Promena radijusa na vratu stratocastera

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 21 Aug 2015, 09:44

fattwang wrote:
P.S.
Ako ti je pristupačan šraf za zatezanje šipke, kao na slici, nemoj da skidaš vrat!
Teško ćeš ga ponovo lepo zašrafiti.
Skini ploču sa magnetema, vrati i nategni žice, pa šteluj.
jbt, Nisam znao da je to "Teško ćeš ga ponovo lepo zašrafiti" neko opšte mesto?

meni se dok sam jednom zatezao truss rod pa skidao vrat, činilo da to nije neka nauka..ima četri rupe, ima 4 šrafa i kao ajde da probam

međutim, izgleda da sam zeznuo stvar, jer sam posle toga imao problem sa centriranjem žica (prva E mi je ležala skoro na samoj ivici vrata)

Pa drž ne daj stavljaj šim sa strane..

Baš ću da probam da skinem ploču, to nisam nikad radio

Hvala puno na savetu

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 21 Aug 2015, 09:45

eto, i taj momenat da je "suviše krivo ako se vidi golim okom", je zapravo informacija zlata vredna

Super ste :ziveli:

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Funkomat » 21 Aug 2015, 10:18

bancika wrote:
Funkomat wrote:
majtimika wrote:
Ovako ako zveci kad je okidas onda nema mesta za vibraciju i naravno da ce dizanje uroditi plodom, ako ne zveci nema poente dizati, ti si ovde pisao sve osim toga
upravo
A be nije :)
Jebes ga sad... nek bude da se ne slazemo. :) :ziveli:
Overdrive wrote:
fattwang wrote:
P.S.
Ako ti je pristupačan šraf za zatezanje šipke, kao na slici, nemoj da skidaš vrat!
Teško ćeš ga ponovo lepo zašrafiti.
Skini ploču sa magnetema, vrati i nategni žice, pa šteluj.
jbt, Nisam znao da je to "Teško ćeš ga ponovo lepo zašrafiti" neko opšte mesto?

meni se dok sam jednom zatezao truss rod pa skidao vrat, činilo da to nije neka nauka..ima četri rupe, ima 4 šrafa i kao ajde da probam

međutim, izgleda da sam zeznuo stvar, jer sam posle toga imao problem sa centriranjem žica (prva E mi je ležala skoro na samoj ivici vrata)

Pa drž ne daj stavljaj šim sa strane..

Baš ću da probam da skinem ploču, to nisam nikad radio

Hvala puno na savetu
Ja bih uvek pre skinuo vrat. Ne treba cak ni da se skine, samo se odsrafi do pola, izvuce, podesi sipka...
To za centriranje zica je tako na svim bolt on gitarama. Uzmes glavu i povuces na stranu koju treba, bez ikakvih problema.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 21 Aug 2015, 10:21

Funkomat wrote:
To za centriranje zica je tako na svim bolt on gitarama. Uzmes glavu i povuces na stranu koju treba, bez ikakvih problema.
e ta radnja kod mene nije radila

morao sam da umetnem podebeli papir shim sa leve strane, da bi se sve centriralo kako treba

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by majtimika » 21 Aug 2015, 18:25

Naravno da je radila , povuces malo jace stegnes malo vise. Na stotine sam ih skinuoi vratio nikad nije bilo da ne moze

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by bancika » 21 Aug 2015, 18:46

+1, ako je bilo ok pre nego sto si skinuo vrat, moralo je da moze da se namesti i posle.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 21 Aug 2015, 21:28

majtimika wrote:Naravno da je radila , povuces malo jace stegnes malo vise. Na stotine sam ih skinuoi vratio nikad nije bilo da ne moze
kad kažeš stegneš malo više, pretpostavljam da misliš da zavrnem šrafove malo jače?

nešto mi frka da povučem vrat za glavu..sve mislim ima da kvrcne ko.. pijačni češalj..

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 22 Aug 2015, 17:13

Završio

Odšrafio, pritego, vratio

Ne raštimava se, ne zuji nigde, reklo bi se da je sve ok

U poređenju sa Squierom, i dalje se žice malo taže benduju i kraće traje vibrato, ali valjda tako to ide sa ovakvim radijusom

Ostaje još samo da probam neke elastičnije žice

E da, uspeo sam da nacentriram vrat i bez šima.
Malo sam bio grublji ali je nekako leglo

:ziveli:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Rockatansky » 22 Aug 2015, 20:49

Tako to mora sa ovim poslovima... :)

Da, bas je smaranje radijus, ja nisam neki sreder, ali volim sto nizu akciju, ali onda bendovanje - nix! A volim da bendujem...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 22 Aug 2015, 20:50

Rockatansky wrote:Tako to mora sa ovim poslovima... :)

Da, bas je smaranje radijus, ja nisam neki sreder, ali volim sto nizu akciju, ali onda bendovanje - nix! A volim da bendujem...
šta tek ja da kažem..ja volim i da bendujem + što duži vibrato :?

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Funkomat » 22 Aug 2015, 21:30

a sta vam je problem kod bendovanja sa niskom akcijom? :D
Kacite zice iznad ili sta?

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by tommytigh77 » 22 Aug 2015, 21:49

Funkomat wrote:a sta vam je problem kod bendovanja sa niskom akcijom? :D
Kacite zice iznad ili sta?
Na 7 1/4 radiusu se dešava 'choking' kod bendovanja, pogotovo prve i zadnje žice, zato što su, kad dižeš žicu, pragovi sve viši i viši u odnosu na sedlo. Taj problem je manje-više neprimetan na većim radiusima, ali je u slučaju 7 1/4 drastičan.
Image
Ovde recimo kad podigneš E1 za ceo stepen na npr. 12-om pragu, na liniji između pomenutog praga i sedla se ispreče preostali pragovi, i prekinu vibraciju žice. Naravno, neće ako podigneš visinu žice na 3-4 mm od vrata, jer onda ima dovoljno lufta, ali pri iole nižoj akciji dolazi do gušenja.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 22 Aug 2015, 22:09

tommytigh77 wrote:
Na 7 1/4 radiusu se dešava 'choking' kod bendovanja, pogotovo prve i zadnje žice, zato što su, kad dižeš žicu, pragovi sve viši i viši u odnosu na sedlo. Taj problem je manje-više neprimetan na većim radiusima, ali je u slučaju 7 1/4 drastičan.

Ovde recimo kad podigneš E1 za ceo stepen na npr. 12-om pragu, na liniji između pomenutog praga i sedla se ispreče preostali pragovi, i prekinu vibraciju žice. Naravno, neće ako podigneš visinu žice na 3-4 mm od vrata, jer onda ima dovoljno lufta, ali pri iole nižoj akciji dolazi do gušenja.
takvo je i moje iskustvo

Pazite..svi mi pričamo o tehničkoj strani ali, mislim da percepcija ovog problema zavisi i od toga ko kakvu muziku svira.

Ja npr volim čiste, fine tonove, osećajan, suptilan vibrato..mekan zvuk itd
To sve sa ovakvim radijusom, na višim pozicijama- neće da može.

Imam isti set žica na drugom stratu koji ima drugačiji radijus, i tamo je priča potpuno drugačija.

Neki ljudi koji koirste high gain pojačala, verovatno neće osetiti ovaj poblem toliko..ali, na tišem pojačalu, na klinu..teško

Evo primera


User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by tommytigh77 » 22 Aug 2015, 22:30

Pazi, naprimer, jedno od mojih božanstava, Michael Landau, koji ima ''čiste, fine tonove, osećajan, suptilan vibrato..mekan zvuk itd'' na tone, svira stratove isključivo sa 7 1/4 radiusom i dobrano podignutim žicama, kaže da mu je sve ostalo neprirodno... Ali naravno, niko od nas nije Landau. Ja sam se 3 godine borio sa vintage radiusom na stratu, a pritom sam fabrički imao na njemu Dunlop 9105 (narrow-jumbo) pragove koji malo pripomažu u celoj stvari u odnosu na sitne vintage pragove, pa mi se opet na kraju smučilo.
Rešenja ima više:
1) već pomenuto podizanje žica, nepoželjno iz jasnih razloga;
2) fret leveling kojim se menja radius samih pragova - pri levelingu se sastružu pragovi više u sredini nego na krajevima, pa sami pragovi dobiju 9,5 ili 10 radius; ali mislim da na tvojoj gitari nema 'mesa' za to, pošto su tanki pragovi. Sve ostale opcije podrazumevaju menjanje pragova;
3) takozvani 'fall away' - zadrži se stari radius, ali se od 14. ili 15. praga obori nivo fretboarda, tj. od tog praga, fretboard ima blagi pad. Ovo je inače česta stvar i nije vezana samo za vintage radius;
4) potpuna promena radiusa u širi;
5) compound radius, koji je po mom mišljenju najbolje, najlogičnije rešenje, i trebalo bi dosad da je standardno. Prosto, ako razmak žica nije isti na konjiću i na kobilici, onda ni fretboard ne treba da ima oblik valjka, nego oblik levka.
Ja sam ovo poslednje uradio na gitari (tj. uradio mi Illiani), i uspeo sam da zadržim na prvoj polovini vrata vintage radius jer ''gotivim taj feel'' :metal: , ali sam se rešio svih problema sa string-chokingom jednom za svagda.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Promena radijusa na vratu stratocastera

Post by Overdrive » 23 Aug 2015, 02:06

e znaš kako sam ja do sada rešavao to?

Kada dođem u više pozicije pa bih da produžim i sustain i vibrato - ja dovatim tremolo ručku.

Zato mi je i podešen kao plivajući, da mogu i da podignem za ton, ili pola tona, zavisi koju žicu tretiram

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest