u neki ne, ja skino radi super...Wilkinson je napravio ono rešenje da se polako doboš na kome se namotavaju žiće kako se ide ka 1 čiviji polako smanjuje, tj 5i6 su na normalnoj visini, 4i3 su niže a 1i2 su najniže.

nije on sad izmislio toplu vodu radili su to ljudi i pre samo iseku podlošku od drveta i pozadi podmetnu ispod čivija te dobiju taj efekat, nisam siguran čiji je to izum zaista ali u 2 knjige je predloženo isto rešenje problema. ovako izgledaju , inače o ovim Jin Ho čivijama sve najbolje kao i ostalom hardveru, mi smo kao neki prijatelji sa Kinom i Koreom kako nikako da neko otori predstavništvo ovde da možemo kupovati dobar hardwer povoljno...to je druga tema, nego čivije
http://www.jinhomusic.com/wilkinson/imgs/e_z_lok07.gif

ovo su sada finise , kažem i bez ovakvih čivija ima rešenje za te zezalice posle nuta :ziveli:

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Blokiranje tremola

Post by Gosa » 18 Feb 2017, 13:30

bancika wrote:
17 Feb 2017, 20:23
Ako je onaj maison...to sto se zice "sire" iza nuta na glavi kao lepeza nikako ne moze da bude dobro. Veci pritisak se pravi tu gde izlazi iz kanala na nutu pa hoce da zapinje...ebiga, izgleda cool srednjoskolcima pa prave tako, inace je debilski :)
Jeste taj.... To sto se zice sire, to je takav headstock, nisam ga ja pravio.. Ne znam kako onda kod Kramera ne pravi problem.

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Blokiranje tremola

Post by Gosa » 18 Feb 2017, 13:35

Miki-Djordje, da ne citiram ceo tvoj post, hvala ti na ovako opsirnom postu! Probacu sa nekim lubrikantom da podmazem.. Zice jesu sa kp, mozda je i u njima problem, zamenicu ih kvalitetnijim.

User avatar
Margos
Posts: 672
Joined: 28 Oct 2009, 22:57

Re: Blokiranje tremola

Post by Margos » 18 Feb 2017, 15:08

Zato sto je Kramer :) Ne znam,ali po meni spicaste hevi gitare ,sa bilo kakvim tipom tremola, ispod 200e ne vredi uzimati.Ili skupi pare za nesto kvalitetno ili uzmi nesto sa fiksnin bridzom.Taj tremolo je ionako neupotrebljiv.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest