MXR Phase 45 klon

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

MXR Phase 45 klon

Post by tommytigh77 » 02 Mar 2016, 18:28

Image
Image
Image

Drugari, evo konačno da vam se pohvalim sa svojim prvim pedal build-om. U pitanju je klon MXR Phase 45 u 1590a kućištu, radjen po projektu 'Smoothie' od Mad Bean Pedals (pcb je takodje njegov).
Pre nego što udjem u detaljniju priču, želim najpre da se duboko zahvalim Cortexu na nemerljivoj količini ohrabrenja, informacija i saveta u vezi ovog projekta. Mega care, :ziveli:
Odlučio sam se za izradu ove pedale, jer mi je nakon prodaje Roto Machine i kupovine Arion chorusa ostala šupljina u vidu simulacije sporog Leslie-ja (pošto Arion kad mu se uspori Rate zvuči kao, verovali ili ne, chorus). Nisam hteo da kupujem neku drugu digitalnu spravu i dugo sam razmatrao šta bi moglo od analognih sprava da koliko-toliko ''izfejkuje'' spori Leslie seting ('Chorale'). Na kraju mi je od svega što sam čuo najpitomije zvučao Phase 45, što me je iskreno začudilo, jer inače nisam ljubitelj phasera. Medjutim, ubrzo sam shvatio da je Phase 45 najsuptilniji i najtransparentniji od svih phasera, pa mi se zato i dopao - zvuči taman negde izmedju sporog Leslie-ja i Univibe-a, tj. u stanju je da ''odglumi'' oboje, a da pritom ne zatrpa osnovni ton gitare. Budući da sam se već pripremao za izradu jednog overdrive-a koji mi nije toliko hitan, odlučio sam da se najpre okušam u izradi ove pedale, jer je u pitanju jednostavniji i jeftiniji projekat. Šta da vam kažem, proba je uspela. Nažalost, nisam u stanju da kući napravim iole ozbiljan snimak, ali obećavam da ću u skorije vreme negde snimiti demo pedale, pa ću okačiti u ovoj temi.
Jedina stvar u kojoj sam pogrešio je što sam naručio obojeno kućište sa Banzaija. Prvi razlog je to što je njihovo kućište za nekih 3mm pliće od standardnog hammond 1590a, a kod projekata u ovako malim kućištima svaki milimetar znači. Znam, lud sam što sam za prvu izradu odmah odabrao najmanje kućište, ali šta je - tu je. Rezultat je da je otprilike tih pomenutih 3mm falilo da se Vishay trimer (koji je ionako viši od običnih) zalemi direktno na pcb, pa sam morao da ga izvedem sa strane. Drugi razlog je što se kućište poprilično zagrejalo od bušenja, pa je farba ''zatalasala'' na par mesta (mada se na oko ne primećuje, i fotkama nisam uspeo da dočaram). Odsad isključivo prvo bušenje, pa farbanje. Nema veze, na greškama se uči. Ostalo je još jedino da smislim neki jeftin način da obeležim kućište, ali to mi nije toliko bitno i to ću natenane uraditi.
Što se tehničkih podataka tiče, unutra su:
- Amphenol džekovi
- Alpha 16mm pot
- Wima kondenzatori
- pomenuti Vishay 'multiturn' trimpot (mnogo lakši za podešavanje od običnog trimera, zlata vredan savet od Cortexa)
- Tantal kondenzatori umesto elektrolita (još jedan zlata vredan savet od Cortexa :) )
- taiwan Blue 3PDT switch.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: MXR Phase 45 klon

Post by Baba Slim » 02 Mar 2016, 18:45

Predobro izgleda, svaka cast. ;) :ziveli:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: MXR Phase 45 klon

Post by tommytigh77 » 02 Mar 2016, 18:46

Hvala! :ziveli:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: MXR Phase 45 klon

Post by tommytigh77 » 02 Mar 2016, 20:31

P.S. Zaboravih da dodam da su tranzistori upareni 2n5458 (poklon od Cortexa).

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: MXR Phase 45 klon

Post by bancika » 02 Mar 2016, 21:30

odlicno izgleda. Urednije uradjeno nego neki sto rade godinama. Mosnice k'o kosnice sto se izbora kutije tice :) Vidim da si pecnuo par kondenzatora lemilicom...mrzim kad se to desi, ja odmah proglasim kondenzator crnutim i stavim drugi :) Ne znam koliko mu treba da se unisti, ali ako se rastopi dovoljno plastika da se dve folije spoje, to mu je to.

A sto se busenja tice, kupovao sam puno puta gotove kutije i nikad mi se nije desilo da se osteti farba. Ako je ostra burgija ne bi trebalo da zagreje previse farbu...ona se ionako pece na visokoj temperaturi.

Btw, sto tantal? Mnogi ih se uzasavaju. Ako si vec porucivao sa banzaija, imaju one odlicne elektrolite - elsa simlic, panasonic one zlatne i slicne...jeste da se tantal ne suse, al mnogo ih pljuju...bemliga :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: MXR Phase 45 klon

Post by tommytigh77 » 02 Mar 2016, 22:00

Hvala, matori. Zakačio sam par kondenzatora lemilicom, ali na slici izgleda mnogo gore nego uživo - funkcionišu i to je najbitnije. Problem je što tad kad sam ih pecnuo, imao sam mnogo većih problema o kojima treba misliti - morao sam da razlemim sa pcb-a podnožja za IC-ove koja sam prethodno montirao, jer kad sam dodao IC-ove tek onda sam provalio da je previsoko ::ranting:: i ne može da stane u kutiju... isti slučaj i sa tranzistorima. Imao sam ludu sreću (i dobru vakuum pumpu) da uspešno razlemim sve sa dvostranog pcb-a a da ne oštetim vodove, ali na to mi je otišla sva koncentracija, a nažalost, kondenzatori su u toj fazi već bili zalemljeni. Jbg.
Što se bušenja tiče, dobro si pretpostavio - burgije su bile tupe, ali nije imalo šanse da u tom momentu nabavim nove, duga priča. Na kraju je ispalo tako kako je ispalo. Naravno da nisam 100% zadovoljan kako je estetski sve ispalo, ali obzirom da mi je prvi rad, najbitnije mi je da pedala funkcioniše, a biće vremena da se greške poprave, nadam se u nekom od sledećih radova.
Tantal sam izabrao na Cortexov predlog - em što me je uverio da u ovakvim šemama vrsta elektrolita apsolutno ne utiče na zvuk, em što nije imalo teorije da uglavim prave elektrolite, dakle zbog dimenzija je moralo da se ide na tu varijantu. Koliko se sećam, nisam našao nijedan elektrolit na Banzai a da ima visinu od 5mm poput onih minijatura sa Smallbear-a - sve je bilo previsoko. Pitanje je da li bi se i takav uklopio.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: MXR Phase 45 klon

Post by bancika » 02 Mar 2016, 22:19

evo ideje za sledeci put. Ako ti zafali koji mm u visinu mozes za sitne pare (100-200din) kod onih sto na laseru prave priveske od plexija da izrezes kao prsten koji ce da ide oko oboda pedale i da ima 4 rupe kroz koje prolaze srafovi. Onda osmirglas malo finom smirglom da bolje rasprsuje svetlo i metes iznutra poneki LED da osvetli. Efektivno pomeras poklopac za koliko god je debeo plexi. Ima 3, 5 i vise mm, samo da sraf moze da dohvati, ali i to je resivo, mozes uvek da upustis glavu u plexi. Rezultat je otprilike ovakav

Image

ovaj lik je stavio plocu, ali ako izrezes unutra, dobijes besplatan prostor i cool osvetljenje :)

Image

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: MXR Phase 45 klon

Post by tommytigh77 » 02 Mar 2016, 22:45

Razmišljao sam i o tome da napravim nekakav prsten, ali na kraju sam uspeo kako-tako da spakujem sve. Kažem opet, najveći problem u startu je bio što su ove kutije sa Banzaija za 3mm pliće od standardnih Hammond kutija prema kojima je pravljen ovaj projekat. Idući put ako me zadrži ludilo pa opet budem nešto pravio u mini kutiji, uzeću isključivo Hammond 1590a. Inače, odličan predlog nevezano za dobijanje na prostoru, mnogo dobro izgleda. :ziveli:

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: MXR Phase 45 klon

Post by Funkomat » 06 Mar 2016, 23:34

super izgleda ovo, svaka cast

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: MXR Phase 45 klon

Post by gpguitars » 07 Mar 2016, 10:18

Super izgleda, bravo! Cekam snimak!

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: MXR Phase 45 klon

Post by tommytigh77 » 07 Mar 2016, 13:10

Hvala puno, ljudi! Za snimak ću morati da iscimam nekoga pošto na gajbi nemam uslove da bilo šta pismeno snimim, ali nadam se da će u narednih 2-3 nedelje i to biti sredjeno.

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: MXR Phase 45 klon

Post by clapton » 07 Mar 2016, 17:48

Da te sluzi 100god :D

Volio bih jedan, baš ovakav... :(

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: MXR Phase 45 klon

Post by Baba Slim » 07 Mar 2016, 18:02

@tommy, dodji kod mene kad se vratis u NS da snimimo direkt ako hoces (preko Am Sounda), ili preko kombinacije amp + cab-sim, ili oba. :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: MXR Phase 45 klon

Post by tommytigh77 » 07 Mar 2016, 19:58

Baba Slim wrote:@tommy, dodji kod mene kad se vratis u NS da snimimo direkt ako hoces (preko Am Sounda), ili preko kombinacije amp + cab-sim, ili oba. :)
Dogovoreno, mislio sam da iscimam Nemanju za video snimak, ali može i tako, vizuelno sam već predstavio. :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: MXR Phase 45 klon

Post by tommytigh77 » 07 Mar 2016, 20:04

clapton wrote:Da te sluzi 100god :D

Volio bih jedan, baš ovakav... :(
Hvala, ovo mi je najveći kompliment koji sam dosad dobio. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest