Izrada Gitarskog / Bas Kabineta - Bez Mistike, Samo Podaci!

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
kwiss
Posts: 775
Joined: 13 Sep 2010, 12:25
Location: Gornji Milanovac

Re: Izrada Gitarskog / Bas Kabineta - Bez Mistike, Samo Podaci!

Post by kwiss » 21 Oct 2010, 16:25

dejankuki wrote:
kwiss wrote:Skokneš na ono brdo Borik isećes i pravis posle 5 godina
Pored mene nema brda Borik... ni u nekoj blizoj okolini... :?:



Ne pravim nikakvu repliku, pokusavam sam da nesto sprckam i umetnem polu-handmade polu fabricko pojacalo.. to nema veze u kutiju koja ce to da drzi sve na okupu... a hteo bih da stavljam transformator na dno iz prostog razloga da bih mogao lakse da ugnjezdim predpojacalo, pojacalo i kontrole na vrhu.. svega toga. Ukoliko bih stavljao i transformator onda ce mi trebati nesto poput rama ili nekoih drzaca.. ovako sam miran da mi nece pasti i mozda ostetiti ploce sa elementima... (nadam se da je jasno o cemu pricam...)
Sve kutije sto sam pravio su od blažujke,samo šrafljeni bez lepka.Niz Timok od mosta sa desne strane,kopao sam rovove :D

User avatar
vlobrk
Posts: 322
Joined: 25 Aug 2009, 17:35

Re: Izrada Gitarskog / Bas Kabineta - Bez Mistike, Samo Podaci!

Post by vlobrk » 21 Oct 2010, 21:17

@Dejankuki imam ja gotov box za combo sa jednom dvanesticom pa ako te zanima .......
U pitanju je moje combo pojacalo koje bi da razdvojim pa mi box ne vrsi posao.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Izrada Gitarskog / Bas Kabineta - Bez Mistike, Samo Podaci!

Post by sirac-šunka » 26 Oct 2010, 21:42

Šta mislite da li bi pri sastavljanju ploča korisna bila jedna ovakva stega:
http://www.odigledolokomotive.rs/produc ... ct_id=7643
... ili pak više njih...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Izrada Gitarskog / Bas Kabineta - Bez Mistike, Samo Podaci!

Post by Funkomat » 26 Oct 2010, 21:51

Bi, kako da ne.

Rendisha
Posts: 35
Joined: 23 Sep 2010, 19:26
Location: Beograd

Re: Izrada Gitarskog / Bas Kabineta - Bez Mistike, Samo Podaci!

Post by Rendisha » 26 Oct 2010, 22:28

Jedna ti nista ne znaci a i namenjene su spajanju letvica a ne ploca. Bolje uzmi dugacke klasicne stege kao
http://www.woodcraft.com/Family/2005572 ... lamps.aspx

i / ili

http://www.woodcraft.com/Product/200371 ... Clamp.aspx
http://www.woodcraft.com/Product/200031 ... mp-15.aspx - sto vec mozes naci i po nekim prodavnicama mesovite robe a sigurno u prodavnicama auto delova za male pare.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Izrada Gitarskog / Bas Kabineta - Bez Mistike, Samo Podaci!

Post by sirac-šunka » 26 Oct 2010, 22:47

Ove klasicne vec imam, ideja mi je bila da olakšam spajanje ploča pod pravim uglom, odn. da taj ugao približim uglu od pravih 90 stepeni. Ranije sam sastavljao neke kutije i uglavnom mi je ovo problem, sve lepo odmerim, koristim jedan od ovih Image, ali mi se dese odstupanja od 1-2 mm, tj. 1-2 stepana od pravog ugla i konačno kada spojim i poslednju dasku odstupanja se povećavaju. Ne bude ništa strašno, sve to može da se reši u postprodukciji i masteringu, ali kontao sam nešto ako bih koristio dve ove womax stege što sam okačio, po jednu sa svako ćoše po kojem spajam dve daske, trebalo bi da povećam preciznost. Možda i da olakšam čitav postupak...

Za ove stege sa trakom rekao bih da su previše velika egzotika da mož da se tako lako nađu u mom kraju... u svakom slučaju, proveriću.

A ove womax stege sam prvo viđao po radnjama, pa sam dobio ideju...
E sad, Radisha, ako ne nađem te stege sa trakom, misliš li da ću da se zahebem ako pazarim ove womax što spajaju letve...?

Rendisha
Posts: 35
Joined: 23 Sep 2010, 19:26
Location: Beograd

Re: Izrada Gitarskog / Bas Kabineta - Bez Mistike, Samo Podaci!

Post by Rendisha » 27 Oct 2010, 09:27

Znas kako - ako polozis kutiju na "ledja" i tako je stegnes, samo ti treba dobar vinkl (ugaonik) da vidis da li su ok uglovi, doteras i dotegnes. Tesko da ce se u tom polozaju mrdati tokom susenja. Ako kutija nije suplja, imas isecena ledja ili front, onda koristis njih za referencu. E sad, ako ti spajas stranu po stranu, onda je moguce da dodje do vecih odstupanja. Odjednom sve 4 i nema problema.

Gurtni, španer za auto ili kako vec, imas stvarno svuda da nadjes. Radnje, kinezi, buvljak...

Ove ugaone stege ti mogu pomoci kod dobijanja pravog ugla (ako si ih proverio da uopste imaju prav ugao jer cesto su te jeftinoce neupotrebljive po pitanju preciznosti) i nista vise. Nisu zamena za ove stege jer njima neces ostvariti dovoljan pritisak strane na stranu koji je bitan zbog kvaliteta lepljenog spoja.

Par gurtni + stega sto imas i to je to. Podmetnes ispod gurtne tamo gde zavija oko uglova nesto klizavo da se lakse zateze (presavijes casopis, par slojeva selotejpa...) i nema brige.

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Izrada Gitarskog / Bas Kabineta - Bez Mistike, Samo Podaci!

Post by NikolaNis » 27 Oct 2010, 09:36

Sirac prijatelju, imaš mnogo jeftiniju varijantu od ovih stega koje si ti postavio a namena ima je ista, spajanje pod pravim uglom. Imaš u wobi-hausu, manje su od ovih zelenih, crvene su boje, koštaju oko 150 dinara(tako je bilo poslednji put kada sam video). Ja sam pomoću njih napravio ogroman plakar (video si kada si bio kod mene), radni i kafe sto, fioke... Sve je perfektno spojeno. Evo, to su ove stege http://www.wobyshop.com/ProizvodDetaljn ... aka=549308

Siguran sam da će da ti završe posao za pravljenje bilo kakve kutije za zvučnike, ja sam spajao ploče iverice dimenzija 250x50 cm :ziveli:

User avatar
tyler durden
MF veteran
Posts: 482
Joined: 20 Oct 2007, 17:41
Location: obrenovac-beograd

Re: Izrada Gitarskog / Bas Kabineta - Bez Mistike, Samo Podaci!

Post by tyler durden » 02 Nov 2010, 12:58

Jel znate joše neku radnju gde bih mogao da nađem hardver za kutiju koju pravim. Ručke, ćoškove i ostalo. Ovo što ima u tehnotroniku i playeru su uglavnom za one obične zvučne kutije, a ja bih nešto malo drugačije, za gitarske kutije.....

User avatar
faks
Badmotorfinger
Posts: 1322
Joined: 21 Jan 2009, 23:23
Location: raskrsnica

Re: Izrada Gitarskog / Bas Kabineta - Bez Mistike, Samo Podaci!

Post by faks » 02 Nov 2010, 13:09

imas u Dimitrija Tucovica..
http://www.elementa.rs/index.php

super stvari imaju ;)

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Izrada Gitarskog / Bas Kabineta - Bez Mistike, Samo Poda

Post by sirac-šunka » 23 May 2013, 00:05

Iako sam se dosta bavio problematikom, javljaju mi se neke nedoumice... :|
A i malo da vratim korisnu temu iz mrtvih. :)
Podtema je closed vs. open back guitar cabinet.
Prvo, da li je closed cabinet baš baš potpuno zatvoren u smislu da kad sipaš vodu on ne propušta, ili se ipak tolerišu manja "curenja"? Da li su možda ona poželjna (u jednom youtube videu lik nešto sređivo Marshall-ov 4x12 box, pa tvrdio da jesu)?
Drugo, da li je potrebno/korisno da zatvoreni kabinet ima otvore na prednjoj ploči?
Nešto tipa ovako:
Image
Kontam, ako je zvučnik dosta jak, da li bi membrana pri velikim snagama popustila (oštetila se) pod pritiskom koji nastaje u zatvorenom kabinetu, jer nema nigde da ode višak vazduha? Sećam se da jači bas zvučnici mogu baš fino da duvaju iz refleks otvora... :|
Treće, da li zatvoreni kabinet mora da bude i tjuniran, ili je poželjno ili je nebitno ili kako već...? Otvori na prednjoj ploči već dovode do nekakvog tjuniranja, zar ne? A to može da bude i loše tjuniranje...
I naposletku, da li bilo koj zvučnik može da se stavi bilo u zatvoreni, otvoreni, ili tjunirani kabinet, a da to ne ugrožava njegov ispravan rad.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Izrada Gitarskog / Bas Kabineta - Bez Mistike, Samo Poda

Post by sirac-šunka » 04 Jun 2013, 23:58

Ja vako nešto skarabudžio na brzaka:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Daklem, napravio sam closed cabinet sa mogućnošću otvaranja dve rupe na prednjoj dasci.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest