Promena radijusa na vratu stratocastera

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 19 Aug 2015, 15:37

Rockatansky wrote:NIsta ni ja ne razumem... :)
Overdrive wrote: razmišljaj ovako - kada dižeš akciju, žica se skraćuje
Mislis mozda zateze?
Ali da bi proizvela neki ton, isti ton, koliko god da je dignuta ili spustena, mora da bude isto zategnuta...
Overdrive wrote:Što je više zatežeš, to ona dobija višu akciju itd itd..
Akcija je valjda udljenost od vrata, ali to ne ide zatezanjem... Jednom kada je zategnuta, akcija je tolika kolika je, a daljim zatezanjem, kao sto rekoh gore dobijas odredjeni ton kada osciluje...
zateže se tako što okrećeš čivije, to je jasno

Ali se zateže ( i skraćuje) i kada podižeš akciju i, tj dižeš mostiće na bridžu

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by bancika » 19 Aug 2015, 15:38

Ima neka fora, nisam 100% siguran kako funkcionise, ali evo kako zamisljam. Tenzija zica izmedju konjica i kobilice je konstantna (da bi gitara isto stimovala), ako dignes sedla moras da popustis civije i obrnuto....ali se ta sila na sedlu lomi na dve sile. Jedna u pravcu tela, i druga u pravcu zica. Sto su zice vislje, komponenta koja bije u pravcu tela je jaca, na racun ove druge. Tako se vise vibracija zice prenose u sedlo, a samim tim i u kobilicu i telo. Iz istog razloga mnogi preferiraju string through kobilice. Bemliga, tako meni dodje intuitivno, mozda gresim.

Probajte na akusticnoj da zamenite sedlo visljim i primeticete odmah promenu u tonu. Glasniji i otvoreniji ton...vise od vibracija se prenelo na gornju plocu.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by tommytigh77 » 19 Aug 2015, 16:46

Mala je to razlika u tenziji na samom sedlu da bi se osetila razlika u tonu. To je druga tema, no nije bitno. Žice su glasnije kad se podignu od vrata prosto zato što imaju više prostora da neometano vibriraju, ništa drugo. Samim tim je glasniji fundamentalni ton (jer je manje prigušen udaranjem žice o pragove), pa je zvuk okrugliji, puniji i duže traje.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by bancika » 19 Aug 2015, 16:53

Nisam siguran da je samo to. Kad su zice vislje imas vise prostora da okines glasnije zicu, ali nije to cela prica. Onda bi bilo svejedno da li je string through ili ne, svejedno da li je glava pod uglom i da li su pritisnute zice na glavi. A u praksi sve to utice.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by tommytigh77 » 19 Aug 2015, 21:43

Matori, naravno da je bitno da li je string-through ili top-loaded, kao što često ima izbor na telcu, ali to su dijametralne razlike. Ali ako već imaš npr. string-through i na njemu podigneš sedlo za 1mm, sam ugao žica i tenzija se ne menja toliko drastično da bi to imalo ikakvog primetnog uticaja na zvuk, dok s druge strane taj 1mm daje žicama dovoljno ''oduška'' da mogu slobodnije da vibriraju. Ja sam mislio da se ovde priča o uticaju akcije (visini žica u odnosu na vrat) na zvuk gitare, a ne o uticaju same konstrukcije gitare. Nepotrebno unosiš previše promenljivih u prostu jednačinu.
Kad na akustari podigneš kobilicu, bolji zvuk ima 99,9% veze s tim što su žice podignute od vrata, a 0,01% s tim što je veći ugao žica na kobilici.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by bancika » 19 Aug 2015, 22:21

Hmm, i dalje nisam ubedjen. Mozda ja previse komplikujem, ali i ti previse pojednostavljujes :) Kod akusticne postoji intervencija koja se zove "bridge ramping", ne znam kako bih preveo na srpski...ali ideja je da bez uticanja na visinu zica ili visinu sedla povecas break angle zica i time povecas pritisak zica na sedlo. Uradio sam to na jednoj gitari. Definitivno se oseti razlika u pritisku zice na sedlo. Pre je bilo lakse pomeriti ili dignuti zicu sa sedla, sad skoro nemoguce bez da iskidas zicu. I oseti se razlika u zvuku.

Evo kako izgleda (nije moja gitara, slicka sa neta), mozes da zamislis otprilike kako izgleda sa strane, umesto da zica izlazi iz rupe skroz na vrhu, napravi se zarez, pa zica krene ka sedlu par mm ranije i napravi primetno veci ugao. Isto se desava kad dignes sedla na elektricnoj.

Image

Evo, predlazem test, mada me mrzi da ga u ovom trenutku sprovedem u delo :) Ima 3 faze, u svakoj fazi se lepo isproba i (pozeljno) nasnimi gitara.

1) spustene zice max a da moze da se svira bez gusenja
2) samo se dignu zice max koliko sedla dozvoljavaju. I po mojoj i po tvojoj teoriji bi trebalo da ovo zvuci primetno bolje
3) kljucna faza - shimujem vrat tako da visina zica iznad vrata bude bliza onoj iz prvog slucaja, bez da cackam sedla. Ako je tvoja teorija tacna, zvuk bi trebao da bude identican kao u fazi 1 (tj primetno losiji) posto je samo visina iznad vrata faktor. Ako je i dalje bolji zvuk nego sto je bio, znaci da ima efekta i to kako su sedla namestena.

Samo jos da nadjemo dobrovoljca da se poigra :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by tommytigh77 » 19 Aug 2015, 23:50

Što se tiče bridge rampinga, kapiram, ja to već imam uradjeno na akustari, samo ne u toj meri kao na ovoj slici. Ne radi se to samo zbog break angle, već i zbog zdravijeg i efikasnijeg raspoređivanja tenzije žica na kobilici.
bancika wrote:Evo, predlazem test, mada me mrzi da ga u ovom trenutku sprovedem u delo Ima 3 faze, u svakoj fazi se lepo isproba i (pozeljno) nasnimi gitara.

1) spustene zice max a da moze da se svira bez gusenja
2) samo se dignu zice max koliko sedla dozvoljavaju. I po mojoj i po tvojoj teoriji bi trebalo da ovo zvuci primetno bolje
3) kljucna faza - shimujem vrat tako da visina zica iznad vrata bude bliza onoj iz prvog slucaja, bez da cackam sedla. Ako je tvoja teorija tacna, zvuk bi trebao da bude identican kao u fazi 1 (tj primetno losiji) posto je samo visina iznad vrata faktor. Ako je i dalje bolji zvuk nego sto je bio, znaci da ima efekta i to kako su sedla namestena.
Baš sam nešto slično hteo da napišem, samo me mrzelo da kucam - hvala ti. :) Medjutim, u ovom celom mrsomudjenju postoji još jedan problem zbog kojeg sam svesno hteo da uprostim matematiku - naime, podižući i podižući sve više sedlo ili kobilicu, ti ne samo da povećavaš ugao pod kojim se žica savija na kobilici, već povećavaš i dužinu žice koja ostaje iza kobilice, što takođe menja tenziju, ali u obratnom smeru. E pa ajd' sad ti izvedi matematiku...

Što me dovodi do:
bancika wrote:Samo jos da nadjemo dobrovoljca da se poigra
Ne treba dobrovoljac, evo, ja sam pre par dana uradio sličnu stvar na drugi način: otpustio šipku na stratu zbog nekih svojih ličnih malih demona u glavi... Pritom nisam PIPNUO tremolo ni sedla, dakle isti je setup, isti ugao žica na tremolu, sve. Akcija je sad umesto 1.5 mm negde oko 2.5 mm na zadnjem pragu, i gitara radi dvaput glasnije i bolje. Naravno da je sad teže svirati, ali to je zato što sad treba DALJE da guram prstima da stisnem žicu do praga, i ništa više. E ako mi sad ne veruješ na reč, onda jbg...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by bancika » 20 Aug 2015, 08:50

Hehe, ok, to je dokazalo da visina zica menja stvari, ali nije dokazalo da visina sedla ne menja.

:ziveli:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 20 Aug 2015, 09:26

tommytigh77 wrote:
Ne treba dobrovoljac, evo, ja sam pre par dana uradio sličnu stvar na drugi način: otpustio šipku na stratu zbog nekih svojih ličnih malih demona u glavi... Pritom nisam PIPNUO tremolo ni sedla, dakle isti je setup, isti ugao žica na tremolu, sve. Akcija je sad umesto 1.5 mm negde oko 2.5 mm na zadnjem pragu, i gitara radi dvaput glasnije i bolje. Naravno da je sad teže svirati, ali to je zato što sad treba DALJE da guram prstima da stisnem žicu do praga, i ništa više.
možda bi trebalo da ja tu šipku malo zategnem,

jer kada pogledam vrat onako nizbrdo, vidi se da ima veoma mali luk ka unutra, dakle nije prav 100%

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by majtimika » 20 Aug 2015, 13:45

Ne moze da bude prav 100%, a vi ga brate mrsomudite maksimalno, visina zica ne utica ni nasta u koliko je vrat dobro nivelisan, naravno u koliko su zice prenisko da ce biti problema,medjutim pravilno setovanje i preko toga nema poente dizati zice, nista se ne menja osim svirljivosti

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 20 Aug 2015, 14:00

majtimika wrote:Ne moze da bude prav 100%,
pa dobro koliko onda treba da bude kriv..?

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Rockatansky » 20 Aug 2015, 14:16

Ja sam sebi napravio lenjir, pa naslonim i na sredini gledam da ima tek tek malo zazora, manje od 1mm, tek koliko da prodje svetlost... Ako gledas onako sa zicama, pritisnes zicu (1. i 6.) na 1. pragu i sad vec ne znam na kom pragu, moze i na poslednjem, mada mislim da treba neki drugi, opet gledas zicu da na sredini ima tako tek tek malo zazora.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 20 Aug 2015, 14:35

Rockatansky wrote:Ja sam sebi napravio lenjir, pa naslonim i na sredini gledam da ima tek tek malo zazora, manje od 1mm, tek koliko da prodje svetlost... Ako gledas onako sa zicama, pritisnes zicu (1. i 6.) na 1. pragu i sad vec ne znam na kom pragu, moze i na poslednjem, mada mislim da treba neki drugi, opet gledas zicu da na sredini ima tako tek tek malo zazora.
znači da ne leži na sredini skroz knap?

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by tommytigh77 » 20 Aug 2015, 14:47

Overdrive wrote:
Rockatansky wrote:Ja sam sebi napravio lenjir, pa naslonim i na sredini gledam da ima tek tek malo zazora, manje od 1mm, tek koliko da prodje svetlost... Ako gledas onako sa zicama, pritisnes zicu (1. i 6.) na 1. pragu i sad vec ne znam na kom pragu, moze i na poslednjem, mada mislim da treba neki drugi, opet gledas zicu da na sredini ima tako tek tek malo zazora.
znači da ne leži na sredini skroz knap?
Matori, evo pisao sam ti u prethodnoj temi, majka mu stara
tommytigh77 wrote:Nema tu strogih pravila, svako bi trebalo da namesti kako želi. Neko voli da je vrat prav k'o strela, neko voli da ima relief, tj. da je malo kriv vrat... Neko generalno pravilo je da treba da ima relief, jer žica, što je duža, ima veću amplitudu; u prevodu, kad je okineš na npr. drugom pragu, više se pomera gore-dole nego kad je okineš na četrnaestom, pa joj treba više prostora da ne bi kačila o pragove... A zapravo kad je vrat skroz prav dešava se suprotna stvar - na višim pragovima imaš veću akciju nego na početku vrata. Ja nameštam vrat tako da kad stisnem žicu istovremeno na prvom i petnaestom pragu, na sredini između ta dva (mrzi me da brojim sad koji je tačno prag) ima ''lufta'' oko pola milimetra, što je u mom slučaju sasvim dovoljno da imam skoro podjednaku visinu žica na početku vrata, oko 5, 6-og praga, i pri kraju vrata, oko 15, 16-og praga. I jednostavno mi bolje gitara ''peva'' tako. Naravno, opet napominjem, nema pravila, ali ako želiš malo veću akciju na gitari, prvo bih ti to preporučio da uradiš. Otpusti šipku za četvrt kruga, pa proveri da li je popustio vrat, tj. da li se iskrivio malo, ali sačekaj neko vreme dok drvo odreaguje. Trebalo bi za početak da ima onaj zazor koji sam malopre pomenuo - oko 0,5 mm.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by tommytigh77 » 20 Aug 2015, 14:48

majtimika wrote:Ne moze da bude prav 100%, a vi ga brate mrsomudite maksimalno, visina zica ne utica ni nasta u koliko je vrat dobro nivelisan, naravno u koliko su zice prenisko da ce biti problema,medjutim pravilno setovanje i preko toga nema poente dizati zice, nista se ne menja osim svirljivosti
Pa šta si sad ti rekao a da nismo već rekli ovde? A posle mi mrsomudimo...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest