1st E String Nut Slot

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: 1st E String Nut Slot

Post by tommytigh77 » 09 Dec 2015, 03:19

P.S. Ako ti je sveže razrezan prorez za žicu u konjiću, stavi unutra malo teflonske masti, ali pošto je nemaš, uzmi običnu olovku i nožićem polako nagrebi malo grafitnog praha u prorez (slobodno onaj ostatak praha okolo naguraj prstom unutra). Služi kao lubrikant, da žica komotnije legne i neometano se kreće gore-dole prilikom bendinga i vibrata. Isti savet važi za sve ostale koji nemaju Floyd Rose - gitara se najviše raštimava na konjiću.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: 1st E String Nut Slot

Post by fattwang » 09 Dec 2015, 07:34

Kome smeta raštimovan ton na prih par pragova rešenje je Earvana nut.
http://www.earvana.com/
Image

Odstupanja od štima na standardnim i earvana nutu (u procentima)
http://www.earvana.co.uk/earvana_tech_stuff.html
Image
Image

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Overdrive » 09 Dec 2015, 09:39

tommytigh77 wrote:P.S. Ako ti je sveže razrezan prorez za žicu u konjiću, stavi unutra malo teflonske masti, ali pošto je nemaš, uzmi običnu olovku i nožićem polako nagrebi malo grafitnog praha u prorez (slobodno onaj ostatak praha okolo naguraj prstom unutra). Služi kao lubrikant, da žica komotnije legne i neometano se kreće gore-dole prilikom bendinga i vibrata. Isti savet važi za sve ostale koji nemaju Floyd Rose - gitara se najviše raštimava na konjiću.
ma da, uvek ja to tako
maznuo sam negde desetak onih 0.5 uložaka pa to izmrvim, neki kažu da može da se to pomeša sas vazeljin..ali nisam išao tolko daleko

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Overdrive » 09 Dec 2015, 09:56

fattwang wrote:Kome smeta raštimovan ton na prih par pragova rešenje je Earvana nut.
http://www.earvana.com/
Znaš šta mene zanima sad

Ako je već tako (a nema razloga da sumnjamo da jeste) te ovaj revolucionarni nut rešava sve te probleme..Što veliki proizvođači ne usvoje tu tehnologiju ili jednostavno zamene svoja rešenja sa tim?

Nego sve kao, kupiš neku izvikanu gitaru i onda je posle sam doteruješ i prepravljaš jer ima nedostataka.

Sad razmišljam, što neko ne napravi neki sistem gde su žice fabrički fiksirane i gore i dole i gde nema mogućnosti da se raštimaju, i onda..ako se ipak desi da ti pukne žica, kupiš ceo taj sistem sa žicama i nutovima i samo ga opet prikačiš na gitaru

Pa kad kupuješ, tražiš Standard E paket..ili Open G paket, već fabrički nategnut i učvršćen, a ti ga samo prikačiš na gitaru, bez ikakvog motanja i podešavanja, toniranja i ostalih šandrmanizacija..

Eto ideje.. :|

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Funkomat » 09 Dec 2015, 10:01

Overdrive wrote:Što veliki proizvođači ne usvoje tu tehnologiju ili jednostavno zamene svoja rešenja sa tim?
zato sto ces ti pre kupiti fender ili gibson

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Funkomat » 09 Dec 2015, 10:09

Pre neki dan pricam sa nekim likom koji hoce da krene da pravi gitare. Kaze... bolje je da telo bude sastavljeno iz vise delova zato sto da nije, fender ne bi tako radio. :| Takvih ima neograniceno. Koji bi se tuks fender ili iko cimao da unapredi ista kada ce ljudi kupiti i placati sve vise i vise za nesto sto je u samom startu napravljeno sa ciljem jeftinije i "losije".

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Overdrive » 09 Dec 2015, 10:16

Funkomat wrote:
zato sto ces ti pre kupiti fender ili gibson
ma ok, ali kupio bih i takvu neku čisto da imam i gitaru sa takvom opcijom

a verujem, ako bi takvu gitaru proslavio i neki gitarista, da bi postala novi standard

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: 1st E String Nut Slot

Post by bancika » 09 Dec 2015, 10:20

b'ate, ti predji na klavijature ako te mrzi da stimujes :) Zice su elasticne, kako god ih fiksiras rastimovace se.

Mene kopka sto ne prodaju zice koje su vec rastegnute. Ustedelo bi 5-10 minuta prilikom ugradnje, a kapiram da je jednostavno da se napravi masina koja ce im to raditi predvidivo.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Overdrive » 09 Dec 2015, 10:30

bancika wrote:b'ate, ti predji na klavijature ako te mrzi da stimujes :) Zice su elasticne, kako god ih fiksiras rastimovace se.

Mene kopka sto ne prodaju zice koje su vec rastegnute. Ustedelo bi 5-10 minuta prilikom ugradnje, a kapiram da je jednostavno da se napravi masina koja ce im to raditi predvidivo.
pa i to nije loša ideja..mada,mora da postoji neka fora u procesu proizvodnje da se naprave žice koje ne bi bile toliko elastčne, a da ne pucaju..

inače sviruckam ja i klavijature :D

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: 1st E String Nut Slot

Post by fattwang » 09 Dec 2015, 18:22

Overdrive wrote:Što veliki proizvođači ne usvoje tu tehnologiju ili jednostavno zamene svoja rešenja sa tim?
Music Man ugrađuje kompenzovn nut u svoje modele.

Netačni tonovi na prvim pozicijma su posledica nesavršenosti konstrukcije gitare a ne usled raštimavanja.
Generalno, setup i štimavanje su kompromis, nema apsolutno pravog podešavanja.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Overdrive » 09 Dec 2015, 20:22

fattwang wrote:

Netačni tonovi na prvim pozicijma su posledica nesavršenosti konstrukcije gitare a ne usled raštimavanja.
Generalno, setup i štimavanje su kompromis, nema apsolutno pravog podešavanja.
I can live with that, nego eto..ono što mogu da podesim to i podesim

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: 1st E String Nut Slot

Post by fattwang » 09 Dec 2015, 21:15

Overdrive wrote: I can live with that, nego eto..ono što mogu da podesim to i podesim
:1:

Međutim i kada bi mogao da sve savršeno podesiš opet ne valja. Naš sistem sa 12 tonova u oktavi je neprecizan...
Ne znam da li je bilo na forumu ali o tome govori ova sjajna emisija.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: 1st E String Nut Slot

Post by tommytigh77 » 09 Dec 2015, 21:40

fattwang wrote:Međutim i kada bi mogao da sve savršeno podesiš opet ne valja. Naš sistem sa 12 tonova u oktavi je neprecizan...
:1: Stvar čistog kompromisa.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: 1st E String Nut Slot

Post by fattwang » 09 Dec 2015, 22:02

tommytigh77 wrote:Stvar čistog kompromisa.
O tome je reč. Reč je o genijalnom kompromisu, dostignuću evropske kulture.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: 1st E String Nut Slot

Post by Rockatansky » 09 Dec 2015, 22:26

Meni se ovi mikrotonovi bas nikako ne svidjaju (govorim o videu). Ja sam suvise old school, ako je do sada radilo dobro, ne bih ja tu nista dir'o! :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest