Prepravka vrata

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
šicer
Posts: 3
Joined: 19 Aug 2016, 12:08

Prepravka vrata

Post by šicer » 07 Sep 2016, 01:00

Pozdrav,dali je moguce u vrat gitare nahnadno ugraditi sipku?U pitanju je starija klasicna gitara.

Mislio sam mozda da se skine vrat i da se ispod prstohvata izbusi rupa i ubaci sipka i vrat ponovo zalepi.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Prepravka vrata

Post by Rockatansky » 07 Sep 2016, 07:58

I ja sam dugo razmisljao o necemu slicnom. Cini mi se da bi mozda bilo lakse da se samo fingerboard skine, pa da se glodalicom napravi kanal za sipku i da se ugradi, i da se onda zalepi nazad...

Ko zna bolje i ima iskustva neka se javi... :)

šicer
Posts: 3
Joined: 19 Aug 2016, 12:08

Re: Prepravka vrata

Post by šicer » 07 Sep 2016, 10:39

Nekako mi se cini da je lakse skinuti vrat i izbusiti rupu nego skidati fingerboard,plasim se da bi mozda tada pukao fingerboard a najverovatnije bi i pragovi morali da se skidaju.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Prepravka vrata

Post by bancika » 07 Sep 2016, 11:38

da busis rupu kroz vrat? Prvo, trebala ti bi burgija od metra. Drugo, kanal za sipku nije pravi cilindar, nego je i sam kanal zakrivljen da bi zatezanje sipke moglo da proizvede neki pritisak na drvo (vidi ispod). Postoje one dual-action kojima nije potrebno to zakrivljenje, ali je za njih kanal drugacijeg oblika. U svakom slucaju, busenje otpada. Eventualno da se skine fingerboard pazljivo uz toplotu, pa da se glodalicom napravi kanal. Puno je to posla i verovatno bi se retko ko mlatio to da radi, a i sigurno ne za male pare. Ako ti je briga to sto bi mozda ostao bez pragova, verovatno nisi spreman da platis koliko to moze da kosta :)

Image

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Prepravka vrata

Post by Rockatansky » 07 Sep 2016, 12:57

Pa da tako sam i ja nesto mislio, onako peglom ili tako nesto, toplotom da se odlepi fb pa onda dalje...
A sto se tice pragova ja sam racunao da se svakako menjaju, mislim kod mene i to i trebalo... :)
Imam neku staru akustaru (bezvrednu), ali zvuk je dobar i telo je OK i samo je steta sto je vrat kriv...

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: Prepravka vrata

Post by jecaisale » 07 Sep 2016, 23:18

Busenje? Pa samo deo stepena da se promasi ko zna gde bi ta burgija izasla a i kao sto bancika rece pa nije taj kanal ravan nego ima zakrivljenost. Jedina opcija je skidanje fretboarda. Moze i peglom ali svakako ne gine zamena istog. I sa peglom kad se skida deformise se tako da vracanje istog otpada.
A,ustvari, sto bi u klasicnu gitaru stavljao sipku?

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Prepravka vrata

Post by Rockatansky » 08 Sep 2016, 23:59

Pa ja imam neku staru klasicnu, i vrat se iskrivio (cak i sa plasticnim zicama), a zvuk je dobar bas mi se svidja, i voleo bih da dobijem i "svirljivost"...
I onda sta drugo da radim?

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Prepravka vrata

Post by gpguitars » 09 Sep 2016, 10:31

Na sve to, bracing na klasicnoj gitari je drugaciji, zice se kace drugacije i gitara bi brzo dobila stomak, bridge bi se iskrivio i poceo da se odlepljuje. Skidanje fretboarda nije toliki problem samo po sebi, sve sa pragovima, ali lak na vratu se reze cjelom duzinom fretboarda, pa i to trazi sanaciju kad se fboard vrati.

Za iskrivljen vrat klasicne gitare bi probao da lagano grijem vrat gitare preko noci sa 1 - 2 stolne lampe, ne preblizu da ne bude prejako, samo da se dobro ugrije. Prethodno vlaznom krpicom jednom preci fretboard, prethodno ociscen od standardne prljavstine od sviranja. Gitara bez zica, licem nadole treba da se pod tim lampama pritisne fretboardom na nesto tvrdo i pouzdano ravno.
Ujutru se ugase lampe i gitara ostavi preko dana tako stegnuta da se ohladi do kraja u tom polozaju. Trebalo bi da bude ili ravno ili dosta ravnije.

Pozdrav

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest