Nulti prag cemu sluzi

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
desert sun
Posts: 82
Joined: 05 Mar 2015, 19:02

Nulti prag cemu sluzi

Post by desert sun » 14 Mar 2015, 20:35

Jer moze neko da mi objasni ceku sluzi i koja je uloga na starijim gitarama onog prag ispred kostanog nuta?
Na mojoj gitari su rupe za zice na kostanom nutu skroz zasecene tako da zice idu samo preko praga a ne i nuta.Skoro sam planirao da menjam nut pa neznam da li da vadim ovaj nulti prag ili ne?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by Kristijan » 14 Mar 2015, 21:22

Не би било добро да га вадиш, пореметио би интонацију празних жица.

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by jecaisale » 14 Mar 2015, 21:50

Mozes da ga izvadis ali moras da odseces parce fretboarda od nultog praga do nuta i da nut postavis do linije gde je bio nulti prag.

desert sun
Posts: 82
Joined: 05 Mar 2015, 19:02

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by desert sun » 14 Mar 2015, 21:59

Ok,sad mi je jasnije.Onda cu najverovatnije da ga ostavim i samo odradim nut kako treba.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by Rockatansky » 14 Mar 2015, 23:11

Da ja sam se bas pitao da li taj nulti prag necemu sluzi na jednoj staroj gitari i nekoliko puta sam merio rastojanja i uporedjivao nekom skalom i dosao do zakljucka da je to zaista pocetak zice, i da mora da postoji...

Jer sta je problem, stavis neke debele zice na primer, koje ne legnu u nut i one ne dodiruju taj nulti prag, a gitara i dalje radi. ;) I onda se pitas da li tako treba ili... Ali eto, po merenju ispadne da treba taj prag.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by bancika » 15 Mar 2015, 00:29

nulti prag i nije losa stvar, daje radijus i visinu zica bez potrebe da se nut zaseca bas kako treba. E sad, ako ne valja sam prag, tesko je podesiti ga, ali ako je dobro uradjen, trebalo bi da je dobra stvar. Treba da bude malo vislji nego svi ostali, oko 0.3mm ili tako nesto. Novi gibsoni imaju nulti prag, doduse malo drugacije izgleda, ali je funkcionalno isti. Stewmac je poceo da prodaje modifikovane kostane nutove koji u sebi imaju nulti prag ugradjen.

Image

Image

desert sun
Posts: 82
Joined: 05 Mar 2015, 19:02

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by desert sun » 15 Mar 2015, 01:00

Pa da i mene je to buniolo jer u zavisnosti od debljine zica neki put su dodirivale nulti prag a neki put ne,a desavalo se i da samo prve dve dodiruju prag a druge ne jer je kostani nut los..Znaci treba da gledam kod postavljanja nuta da zice prvo idu preko nultog praga?

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by Perce » 15 Mar 2015, 02:43

Prvo idu preko nuta a onda MORAJU preko nultog praga. Svih 6. U suprotnom, gitara iako i nastimovana na prazno, nece stimati na nekom akordu.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by Kristijan » 15 Mar 2015, 05:26

Само ја не волим звук који се добије на гитари која има нулти праг, јер ми онда гитара и код отворених акорада звучи као да сам заправо ставио каподастер. Празе жице добију нешто другачије у тону, није исто као код гитара које немају нулти праг.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by bancika » 15 Mar 2015, 10:30

desert sun wrote:Pa da i mene je to buniolo jer u zavisnosti od debljine zica neki put su dodirivale nulti prag a neki put ne,a desavalo se i da samo prve dve dodiruju prag a druge ne jer je kostani nut los..Znaci treba da gledam kod postavljanja nuta da zice prvo idu preko nultog praga?
To ne zavisi od debljine zice nego od dubine zaseka na nutu. Posto se zica donjom ivicom oslanja na nut ili prag, svejedno je kolkiko je debela, zar ne?

Treba produbiti zaseke tu gde su previsoki pa zica ne dodiruje nulti prag.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by Rockatansky » 15 Mar 2015, 12:51

bancika wrote: To ne zavisi od debljine zice nego od dubine zaseka na nutu. Posto se zica donjom ivicom oslanja na nut ili prag, svejedno je kolkiko je debela, zar ne?

Treba produbiti zaseke tu gde su previsoki pa zica ne dodiruje nulti prag.

Ali gledaj, ako stavis na primer jako debelu zicu (plasticnu umesto metalne ekstremni slucaj) ona nece uci u zasek na nutu, jer je mnogo sira od njega.

desert sun
Posts: 82
Joined: 05 Mar 2015, 19:02

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by desert sun » 15 Mar 2015, 13:24

Trebalo bi sve da se sredi kad stavim nov nut koji je kako treba.Bas sad gledam kad sam skinuo zice,jedna strana nultog praga je izasla iz lezita pa sam je nekako zalepio i stavio pod stegu i sad stoji kako treba.Inace koristim zice 040 tek po neki put one najdeblje 045(u pitanju je bass,to sam zaboravio da napomenem u prvom postu).Hvala svima na pomoci...

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by komil » 15 Mar 2015, 13:25

Rockatansky wrote:Ali gledaj, ako stavis na primer jako debelu zicu (plasticnu umesto metalne ekstremni slucaj) ona nece uci u zasek na nutu, jer je mnogo sira od njega.
Da, opet mora da se radi da žica leži lepo po dimenziji levo-desno. Ako staviš malo - ne staje, ako staviš previše - ne valja za štim i intonaciju da šeta žica. Tako da je opuštenzija samo po dimenziji gore-dole na nutu. E sad, kad je taj nut još metalni, kao sa ove Gibsom slike onda praktično (opet) kad furaš debele žice pa se vratiš na tanje - moraš menjati nut.

Dalje, to što ti početak žice nije fiksiran u toj tački znači da može malo da te zeza intonacija, recimo pri bendingu žice. Posebno pri bendingu na nižim pragovima, tu je poluga velika.

Jedina prednost koju ja vidim nultog praga je ta konzistentnost, da gitara zvuči isto i bez pritiskanja praga (jer u svakoj kombinaiji žica naleže na neki prag, makar nulti). Doduše, neko ni to ne tumači kao prednost...

Nisam uopšte fan nultog praga...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by Kristijan » 15 Mar 2015, 13:33

Ако сам ја добро информисан - нулти праг је стављан на врло јефтине инструменте да не би било неопходно да се превише цинцулира око прављења жлебова на коњићу. Касније се то стављало и на озбиљније инструменте, да се постигне то да нема посебне разлике у звуку, да и кад је празна жица окинута звучи као и кад је притиснута уз праг. Шта знам, по мени то можда има некаквог смисла на електричним гитарама (мада се не бих кладио), а свакако не верујем да има икаквог смисла на акустичним гитарама, не допада ми се како звучи.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Nulti prag cemu sluzi

Post by majtimika » 15 Mar 2015, 18:03

stvar je ukusa def i neko ne voli a neko voli ali da ima smisla ima narocito na bass gitrama gde ne treba da ima previse razlike izmedju otvorene i fretovane zice , na gitari je cisto stvar ukusa

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest