Tupa E žica na akustari

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Tupa E žica na akustari

Post by Overdrive » 13 Oct 2015, 19:25

kakve god žice da stavim na moju jumbo cutaway akustičnu gitaru, debela E žica zadržava taj tupi zvuk.

Probavao sam razne debljine i uvek isto, nema dovoljno rezonantnog basa.

Zvuk kratko traje i jednostavno kao da udaram maltene konopac, a ne žicu..

ima li nešto što majstorima koji se razumeju u ovo, prvo pada na pamet?

Na šta bi prvo trebalo da se ovrati pažnja?

Inače, na akustičnoj sviram fingerpicking, tačnije thumbpicking, trzalica za palac isl..i imam prilično snažan udarac tako da znam da nije do toga.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Tupa E žica na akustari

Post by Kristijan » 13 Oct 2015, 20:12

Може да буде прениска акција у питању, мада би онда чуо и неко зујкање. Било како било, ниска акција уме да затупи тон. Ако је озвучена гитара, и ако имаш пиезо испод седла може да се деси да седло или пиезо не леже добро па да се вибрација жице не преноси добро на гласњачу. Коначно, без обзира што је огроман резонатор у питању, по мени ни једна џамбо гитара нема тако нагруван бас као дреднот гитаре. Ако причамо о правој џамбо гитари, дакле о највећем резонатору који постоји, а не о оним мини варијантама, онда то и није идеална гитара за фингерпикинг. Не знам какве све гитаре нисам испробао, имам утисак да сам сваки модел џамбо гитара које су код на могле да се нађу свирао, и мада ми за неке ствари делују незаменљиво на крају никад нисам пазарио џамбо гитару јер ми ни једна није легла за фингерпикинг, а сличан став имају и људи којима је то главна гитара. Но добро, то су сад већ индивидуални доживљаји, небитно... Дебљину жица си већ поменуо, па то нема сврхе да коментаришем. Овако на невиђено то је све што ми пада на памет.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Tupa E žica na akustari

Post by Overdrive » 13 Oct 2015, 22:40

Kristijan wrote:Може да буде прениска акција у питању, мада би онда чуо и неко зујкање. Било како било, ниска акција уме да затупи тон. Ако је озвучена гитара, и ако имаш пиезо испод седла може да се деси да седло или пиезо не леже добро па да се вибрација жице не преноси добро на гласњачу. Коначно, без обзира што је огроман резонатор у питању, по мени ни једна џамбо гитара нема тако нагруван бас као дреднот гитаре. Ако причамо о правој џамбо гитари, дакле о највећем резонатору који постоји, а не о оним мини варијантама, онда то и није идеална гитара за фингерпикинг. Не знам какве све гитаре нисам испробао, имам утисак да сам сваки модел џамбо гитара које су код на могле да се нађу свирао, и мада ми за неке ствари делују незаменљиво на крају никад нисам пазарио џамбо гитару јер ми ни једна није легла за фингерпикинг, а сличан став имају и људи којима је то главна гитара. Но добро, то су сад већ индивидуални доживљаји, небитно... Дебљину жица си већ поменуо, па то нема сврхе да коментаришем. Овако на невиђено то је све што ми пада на памет.
mda, nije preniska akcija. čak ne volim da mi zuje žice, tako da tipujem na to što kažeš za sedlo ili piezo..ali odlepiti to sad i pogledati..to bi kanda bila neka veća hirurgija?

Ja sam nešto gledao nut gore kod glave, rekao bih da su žice taman kako treba

Jednom sam davao gitaru u Goran custom da mi uradi setup i on čovek reče da je to standardan setup za akustare, ali opet...E žica zvuči ko da je obložena žvakom..

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Tupa E žica na akustari

Post by Kristijan » 13 Oct 2015, 22:47

У начелу, ако скинеш све жице, седло би требало да може да се извади без икакве интервенције. Тако да ако хоћеш да гвирнеш да видиш тај жлеб у коме су пиезо и седло - мислим да ту неће да буде неког посебног посла.

Друго, рупа на кобилици у којој пин држи заглављену жицу треба да има један мали зарез у правцу седла. То је посебно важно код 5. и 6. жице, јер имају дебеле намотаје па се не савијају лако као остале жице. Уме да се деси да ако нема тог зареза нарављеног танком турпијом да се жица тешко прелама у смеру седла, па да некако не притиска седло како ваља. Има ли истих проблема и кад свираш на суво, и са озвуком, или се проблем јавља само у једној од ситуација?

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Tupa E žica na akustari

Post by Overdrive » 13 Oct 2015, 23:01

Kristijan wrote:У начелу, ако скинеш све жице, седло би требало да може да се извади без икакве интервенције. Тако да ако хоћеш да гвирнеш да видиш тај жлеб у коме су пиезо и седло - мислим да ту неће да буде неког посебног посла.

Друго, рупа на кобилици у којој пин држи заглављену жицу треба да има један мали зарез у правцу седла. То је посебно важно код 5. и 6. жице, јер имају дебеле намотаје па се не савијају лако као остале жице. Уме да се деси да ако нема тог зареза нарављеног танком турпијом да се жица тешко прелама у смеру седла, па да некако не притиска седло како ваља. Има ли истих проблема и кад свираш на суво, и са озвуком, или се проблем јавља само у једној од ситуација?
aha, misliš na samo sedlo, mislio sam na komplet kobilicu što je zalepljena za telo gitare

Na suvo kada sviram to se javlja, kada je uključena, naravno bas se malo podesi pa to kao bude ok

ali definitivno, sad da me neko pita šta mi tu najviše smeta, je to što ta E žica nekako kratko vibrira

Taj bas ne pliva, ne drži..nego samo nekako kao da padne čim ga udarim

Probavao sam sa tanjim žicama, ali onda tek gubi na punoći zvuka, a i vibracija i dalje ostaje kratka

Razmišljao sam da malo proširim žljeb gore na nutu, ne da ga produbim, pa da ako zapliva malo..

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Tupa E žica na akustari

Post by Kristijan » 13 Oct 2015, 23:11

Немој то, то неће да ваља. Ако жица не запиње и шкрипуцка кад је штимујеш онда значи да је жлеб на коњићу добар и то не треба да се чачка.

С друге стране, треба да провериш да ли ти жица лепо додирује дно тог жлеба на коњићу. Ако је запела негде на пола пута и то уме да буде проблем.

Ако без чачкања еквилајзера имаш сличну ситуацију и кад је укључена озвука онда ја мислим да је највероватније неадекватно налегање седла и пиеза у питању.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Tupa E žica na akustari

Post by Overdrive » 13 Oct 2015, 23:32

Kristijan wrote:Немој то, то неће да ваља. Ако жица не запиње и шкрипуцка кад је штимујеш онда значи да је жлеб на коњићу добар и то не треба да се чачка.

С друге стране, треба да провериш да ли ти жица лепо додирује дно тог жлеба на коњићу. Ако је запела негде на пола пута и то уме да буде проблем.

Ако без чачкања еквилајзера имаш сличну ситуацију и кад је укључена озвука онда ја мислим да је највероватније неадекватно налегање седла и пиеза у питању.
probaću to, txs

mada mrzim zvuk tog pieza..skroz mi je plastčan, najradije bih ga skinuo a ubacio neki mikrofonić u telo..

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Tupa E žica na akustari

Post by Gitaroholicar » 13 Oct 2015, 23:51

Ako je to problem samo kad je ozvuceno onda definitivno ne naleze ravno. A ovako na suvo, moze biti da je do samog materijala od kog je sedlo. Ja sam skoro menjao to skrnavo plasticno sedlo sa kostanim i bogme se cuje razlika :)

Tu oni dosta stede pri proizvodnji. Pogotovo gornja kobilica, kod civija, je uglavnom suplja plastika...

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Tupa E žica na akustari

Post by komil » 14 Oct 2015, 03:02

Gitaroholicar wrote:Ako je to problem samo kad je ozvuceno onda definitivno ne naleze ravno.
:1:
U tom slučaju opusti sve žice, izvadi sedlo, samo ispod te E žice stavi dužinom parčence selotejpa, vrati sedlo i žice. Moguće je da ćeš zeznuti naleganje na ostale žice ali na toj E žici će biti bolje naleganje. Time ćeš utvrditi da li je stvar do naleganja.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Tupa E žica na akustari

Post by fattwang » 14 Oct 2015, 07:37

Overdrive wrote: mada mrzim zvuk tog pieza..skroz mi je plastčan, najradije bih ga skinuo a ubacio neki mikrofonić u telo..
:1:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Tupa E žica na akustari

Post by Overdrive » 14 Oct 2015, 11:49



evo ovde na 2:26

isti takav zvuk E žice

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Tupa E žica na akustari

Post by Kristijan » 14 Oct 2015, 12:06

Хм... Баш овако, и кад окидаш трзалицом? Мислим, палац голаћ не даје баш убедљив тон на челичним жицама, па ме баш чуди ако и са трзалицом овако звучи.

А јеси ли прочачкао било шта од овога што смо причали?

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Tupa E žica na akustari

Post by Overdrive » 14 Oct 2015, 12:08

Kristijan wrote:Хм... Баш овако, и кад окидаш трзалицом? Мислим, палац голаћ не даје баш убедљив тон на челичним жицама, па ме баш чуди ако и са трзалицом овако звучи.

А јеси ли прочачкао било шта од овога што смо причали?
nisam stigao još

ali evo, računam da ova gitara nema baš isti problem sa piezom..

inače isti takav tup ton

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Tupa E žica na akustari

Post by Kristijan » 14 Oct 2015, 12:25

Видим да су наместили и микрофон, и све ми се нешто чини да је рађен микс, да се чује и пиезо и микрофон, с тим да је пиезо израженији на соло деоници, а микрофон на пратњи. Шта знам, кад се баш меко свира и снима микрофоном - није посебно чудно да се изгуби "тачка" у тону, мада ово јесте баш туп тон.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Tupa E žica na akustari

Post by Overdrive » 14 Oct 2015, 12:30

tup bre, jašta nego tup..

toliko tup da mi pada na pamet da metnem neki mesingani pin umesto plastičnog..ako je uopšte do njega, ali logika nalaže da je problem ili tu ili gore kod nuta, nema gde drugo?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest