Da li je ovo moguce?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

kriper
Posts: 15
Joined: 02 Nov 2014, 16:08

Da li je ovo moguce?

Post by kriper » 15 Feb 2015, 22:27

Pozdrav svima,imama jedan stari bass koji mi po svemu odgovara ali ima jedan veliki problem, ne radi mu sipka u vratu,tj. pri okretanju sipke ne desava se nikakva promena kao na normalnoj gitari,a skoro je mojom greskom pukao onaj kruzic za podesavanje koji je na kraju sipke na spoju vrata i tela i to nekih odprilike 1cm duzine dok je ostatak sipke u vratu(iznervirao sam se pa sam sipku mnogo vise pritegao).Zanima me da li to moze da se resi ubacivanjem nove sipke ako to uopste neko radi ili postoji neki drugi nacin?

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Da li je ovo moguce?

Post by majtimika » 16 Feb 2015, 00:24

Sve moze da se uradi pitanje je samo isplativosti , vresnosti tog basa i cene popravke koja sigurno nece biti mala posto je zahvat naj blaze receno komplikovan ta stoga i skup

kriper
Posts: 15
Joined: 02 Nov 2014, 16:08

Re: Da li je ovo moguce?

Post by kriper » 16 Feb 2015, 11:41

Onda se verovatno ne isplati posto ispravan vredi od 120-150e.Ne znam koliko bi to odprlike kostalo a koliko kad bi se odlucio da mi neko napravi novi vrat?Sta mislite o ovome da li je to izvodljivo,da se posto jedan deo sipke viri iz vrata(do duse taj deo je puko ali mislim da bih mogao da ga vratim)da uhvatim sa kljestima ili necim i izvucem sipku i ubacim novu?

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Da li je ovo moguce?

Post by Rockatansky » 16 Feb 2015, 12:40

Cini mi se da sipka ne moze tek tako da se izvadi i ubaci... :) Ali negde sam skoro video da neko pise da radi zamenu sipke u vratu, valjda se toplotom skine, odlepi fretboard, ako je iz 2 dela, pa sa zameni i ponovo zalepi? Jel cuo neko za tako nesto nekad?

User avatar
coca
Posts: 395
Joined: 19 Sep 2009, 00:11
Location: Deep South/BGD/HN

Re: Da li je ovo moguce?

Post by coca » 16 Feb 2015, 15:45

Moze to da se uradi,samo je pitanje koliko si vican i vest sa rukama...,nije jednostavan posao ali nije bas ni "atomska fizika"...,imas puno tutorijala na netu pa googlaj i prouci pre nego sto pocnes ista da radis,e sada da to nosis kod nekog majstora,to je ovde vec neko objasnio,uvek se postavlja pitanje isplatljivosti te rabote...,imajuci u vidu da je novi trus rod cca.10E,i da ce ti neki od majstora naplatiti svoj rad 50-100E,pa vidi sta ti se isplati...,moj je savet uvek da pokusas sam da resis problem,ali ne po svaku cenu,mada ima i tu logike,siguran sam da ako pocnes to sam da radis da ces nesto i da naucis od toga...,
ja bi ovo radio sam!!!,ali nemoras da me poslusas,to je moje vidjenje stvari...pozz.!!!Coca!!!

kriper
Posts: 15
Joined: 02 Nov 2014, 16:08

Re: Da li je ovo moguce?

Post by kriper » 16 Feb 2015, 16:34

I ja sam o tome razmisljao da to probam sam da uradim,da se malo raspitam a imam i ljude u mom okruzenju koji su vesti majstori za dosta toga.Jedino me plasi to kad kad bi skidao fingerboard da li bi morao pragove pre toga da skinem?

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Da li je ovo moguce?

Post by majtimika » 16 Feb 2015, 18:04

kriper wrote:I ja sam o tome razmisljao da to probam sam da uradim,da se malo raspitam a imam i ljude u mom okruzenju koji su vesti majstori za dosta toga.Jedino me plasi to kad kad bi skidao fingerboard da li bi morao pragove pre toga da skinem?

Ako bi skidao fretboard zamena pragova ti ne gine a verovatno i zamena komplet fretboarda, ako je frrtboard lepljen nekom verzijom drvofiksa a verovatno jeste tesko ce se skinuti u komadu a i ako se skine sav ce se iskriviti i uviti da ga verovatno neces moci vratiti. Nekada su fabrike poput fendera a narocito gibson koristili tzv hide glue koji moze da se toplotom i parom razmeksa upravo da bi se kod les pola i slicnih set neck gitara mogao bez vece stete skinuti vrat. Danas to nije slucaj tako da verujem da ces imati problema pri skidanju i verovatno neces moci vratiti stari fretboard ali svejedno ne kosta te nista da probas steta je vec ucinjena

kriper
Posts: 15
Joined: 02 Nov 2014, 16:08

Re: Da li je ovo moguce?

Post by kriper » 16 Feb 2015, 18:19

Sad bas gledam neke klipove u vezi ovog i samo na jednom je decko skinuo prstohvat sa sve pragovima dok se drugima krivio i lomio.Uglavnom su zagrejavali drvo parom iz pegle ili zagrevali parce lima pa sa njim skidali.Svakako ima dosta sansi da se unisti prstohvat.U pitanju je neki stari nemacki bass koliko ja znam, nadam se da nije lepljen nekim zajbanim lepkom...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Da li je ovo moguce?

Post by bancika » 17 Feb 2015, 17:31

mozda moze da se resi i bez velike operacije, al ne znam dal neko kod nas radi to ovako


User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Da li je ovo moguce?

Post by majtimika » 18 Feb 2015, 08:52

Ovaj alat je za proste popravke , pitanje je da li ga iko ovde ima , a pitanje je i kakav je tacno kvar na doticnom basu dok se ne pogleda ne moze se sa sigurnoscu reci da li ovo moze ili ne

Daj baci koju sliku tog prilaza i dela sto je pukao, mada to sto si rekao da sipka nije ni funkcionisala pre nego sto si polomio taj deo je veci problem

chucktamo
Posts: 57
Joined: 23 Jul 2012, 14:18

Re: Da li je ovo moguce?

Post by chucktamo » 23 Feb 2015, 21:19

I ja imam slican problem na jednoj gitari,tacnije sipka se okrece manje od pola kruga samo u oba pravca a kad probam da je okrenem vise od toga da bih podesio da vrat bude kako treba ona nece vise da se okrece kao da je zapekla ili tako nesto cak mi je jednom kljuc pukao a sipka se nije ni makla.Da li ovo moze nekako da se resi u kucnoj radinosti bez da nosim majstoru jer mislim da mi se ne isplati?

chucktamo
Posts: 57
Joined: 23 Jul 2012, 14:18

Re: Da li je ovo moguce?

Post by chucktamo » 27 Feb 2015, 18:02

Evo da se javim da postavim slike o cemu se tacno radi i da napisem koju rec.Matica na truss road je krenula da se okrece tako sto sam sipao neko sretstvo za uklanjanje rdje sa metala ali i dalje sipka ne radi.Verovatno je oblajznuo onaj navoj na koji ide matica ili sama matica.Maticu mogu da navijem ili odvijem na sipku koja ide u unutrasnjost vrata ali sama sipka kao da se ne pomera.Da li neko ima neku ideju predpostavljam da bi moglo nesto da se inprovizuje kao na klipu gore?U pitanju je prastari bass Jolana Iris koju je jos moj cale kupio i svira po svadbama i ko zna gde sve 80-90 a zadnjih 10-tak godina je stojala samo.Inace gitara nije bas u nekom dobrom stanju nut nije bas najbolji,pragovi dotrajali ali mogu jos da sluze,ogulila se farba na par mesta.Nadam se da se vidi na slikama da je akcija prevelika i ako sam kobilicu skoro do kraja spustio.Valda ce neko da ima ideju kako da ovo resim?Pozdrav :ziveli:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

User avatar
faks
Badmotorfinger
Posts: 1322
Joined: 21 Jan 2009, 23:23
Location: raskrsnica

Re: Da li je ovo moguce?

Post by faks » 27 Feb 2015, 19:34

probaj dvokomponentnim lepkom, tzv tecni metal... (sto ovo posledne zvuci kao neka sludge stvar :) )
nadji neki T komad metala,kao npr za kljuc za svecice, i zalepi ga za sipku. kad dobro stegne probaj da odvijas i vuces ka sebi,tako bi trebaoda uhvatis navoj..

chucktamo
Posts: 57
Joined: 23 Jul 2012, 14:18

Re: Da li je ovo moguce?

Post by chucktamo » 27 Feb 2015, 20:35

faks wrote:probaj dvokomponentnim lepkom, tzv tecni metal... (sto ovo posledne zvuci kao neka sludge stvar :) )
nadji neki T komad metala,kao npr za kljuc za svecice, i zalepi ga za sipku. kad dobro stegne probaj da odvijas i vuces ka sebi,tako bi trebaoda uhvatis navoj..

Ako sam dobro razumeo mislis da taj komad metala zalepim za sipku i da mi on sluzi umesto ove matice za okretanje sipke?

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Da li je ovo moguce?

Post by majtimika » 27 Feb 2015, 22:36

meni i dalje nije jasno sta si polomio, meni sve izgleda ok

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest