Potrebna pomoc oko izrade elektricne gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
aleksrb
Posts: 3
Joined: 16 Mar 2015, 13:55

Potrebna pomoc oko izrade elektricne gitare

Post by aleksrb » 21 Oct 2015, 14:49

Pozdrav svima!

Drugar i ja smo se uhvatili samogradnje par gitara. Drugar je napravio sam telo za bas pre oko pet godina, nije hteo da se uhvati sam pravljenja vrata, ali sada smo oboica uleteli skroz u pricu, reseni da napravimo gitaru od pocetka do kraja, cak i magnete planiramo da motamo. Neke stvari smo shvatili sami, dosta toga ima na internetu, video sam i ovde nekoliko dobrih saveta, i sve je islo manje vise ok dok nismo nabasali na prvu prepreku. Konkretno, zelimo da napravimo sipku za vrat, single action truss rod, i to bi koristili na prvih par gitara. Navodno da je dovoljno dobro, jer su to koristili na predratnim gitarama, koje jos uvek imaju prave vratove, a nemamo bas para da narucujemo od StewMack-a. Elem, kupili mi hladno valjanu zicu, ja 6mm, on 8 mm, koj JEEP Commerce, onda i nesto sto bi sluzilo kao donji i gornji nut (nemam pravu rec, slikacu sta sam uzeo, ali mislim da znate sta je u pitanju) i mislili smo da smo sa tim zavrsili. On ima nareznice i ureznice, i krenemo da pravimo navoj 6mm prvo. Medjutim, nesto se ne pravi navoj, ostaje jako tanak urez i kao da se metal kruni. Pomislimo, mozda nije sa prave strane, onda probamo suprotno i shvatimo posle par sati da ponistavamo navoj. Probavali smo ovako razne finte, smer motanja navoja, gledali na YouTube u vezi narezivanja, sta sve nismo probali... Izgubili smo dosta vremena i zakljucimo da je verovatno do alata stvar. Na ovom forumu je jedan covek koji je pravio svoj PRS pisao da je nosio coveku da mu napravi navoj, jer ne moze obicnim nareznicama da se napravi. Juce smo probali da narezemo obicno pocinkovano gvozdje i ide ko blesvo! Fenomenalan navoj. To je potvrdilo nasu pricu. Moze li mi neko reci gde mozemo da nabavimo nareznicu za 6mm (posto je drugar odustao od 8mm u medjuvremenu) a da moze da narezuje na hladno valjanom celiku? Da li je to HSS navojnica ili mora titanijum ili sta vec? Evo link sta smo gledali, uzeli bi samo nareznicu, jer mozemo da stavimo verovatno u njegov drzac za nareznicu, kosta 4 puta vise nego jedna njegova, valjda je ok : http://eneldoo.rs/rucni-alat/ureznice-n ... -mmM-navoj . Sad da ne bi bacili pare, ako moze neko da mi kaze jel ovo ok za taj posao i da li je velicina dobra, ako nut-ovi ( navrtke ) imaju navoj 6mm? Mozda ne moze da se napravi navoj 6mm od sipke 6mm, nego mora da bude bar 7mm ili 8? U tom slucaju bi video da sami napravimo nutove, jer nemaju vece sipke kod Jeepa osim 10mm, sto je preveliko. Molim vas da mi pomognete, pa bismo posle javili gde smo se sledece zaglavili i da resimo i ostalo. Inace, ja sam uzeo lep komad tresnje, od koje planiram i tela i vratove. Prvo pravim Strat, telo je vec izvuceno, posle cu SG, a kasnije videcu, ima bar za cetiri tela. Drugar pravi kao Jimmy Page Double Neck SG, samo telo venge i vrat javor.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Potrebna pomoc oko izrade elektricne gitare

Post by Rockatansky » 21 Oct 2015, 18:30

Ovako sa masinske strane mislim da nikako ne moze da bude dobro da pravis M6 navoj od sipke fi7 ili 8... :) I jako mi je cudno da "obicna" nareznica ne moze da nareze na toj sipiki, bas me interesuje sta ce drugi reci koji imjau vise iskustva...

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Potrebna pomoc oko izrade elektricne gitare

Post by majtimika » 21 Oct 2015, 18:34

Kad narezujes navoj na takav materijal, moras da podmazujes, zvuci glupo ali jestivo ulje radi za tu namenu bolji posao od mnogih namenskih ulja, zatim, pored podmazivanja mora se pravilno i raditi maksimalno jedan krug napred, pa krug nazad da se sklone opiljci, posto ako ides bez vracanja i podmazivanja, opiljci upadaju u nareznicu i krune navoje

Moze bilo koja nareznica , hss je pozeljan da bi trajala duze, i naravno 6mm sipka za 6 mm navoj, eventualno premerite sipku sublerom da nije 5-5.5 mm

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Potrebna pomoc oko izrade elektricne gitare

Post by ApplePie » 21 Oct 2015, 22:51

I da dodam jos da nije bas neka kineska imitacija alata, ja kupio iz zezanja za neke jetine pare 300-400 din ceo komplet al mislim da samo u plastici moze da napravi navoj. 8)

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: Potrebna pomoc oko izrade elektricne gitare

Post by jecaisale » 22 Oct 2015, 00:14

majtimika wrote:Kad narezujes navoj na takav materijal, moras da podmazujes, zvuci glupo ali jestivo ulje radi za tu namenu bolji posao od mnogih namenskih ulja, zatim, pored podmazivanja mora se pravilno i raditi maksimalno jedan krug napred, pa krug nazad da se sklone opiljci, posto ako ides bez vracanja i podmazivanja, opiljci upadaju u nareznicu i krune navoje

Moze bilo koja nareznica , hss je pozeljan da bi trajala duze, i naravno 6mm sipka za 6 mm navoj, eventualno premerite sipku sublerom da nije 5-5.5 mm
:1:

aleksrb
Posts: 3
Joined: 16 Mar 2015, 13:55

Re: Potrebna pomoc oko izrade elektricne gitare

Post by aleksrb » 22 Oct 2015, 00:37

Hvala puno na odgovorima ljudi. Ne razumem se skoro uopste u te standarde, ali mi je delovalo logicno da od sipke 6mm moze da se pravi navoj 6mm, to je valjda M6. Tu nareznicu sam i koristio na sipki 6mm. Majtimiko, foru sa jestivim uljem cemo sigurno probati. Samo evo nekih mojih opazanja - gledali smo lika koji pogodi skoro iz prve i nareznica mu "startuje" u metal. Prosto pocne da ga guli i da pravi navoj. Ovde je to jako tesko. Stavljali smo masinsko ulje, i kao da krene, ali iz nekog razloga u stvari ne krece. Bas mora da se vodi nevidjeno racuna da se drzi pod 90 stepeni, a kad podmazes bas nije lako, stalno sklizne. Verovatno je neka zanatska fora ako nije do HSS celika. Kad bude para uzecemo i to, sad mozda ce i ovo sa jestivim uljem da odradi. Evo sta je, kada sam vrteo u obicno gvozdje njega je "startovalo", ujelo, uhvatilo kao zmija zabu, ne znam kako da vam objasnim, kao taj lik kad je pravio. Navoj je prosto savrseno ispao. Kod ovog materijala kao da nikako da krene, kao da stalno vrti u mestu i stalno se vraca unazad. Pokusao sam da budem strpljiv i kao da vracam unazad kad kao napravim pola kruga, ali to nije nikad dalo iste rezultate, kao kad stvarno guli metal. Imao sam utisak da nista ne radim, a pritiskao sam ko sivonja da bih ostvario pomenutih 90 stepeni stalno. Palcevi su me ozbiljno zaboleli. Cak sam smanjio i nareznicu na M5 (valjda je to 5mm), ne bih li uspeo da njime dobijem bolji rezultat, ali isto, navoj skoro da uopste nije hteo da se napravi, samo se videla bleda spirala, debela delic milimetra. Ne bih da budem ludak i ponavljam istu stvar ponovo i ponovo ocekujuci drugaciji rezultat, zato ako imate jos neki tip da podelite molim vas da to uradite, jer cu probati sutra ponovo, pa uz vas savet mozda i uspem. Samo da se zna, nije kineski najjeftiniji alat, drugar je uzeo nemacki pre par godina, mislim da takav ima sada za nesto vise od 2000 nov, znaci ok za pocetak.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Potrebna pomoc oko izrade elektricne gitare

Post by majtimika » 22 Oct 2015, 07:35

Jedino da malo prebrusis vrh sipke da napravis na njemu mali konus kako bi taj prvi krug lakse uhvatio, sve ostalo je prosto kao pasulj, svetlovucene sipke se narezuju kao puter ne znam sta bi ti rekao

aleksrb
Posts: 3
Joined: 16 Mar 2015, 13:55

Re: Potrebna pomoc oko izrade elektricne gitare

Post by aleksrb » 22 Oct 2015, 09:46

Ok, samo jos jedno pitanje. Mozda je do zatezanja onih srafcica koji imaju na nareznici. Vecina ljudi koje smo gledali ima nareznice od 3 srafa. Moj drug ima od 5. Da li ima neke razlike? Iz price jednog lika sa neta sam shvatio da kod nareznica sa 3 srafa onaj koji upada u zarez (to su gornja 3 na ovoj konkretnoj) menja sirinu navoja tako sto postaje siri, a ostale dve suzavaju. Primetio sam da nareznica kao da se izvija ka napolje kada se priteze bas taj srednji sraf. Na kraju smo skinuli taj i zatezemo samo dva gore i dva dole. Tako smo dobili da bude standardne sirine navoj, jer ove 4 cini mi se da samo drze u mestu nareznicu. Kada smo pravili taj navoj u gvozdju probali smo maticu da navrnemo i islo je dobro. Da li mozda ima veze i sa tim srafcicima kako ce ispasti navoj i moze li kratko objasnjenje kako oni menjaju navoj. Trebace mozda za posle, pa reko da pitam, a mozda je kljucno i za ovo sto sad zelimo da postignemo.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Potrebna pomoc oko izrade elektricne gitare

Post by majtimika » 22 Oct 2015, 12:11

Ne menjaju navoj o boze mili otkud vam to. Ljudi otidjite kod nekog majstora da vam pokaze, ne zajebavajte , ako ste zapeli na narezivanju navoja na sipku ,sta ce biti dalje. Nemojte odma na forume nego malo medju ljude , pa tek kad nema ko da pomogne, onda forum.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Potrebna pomoc oko izrade elektricne gitare

Post by Overdrive » 22 Oct 2015, 12:53

majtimika wrote: Nemojte odma na forume nego malo medju ljude , pa tek kad nema ko da pomogne, onda forum.
WRONG !

prvo forumi i teorija, pa tek onda praxa.

Tako sam ja otišao kod "majstora" za pojačalo, pa mi ga je "opravio..svaka mu čast.."

A onda krenuh sam da istražujem, tj upravo ovde na forumu, i da nije bilo dobrih ljudi koji su bili voljni da objasne (i moje volje da to razumem) verovatno bih ga bacio u staro gvožđe.

Ovako, sad radi, malo je reći, odlično.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Potrebna pomoc oko izrade elektricne gitare

Post by majtimika » 22 Oct 2015, 19:14

Dersu ne prdi

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest