MXR Phase 45 klon

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: MXR Phase 45 klon

Post by metalstringer » 26 May 2016, 23:50

tommytigh77 wrote:Image
Image
Image

Drugari, evo konačno da vam se pohvalim sa svojim prvim pedal build-om. U pitanju je klon MXR Phase 45 u 1590a kućištu, radjen po projektu 'Smoothie' od Mad Bean Pedals (pcb je takodje njegov).
Pre nego što udjem u detaljniju priču, želim najpre da se duboko zahvalim Cortexu na nemerljivoj količini ohrabrenja, informacija i saveta u vezi ovog projekta. Mega care, :ziveli:
Odlučio sam se za izradu ove pedale, jer mi je nakon prodaje Roto Machine i kupovine Arion chorusa ostala šupljina u vidu simulacije sporog Leslie-ja (pošto Arion kad mu se uspori Rate zvuči kao, verovali ili ne, chorus). Nisam hteo da kupujem neku drugu digitalnu spravu i dugo sam razmatrao šta bi moglo od analognih sprava da koliko-toliko ''izfejkuje'' spori Leslie seting ('Chorale'). Na kraju mi je od svega što sam čuo najpitomije zvučao Phase 45, što me je iskreno začudilo, jer inače nisam ljubitelj phasera. Medjutim, ubrzo sam shvatio da je Phase 45 najsuptilniji i najtransparentniji od svih phasera, pa mi se zato i dopao - zvuči taman negde izmedju sporog Leslie-ja i Univibe-a, tj. u stanju je da ''odglumi'' oboje, a da pritom ne zatrpa osnovni ton gitare. Budući da sam se već pripremao za izradu jednog overdrive-a koji mi nije toliko hitan, odlučio sam da se najpre okušam u izradi ove pedale, jer je u pitanju jednostavniji i jeftiniji projekat. Šta da vam kažem, proba je uspela. Nažalost, nisam u stanju da kući napravim iole ozbiljan snimak, ali obećavam da ću u skorije vreme negde snimiti demo pedale, pa ću okačiti u ovoj temi.
Jedina stvar u kojoj sam pogrešio je što sam naručio obojeno kućište sa Banzaija. Prvi razlog je to što je njihovo kućište za nekih 3mm pliće od standardnog hammond 1590a, a kod projekata u ovako malim kućištima svaki milimetar znači. Znam, lud sam što sam za prvu izradu odmah odabrao najmanje kućište, ali šta je - tu je. Rezultat je da je otprilike tih pomenutih 3mm falilo da se Vishay trimer (koji je ionako viši od običnih) zalemi direktno na pcb, pa sam morao da ga izvedem sa strane. Drugi razlog je što se kućište poprilično zagrejalo od bušenja, pa je farba ''zatalasala'' na par mesta (mada se na oko ne primećuje, i fotkama nisam uspeo da dočaram). Odsad isključivo prvo bušenje, pa farbanje. Nema veze, na greškama se uči. Ostalo je još jedino da smislim neki jeftin način da obeležim kućište, ali to mi nije toliko bitno i to ću natenane uraditi.
Što se tehničkih podataka tiče, unutra su:
- Amphenol džekovi
- Alpha 16mm pot
- Wima kondenzatori
- pomenuti Vishay 'multiturn' trimpot (mnogo lakši za podešavanje od običnog trimera, zlata vredan savet od Cortexa)
- Tantal kondenzatori umesto elektrolita (još jedan zlata vredan savet od Cortexa :) )
- taiwan Blue 3PDT switch.
izgleda super pedala, svaka cast!

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: MXR Phase 45 klon

Post by tommytigh77 » 27 May 2016, 00:17

Hvala! :ziveli:

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: MXR Phase 45 klon

Post by RadeRas » 08 Jun 2016, 20:07

Jel radi lepo? vidim ti si već imao i gotovu pločicu i kutijicu, samo sklopio :ziveli: ja planiram da izradim ovu pedalu ali verziju 90. Fale ti upareni tranzistori. Banzai ih prodaje za 10€ a ja ne bih da naručujem spolja. Dok to stigne sa sve poštarinom i još naručiš neke druge delove, mogu da kupim ovu pedalu na oglasima. Jel ima kod nas negde ovih tranzistora 2N5952 ili koja im je zamena a da radi fejzer?

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: MXR Phase 45 klon

Post by tommytigh77 » 08 Jun 2016, 22:00

Pedala radi super, nikako da napravim neki snimak, ali u principu poslušaj na Youtube bilo koji snimak originala i to je to, samo u manjem pakovanju. Inače za trandže jeste problem, pogotovo što su, ako se ne varam, za P90 potrebna četiri uparena tranzistora. Za P45 su potrebna dva uparena, a njih sam srećom, opet ponavljam, dobio na poklon od Cortexa koji je inače guru za fejzere, pa bi bolje bilo da ti on odgovori na ova pitanja ako može. Ono čega se otprilike sećam je da mi je rekao da nema bitne razlike izmedju tranzistora u ovim šemama, može da se ubaci gomila zamena, bitno je samo da su upareni. J201 daju najjači zvuk i valjda imaju toliko malu toleranciju da ih nije ni potrebno uparivati. Ove originalne (negde piše da treba 2N5952, negde 2N5292) je teško naći. Meni je Cortex dao 2N5458 i šljakaju super.
A što se naručivanja tiče, ja sam bukvalno sve osim tranzistora naručio preko grane i izašlo me sa šipingom i PDV-om oko 40-ak eura. Ne verujem da za te pare ima ova pedala na oglasima. Pa, na kraju sve i da naručiš uparene tranzistore, uštedećeš na kućištu koje ćeš, pretpostavljam, sam da praviš od drveta - mene je kućište koštalo 10 eura tako da se matematika uklapa. :) Ali opet probaj da se snadješ na neki drugi način.
E, da, imaju na netu šeme da napraviš tester za tranzistore, pa kupiš 200 komada pa meri i uparuj, ali to se isplati ako praviš npr. 10 pedala, ako praviš jednu nemaš račun...

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: MXR Phase 45 klon

Post by RadeRas » 08 Jun 2016, 22:13

hehe ja sam pokušavao da izbegnem naručivanje spolja, ali kako sam se lako navukao na ovo, izgleda da :D Našao sam ovaj Musikding sajt gde su 4 uparena komada 5.5e što je super. Imaju i ove reversne potove po evro komad, imaju i J201 tranzistore po 90 centi za distorzije. A jeste zadovoljstvo kada sam napraviš i to radi lepo. Za ovaj posao moram da otvorim neki račun samo za internet plaćanje, videću, ali sve su izgledi da hoću, jer bih uradio i ovu pedalu kada sam već naučio da ne grešim pri lemljenju i spajanju. Javiću šta sam odlučio :ziveli:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: MXR Phase 45 klon

Post by tommytigh77 » 08 Jun 2016, 22:34

:ziveli:

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: MXR Phase 45 klon

Post by RadeRas » 28 Jun 2016, 10:37

Stigli mi tranzistori sa strane. Upareni i imaju vrednosti kao sa slike:
Spoiler:
Image
Da li samo da ih zalemim i probam da vidim kako radi? ili na ovom uparenju ide neka druga dioda a ne ona standardna od 5.1v zener sa spiska materijala? I ovaj trimer šta podesiti njime? Klon je verzije 90 fejzera. Potenciometar sam naručio takodje 500k reversni. evro i deset komad nije bilo strašno. :ziveli:

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: MXR Phase 45 klon

Post by RadeRas » 28 Jun 2016, 12:21

Radi, znači samo je bilo potrebno imati uparene tranzistore. ;)
250k trimer ipak služi, treba njime naći tačku gde ima fejzinga i tu se zakuca i radi. Nemam predstavu kako radi originalni primerak jer nikada nisam probao fejzer, uporediću sa klipovima na netu ako je moguće. Evo slika unutrašnjosti i kutije:
Spoiler:
Image
Spoiler:
Image
Kutiju sam izradio od srčike Bresta, hteo sam da vidim kako izgleda kutija od tog drveta. Fali mi samo kapica potenciometra, smisliću nešto :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: MXR Phase 45 klon

Post by tommytigh77 » 01 Jul 2016, 01:35

RadeRas wrote:Radi, znači samo je bilo potrebno imati uparene tranzistore. ;)
250k trimer ipak služi, treba njime naći tačku gde ima fejzinga i tu se zakuca i radi.
Izvini, druže, prethodnih dve nedelje (i narednih mesec dana) sam u rodnoj mi Šumadiji, a telefon praistorijski, komp ostao u NS, jedva se s vremena na vremem dočepam neta. Žao mi je što nisam stigao da ti odgovorim i ponudim rešenja, drago mi je što si uspeo da se snadješ. Da, taj 250k trimer služi da se usaglase faze, zato sam ja na Cortex-ov predlog uzeo Vishay multiturn trimer, mnogo lakše i detaljnije se dolazi do željenog zvuka. Ovaj običan trimer pomeriš za desetinu milimetra i nije više to to... Inače, kad smo već kod podešavanja phasera, imam nepogrešiv utisak da moj Phase 45 više liči na spori Leslie kad je blago asimetričan, tj. kad taj trimpot nije ''pogodjen'' kako treba.

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: MXR Phase 45 klon

Post by RadeRas » 01 Jul 2016, 07:33

aha baš to, trimer čim pomerim odmah se gubi efekat. Nisam znao da ima tolike veze sa kvalitetom trimera. Ovo je malo komplikovaniji sport. Neka na strani artefakti, dobro da je bar proradio da malo probam taj efekat jer ne moze sve da se kupi i proba. :ziveli:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: MXR Phase 45 klon

Post by bancika » 01 Jul 2016, 10:05

nema veze sa kvalitetom nego nacinom rada trimera. Multi-turn moze da se okrene vise puta, ovi obicni imaju rotaciju od oko 300 stepeni, pa su multi-turn mnooooogo precizniji.

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: MXR Phase 45 klon

Post by RadeRas » 01 Jul 2016, 11:57

aha ovi multi-turn se kod nas kupuju kao "višeobrtni". Koštaju oko stotinak dinara. Nisam znao, hvala! :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest