Zamena pragova ili kupovina vrata

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

miloshninp
Posts: 8
Joined: 23 Sep 2016, 18:05

Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by miloshninp » 29 Oct 2016, 23:04

Pozdrav! :D

Imam Squier Classic Vibe Strat-a vec neko vreme i hocu da mu nadogradim neki hardver i elektriku.
Vrat mi se mnogo svidja, fenomenalno lezi, ali su se pragovi osetno pojeli (pocinje polako da se cuje zujanje na pragovima iznad 10og-12og na e i B zici iako sam podesio visinu najvise koliko srafovi na mostu to dozvoljavaju).
Ne bih da ih ravnam, jer bih opet morao davati pare za 3-4 godine, a onda jednom i konacno promeniti. Radije bih da ih odmah zamenim pragovima od nerdjajuceg celika, pa da sam miran 50 godina (oni se, valjda, ne trose, ili se vrlo malo trose u poredjenju sa ovim od legure bakar-nikal). Sto me dovodi do mog pitanja no1:

Zna li neko nekog majstora koji menja pragove, a da ne naplacuje 100e (kao neki)?
(Najvise bi mi odgovaralo da je u BGu, ili cak KGu, ali dolazi u obzir i bilo koji grad ako se isplati cena rada + karte do&od tamo :D)

A sad pitanje no2:

Da li je pametnije kupiti jednostavno nov vrat sa celicnim pragovima? (i kako?)
(video sam po oglasima vratove za relativno pristojne pare, ali niko ne kaze od cega su pragovi, a i da kaze, kako ja da budem siguran da je nerdjajuci celik, a ne neka druga legura? :/)

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by majtimika » 30 Oct 2016, 00:31

niko normalan ti nece staviti celicne pragove iapod 100 eura, jer to za sobom povlaci veliko habanje na alatima za nivelisanje i krunisanje, koji se realno mogu baciti posle dve, tri operacije na takvim. pragovima, te se u cenu mora uracunati i zamena tih alata koji nisu ni malo jeftini. plus rad sa celicnim pragovima iziskuje mnogo vise vremena.

miloshninp
Posts: 8
Joined: 23 Sep 2016, 18:05

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by miloshninp » 30 Oct 2016, 00:56

Hm. Nisam to znao. Dva majstora koje sam ja pitao su rekli da kod njih kosta 100e za celicne kao i za bilo koje druge pragove.

Je l to znaci da je nemoguce da nabaviti vrat sa celicnim pragovima za ispod 100e? :/

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by fattwang » 30 Oct 2016, 00:59

Ugradnj čeličnih pragova je skupa jer zahteva skup alat za obradu i potrebno je više rada. Koriste se dijamantske turpije, sečice se iskrzaju i ko zna šta još. Da li to imaju naši majstori, ne znam. Gotov vrat u USA košta $200 i više.
Čelični pragovi daju svetliji ton i pojačavaju zujanje žica, ali je lepo imati instrument kome se pragovi ne troše.
Postoje nešto tvrđi nikl-silver pragovi, proizvođača Jescar.

P.S. Majti je bio brži, sporo sam kucao. Hteo sam da nađem tablice tvdoće NS18 pragova od raznih proizvođača...
miloshninp wrote:Je l to znaci da je nemoguce da nabaviti vrat sa celicnim pragovima za ispod 100e? :/
Može, ako te ne uhvate :D

miloshninp
Posts: 8
Joined: 23 Sep 2016, 18:05

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by miloshninp » 30 Oct 2016, 01:35

Pa nista onda. Ako je toliko, neka je. Kontam da se svakako isplati vise nego da svake 2-3 godine poliram, a onda opet jednom moram da menjam. :D

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by Rockatansky » 30 Oct 2016, 10:58

miloshninp wrote:Pozdrav! :D

Imam Squier Classic Vibe Strat-a vec neko vreme i hocu da mu nadogradim neki hardver i elektriku.
Vrat mi se mnogo svidja, fenomenalno lezi, ali su se pragovi osetno pojeli (pocinje polako da se cuje zujanje na pragovima iznad 10og-12og na e i B zici iako sam podesio visinu najvise koliko srafovi na mostu to dozvoljavaju).
Ne bih da ih ravnam, jer bih opet morao davati pare za 3-4 godine, a onda jednom i konacno promeniti. Radije bih da ih odmah zamenim pragovima od nerdjajuceg celika, pa da sam miran 50 godina (oni se, valjda, ne trose, ili se vrlo malo trose u poredjenju sa ovim od legure bakar-nikal).
Ja sam sam sebi na jednom skvajeru menjao pragove, bas zato sto su fabricki bili mekani i potrosili su se brzo... Ne bih da hvalim kako sam obavio posao :mrgreen: posto sam amater, ali na kraju je ispalo dobro. Niska akcija, lepo iznivelisano... Ali ono sto hocu da kazem, ti novi pragovi su se pokazali jako dobro, mnogo sam je svirao od tada i skoro da nema tragova trosenja... Ali nemam pojma koji su to pragovi, i od kog materijala i kod proizvodjaca... :( Planiram jos neke pragove da menjam, a nemam pojma kako da opet kupim ovakve pragove.

Hocu da kazem, mozda je skvajerima zapravo boljka sto su im pragovi losi, tj. brzo se trose, pa ce ti mozda bilo koji drugi pragovi odraditi posao da ce trajati nekoliko godina...

PS. Jesu to skocile cene, ili se ja tripujem, uvek mi je u glavi bila cifra 50 ili 70 evra za zamenu... Ili eventualno 70 / 100, kada gitara nema / ima binding.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by fattwang » 30 Oct 2016, 12:30

Stewmac ima dobre i raznovrsne pragove. Prodaje ih ravne "na metar" a ne sečene i zakrivljene.

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by merk » 30 Oct 2016, 12:36

fattwang, menjao sam pragove na stratu i nocasteru. nadam se, da je ovo prva, ali ujedno i zadnja promena, jer ne volim, da se puno radi po gitari, pogotovo na njenom vratu.
na obe su stavljeni jescar pragovi (zamena 150 eura po vratu) i mogu samo reći: wooow!
ne čujem razliku, da li je ton sada svetliji nego ranije, ali se sada svira još fluidnije. jako zadovoljan!

miloshninp
Posts: 8
Joined: 23 Sep 2016, 18:05

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by miloshninp » 30 Oct 2016, 14:52

Rockatansky wrote:
Hocu da kazem, mozda je skvajerima zapravo boljka sto su im pragovi losi, tj. brzo se trose, pa ce ti mozda bilo koji drugi pragovi odraditi posao da ce trajati nekoliko godina...
Pa jeste, al ja ne bih da mi traje nekoliko godina, nego da traje :D. Volim da mi oko gitare sto manje vremena odvlace tehnikalije, a sto vise muzika. Zato hocu sad da zamenim pragove, nut, civije i most (i mozda posle elektroniku celu kad nadjem lemilicu) i da posle samo menjam zice (i mozda nekad obrisem prljavstinu xD). Definitivno ne zelim da nosim majstoru na svakih nekoliko godina.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by fattwang » 30 Oct 2016, 15:54

Suhr Classic Strat ima sve šta ti treba, dobro drvo, dobru elektroniku i čelične pragove.

Samo sipaš benzin i vozi.

miloshninp
Posts: 8
Joined: 23 Sep 2016, 18:05

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by miloshninp » 30 Oct 2016, 16:45

fattwang wrote:Suhr Classic Strat ima sve šta ti treba, dobro drvo, dobru elektroniku i čelične pragove.
Samo sipaš benzin i vozi.
xD I kosta samo 3 soma.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by fattwang » 30 Oct 2016, 19:45

miloshninp wrote:... I kosta samo 3 soma.
Takva je igra.
Imaš Dačiju, prepravljaš je na Renoa a hoćeš da te služi kao Leksus.

miloshninp
Posts: 8
Joined: 23 Sep 2016, 18:05

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by miloshninp » 31 Oct 2016, 11:53

fattwang wrote: Imaš Dačiju, prepravljaš je na Renoa a hoćeš da te služi kao Leksus.
xD More like: imam Daciju, koja ima vrat i telo...tj. mmmm... karoseriju (O.o ?) kao Leksus, a ostale delove od Dacije, zamenim joj sve osim vrata i te... ovaj... karoserije delovima koji idu u Leksus i hocu da me sluzi kao Leksus. xD

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by Rockatansky » 31 Oct 2016, 12:04

miloshninp wrote:
Rockatansky wrote:
Hocu da kazem, mozda je skvajerima zapravo boljka sto su im pragovi losi, tj. brzo se trose, pa ce ti mozda bilo koji drugi pragovi odraditi posao da ce trajati nekoliko godina...
Pa jeste, al ja ne bih da mi traje nekoliko godina, nego da traje :D. Volim da mi oko gitare sto manje vremena odvlace tehnikalije, a sto vise muzika. Zato hocu sad da zamenim pragove, nut, civije i most (i mozda posle elektroniku celu kad nadjem lemilicu) i da posle samo menjam zice (i mozda nekad obrisem prljavstinu xD). Definitivno ne zelim da nosim majstoru na svakih nekoliko godina.
OK ne znam koliko sati dnevno sviras :D ali kontam nekako da si sa novim dobrim pragovima miran bar 5 godina, a mozda i 10... :)
OK mozda ponekad neko nivelisanje, ali jbg, ne moze nista vecno...

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Zamena pragova ili kupovina vrata

Post by fattwang » 31 Oct 2016, 17:59

miloshninp wrote:xD More like: imam Daciju, koja ima vrat i telo...tj. mmmm... karoseriju (O.o ?) kao Leksus, a ostale delove od Dacije, zamenim joj sve osim vrata i te... ovaj... karoserije delovima koji idu u Leksus i hocu da me sluzi kao Leksus. xD
Ne vredi, Dacijina karoserija je sklona koroziji.
http://www.carscoops.com/2014/12/widesp ... es-uk.html

No, nema razloga za nervozu, lepo ti kaže Rockatansky da ništa nije večno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest