Gradnja Tambure

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
belosvetski
Posts: 5
Joined: 13 Aug 2008, 00:09

Gradnja Tambure

Post by belosvetski » 21 Sep 2008, 11:24

Zanima me prim,bisernica,tamburica kako god.Slike imam ali nikako doci do nekog crteza.Narocito oko unutrasnjosti tela...
Gredice i ostalo. U principu sam video kako se radi na youtub u . Prevashodno raspon zica po kojima bi se vec orijentisao i proracunao pragove Slika imam dovoljno poskidanih sa neta,ali nikako da dodjem do tambure da je vidim i kopiram ,najbolje sto se moze.
Pa bih molio upucene da mi pomognu malo po tom pitanju. Unapred zahvalan svim dobronamernim crtezima dimenzijama i savetima.

chupavac
Posts: 3
Joined: 20 Dec 2009, 02:26

Re: Gradnja Tambure

Post by chupavac » 22 Apr 2012, 14:53

Sad sam naleteo na ovo pitanje, pa iako vidim da je maltene napusteno (pitanje postavljeno pre par godina, odgovora nema a i belosvetski se nije ulogovao odavno...) da pomognem... U knjizi graditelja tambura Dusana Brankova (sada vec pokojnog) iz Kikinde "Tambura" mogu se naci svi neophodni podaci i proracuni o tamburama, prim, basprim, kontra... Izuzetna knjiga i jedina koliko znam. Neznam koliko je bilo izdanja i da li se jos moze negde naci u prodaji osim onog jednog primerka na KP za koji neki baja trazi 100e sto mi se cini malo mnogo cak iako se uzme u obzir retkost knjige. Posedujem jedan primerak, cak sam imao cast da mi je gospodin Brankov licno potpise pa ako jos neko bude zainteresovan za ovu temu neka mi se obrati, pomoci cu vrlo rado posto bi i gospodinu Brankovu bilo drago da se siri znanje i kultura tambura. Ali da ne budemo bezobrazni ni ne pokusavajte da me kontaktirate sa idejom da vam fotokopiram/skeniram celu knjigu!
Takodje, ne visim na netu 24/7 tako da nemojte da mi uzmete za zlo ako ne odgovorim momentalno.
Pozdrav!

Varenika
Posts: 197
Joined: 04 Jun 2010, 13:19

Re: Gradnja Tambure

Post by Varenika » 22 Apr 2012, 22:05

ne zanimaju me tambure koliko ni lanjski snijeg u dablinu :) , ali koji si ti kralj... :grummel_2:
dignes mrtvu mrtvu temu kao da ponudis svoju pomoc, ali nemojmo biti bezobrazni
i traziti 'previse' pomoci od tebe...strasno... :krstise:

chupavac
Posts: 3
Joined: 20 Dec 2009, 02:26

Re: Gradnja Tambure

Post by chupavac » 23 Apr 2012, 02:45

Varenika wrote:ne zanimaju me tambure koliko ni lanjski snijeg u dablinu :) , ali koji si ti kralj... :grummel_2:
dignes mrtvu mrtvu temu kao da ponudis svoju pomoc, ali nemojmo biti bezobrazni
i traziti 'previse' pomoci od tebe...strasno... :krstise:
Hm, kad bolje procitam sta sam napisao, shvatam tvoju poentu. Vidi, ne postujem cesto pa necu odmah da zaradim neki ban zbog "piraterije". Posto je, kako si i sam rekao, tema "mrtva" mislio sam da je za pocetak dovoljna samo informacija gde se mogu naci podaci. Ajd' da ne budem mrcina, postavicu ovih dana dimenzije za prim. Moze tako?

"lanjski snijeg u dablinu" 'de si se samo toga setio, dobro zvuci! :lol:

Varenika
Posts: 197
Joined: 04 Jun 2010, 13:19

Re: Gradnja Tambure

Post by Varenika » 23 Apr 2012, 21:10

ok! sori sto sam bio ovoliko negativan prema tvom gornjem pisanju, shvatam da sam pogrijesio..
e sad da li bi bila piraterija da ti kacis uslikane neke djelove necije knjige u ovom slucaju je zanimljivo pitanje,
jer po nekoj logici zdravog razuma, i to sto pise u toj knjizi je skup znanja koja je pisac prikupio sa raznih strana, sigurno da
on sam nije smislio ni mali dio svega toga a opet zaradjivao je od prodaje toga. A ti u ovom slucaju ne bi zaradjivao na tome, vec besplatno sirio znanja koja su samo skupljena na jednom mjestu- u toj knjizi.. :ziveli:

sabimaru
Posts: 1
Joined: 10 Apr 2012, 12:19

Re: Gradnja Tambure

Post by sabimaru » 24 Apr 2012, 14:13

To je malo ozbiljnija tema kojoj se ne pridaje puno vaznosti kod nas u Srbiji,mada Vojvodina je kolevka tambure i tamburaskih instrumenata.

http://www.mediafire.com/?amorz932l7pbp3o cini mi se da ce ti ovo pomoci,ali definitivno ovo ce http://www.tamburica.org/cir/skole.html
http://www.flickr.com/photos/78867897@N ... otostream/ Neki moji radovi.
Bez namere da nekog uvredim ili z...m tamburica ilti sremski prim ili samica se jos uvek steluje, ali se ne setapuje, ko razume shvati ce.
Ako je neko vise zainteresovan za ovu temu ,ne samo teoretski nego i prakticno nek se izjasni pomocicu koliko znam i umem.A g.Brankov je izmedju ostalog rekao da je najlakse napraviti veliki instrument-beges ili kontrabas ,a najteze mali-prim.Odnosno sto je manji po gabaritima to je tezi za izradu.Povrsinska obrada je prica za sebe u obzir dolazi samo rad na starinski nacin -shelakova politura .....itd,itd,itd!

Hairy Beast
Posts: 42
Joined: 21 Sep 2012, 22:09

Re: Gradnja Tambure

Post by Hairy Beast » 02 Oct 2012, 14:17

Taj baja na KP vidim i dalje trazi 100 € a evo ukoliko je nekom potrebna ova knjiga 800 din je... http://www.korisnaknjiga.com/tambura-naslov-5691

belosvetski
Posts: 5
Joined: 13 Aug 2008, 00:09

Re: Gradnja Tambure

Post by belosvetski » 11 Feb 2013, 18:06

Alal vera ! Mislio sam u samom pocetku da to nikoga ne zanima al evo tokom godina ispostavi se da ljudi rade li rade kod nas. Evo i ja se javljam nakon gooooodina... Opet sam u muzickim vodama i hvala svima na korisnim linkovima i Knjizi . Nikola -belosvetski :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest