Promena radijusa na vratu stratocastera

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 16 Aug 2015, 23:51

Razmišljam nešto, da sam poznavao malo bolje gitare kada sam kupovao svog strata, ne bih ga uzimao. Upravo zbog vintage radijusa kojeg ima.

kao što čovek kaže..

http://menga.net/you-may-not-like-vinta ... er-guitars

e sad, zanima me da li je neko možda radio promenu radijusa ?

Kapiram kada bude došlo vreme da se menjaju pragovi ili tako nešto, da možda i to uradim..ali ne znam da li se to radi?

Da li je to uobičajena "želja" mušterija, ili se jednostavno nabavljaju novi vratovi, gitare isl..

Kakva su vaša iskustva?

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Funkomat » 17 Aug 2015, 00:12

nije nikakav problem odraditi ali ako je skvajer, ja se ne bih bakcao, pre bih odmah dao nekom da napravi vrat kakav ti odgovara od samog starta a taj nekom poklonio ili sta god...
nije tu samo radijus vec i profil, debljina vrata, nitro, poli, mat, sjaj, neogranicen izbor pragova...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 17 Aug 2015, 00:23

Funkomat wrote:nije nikakav problem odraditi ali ako je skvajer, ja se ne bih bakcao, pre bih odmah dao nekom da napravi vrat kakav ti odgovara od samog starta a taj nekom poklonio ili sta god...
nije tu samo radijus vec i profil, debljina vrata, nitro, poli, mat, sjaj, neogranicen izbor pragova...
znam da ima dosta zezanja oko toga..i vidim da ima i nekih oglasa gde ljudi prave vratove (ne znam da li je neko naručivao to pa neka preporuka?)

u pitanju je Fender meksikanac

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Funkomat » 17 Aug 2015, 00:26

pitaj majtimiku s foruma da li bi ti to radio.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by tommytigh77 » 17 Aug 2015, 16:56

Meni je Ilianni radio promenu radiusa kad mi je menjao pragove na stratu. Ja sam izabrao compound radius, tj. gradativno menjanje radiusa - na početku vrata je ostao vintage 7.25'', a na kraju je 10''. Za detalje oko cena, PP.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by hipihill » 17 Aug 2015, 18:32

Overdrive wrote:Razmišljam nešto, da sam poznavao malo bolje gitare kada sam kupovao svog strata, ne bih ga uzimao. Upravo zbog vintage radijusa kojeg ima.
Prodaj tu gitaru i kupi kakva ti se sviđa!
Ne zezam te, ozbiljno govorim.
Pretpostavljam da ti je gitara neudobna. Svaki majstor može da ti obori radijus. Tada se menjaju pragovi, nut doteruje ili menja i sve skupa to je nešto oko ili preko 100 e. Ako ti se to isplati na viva mexico onda napred.
Za početak ja bih samo oborio pragove ispod 12-og, uglavnom pomaže i to se često radilo u prošlosti. Ja imam non gibson samo 7 1/4 vratove i sasvim mi odgovaraju. Mnogo zavisi od same gitare i preciznosti izrade, podešenosti vrata i tremola kod Strata.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 17 Aug 2015, 19:45

evo naiđoh i na ovakav savet..

"The old 7.25 radius is viewed by many as very comfortable for chording, but not very good for lead work, for the simple reason that the curve of the frets can "choke" out a note as you bend it wildly.

Since I'm something of a contrarian some of my best lead work is done on 7.25 radius Strats.

So if you have a 7.25 strat . . . TIP: flatten the radius of your bridge saddles again by raising the offending bridge saddles on the treble side (typically E and B strings) so that this "choking" out does not occur.

A lot of pro players will do this - use Strats with 7.25 radius necks but with bridge saddles that look a lot more like 9.5 or even 12" ! You can measure your radius with radius gauges that can be purchased at Stewart McDonald guitar Supply, or if you are like me, get them in one of Dan Erelewine's books (they came as plastic punch outs - very handy!).

Da probam i ovo..

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Rockatansky » 17 Aug 2015, 20:12

Haha bas tako hvala lepo ne vitnage stratovima, ja vise volim veci radijus, vece pragove, i tako dalje...

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by tommytigh77 » 17 Aug 2015, 20:14

Pa, nije to nikakva politika... Na 7 1/4 radijusu moraju da se podignu žice da ne bi gušile kad se benduju, pogotovo E1. Probaj tako pa vidi onda kako ide. Takođe ako imaš šim na vratu obavezno izbaci, dosta pomaže da se ne guše žice. Nego, malopre pročitah onaj članak što si stavio na prvom postu - ono je vrlo subjektivno mišljenje i uopšte se ne slažem sa onim likom. Aj za vintage radius, neko ga gotivi, neko ne, ali ostatak stvari koje je napisao su pure bullshit, tako da ne uzimaj za ozbiljno.
P.S. Nešto mi nije jasno - na nekoj prethodnoj temi si se raspitivao kako da što više podigneš žice, a sad ti smeta vintage radius. :-?

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 17 Aug 2015, 20:46

tommytigh77 wrote:Pa, nije to nikakva politika... Na 7 1/4 radijusu moraju da se podignu žice da ne bi gušile kad se benduju, pogotovo E1. Probaj tako pa vidi onda kako ide. Takođe ako imaš šim na vratu obavezno izbaci, dosta pomaže da se ne guše žice. Nego, malopre pročitah onaj članak što si stavio na prvom postu - ono je vrlo subjektivno mišljenje i uopšte se ne slažem sa onim likom. Aj za vintage radius, neko ga gotivi, neko ne, ali ostatak stvari koje je napisao su pure bullshit, tako da ne uzimaj za ozbiljno.
P.S. Nešto mi nije jasno - na nekoj prethodnoj temi si se raspitivao kako da što više podigneš žice, a sad ti smeta vintage radius. :-?

evo sada baš gledam, ona dva mala šrafića što dižu sedlo na E1, kraća su od ostalih, tako da to sedlo ne mogu da podignem više, a da ti štafići ne ispadnu :shock:

Jel to nešto uobičajeno?

Inače, žice i dižem upravo zbog vintage radijusa, jer se lakše benduju kada je akcija viša nego kada je niska, šta tu nije jasno?

Da je tu vrat ravniji, i sa nižom akcijom bi se žice bendovale mnogo lakše (imam drugog strata sa upravo takvim vratom, tako da zna šta pričam)

I nije samo stvar oko bendovanja, već i sustain kraće traje kada se radi vibrato..a vrat je obao

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by nemanjavelimirovic » 17 Aug 2015, 21:00

Ma 7,25 je shit radijus i ono...vidi nek ti neko to sredi. stavish na 9,5 ili vise i cao. :ziveli:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by tommytigh77 » 17 Aug 2015, 21:59

Overdrive wrote:evo sada baš gledam, ona dva mala šrafića što dižu sedlo na E1, kraća su od ostalih, tako da to sedlo ne mogu da podignem više, a da ti štafići ne ispadnu
Jesi li proveravao da ipak nema šim na vratu? Trebalo bi kad podigneš sedlo do kraja da ima minimum 3-4 mm akcije na zadnjem pragu, što je sasvim dovoljno da se izbegne choking čak i na 7 1/4 radijusu...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 17 Aug 2015, 22:56

tommytigh77 wrote: Jesi li proveravao da ipak nema šim na vratu? Trebalo bi kad podigneš sedlo do kraja da ima minimum 3-4 mm akcije na zadnjem pragu, što je sasvim dovoljno da se izbegne choking čak i na 7 1/4 radijusu...
ma nema šim, evo sad sam baš upoređivao sad drugim stratom

duplo niža akcija, žice plivaju, vibriraju, sustain traje sasvim lepo

na ovom dignute žice, krute, prste da slomim dok zabendujem i zavibriram..

a kada bih mu spustio žice, onda gube na sustainu..
probaću sutra da "prekopiram setap" kao što je na ovom drugom stratu, pa šta mu bog da

mada je na drugom malo moderniji tremolo, više ovog tipa

Image

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by andrej] » 18 Aug 2015, 13:41

nemanjavelimirovic wrote:Ma 7,25 je shit radijus i ono...vidi nek ti neko to sredi. stavish na 9,5 ili vise i cao. :ziveli:
nepopularno misljenje medju vintage-fendjer puristima, ali - ispravno. s tim da ja ne volim ni 12 - 9.5 je optimum.

@Bugi: prodaj gitaru, kupi drugu polovnu. Najbezbolnije resenje. Jedini razlog zasto bi to mogao da prepravljas je ako ces da ucis da sam menjas pragove i radijus, mada bih ti i tu preporucio da radis na nekoj smece gitari, a ovu zamenis.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by nemanjavelimirovic » 18 Aug 2015, 13:52

Ma znam da je nepopularno, ali ljudi tog tipa daju za instrument par hiljada dolara pa cak i ako on ne radi bash nista specijalno, bitno da je mator...tako da...jbg. :D
Salim se naravno, ali u svakoj shali ima i malo zbilje. :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest