Bruji mi šesta žica na gitari

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Lemmy
Posts: 33
Joined: 28 Mar 2017, 21:10

Bruji mi šesta žica na gitari

Post by Lemmy » 12 Mar 2018, 22:36

Imam SX imitaciju Les Paula, ne žalim se, malo je teška, ali dobro svira. U poslednje vreme primetio sam da šesta, E žica bruji pri sviranju, zapravo ne znam da li ona bruiji ili pomera čiviju pa bruji čivija. Ovo posebno dolazi do izražaja kada sviram bez pojačala, a bez pojačala najčešće sviram, ono uz kafu ujutru, pa me prilično iritira. Dolazi do izražaja i pri sviranju sa pojačalom. Šta je potrebno da uradim?

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by Rockatansky » 12 Mar 2018, 23:43

Lemmy wrote:
12 Mar 2018, 22:36
... a bez pojačala najčešće sviram, ono uz kafu ujutru....
:metal: :mrgreen: :D

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by Overdrive » 12 Mar 2018, 23:44

1. pregledaj čivije, pritegni matice, ili kapice od čivija (ako imaju šrafić sa strane)
2. pritegni / opusti šipku (truss rod)

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by alfonso » 13 Mar 2018, 16:42

Overdrive wrote:
12 Mar 2018, 23:44
1. pregledaj čivije, pritegni matice, ili kapice od čivija (ako imaju šrafić sa strane)
2. pritegni / opusti šipku (truss rod)
Samo da dodam. Ako nikad nisi radio ovo idi na yt i portazi neki snimak pa odgledaj (ovo za truss rod)
plus, dobar ti nick :)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by Overdrive » 13 Mar 2018, 19:33

nema potrebe ništa da gledaš na YT (to je za debile)

Samo uzmi inbus, okreni par mm levo / desno i to je to.
To je i napravljeno za tu svrhu.

Pusti ti alfonisinu, ona nume da prne bez jučuba ili MF-a :mrgreen:

pazi ti to ..prvu gitaru vido pre godinu dana i već bi ono da kao daje neke savete.. :roll:

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by alfonso » 13 Mar 2018, 19:49

Overdrajv je malo nervozan. Ne zameri mu. Nije on kriv, bolestan je covek. A niko se naucen nije rodio (pa ni on). Njemu je bitno da pljune po meni.
Srecna svirka, brale

Lemmy
Posts: 33
Joined: 28 Mar 2017, 21:10

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by Lemmy » 13 Mar 2018, 23:20

Probao da zategnem čivije, nema rezultata, ako nije još i gore. Plašim se da pipnem truss rod, nikada to nisam radio, da nešto ne upropastim.

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by Tenji » 13 Mar 2018, 23:44

Overdrive wrote:
13 Mar 2018, 19:33
Samo uzmi inbus, okreni par mm levo / desno i to je to.
To je i napravljeno za tu svrhu.
Truss rod nije napravljen da se mrda nasumicno levo-desno. Ako ces vec da dajes coveku savet, onda mu daj savet kako treba, a ne do pola.

Ukoliko okines praznu zicu i nesto bruji, probaj da pridrzis civiju i vidi da li ima poboljsanja. Ako nema poboljsanja, i ako ne osetis da civija vibrira, nije do civije.
Konkavnost vrata (ono sto podesavas zatezanjem i opustanjem sipke u vratu, truss rod-a) jeste cest problem, promene temperature i vlaznosti vazduha uticu na drvo, vrat je relativno tanak komad drveta i na njega moze da utice primetno. Otpustanjem sipke vrat postaje podlezniji silama kojim ga zice povlace i dobija blagu konkavnost kakvu i treba da ima, i to je najverovatnije ono sto tebi treba. Ne moras da se bojis to da uradis, slobodno otpusti zice, otpusti truss rod za pola kruga (kada gledas gitaru od gore, okreces u smeru suprotnom od kazaljke na satu), nastimuj gitaru i vidi ima li pobosljanja. Jos jedna stvar - sve sto radis na gitari vezano za setup, dakle podesavanje sipke, intonacije, visine magneta i ostalo, zelis da radis sa svezim zicama. Naravno, mozes probati i sa kakvim god zicama da imas sada, ali to je generalno gledano neki rule of thumb, zelis da uvek imas sto svezije zice na gitari, pa samim tim i sve eventualne probleme zelis da resavas pod takvim uslovima.

Dakle, u kratkim crtama - ukoliko je gitara bila okej, i onda je stanje pocelo da se pogorsava u smislu javlja se zvecanje na delovima vrata, akcija se podigla i slicno - 99 posto je do konkavnosti vrata pod uticajem vremenskih uslova.

Dodatno, ako je zvecanje zica na svim ili pojedinim pragovima uopsteno prisutan problem, ne novonastali, postoje cetiri neka osnovna uzroka:
1. Neujednacena potrosenost pragova. Ovo se manifestuje tako sto je zvecanje prisutno na nasumicnim pragovima. Cesto se moze primetiti golim okom, ili metodom klackanja preko tri praga.
2. Gore spomenuta konkavnost. Obicno se manifestuje na nizim pragovima. Resenje donekle gore opisano.
3. Visina zica na bridgu. Obicno se manifestuje na visim pragovima. Resenje je podici bridge ili sedla na bridgu, zavisi od tipa gitare.
4. Nut je usecen preduboko. Obicno zvece samo prazne zice. Resenje je novi nut.

Lemmy
Posts: 33
Joined: 28 Mar 2017, 21:10

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by Lemmy » 14 Mar 2018, 00:39

Pa ovakva je priča, šesta žica bruji samo prazna, a vibriraju čivije od četvrte, pete i šeste žice. Kada ih stegnem dobijem bolji zvuk... Nut ili čivije ili vrata ili nešto gore od svega toga?

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by Tenji » 14 Mar 2018, 08:16

Hm, mozda stvarno civije vibriraju. A da ti usnimis to? Okines praznu zicu, pa okines praznu zicu dok drzis civije, pa okines na razlicitim pragovima... Sve sto ti padne na pamet. Ako civija vibrira, ocekivao bih nekakav zrnast zvuk, ako zica udara u pragove onda nekakav zveketav zvuk koji je vrlo prepoznatljiv. Ako mozes da usnimis bilo bi super, mozda ce neko lakse prepoznati sta je.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by alfonso » 14 Mar 2018, 08:48

Mozda je glupavo, ali te jeftinije kopije imaju labav poklopac za truss rod. Da li je to pritegnuto (vidjao sam sa jednim srafom na vrhu, a dole ima lufta koliko hoces), da ne kaci nesto?
Mada Tenji dobro kaze, ako mozes da snimis, mozda ce neko da ukapira sta je

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by Overdrive » 14 Mar 2018, 11:09

Tenji wrote:
13 Mar 2018, 23:44

Truss rod nije napravljen da se mrda nasumicno levo-desno.
ne nego za šta je napravljen, da ga ti trpaš sebi u bulju ? :mrgreen:

gledam šta si nakenjao, a praktično si sve ponovio što je genije (tj ja) rekao.

I nemoj da dodaješ reči tipa "nasumično" jer ih niko nije upotrebio osim tebe.

Batice, ko što je čika OD rekao, inbus u ruke, nađi rupu, okreni par mm levo i par mm desno, pritehni ili otpusti i to je to.

Pusti ti khenjija,on je poznat ovde da bi i od brisanja bulje napravio nauku..


Još jedan detalj da obratiš pažnju (a koji ti niko od ovih šalabajzera neće reći)

Na čiviji imaš maticu.
ISPOD matice imaš još jednu kao šajbnicu veoma tanku (metalni prstenčić)

Dešava se da ljudi pritegnu maticu, ali da ta šajbnica nekako ostane da vibrira, jer matica na nju ne nalegne dovoljno do kraja (možda zbog nareza isl)

Dakle proveri i njih.
Jer, čim zuji samo jedna žica (i to ona koja daje najveću tenziju ) onda nema šta drugo da bude, il je čivija, ili deo čivije (šraf sa strane, matica i šajbnica ispod ) ili truss rod (za kojeg sumnjam da je, jer treba da je baš ne znam šta pa da se uskoprco ispod poklopca, a i zujanje bi bilo veće)

prema tome..dabome :)

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by Tenji » 14 Mar 2018, 11:36

Neka si ti ziv i zdrav. :ziveli:

Lemmy
Posts: 33
Joined: 28 Mar 2017, 21:10

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by Lemmy » 15 Mar 2018, 17:33


User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Bruji mi šesta žica na gitari

Post by alfonso » 15 Mar 2018, 17:59

Neka civija verovatno nije zategnuta kako treba, meni tako zvuci

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest