Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by Rocket Roll » 15 Jun 2008, 12:28

Upozorenje: mislim da nije najpametnije da sami menjate magnete ako niste prisni sa svojom lemilicom - morate da steknete neku praksu (lemite i odlemljujte kojekakve žice jedno nedelju dana, da steknete osećaj), pošto u promeni magneta rizikujete da oštetite prilično skupu robu (magneti, potenciometri za gitaru, prekidač za izbor magneta). Posao treba da bude obavljen što bolje, jer gitara ne sme da vas izda usred svirke.

a) Najbolja besplatna škola promene magneta je na čika-Simurovom sajtu: http://www.seymourduncan.com/support/ch ... ling-pick/. Tu se nalaze tri velika video-fajla (promena magneta u Les Paulu, Stratokasteru i Telekasteru). Time su obrađeni i hambakeri i singlecoil magneti, pa vam toplo preporučujem da downloadujete te filmiće - jedna slika vredi koliko hiljadu reči (iako "teži" daleko više megabajta).

Sledeći koristan link je http://www.gibson.com/Gear_News.aspx?Al ... the%20Pace - Gibosnov tutorial za promenu magneta na Les Paulu. Pošto puno ljudi na forumu svira gitare opremljene humbuckerima, nemojte propustiti taj link.

b) Što se same promene magneta tiče, ne morate znati ništa o magnetima, njihovim polaritetima, njihovom otporu ili o njihovoj strukturi da biste promenili magnet na vašoj gitari. Pomaže znati što više (naročito ako, nedajbože, nešto zabrljate u toku rada), ali promena magneta se najčešće svodi na "odšrafi, skini & zapamti kako je bilo, stavi novi kako je stajao stari, zašrafi". Fotoaparat i beleženje za vreme rada može da se pokaže kao veoma korisno.

c) Recimo da imate stratoliku gitaru i da samo želite da promenite singlecoil magnet drugim (boljim) singlecoil magnetom, bez želje da menjate ožičenje ili išta drugo do sam magnet. Ovo bi bio osnovni slučaj - posebne slučaje možemo da obradimo ako se pojave zahtevi.

Skinućete žice sa gitare, odšrafiti šrafiće koji drže pickguard (samo te šrafiće, one koji su najbliži ivici pickguarda - ne želite da odšrafite magnete ili 5-way switch, barem ne još), i nežno ćete prevrnuti pickguard za 180% prema donjem delu gitare (dakle, pickguard ide prema jacku). Šta vidite?

Image

1) Šraf koji drži jedan kraj magneta. Na njega je nataknut mali feder, ili parče hirurške gume. Taj mali feder / gumica služi da izdigne magnet iznad pickguarda do visine koja je vama potrebna (a koju određujete brojem okretaja šrafa). Nemojte da izgubite taj federćić / tu gumicu kad skinete šraf! Takođe, ne zaboravite da ga vratite na novi magnet!

2) Put žica koje vode od magneta prema potenciometrima, prekidaču i output jacku. Svaka žica polazi od sredine magneta i prelazi preko sredine magneta, dok ne dođe do bridge magneta odakle ide direktno nadole, prema "Volume" potenciometru i dalje. Poštujte ovo pravilo i kada instalirate novi magnet, inače možda nećete moći da vratite pickguard u telo gitare (ako pogledate unutrašnja udubljenja u koje naležu magneti, videćete da ne postoji drugi prolaz za žicu osim par tankih kanala koji vode od sredine udubljenja za magnet prema sredini sledećeg udubljenja).

3) Mesto gde žica ulazi u magnet / izlazi iz magneta. Ako je ovde prekinete, pečeni ste! Obratite veliku pažnju, pošto je ona ekstremno tanka žica koja obmotava magnet ovde najosetljivija. Ni u ludilu ne prekidajte žicu ovde, bez obzira na razloge.

4) "Leđa" volume potenciometra, odnosno masa. Masa svih magneta, uzemljenje gitare - sve ide ovde. Ako ste neiskusni sa lemilicom, verovatno ćete ovde napraviti Kosovski boj. Zašto? Na leđa ovog potenciometra ćete morati da zalemite barem pet žica. Ako uzmete da lemite jednu po jednu - dok lemite jednu, druga će se razlemiti. Ako pokušate da ih upletete i lemite sve zajedno - verovatno ćete ih umastiti jer ćete (pogrešno!) pokušati da ih spletete prstima, pa ćete pregrejati (i uništiti) Volume potenciometar u pokušaju da naterate lem da uhvati masne žice. Štagod radili, moraćete potenciometar da zagrejete više nego žicu (velika površina, puno žica), a to znači da ste na odličnom putu da ga ucmekate. Savet? Idite i kupite Flux u tubici (onaj gusti, kao pasta za zube, ne onaj tečni za SMD lemljenje) i nanosite ga nemilice na sve žice i na leđa potenciometra - spasiće vam guzu, i puno para uz to.

5) Mesta gde skidate stari magnet i lemite žice sa novog. Bela na 5-way switch (tamo gde je išla bela sa starog magneta), crna na leđa Volume potenciometra. Ako žice na novom magnetu nisu bela i crna, proučite "literaturu" koja ide uz vaš novi magnet!

Hopefully, to bi bilo to. Rado ćemo odgovoriti na sva konkretna pitanja (u vezi sa temom!).

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by Chord-Master » 15 Jun 2008, 16:36

Neizmerno sam ti zahvalan, i u svoje i u ime svih ostalih forumasa koje ovo interesuje.

Jako lepo objasnjeno, cak sam i ja, koji sam totalni duduk za ovakve stvari, sve skontao :)
Koliko vidim nije u pitanju neka velika filozofija, ali posto nisam nimalo "prisan sa lemilicom" (zapravo u veoma smo hladnim odnosima :)), mislim da je bolje da ja ne cackam nista, vec da odnesem "treniranom profesionalcu".

Inace ne nameravam ja jos nista da menjam, ovo se raspitujem za onog famoznog strata kog nameravam da kupim, ali buduci da sam skoro skupio novac i da cu ga, ako izmamim neki popust, mozda cak uzeti i krajem leta, htedoh da se raspitam blagovremeno.

Svejedno, pogledacu te video fajlove na Duncan-ovom sajtu, zainteresovan sam, mada i dalje mislim da je za dobro gitare bolje da ja to dam majstoru da uradi.

Hvala jos jednom!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by Rocket Roll » 15 Jun 2008, 19:53

Nema na čemu, i drugi put.
Chord-Master wrote:...nije u pitanju neka velika filozofija...
Pa nije. Ne idu ljudi na fakultet da bi menjali magnete, pravili pedale i sklapali pojačala. :D Te stvari traže samo mnogo prakse i tačnog informisanja.

Previše je mistifikacija oko takvih stvari - MF mu dođe nešto kao "Mythbustersi".


(Nek' za potomstvo ostane zabeleženo da smo ovim postom probili granicu od 3 000 postova jednog člana.)

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by KnightOfDoom » 15 Jun 2008, 19:59

Nismo jos treba ti jos jedan post ahahah

User avatar
b-Looser
MF veteran
Posts: 368
Joined: 03 Aug 2007, 12:04

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by b-Looser » 15 Jun 2008, 21:14

da da fali jedan ;-)

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by Шмајсер » 15 Jun 2008, 21:19

oћете да ослепим јебем вас луда

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by Critical » 15 Jun 2008, 21:32

i da roll je uspeo 3001

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by Chord-Master » 15 Jun 2008, 21:38

Cestitam Rocket!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by Rocket Roll » 15 Jun 2008, 22:39

Hvala, napred u nove radne pobede!

Još jedna slika - gornji pickguard posle promenjenog bridge magneta:

Image

Konstatujte grešku - baja je ostavio debelo predugačke žice i kao posledicu toga će mu unutrašnjost gitare izgledati kao tanjir špageta.

User avatar
Dusan
MF veteran
Posts: 291
Joined: 08 Oct 2007, 18:30

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by Dusan » 29 Jun 2008, 22:51

Prvo da se pohvalim, stigli su mi SCN-fender magneti, placeni su u americi 220$ jer su kupljeni u prodavnici, a ne preko interneta.
Postoji i sema uz njih kako da se povezu bez S-1 sistema, ali ne znam koji potenciometri idu najbolje uz njih, na mojoj su sva tri od 500Koma, a video sam da uz singlove obicno idu od 250. A sa druge strane vintage noisseles idu sa Vol-500K, Tone-1Mom, pa sam zbunjen. Kupio bih nove potove tako da cela elektronika bude nova, ali ne znam koje. Probao sam da nadjem na netu, ali za sada nista. Svaka pomoc mi je dobrodosla. Ne znam dali taj S-1 sistem (pot i preklopnik) ima da se nadje kod nas, ali mozda je to i preveliko ulaganje u staru gitaru

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by Rocket Roll » 29 Jun 2008, 23:24

U American Deluxe gitarama koje dolaze sa SCN magnetima, potenciometri su 250K.

Vezuju se ovako: http://www.fender.com/support/diagrams/ ... 03APg2.pdf

Spisak potenciometara i kondenzatora imaš na http://www.fender.com/support/diagrams/ ... 03APg3.pdf

User avatar
Dusan
MF veteran
Posts: 291
Joined: 08 Oct 2007, 18:30

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by Dusan » 30 Jun 2008, 11:32

Znam video sam to, ali za to treba specijalan S-1pot i preklopnik. Pretpostavljam da treba da stavim potove od 250koma i kad standardno vezujem-ovo je sema za standardo vezivanje.

Image


Mene nervira sto je moja gitara skroz cudno izpovezana, poovi su od 500koma, kondenzatori (ima ih dva, po jedan na oba TONE pota od po .047KF),na VOL.potu postoji keramicki disk od 820pF,a i zice sa potenciometara su malo drugacije povezane,najslicnije je ovoj semi


Image

Ako si siguran da uz te magneta idu potovi od 250, mislim da je najbolje da sve staro izbacim i povezem kao na ovoj prvoj semi

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by Rocket Roll » 30 Jun 2008, 12:20

Dusan wrote:Pretpostavljam da treba da stavim potove od 250koma i kad standardno vezujem...
Da - S-1 je samo konfigurator ožičenja (ako mogu da upotrebim tako rogobatan izraz) - određuje da li su magneti vezani serijski ili paralelno. To nema veze sa otporom samog potenciometra ispod S-1 prekidača: on je uvek 250K i ćao-zdravo.
Dusan wrote:...mislim da je najbolje da sve staro izbacim i povezem kao na ovoj prvoj semi.
Apsolutno. Poveži kako treba, ionako su potenciometri i kondenzatori jeftina roba. Ako sa Banzaija naručiš tri CTSa od 250K, platićeš ukupno sedam i po evra. Ne traži ih po našim radnjama, CTS nemaju a ono što imaju (DiMarzio, recimo) svakako je skuplje od 2.5 evra po komadu.

Moji čekaju na nov pickguard:

Image

User avatar
Dusan
MF veteran
Posts: 291
Joined: 08 Oct 2007, 18:30

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by Dusan » 01 Jul 2008, 14:38

Imam vec jedan fenderov od 250, koji sam greskom bio kupio, pa cu da uzmem jos dva neka, ovde u nisu ima dimarciovih, oko 5e komad, videcu. Promenio bih i onaj 5-stepeni preklopnik, posto krci, ali ako je mnogo skup probacu da ga ocistim nekako. Samo jos jedno pitanje- koja je najbolja zica za povezivanje-debljina,materijal,ima li uopste veze

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Zamena Magneta U Kućnoj Radinosti

Post by Rocket Roll » 01 Jul 2008, 18:15

Ma, klasična od 0,25mm, ova kojom se vezuju pedale, to je najklasičnije. Možete da probate sa žicom 0,5mm, ali biće kao da lemite sajle - suviše mali prostor.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest