Guitar wire

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Guitar wire

Post by alfonso » 23 Jul 2017, 12:58

https://m.kupujemprodajem.com/Guitar-Wi ... 0807137923
Pitanje je sledece
Kada odem u obicnu radnju gde prodaju elektromaterijal, sta da trazim? Posto necu da porucujem nesto sto kosta 150 din postom

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Guitar wire

Post by tommytigh77 » 23 Jul 2017, 13:44

Ožičenje na gitari možeš da uradiš sa bilo kojom najštrokavijom žicom, apsolutno nema razlike. Ulaz od pojačala ili procesora je prilagodjen da radi sa stotinama hiljada Oma otpora koje dobija od gitare, tako da pola Oma gore-dole zbog kvaliteta ožičenja u samoj gitari je nebitno k'o R u Marlboro. Ne opterećuj se. A sa estetske strane gledano, ako baš hoćeš da teraš mak na konac, na gitarama se tradicionalno upotrebljava voskarena žica sa krpenom izolacijom, a ne plastičnom:
Image
P.S. I dalje pokušavam da obradim činjenicu da čovek prodaje tri parčenceta žice za 150 dinara...

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Guitar wire

Post by alfonso » 23 Jul 2017, 15:29

Hvala!

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Guitar wire

Post by apollomusicservice » 23 Jul 2017, 16:17

Možda le lepše videti ožičenu gitaru u tom malo starijem stilu sa tim tipom žice. Na tako kratkim delovima žice ne može se ostvariti nikakvo poboljšanje u smislu otpora same žice. A što se trgovine tiče tu je polje široko pa kako se ko snadje 8 do 9 puta zarada na preprodaji je nešto standardno kod nas pa i u pekari je tolika zarada na pravljenju obične kifle.

https://www.aliexpress.com/item/30pcs-R ... 8e3183ba8d

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Guitar wire

Post by MIKI-DJORDJE » 28 Jul 2017, 05:18

Koliko ti te žice treba? ako nije par metara ja ću ti dati frtalj metra samo plati poštarinu jer mene iskreno mrzi za sebe da se pomerim do pošte, imam svih varijanti i platnenu tj pamuk i teflon zaštita zajedno posrebrena bakrena bez prisustva kiseonika tzv Oxygen free cooper kada se radi na gitari radi se samo sa takvim šta, bilo i biće još od 60ih ne trpaj svakave žice jer posle kada zuji biće kuku...
Danas je PTEF izolovana žica standard tj još od 80ih da se nebi javio požar, kako da je prepoznaš? pa lepo probaš da je zapališ neće da gori već posle nekog vremena možeš samo kao da okruniš tu. Platnena se koristila kod starih đitri ali i tu je išalo to OFC jezgreo, ima par caka u glavnom ako ne radiš popravku nekog strata iz ranih 60ih ili nešto u tom fazonu - zaboravi na nju. Ili ako ti je cilj da radiš starniski ali kažem ima par fora oko uplitanja žice nije to samo razvuci i nalemi. Uplitanjem se menja zvuk ( 2-3 parčeta se uzmu itd) . Drugi standrad koji se i danas još upotrebljava (isto krenulo još od pre 50+ god) je tzv braid wire to ti preporučujem ili varijatnu ispod
Image

Vidiš je ovde na Gibaji Image

Znači žica mora da ima što manju kapacitivnost!
To ti je važno ne debljina,
Mora da bude posrebrena OFC žica! osim ako ne radiš neku ''vintež'' pa u tom slučaju ne mora biti posrebrena ali mora biti OFC bakar.
(AVG 22) je debljina AWG amerčki način označavanja naši u radnji ti to neće razumeti pa prevedi u metrički sistem https://technick.net/guides/electronics/awg_to_metric/ neki pri standard je oko 20 ali to treba da ti je zadnje na pameti. može i 18 a i 30, ovi na aliju su se uvatili 22 jer sa takvom žicom dolaze skvajeri i slične gitare
Ne Koristi smeće sa od Žice sa Alija. Ili barem lepo potraži ovu varijantu odozgo ili sledeću navedenu dole
Ne butaj svašta u gitaru :)

ŠTA JE NAJBOLJE?
najbolja je tzv šildovana OFC posrebrena žica presvučena PTEFom .
ZAŠTO?
jer ne gori i izrađena je od najkvalitetnijih provodnika i ono najvažnije tebi za gitaru time što je ''braided'' nećeš imati šum - imaš šilding.

Ako baš hoćeš kod nas da kupiš nađi kvalitetanu kako je zovu koaksijalnu, ali pazi svašta prodaju pod tim nazivom jer je nepravilan , al ako kažeš šildovana takva i takva ništa te neće pokapirati na žalost...LM izgledao ovako - središte je mnogožilno više tih tankih žila da ti tako opišem tipa 7-8 upletenih, pa preko ide izolacija, preko izolacije ide šilding isto sačinjen od mnogožinle žice i opet završna izolacija. To je što bi mladi rekli ''Vrh'' :) Naravno idelana treba da bude posrebrena boje srebra da tako kažem i presvučena teflonom, ako nađeš od OK bakra OFC tzvanog a da nije posrebrena pet ok . imaš crne, providne, rozkaste boja i nije važna, obično u đitrama ide crna ili siva...Ja sam kupio na buvljaku slučajno sam našao momak radio Audio Video i doneo iz Italije crne boje, imam i providnu....Ispod toga ja lično ne bih išao.
čekaj nađoh vako izgleda samo je ova rozkasta
Image
Može stara škola + nova tj platno pa preko malo ptef-a za neku 'vintež'' varijantu. Al kao što rekoh tu imaju cake oko uplitanja nije to baš samo razvuci i zalemi, pogledaj ''creva'' nekih starih gitara pa ćeš videti. Malo mi je teže to rečima da ti objasnim koliko parčadi i na koji naćin da upleteš....To su sve već cinculiranja i ''perverzije'' :bambi: koja za jednu finu đitru da te služi i nisu potrebna....

Prodavao je momak kod nas - koliko vidim sve je prodao, pa nema potrebe da ga reklamiram jel :bambi:
Da se razumemo ako metar dobre žice košta 150 din nije važno jer radiš gitaru to je srž i sa metrom imaš da ožočiš Boga oca, mala je to cena da bi uradio posao kako treba. Ovi što prodaju po 3 parčeta za tu lovu su derikože em prodaju najobičnije smeće, ja to zovem žica šugavica :D bolje da kupiš onu za šporet u radnji presvučenu slikinom nego li to. To je prevara navodno posrebrena a u stvari oni su je dohvatili malo lemom po tim golim krajevima- obično je tako..mada stvarno ima i posrebrene..Ali ako hoćeš baš takvu da nije šildovana naruči iz neke Nemačke radnje kolut pa ćeš imati za puno upotreba....Mnogi prodaju na metar ...ili Ali sajtu samo da nađeš oket
nisam kupovao od ovih ali eto imaju raznijeh boja posrebrena i na metar a vidim i tefon je...pa uzmeš koji metar i super za evry day đitru pa i pro sasvim OK
https://de.aliexpress.com/item/1-1mm-24 ... d4c0&tpp=1

toliko, srećno.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Guitar wire

Post by alfonso » 28 Jul 2017, 06:58

Hvala puno na odgovoru!
Trenutno se spremam za odmor i putovanje, tako da se ne cimam da ulazim u projekat ako nemam dovoljno koncentracije.
Jedan dan cu sa nekim da se prosetam po radnjama da vidim sta sve ima. Posto drugaru cim spomenem da nesto hocu da radim on se iscima (isli smo za elektrotehnicare u srednjoj samo njega to zanimalo, a mene tek sad) pa cemonda se prosetamo po radnjama. Ko zna, mozda on nesto nadje da radi za sebe :)
U svakom slucaju kada budem uradio javicu

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Guitar wire

Post by MIKI-DJORDJE » 28 Jul 2017, 10:28

nema na čemu, lepo se odmori...
:ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest