1st E String Nut Slot

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

1st E String Nut Slot

Post by Overdrive » 08 Dec 2015, 13:23

Proširio bih malo žljeb na kojeg naleže prva E žica na telekasteru.

A ne bih da samo za to naručujem neke turpije isl.

Imate li neki savet kako da to uradim nekim priručnim sredstvima?

Dakle, žljeb ne treba da se produbljuje, već da se proširi..malo mi izgleda tesan čak i za tu tanjušnu žicu

txs

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Rockatansky » 08 Dec 2015, 15:31

Najtanja zica? Ja sam pravio par nutova od kosti, bez regularnih turpija za nut... Te tanke sam radio recimo nekim nozem bilo kojim obicnim, ali da ima zube.. Jeste skrnavo i divljacki, ali... Na kraju odradi posao, ako si vest. Konkretno koristio sam one kuhinjske Shogun neki mali nareckan.

E sada pazi da ga ne produbis, nego samo prosiri, dok on udje do dna zljeba prosirice je, ali pazi da ne ode dalje, dakle minimalno pritiskaj i uvek pod bar malim uglom... Tako da ni ne dodiruje dno zljeba, nego stranice. Kod tih tako uzanih je bas zez...

Ne mogu se trenutno setiti niceg boljeg.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: 1st E String Nut Slot

Post by alfonso » 08 Dec 2015, 15:45

Turpija za nokte ako moze da se uglavi?
Ili ako imas vodobrusnu smirglu da nakacis na nesto

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Overdrive » 08 Dec 2015, 15:50

Rockatansky wrote:Najtanja zica? Ja sam pravio par nutova od kosti, bez regularnih turpija za nut... Te tanke sam radio recimo nekim nozem bilo kojim obicnim, ali da ima zube.. Jeste skrnavo i divljacki, ali... Na kraju odradi posao, ako si vest. Konkretno koristio sam one kuhinjske Shogun neki mali nareckan.

E sada pazi da ga ne produbis, nego samo prosiri, dok on udje do dna zljeba prosirice je, ali pazi da ne ode dalje, dakle minimalno pritiskaj i uvek pod bar malim uglom... Tako da ni ne dodiruje dno zljeba, nego stranice. Kod tih tako uzanih je bas zez...

Ne mogu se trenutno setiti niceg boljeg.
dokle uopšte može da se ide sa tim u širinu?
računam da ništa ne smeta ako je šire, da žica slobodno pliva, a za dubinu znam da ne smem da zeznem

mislio sam možda neku šmirglu samo da provučem, pa drž s jedne drž s druge strane ovo ono..jer, baš je nekako tesan žljeb

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: 1st E String Nut Slot

Post by bancika » 08 Dec 2015, 16:04

mozes i G zicu da razvuces na onaj ram za OTO i time turpijas lagano, taman ce ti dati lep U oblik zaseka...mada je ona vise nego duplo deblja nego tanka E. Ne bi trebalo mnogo sire da ides, hoces da imas kontrolu nad tim gde stoji zica..

zadnji put sam kupio u usa neke turpijce za ciscenje opreme za varenje. Ne znam dal ima to kod nas. Za 3$ sam kupio 2 kompleta. Ima u svakom gomila turpijca koje su odlicne za oblikovanje zaseka na nut-u. Nisu idealne za secenje od nule, ali ako nemas nista bolje, mogu i za to da posluze..svaki gitarista bi trebalo da ima.

Image

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Rockatansky » 08 Dec 2015, 16:57

Overdrive wrote:
Rockatansky wrote:Najtanja zica? Ja sam pravio par nutova od kosti, bez regularnih turpija za nut... Te tanke sam radio recimo nekim nozem bilo kojim obicnim, ali da ima zube.. Jeste skrnavo i divljacki, ali... Na kraju odradi posao, ako si vest. Konkretno koristio sam one kuhinjske Shogun neki mali nareckan.

E sada pazi da ga ne produbis, nego samo prosiri, dok on udje do dna zljeba prosirice je, ali pazi da ne ode dalje, dakle minimalno pritiskaj i uvek pod bar malim uglom... Tako da ni ne dodiruje dno zljeba, nego stranice. Kod tih tako uzanih je bas zez...

Ne mogu se trenutno setiti niceg boljeg.
dokle uopšte može da se ide sa tim u širinu?
računam da ništa ne smeta ako je šire, da žica slobodno pliva, a za dubinu znam da ne smem da zeznem

mislio sam možda neku šmirglu samo da provučem, pa drž s jedne drž s druge strane ovo ono..jer, baš je nekako tesan žljeb
Mislim da moze dovoljno, samo pazi prorez ce da ide u V, sto je i dobro i nije...

E vidis moze i smrgla... :idea: Naprimer oko nekog skalpela ili tankog noza je presavijes i zavuces u zljeb.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Overdrive » 08 Dec 2015, 18:32

bancika wrote:mozes i G zicu da razvuces na onaj ram za OTO i time turpijas lagano, taman ce ti dati lep U oblik zaseka...mada je ona vise nego duplo deblja nego tanka E. Ne bi trebalo mnogo sire da ides, hoces da imas kontrolu nad tim gde stoji zica..

zadnji put sam kupio u usa neke turpijce za ciscenje opreme za varenje. Ne znam dal ima to kod nas. Za 3$ sam kupio 2 kompleta. Ima u svakom gomila turpijca koje su odlicne za oblikovanje zaseka na nut-u. Nisu idealne za secenje od nule, ali ako nemas nista bolje, mogu i za to da posluze..svaki gitarista bi trebalo da ima.

Image
u..odlična stvarčica..
evo vidi, tesno igleda iebemumater..a?

Image

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: 1st E String Nut Slot

Post by fattwang » 08 Dec 2015, 19:15

Sve predložene alatke su predebele i samo će da razlokaju postojeći prorez.
Probaj da dva listića fine vodene šmirgle (1000) zalepiš naličjem jedno za drugo. Koristi malo superlepka ili razređeni drvofix.
Zatim makazama odseci tj. poravnaj jednu ivicu. Vidi koja je debljina te improvizovane turpije. Ako imaš šubler izmeri ovu dvostranu širglu uz napomenu da je debljina žice desetke oko 0.25mm Trebala ba da bez otpora uđe u prorez druge žice. Probaj kako ti se čini za prvu žicu.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Overdrive » 08 Dec 2015, 19:21

fattwang wrote:Sve predložene alatke su predebele i samo će da razlokaju postojeći prorez.
Probaj da dva listića fine vodene šmirgle (1000) zalepiš naličjem jedno za drugo. Koristi malo superlepka ili razređeni drvofix.
Zatim makazama odseci tj. poravnaj jednu ivicu. Vidi koja je debljina te improvizovane turpije. Ako imaš šubler izmeri ovu dvostranu širglu uz napomenu da je debljina žice desetke oko 0.25mm Trebala ba da bez otpora uđe u prorez druge žice. Probaj kako ti se čini za prvu žicu.
sad ću baš da probam sa šmirglom, omam neku 320..nije baš vodena, ali samo da provučem par puta pa ću videti

inače sam viđao te nutove razne, sa dosta širokim urezima

naravno, dubina je ok, ali su više onako trapezasti

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Overdrive » 08 Dec 2015, 19:28

to je to

mali listić šmirgle provukoh pešes puta, namazo Labelo i vozi

:D

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Overdrive » 08 Dec 2015, 21:03

evo da podelim i jedan savet, pošto sam malo podešavao nut

Verovatno već znate, al ajde za svaki slučaj

Naime, ako vam se desi da vam žica izlazi iz štima kada je pritisnete malo jače NA PRVOM pragu (ili čak drugom), to znači da ne tonira dobro

Ali, to ne znači da treba da podešavate intonaciju odmah sa onim šrafićima na bridžu

Tu se podešava intonacija za 12-ti prag isl.

Ali kada se dešava na prvom, problem je što je žljeb na nutu plitak (i samim tim žica malčice viša od ostalih)

Sve naštimujete i sve ok, ali kada je pritisnete na prvom i drugom pragu dok svirate, ona oće malo da falšira

Nikakva mudrost, samo malo žljeb od te žice produbite

JEste da se savetuje da se to radi oprezno kako se ne bi previše zaneli i spustili žicu da kači pragove i radi buzz..zato mic po mic, i bićete ok

Evo ja sam bukvalno posle dva rti grebuckanja naštimavao, proveravao, dok nisam doterao tako da više ne falšira kada je snažnije pritisnem

Ovde se radilo o G žici, kažu da je to uobičajeno kod novih gitara, malo nut nije zarezan dublje na tom mestu, pa eto..čisto da imate u vidu da ako vam se to desi, nije do žice, nije do pragova, nije do intonacije - već do žljeba u nutu

Sad je sve pici grici

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Rockatansky » 08 Dec 2015, 22:46

Dobra fora :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: 1st E String Nut Slot

Post by bancika » 08 Dec 2015, 23:24

Dobra fora za proveru visine je da pritienes zicu na 3cem pragu i gledas visinu kod prvog praga. Treba da bude minimalan razmak ali da ga ima...mozda 0.2-0.3mm. Tako nece da zvone zice kad sviras otvorene, a dovoljno je nisko da bude zgodno i da nema problema sa intonacijom.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Overdrive » 08 Dec 2015, 23:44

bancika wrote:Dobra fora za proveru visine je da pritienes zicu na 3cem pragu i gledas visinu kod prvog praga. Treba da bude minimalan razmak ali da ga ima...mozda 0.2-0.3mm. Tako nece da zvone zice kad sviras otvorene, a dovoljno je nisko da bude zgodno i da nema problema sa intonacijom.
da, pretpostavljam da je to brži put kad se znaju neke okvirne dimenzije

ali meni sve to što počinje sa 0,...predstavlja problem za dioptriju pa moram da šiljim oko i odmičem i primičem, tako da mi je bilo jednostavnije da idem mic po mic

Malo šmirgnem, pa naštimujem..pa otpustim živu, pa opet šmirgla, pa naštimujem..i sve tako dok nisam dobio ok

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: 1st E String Nut Slot

Post by tommytigh77 » 09 Dec 2015, 03:05

Pazi, koliko god da je 'dozvoljeno niska' akcija na konjiću, uvek će prvih par pragova da bude blago 'sharp'. U tu svrhu neki rade i kompenzaciju konjića, tj. lepe se tanki slojevi plastike uz ivicu konjića na samom fretboardu i zatim se preko njih opet pravi kanal za žicu, da bi se sam nulti prag približio prvom pragu i time kompenzovao za malo veću aktivnu dužinu žice u odnosu na ostale pragove (nadam se da sam dovoljno dočarao, mrzi me da jurim slike po netu i da radim matematiku). Ako neko hoće da mu gitara baš savršeno kotira na svim pragovima, to je jedino rešenje. Sve ostalo je kompromis, na koji i ja sam pristajem.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest