Prepravka unistene Yamahe

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by Overdrive » 06 Nov 2015, 10:14

гоу Ђони..гоу..

8)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by Kristijan » 06 Nov 2015, 10:53

gpguitars wrote:Image077-001 by Goran P, on Flickr
Кад је маска оволика, и када на пар места иде оволико близу ивице, сматрам да је озбиљан пропуст што није више пратила контуру гитаре. Кад погледаш од "струка" до најширег дела трупа уопште нема смисла зашто маска ту није испратила контуру гитаре. Да је мала маска у питању - било би разумљиво. Наравно да нико не очекује да маска на Лес Полу прати контуру гитаре. Овако је дизајнерски промашај.

Шта знам, када сам почео да пратим ову тему деловало ми је занимљиво. Сада ми се чини да је имало смисла да се задржи врат и евентуално кобилица, а да је све остало ипак било неоправдано. Због спашавања предње плоче резонатора сад имаш овај округли носач хамбакера, а да се није ишло на ту варијанту комплетна маска је могла да буде сасвим другачије дизајнирана. Увиђам практичне стране маске из 2 дела, тако је лакше да се дође до главе за штеловање шипке, али ми онда опет са естетске стране није јасно зашто на врху округле маске и даље постоји ова рупа. И коначно, као што је неко већ раније приметио, са оваквом кобилицом је потпуни промашај што се није ишло на комбиновање пиезо озвуке и магнета. Имам утисак да је са мање малтретирања могао да се добије бољи резултат.

И оно што нисам на време скапирао је то да ће линије на маски заиста да буду жуте. То је баш жешћи упад, то је требало да буде бело или беж, да се обавезно уклапа са розетом.

Наравно, све похвале за ентузијазам.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by komil » 06 Nov 2015, 11:38

Iako mogu dobro da razumem i Banciku i Kristijana, meni je ovo i dalje veoma simpatično, interesantno na više načina. Ako ništa drugo, bar je teški unikat. Izgleda mi po slikama kao dobar rad majstora, a opet ima taj sklepani-krpež izgled. Kontam da je to neki utisak na koji se i htelo ići. Dodaš u bend kontrabas sa telom od balona za vodu i eto super atmosfere :D

Trenutno me najviše brine pozicija magneta. Pozicija je birana sticajem okolnosti, i sad može da ispadne da niti je dovoljno blizu vratu da zvuči kao neck, a daleko je jako od kobilice da bi bio bridge.

Ma ovo bi u amerikama koštalo par desetina hiljada $ :XD:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by Overdrive » 06 Nov 2015, 11:57

mene više brine svirljivost..Vrat je preširok, kobilica nema veze sa LP (i kako će da pdoešava visinu žica ako krenu da zuje, a oće.)

..a fali i dugme za kajiš.. :)

Ali računam da je ovo tek pola posla i da tek treba da se radi..

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by Kristijan » 06 Nov 2015, 12:22

Ту ти је иста ситуација као и са акустичном гитаром - што не можеш да подесиш штеловањем шипке решаваш корекцијама седла. У суштини то није ништа што представља нерешив проблем. Ова гитара само по контури трупа подсећа на Лес Пол, али је по оној битној геометрији и даље као акустична гитара.
komil wrote:Trenutno me najviše brine pozicija magneta. Pozicija je birana sticajem okolnosti, i sad može da ispadne da niti je dovoljno blizu vratu da zvuči kao neck, a daleko je jako od kobilice da bi bio bridge.
О овоме сам и ја размишљао, и не могу да будем сигуран да ли је магнет да доброј позицији, али не мора да буде ни на лошој позицији. Последњи праг је 20. праг, дакле постоји шанса да магнет није страшно далеко од идеалне позиције.

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by Perce » 06 Nov 2015, 23:30

Iako mi se bas ne svidja ta plastika, izgledace ovo fino na kraju, ja mislim. Mada voleo bih da vidim malo ostrije slike i u vecoj rezoluciji. Iako je budz u pitanju, moze da bude odradjen pedantno ili nakaradno. Voleo bi da vidim sta je od ova dva :)
Sto se tice magneta, kontam da ako midle magnet na stratu moze da zvuci kako treba, ne vidim zasto nebi i ovaj ham. Slazem se da je piezo trebao da bude prisutan takodje. Bilo bi tu dovoljno mesta da se ucacka neki preamp u telo i da se stavi blend pot ili prekidac.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by Kristijan » 07 Nov 2015, 06:58

На Страту постоји средњи магнет, али постоји и магнет код врата, који је на "правој" позицији. У начелу се гађа да магнет код врата буде тамо где би био 24. праг, односно на пола пута између 12. прага и седла на кобилици, и баш је код гитара које имају 24 прага једна од замерки и то што магнет код врата никако не може да буде на "правој" позицији. Дакле није ни на позицији средњег магнета нити је на позицији магнета код врата. Гитаристима који имају потребе да користе супер-Страт гитаре са 24. прага и Флојд Роуз кобилицом вероватно није посебно битно да имају "обли" џезерски тон на магнету код врата, па кад кажем да магнет није на "правој" позицији то не значи да је исти на скроз погрешној позицији, али дефинитивно чини да комплетан тон гитаре вуче у неком другом смеру. Свираће и ово, није драма никаква, али када гитара има само један магнет код врата обично се гледа да тај магнет буде што ближе врату, поента употребе гитаре са само једним магнетом на тој позицији и јесте то што је таква гитара намењена специфичној врсти свирке. Наравно, увек може да се експериментише, зато сам и помињао магнет на "правој" позицији. Ето, видео сам да Пет Киртли свира неког Тејлора који има пиезо озвуку и један једини магнет код кобилице, што му дође као врло, врло необична комбинација, али то ради посао, нисам приметио да то звучи погрешно.

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by gpguitars » 07 Nov 2015, 13:14

Hvala svima za misljenja i komentare!

Gitara jos nije gotova, ima jos dosta posla, vidicemo sta ce biti utisci na kraju :) Magneta se ne bojim, imam okvir koji nosi magnet na akustici, bez busenja, i to je sasvim OK zvuk gitare. Ovdje ima dosta detaljnog posla, i tu se nadam da se trud vidi. Bice jos detalja, dogovorili smo se da bude i nekih ukrasa tipa jack plate-a koji ste vec vidjeli.

Sa druge strane neke stvari smo izbjegli, npr ja bi licno uradio kompletan refinis, ali za sada ce biti nesto minimalisticki.

Sto se pieza tice, on ga zeli na drugoj gitari koju cu da sredjujem poslije ove, koja je vrlo OK, samo pohabana. Nista nije propusteno, mozda niko nije primjetio, ali iz bridza izlazi plavi kabl, to je tokom lijepljenja ostavljeno za uzemljenje ili cak vracanje pieza ako se nekad predomisli. U ovoj verziji, plasticni piezo bridz ce biti zamjenjen mesinganim, uzemljenim, tako da kontakt za zice bude kao na elektricnim gitarama - nut plastika ili kost, bridz metal, uzemljeno. Sama drvena ispuna ima nekoliko izbusenih kanala za slucaj da nekada neko pozeli da doda piezo ili cak jos jedan magnet.

Sto se samog smisla tice, placanje ne komentarisem, ali posto sam hobista sigurno nismo na steti ni ja ni musterija, dobija 2 gitare za manje nego sto kosta jedna ne skupa, a po zajednickoj zamisli. Po meni, sve OK.

Ako nadjem vremena iza ovoga ce biti i jedan (meni :) ) zabavan projekat, prepravka jednog starog razbucanog komb-a koji zacudo jos uvijek dobro radi.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by Rockatansky » 07 Nov 2015, 13:27

Meni izgleda super. OK malo mi kvari ta rupa, ali to je to sto je ostalo od akusticne gitare, ne moze da se pretvori u nesto drugo sto nije. ;)
Mozda je plastika ta mogla vise da ispati konturu, ali opet meni je i ovako skriz zanimljiva prica... Nikad nisam video ovako nesto i tim pre mi je interesantno.
Mislim da polozaj magneta gde ionako ima samo jedan magnet i nije neki problem. ;)

Ja bih mozda jedno promenio sam bridz, mrzim te akusticne, ne dozvoljavaju intonaciju i podesavanje, bar ne onako kako ja volim.
Ali onda bi se opet previse udaljili od originalne gitare, tako da je i to samo stvar moje preferencije, a ne prava mana.

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by gpguitars » 09 Nov 2015, 10:58

Hvala puno! Mislim da si dobro ukapirao zasto sam se upustio u ovo :ziveli:

Sad pocinje peglanje detalja - prvi su spojevi kanta oko spoja staro-novo. Nista posebno tesko, ali malo traje. Komplet stranice sam poceo da struzem, cak je i radionica malo ociscena, uz pomoc mog 6togodisnjeg saradnika ;)
Neostvarena zelja u ovome mi je ostala da kantujem i glavu, ali to ne mogu, jer fretboard pretstavlja problem, a bez njega bi izgledalo nepovezano. :XD:

Image078-001 by Goran P, on Flickr
Image079-001 by Goran P, on Flickr
Image080-001 by Goran P, on Flickr
Image081-001 by Goran P, on Flickr
Image082-001 by Goran P, on Flickr
Image083-001 by Goran P, on Flickr

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by Rockatansky » 09 Nov 2015, 13:13

Ovo poslednje je zanimljivo ispalo. Jel moze jedno pitanje?
Cime radis taj binding? Jel nesto improvizujes jeftino, mislim snadjes se sa nekom skroz durgom plastikom ili bas kupis za gitare sto ima da se kupi?

Meni jednom davno trebalo malo jedno parce, nisam znao sta da radim, a malo mi bzvz da narcujem sa nekog stranog sajta, em sto prevazilazi isplativost...

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by gpguitars » 09 Nov 2015, 14:11

Hvala! Danas cu nadam se uraditi i sa druge strane nesto slicno. Gitare se najcesce kantuju ABS plastikom. Ona je cvrsta, savitljiva, rastvoriva acetonom pa se cesto njime i lijepi, i kad se dobro spoji komad na komad, cak se i ne vidi gdje je "vareno". CA je takodje odlicno spaja, jer je pomalo topi.

Jednom sam kupio tu "gitarsku" u StewMacu i ukapirao da to drzi svaka prodavnica plocastih materijala, ali pazi ne ona za peglu, nego ona koja se nanosi masinski. Ima od 1mm i od 2mm. Ako nece da ti prodaju komad, nek ti naplate metar kantovanja, to uvijek pali. Oko 130din / m, a dobijas bar 2 komada jer je siroka 18mm. Moras je prestrugati, ali to traje 15 sekundi :)

Pozdrav

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by gpguitars » 11 Nov 2015, 08:29

Jos jedna mala stvar obavljena...

Image084-001 by Goran P, on Flickr
Image085-001 by Goran P, on Flickr
Image086-001 by Goran P, on Flickr
Image087-001 by Goran P, on Flickr
Image088-001 by Goran P, on Flickr

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by gpguitars » 11 Nov 2015, 14:50

Ne znam sto mi pozadinu prebaci u crno, ali ovako mozda bude neki logo...vjerovatno decal. Revival mi je najblize opisno tome kako ja vidim ovo :)

Image089-001 by Goran P, on Flickr

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Prepravka unistene Yamahe

Post by bancika » 11 Nov 2015, 20:50

moze i "resurrection" :)

mali savet - gledaj da spojis u corel-u slova u logo-u, bolje izgleda. Ja sam se skoro mlatio da napravim slican musteriji i zajebancija je, ali cini mi se bolje nego razmaknuto.

Image

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest