Custom SG za mene

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Custom SG za mene

Post by gpguitars » 25 Jan 2016, 10:37

Ova gitara je zapoceta prije ravno 12 godina ako se ne varam i od tada se samo premjesta po radnji...imam i hardver za nju, Planet Waves locking tunere, Hipshot Trilogy bridge i 2 custom made hum-a, i sve to takodjer ceka tih 12 godina :)
Tjelo je mahagoni, 2 djela,
vrat mahagoni 1djelni, eboni fretboard, hot rod i 2 grafitne sipke, headstock furniran sa obe strane, torquise binding, MOP inlay moj logo i mali ukras.
Troslojni torquise pickguard vec isjecen, ako se ne predomislim.

Trilogy mjenja stimove, zato sam stavio grafit i locking tunere, a struja je zamisljena kao blend pot umjesto toggla, 2 odvojena tona i master volume sasvim dole. Dizajn sema mi nije bas najjaca strana, pa mi dajte primjedbe ako sema koju sam zamislio ne valja. Blend je 500k, kao i ostali potovi.

Finis sam zamislio True oil, sjaj, najvise zato sto izgleda dobro i sto mogu da to izvedem bez kompresora, za sta trenutno nemam uslove. Selak bi isto bio OK pretpostavljam, ali to nikad nisam radio...

ImageIMG_20160109_182919-001 by Goran P, on Flickr
ImageIMG_20160114_150959 by Goran P, on Flickr

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Custom SG za mene

Post by gpguitars » 06 Feb 2016, 18:22

Izmedju dvije popravke malo i za moju dusu:

Image002 by Goran P, on Flickr

Posto je ovo zapoceto davno, sve provjeravam, ne sjecam se u kakvom sam stanju ostavio. Malo sam doradio fboard (uzgred bas dobar ebony, crn bez ikakvih linija), smirglao do 800 i nasao set Sintomsa od 2mm. Probacu da ih zakucam veceras, umjesto CA ide PVA moment. Tako je cistije, a i refret nekad bi trebao da je laksi.

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Custom SG za mene

Post by gpguitars » 25 Mar 2016, 12:50

To veceras je koju nedelju kasnije ali eto...
Image004 by Goran P, on Flickr

Ubacio sam pragove, otkrio da imam pukotinu u liniji lijepljenja fretboarda, a kako i ne bi poslije godina akanja ove gitare po supama i tavanima gdje sam je ostavljao...ukratko, skinut fretboard, bez stete, pragovi su tu pa da sve ocistim i ponovo zalijepim.

U medjuvremenu sam napravio i jednu drugu igracku za sebe ;) nekome je mozda grozno, ali meni se svidja, svira super i ima dobar zvuk ;)

Image0082 by Goran P, on Flickr
Image0072 by Goran P, on Flickr

alumiroi
Posts: 54
Joined: 07 Feb 2012, 11:22
Location: Novi Beograd

Re: Custom SG za mene

Post by alumiroi » 25 Mar 2016, 15:27

Billy Gibbons approved! :ziveli:

User avatar
Uncle Moe
Posts: 684
Joined: 10 May 2008, 01:39
Location: Space Ranch
Contact:

Re: Custom SG za mene

Post by Uncle Moe » 25 Mar 2016, 16:21

Meni je ovo toliko ruzno da mi se svidja. :D

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Custom SG za mene

Post by gpguitars » 28 Mar 2016, 10:12

:lol: Hvala! :ziveli:

Nabacio sam pragove, u medjuvremenu i skidao fretboard jer je tokom vremena dobio pukotinu na djelu linije lijepljenja...bolje da sam uradio sad nego poslije lakiranja... Paralelno sredjujem dvije akustike u solidno losem stanju, jednu 3/4 za sina, koji pomalo i pomaze oko nje koliko sestogodisnjak moze i sebi staru Melodiju Menges kojoj trebaju nova ledja, ali to ce biti tema za sebe. Planiram da ih solidno izmjenim, ali nista radikalno, samo finese.

Image007 by Goran P, on Flickr

Image008 by Goran P, on Flickr

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Custom SG za mene

Post by Funkomat » 29 Mar 2016, 09:00

Meni ovaj thunderbird izgleda sjajno. Svaka cast
rick toone fazon

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Custom SG za mene

Post by bancika » 29 Mar 2016, 13:37

mozes da ga zoves rottenbird :)

cool je SG :ziveli:

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Custom SG za mene

Post by gpguitars » 30 Mar 2016, 10:07

:ziveli: Imam jos te daske pa mozda dobije i brata ;) Moderne ili Flying V...

BTW Rick Toone ima stvarno super dizajne, bar meni!

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Custom SG za mene

Post by gpguitars » 28 Sep 2016, 09:17

Pretvaracemo se da je ovo SG ;)
Spoiler:
Spoiler:

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Custom SG za mene

Post by gpguitars » 19 Oct 2016, 14:59

Djelici za pojacalo pristizu polako, a evo i jos par slicica 335:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Ovo je eksperiment sa savijanjem spera za top i back, pa je pravljeno od raznih ostataka drveta, ali nema razloga da ne zvuci dobro. Ima centralni dio od punog drveta, i bokove takodje, sirine 25mm. Tu je formiran arch pa ram sam formira arch lica i ledja. Bokove sam onda furnirao sapeleom. To je uz rosewood fretboard, najfensi komad drveta ovdje :)

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Custom SG za mene

Post by gpguitars » 25 Oct 2016, 09:34

Evo jos par slicica:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Custom SG za mene

Post by gpguitars » 25 Oct 2016, 21:47

Bilo je jos bojenja, ali evo malo plastike:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Custom SG za mene

Post by fattwang » 25 Oct 2016, 23:10

Vrat od 335-tice je od javora?
Da li vrsta drveta vrata (javor ili mahagoni) kod tih polušupljih gitara bitno utiče na zvuk ili su razlike male. Kao na primer Epiphone Sheraton vs Dot.

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Custom SG za mene

Post by gpguitars » 26 Oct 2016, 12:13

Nije, treba da je od mahagonija, a unutrasnji blok je kombinacija jezgra od javora, tailblock je komadic mahagonija, a podloga za arch je uzduznim kanalima isfrezana smreka. Htio sam eksperiment - najveci problem za vecinu ljudi koji bi da ovo urade kod kuce je arch na speru za top i back. Mene je zanimalo da probam da savijane stranice zamjenim punim drvetom koje svom duzinom ima povrsinu za lijepljenje 25mm, a da centralni blok prethodno oblikujem u arch. Tako se lijepljenjem spera na taj "ram" dobija i arch. Nisam bio siguran koliko je to moguce, pa je sve napravljeno od ostataka iz radnje, samo sam kupio sperplocu od topole. BTW i Gibson sve to radi od spera od prvog dana, nije carved.

Vrat je sa scarf-om, stew-mac Hotrod, plocica za glavu je tresnja, fretboard palisandar. Centralni blok je smreka, bokovi parena bukva, prastara, pa preko toga furnir. To i nije moralo, ali ajde, imao sam bas takav komadic. Kantovanje ABS, pickguard 3mm crni akril.

Sto se zvuka tice, mislim da mora da ima razlike, jer je ovaj tip gitara vecim djelom kao onaj Les Paulov "Log" - centralna sina i na njoj vrat, makar i suplji bokovi nesto sigurno uticu. Tesko da je usporedivo jer su mi sve komponente drugacije od originala, ali nisam ni ciljao na totalnu kopiju, samo da zvuci zivahno i dobro na svoj nacin i ja cu biti zadovoljan.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest