Igranje sa dizajnom za gitaru

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Igranje sa dizajnom za gitaru

Post by gpguitars » 25 Jan 2018, 12:43

Fretless je otisao da snimi par pjesama na jednom albumu :) Super lezi, lagan je i balansiran, pa smo se drugar (gitarista tog benda) i ja zezali na temu gitare istog (slicnog) oblika. Malo sam je rasirio, i napravio par verzija duzine gornjeg roga, najkraca je ukupna duzina tijela 43cm, i za dlaku je deblji. Jos sam povecao donji rog da moze da se svira sjedeci. Skala je 25 inca na crtezu. Singlovi samo za ilustraciju...

Meni je ovo za sada OK, dajte neki komentar sta vam se cini sta mozda suziti, prosiriti, skratiti, produziti... :ziveli:

Imagenove gitare1 1 by Goran P, on Flickr
Imagenove gitare by Goran P, on Flickr

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Igranje sa dizajnom za gitaru

Post by bancika » 25 Jan 2018, 13:02

ima li dovoljno mesta za palac ispod gornjeg roga?

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Igranje sa dizajnom za gitaru

Post by gpguitars » 25 Jan 2018, 13:47

Na 12tom 26mm, to se moze jos rasiriti. Ja ne sviram tako pa mi ne padne odmah na pamet.

Kako ti izgleda polozaj za switch?

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Igranje sa dizajnom za gitaru

Post by gpguitars » 25 Jan 2018, 14:03

Malo sam ga prosirio, sad je 24mm na 16tom pragu. Tu je spoj vrata i tijela na LPu, cini mi se da preko toga nema neku funkciju?

Imagev1 2 by Goran P, on Flickr

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Igranje sa dizajnom za gitaru

Post by Kristijan » 25 Jan 2018, 14:25

По мени сваки сегмент дизајна инструмента мора да буде уклопљен са сврсисходношћу. Рецимо ја не видим зашто би магнет код врата стајао под онаквим углом. И онако је магнет код врата осетно померен са своје идеалне позиције када причамо о гитарама са више од 22 прага па не видим посебан разлог да му treble side буде у зони средњег магнета. Ако сам добро видео имаш чак 28 прагова на располагању за прву, можда и другу жицу па се питам да ли има икакве сврхе уопште да стављаш магнет код врата.

Шта си тачно хтео да постигнеш са дизајном главе? Који ће распоред чивија да буде? Да ли ћеш да имаш straight string pull или ће жице да се шире лепезасто од коњића? Док не видим распоред чивија ништа не значи сам дизајн главе.

Људи користе Лес Пол дуго па капирам да има људи којима прекидач с горње стране не смета, али ја поуздано знам да има много људи који уопште не маре да имају прекидач с те стране, тако да рачунај да нећеш добити универзални одговор, некима лежи а некима не лежи. Ја не волим ту позицију за прекидач али ми је јасно да ти је дизајн такав да доле немаш више места. Што ме враћа на прву реченицу мог коментара...

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: Igranje sa dizajnom za gitaru

Post by gpguitars » 25 Jan 2018, 15:53

Znas kako, krenuo sam od napravljene bas gitare koja mi se dopala po tezini, vizuelnom izgledu, ergonomicnosti, balansu. Uzeo sam oblik za polaznu osnovu i rasirio tijelo do 280mm, da bi dobio osnovu da izmjenim konturu da moze da se sjedi sa njom, a i da bude bliza po osjecaju standardnoj sirini gitare, sto sam uprosjecio na 45*35cm. Gornji rog je malo udebljan i odmaknut od vrata, a onda i skracen, opet na nesto blize standardnoj duzini npr strata.
Zbog Bancikine OK primjedbe da to moze da smeta onima koji sviraju baree palcem, jos malo iskrivljeno.

Kako vidis na skici, peta vrata a i sama konstrukcija nisu fiksirani, moze da bude i necktrough i set neck i bolt on, ali da bi neck magnet ne ulazio mnogo u zonu spoja u npr necktrough varijanti, iskosen je. To mu -mozda- daje malo basova vise i visokih vise, ali to je pogadjanje. Meni ne izgleda lose. Bridge magnet je onda prosao obrnuto, malo prateci i ukupan vizualni balans, pa opet -mozda- dobije malo cistije basove i deblje visoke. Srednji je neutralan.

Tih par pragova viska samo vizuelno zatvaraju spoj vrat tijelo, mada bih od nekoga ko svira ovako uvrnutu gitaru ocekivao da se i tamo zavuce :)

Prekidac sam stavio gdje je moglo, ja i sviram LP, pa mi je to normalno. Vise me muci da li je pet pozicija trapavo na tom mjestu, LPov je ipak vertikalan, samo 3 pozicije...

Dizajn glave je Parker Fly ustvari, malo modifikovan na bas strani, tako da je reverse 6 in line, straight pull. To mi je vise islo sa ovako asimetricnim tijelom od prvog dizajna glave 3+3.

Naravno da nema univerzalnog odgovora, to nisam ni ocekivao, sve sto pravim pravim po svom osjecaju za interesantno, to mi nije posao nego hobi. Prosto me zanima sta mislite o ovome i da cujem sugestije i kritike :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Igranje sa dizajnom za gitaru

Post by Kristijan » 25 Jan 2018, 22:33

Ако магнет код врата неће да звучи као магнет код врата (а неће са оваквим положајем) онда је боље да га избациш и да лепо поједноставиш све, мрднеш средњи магнет тамо где би иначе комотно стајао и закосиш магнет код кобилице како треба (или још боље ставиш хамбакер), па онда самим тим не мораш да стављаш петоположајни прекидач него троположајни. Нема потребе да форсираш 3 магнета, са овако испомераним магнетима то свакако неће да звучи као Страт па можеш комотно да одустанеш од конфигурације која је налик Страту.

По мени дизајн главе визуелно не комуницира са трупом и треба да се једно од та два уподобе оном другом. Ценим да је лакше да се глава местимично заобли него да читав труп заоштриш. Такође мислим да треба да окренеш главу да чивије буду са леве стране, како је на Паркеру, јер ће овако онај степеник код најближе чивије да смета левој руци када се петља којешта са акордима у првој позицији. Не кажем да неће моћи овако да се свира, али ако мало-мало па чукнеш руку... онда то није добро удешено.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest