Wax polish

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Wax polish

Post by nebojsak » 22 Sep 2015, 17:17

majtimika wrote:Limunovo ulje na svakih tri do sest meseci i cao, bez preterane filozofije, poenta je da palisander u sebi sadrzi svoja prirodna ulja koja se vremenom gube i samo ih treba obnoviti kako se nebi presusilo i pucalo, ne treba zatvarati pore sa voskovima i glupostima
+јеан

Ja otprilike na 3-4m, tada menjam žice obično, i to iskoristim da namažem palisander šesetdevetkom.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Wax polish

Post by majtimika » 24 Sep 2015, 18:57

coca wrote:ako ne treba zatvarati pore,zasto se onda koristi ulje???,sto ono radi...????,znaci ono kao hidrofobna supstanca ne zatvara pore,jako zanimljivo!!!!,objasni majke ti zasto NE vosak a DA limunovo ulje,ustalom ja sam naveo svoje iskustvo i sa voskovima i sa uljima,i nisam nikome nametao svoj stav,vec podelio iskustvo...,e sada ako neko hoce ovo ili ono to je na njemu da odluci,i rekao sam da tu ne postoji "sveti gral" ulje/vosak
P.S.:postoje firme koje ne koriste nita za finish svojih instrumenata osim vosak,a jako su cenjene u svetu muzicara,necu ovde navoditi imena tih firmi da ne ispadne reklama,sto ovde nije korektno a u ostalom nisam ni placen od strane istih da ih reklamiram...pozz.!!!Coca!!!:)
Vec sam objasnio zasto ulje a ne vosak, ne treba izmisljati rupu na saksiji, mislim da se vec dovoljno bavim ovim da sam mogao da vidim skoro sve ili bar procitam , i nigde ama bas nigde nisam nasao podatak da se vosak koristi na palisanderu, a narocito ne taj koji ti pominjes, ja licno kao finish koristim odredjena ulja i voskove, ali ne za namenu o kojoj ti ovde pricas i nikad na palisanderu, vosak se koristi pri odrzavanju ne lakiranih vratova i tela koja u sebi ne sadrze etericna ulja kao sto su javor ili orah i slicno, to naravno podrazumeva da su ti instrumenti prethodno tretirani nekom vrstom minerilizirajuceg ulja , vosak ne ide na ne tretirano drvo koje je u dodiru sa kozom a samim tim i vlagom jer ne pruza bas nikakvu zastitu , jer ne penetrira dubinski vec samo povrsinski. Ajd sad i nema potrebe za ljutnjom kad se neko ne slaze sa tobom

User avatar
coca
Posts: 395
Joined: 19 Sep 2009, 00:11
Location: Deep South/BGD/HN

Re: Wax polish

Post by coca » 24 Sep 2015, 20:30

majti nisi mi ili Nama odgovorio zasto ne zatvarati pore,a sta ulje radi kako kazes na palisanderu ako ne zatvara pore,taj mi deo nije jasan,i ne ljutim se na nikoga,nemam pojma odakle ti takva konstatacija,ako me secanje dobro sluzi rekoh da je to samo moje misljenje i moje iskustvo,a nikako da je dogma koju ovde na MF treba slediti...
P.S.:buo bih zahvalan da objasnis ovo sa porama____pozz.!!!Coca!!!

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Wax polish

Post by bancika » 24 Sep 2015, 20:31

majtimika wrote:
coca wrote:ako ne treba zatvarati pore,zasto se onda koristi ulje???,sto ono radi...????,znaci ono kao hidrofobna supstanca ne zatvara pore,jako zanimljivo!!!!,objasni majke ti zasto NE vosak a DA limunovo ulje,ustalom ja sam naveo svoje iskustvo i sa voskovima i sa uljima,i nisam nikome nametao svoj stav,vec podelio iskustvo...,e sada ako neko hoce ovo ili ono to je na njemu da odluci,i rekao sam da tu ne postoji "sveti gral" ulje/vosak
P.S.:postoje firme koje ne koriste nita za finish svojih instrumenata osim vosak,a jako su cenjene u svetu muzicara,necu ovde navoditi imena tih firmi da ne ispadne reklama,sto ovde nije korektno a u ostalom nisam ni placen od strane istih da ih reklamiram...pozz.!!!Coca!!!:)
Vec sam objasnio zasto ulje a ne vosak, ne treba izmisljati rupu na saksiji, mislim da se vec dovoljno bavim ovim da sam mogao da vidim skoro sve ili bar procitam , i nigde ama bas nigde nisam nasao podatak da se vosak koristi na palisanderu, a narocito ne taj koji ti pominjes, ja licno kao finish koristim odredjena ulja i voskove, ali ne za namenu o kojoj ti ovde pricas i nikad na palisanderu, vosak se koristi pri odrzavanju ne lakiranih vratova i tela koja u sebi ne sadrze etericna ulja kao sto su javor ili orah i slicno, to naravno podrazumeva da su ti instrumenti prethodno tretirani nekom vrstom minerilizirajuceg ulja , vosak ne ide na ne tretirano drvo koje je u dodiru sa kozom a samim tim i vlagom jer ne pruza bas nikakvu zastitu , jer ne penetrira dubinski vec samo povrsinski. Ajd sad i nema potrebe za ljutnjom kad se neko ne slaze sa tobom
:1:

kol'ko ja kapiram, ulje ne zatvara pore, samo odbija vlagu. Vosak je dobar preko ulja na maple vratu, probao sam i na mahagony i isto je dobro, ali su pore ostale tu, ne zapunjuje ih. E sad, ja nisam stavljao taj za svece, nego onaj tecni za kundake koji musicman preporucuje za njihove nelakirane vratove. On je dosta redji i ne zapunjuje nista, samo ti napravi onako lep svilenkast finish koji je jako zgodan.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Wax polish

Post by Overdrive » 24 Sep 2015, 21:36

evo kako bi rosewod po meni trebalo da izgleda

a i po mišljenju ovog čoveka koji očigledno zna šta i kako

Image

ovde je i headstock od rosewood-a

Image
Image

ovde objašnjava šta je radio
http://www.tdpri.com/forum/tele-home-de ... -neck.html

"Warmoth says that the rosewood neck doesn’t need to be finished, but I was disappointed in its appearance. It was smooth, but with a grainy feel to it that wasn’t hand-friendly. Also, it had a dull, gray-ish cast that was at odds with the brightly painted body. I sanded it with 1200 and 1500 grit paper, then buffed it with emory, tripoli, and white diamond abrasives. The result was what you’d hope for with rosewood: rich, chocolatey browns, black and tan accents, and lovely grain on the fingerboard. I buffed on a couple of coats of hard carnauba wax and it took on a wonderful glow. It feels much better in the hand, too.

Dakle, prvo šmirglanje, pa onda brušenje (emery, tripoli, white diamond abrasives - ako neko zna kako se to radi i koja sredstva mogu kod nas da se nađu, bilo bi dobro da napiše ovde)

I na kraju čvrst Carnauba vosak.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Wax polish

Post by majtimika » 24 Sep 2015, 22:01

Ok buraz nije poenta u izgledu nego u pravilnom odrzavanju, ako hoces da se sjaji prelakiraj ga kao rickenbacker wtf

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Wax polish

Post by Overdrive » 24 Sep 2015, 22:14

majtimika wrote:Ok buraz nije poenta u izgledu nego u pravilnom odrzavanju, ako hoces da se sjaji prelakiraj ga kao rickenbacker wtf
fora je i u izgledu naravno, pa neću da mi izgleda ko ćepanica iebogati..

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Wax polish

Post by komil » 24 Sep 2015, 22:48

Jedna fora sa Dunlop uljem je da ono u sebi ima nešto što čisti skramu koja se nahvata od gore (sa prstiju). Generalno je za to bolje koristiti npr. vlažnu maramicu, Druga fora sa tim i drugim uljem je da ne dozvoli da se palisander osuši onako gadno da ispuca ili se stvore ona ulegnuća na pragovima. U tu svrhu ima smisla namazati recimo jednom godišnje fingerboard.
nebojsak wrote:Ja otprilike na 3-4m, tada menjam žice obično, i to iskoristim da namažem palisander šesetdevetkom.
Međutim, mislim da ljudi preteruju sa tim mazanjem. U suštini je to više moderan gimick. Mislim da nema smisla mazati kod svake zamene žica. Nije poenta palisandera da bude nauljen stalno, on treba da je relativno suv. Preterano nauljavanje može i da olabavi fretove. U suštini treba mazati jako malo i više onako površinski.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Wax polish

Post by Overdrive » 24 Sep 2015, 23:00

komil wrote:Jedna fora sa Dunlop uljem je da ono u sebi ima nešto što čisti skramu koja se nahvata od gore (sa prstiju). Generalno je za to bolje koristiti npr. vlažnu maramicu, Druga fora sa tim i drugim uljem je da ne dozvoli da se palisander osuši onako gadno da ispuca ili se stvore ona ulegnuća na pragovima. U tu svrhu ima smisla namazati recimo jednom godišnje fingerboard.
nebojsak wrote:Ja otprilike na 3-4m, tada menjam žice obično, i to iskoristim da namažem palisander šesetdevetkom.
Međutim, mislim da ljudi preteruju sa tim mazanjem. U suštini je to više moderan gimick. Mislim da nema smisla mazati kod svake zamene žica. Nije poenta palisandera da bude nauljen stalno, on treba da je relativno suv. Preterano nauljavanje može i da olabavi fretove. U suštini treba mazati jako malo i više onako površinski.
vidi, kada u Google ukucaš "how to get that rosewood shiny ", dobiješ 449.000 rezultata.

Šta nam to govori?

To nam govori da ima MNOGO ljudi koji NE žele da im vrat izgleda suvo, pa makar to bilo ne znam kako zdravo za drvo OK?

Znači ovo je topik o SJAJU reosewood-a i man'te me više sa pričama o suvoj dasketini.

Rosewood je najgor moguće drvo za fretboard.
Em je pun pukotina, em skuplja svakakva sranja, em ne možeš da ga nalickaš..

E sad, ima ljudi (vidi sliku) koji su se potrudili da ne bude tako.

Ima li kod nas neko da je to pokušavao, uspeo, koje je alate koristio, dokle je šmirglao, brusio, jel koristio karnauba tvrdi vosak i sl..

Dakle TO me zanima.

NE zanima me šta je zdravo za drvo, ok?

Iebe mi se za drvo, OK?

aj sad

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Wax polish

Post by tommytigh77 » 24 Sep 2015, 23:49

komil wrote:Međutim, mislim da ljudi preteruju sa tim mazanjem. U suštini je to više moderan gimick. Mislim da nema smisla mazati kod svake zamene žica. Nije poenta palisandera da bude nauljen stalno, on treba da je relativno suv. Preterano nauljavanje može i da olabavi fretove. U suštini treba mazati jako malo i više onako površinski.
Ne bi ni smelo da se maže često, jer rosewood postane krt i može da počne da puca (mislim na mazanje limunovim uljem). Na svakih 3-4 meseca je optimalno.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Wax polish

Post by komil » 25 Sep 2015, 00:16

Overdrive wrote:
komil wrote:Jedna fora sa Dunlop uljem je da ono u sebi ima nešto što čisti skramu koja se nahvata od gore (sa prstiju). Generalno je za to bolje koristiti npr. vlažnu maramicu, Druga fora sa tim i drugim uljem je da ne dozvoli da se palisander osuši onako gadno da ispuca ili se stvore ona ulegnuća na pragovima. U tu svrhu ima smisla namazati recimo jednom godišnje fingerboard.
nebojsak wrote:Ja otprilike na 3-4m, tada menjam žice obično, i to iskoristim da namažem palisander šesetdevetkom.
Međutim, mislim da ljudi preteruju sa tim mazanjem. U suštini je to više moderan gimick. Mislim da nema smisla mazati kod svake zamene žica. Nije poenta palisandera da bude nauljen stalno, on treba da je relativno suv. Preterano nauljavanje može i da olabavi fretove. U suštini treba mazati jako malo i više onako površinski.
vidi, kada u Google ukucaš "how to get that rosewood shiny ", dobiješ 449.000 rezultata.

Šta nam to govori?

To nam govori da ima MNOGO ljudi koji NE žele da im vrat izgleda suvo, pa makar to bilo ne znam kako zdravo za drvo OK?

Znači ovo je topik o SJAJU reosewood-a i man'te me više sa pričama o suvoj dasketini.

Rosewood je najgor moguće drvo za fretboard.
Em je pun pukotina, em skuplja svakakva sranja, em ne možeš da ga nalickaš..

E sad, ima ljudi (vidi sliku) koji su se potrudili da ne bude tako.

Ima li kod nas neko da je to pokušavao, uspeo, koje je alate koristio, dokle je šmirglao, brusio, jel koristio karnauba tvrdi vosak i sl..

Dakle TO me zanima.

NE zanima me šta je zdravo za drvo, ok?

Iebe mi se za drvo, OK?

aj sad
Ja čitam možda 1% tvojih postova, tako da je bila mala šansa da sam odgovarao tebi. Kad pogledaš citate i diskusiju, vrlo je jasno da nisam tebi odgovarao. Pokrenulo se upravo to pitanje o ulju, o ulju sam i govorio. Pozdrav.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Wax polish

Post by Overdrive » 25 Sep 2015, 00:29

komil wrote:

Ja čitam možda 1% tvojih postova, tako da je bila mala šansa da sam odgovarao tebi. Kad pogledaš citate i diskusiju, vrlo je jasno da nisam tebi odgovarao. Pokrenulo se upravo to pitanje o ulju, o ulju sam i govorio. Pozdrav.
ne znam ja šta ti radiš, pišeš na mom topiku, pa onda mi ne skreći sa teme nego otvori neku o limunovom ulju ako ti se otvara pa tamo drvi kolko oćeš

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Wax polish

Post by komil » 25 Sep 2015, 00:37

Overdrive wrote:
komil wrote:

Ja čitam možda 1% tvojih postova, tako da je bila mala šansa da sam odgovarao tebi. Kad pogledaš citate i diskusiju, vrlo je jasno da nisam tebi odgovarao. Pokrenulo se upravo to pitanje o ulju, o ulju sam i govorio. Pozdrav.
ne znam ja šta ti radiš, pišeš na mom topiku, pa onda mi ne skreći sa teme nego otvori neku o limunovom ulju ako ti se otvara pa tamo drvi kolko oćeš
Ne funkcioniše to baš tako derane, pokretač topica nema vlasništvo nad bilo čime u toj temi. Ja sam se uključio u diskusiju koja je bila na stolu, nisam ništa pokretao novo.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Wax polish

Post by Overdrive » 25 Sep 2015, 00:41

komil wrote:

Ne funkcioniše to baš tako derane, pokretač topica nema vlasništvo nad bilo čime u toj temi. Ja sam se uključio u diskusiju koja je bila na stolu, nisam ništa pokretao novo.
okej..pričaj ti samo, sad ću ja doći..

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Wax polish

Post by ApplePie » 16 Oct 2015, 14:40

Pisao ja nasiroko o ovome, malo pretrage ne bi skodilo :) uglavnom... limunovo ulje za ciscenje sluzi a ne za shine. Dosta zavisi i od samog palisandera, nije isto da li je Indija ili madagaskar, a moze se maltene polirati ako je "dobar". Najbolja zastita je uljem i glancanje carnaubom, a inace moze da posluzi i parafinska sveca kao vosak samo to nije za instrumente ... ovo sto ti hoces zahteva samo dobro ciscenje (izbacivanje svih necistoca i vlage iz pora, moze i alkoholom ili lako isparljivim uljima) zatim tretman malo tezim (guscim) uljima ili mesavinom, da bi pore upile ulje koje se zatim tu "osusi" (polimerizuje) a posle toga se moze glancati ... vosak sa malo terpentina pomaze da se lepo razmaze ako vec nije neka gotova smesa.

Ovo je u kratkim crtama, nemam vremena za vise trenutno, pcelinji vosak ima nisku temperaturu topljenja i nije pogodan sa ove stvari, kada se njime tretira npr skulptura onda je ok, za instrumente nije..

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest