Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by Rocket Roll » 08 Jul 2008, 18:18

Potpuno sam zaboravio da pomenem ovu dvojicu (Milan Sabljić i Branislav S. Marković): http://www.sabmarguitars.com/luthiers.htm

A sa Branislavovim sinom sam se prilično dobro poznavao. :D Anyway, kome treba odlična klasična gitara - to su vaši ljudi.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by viden » 08 Jul 2008, 18:49

Svirao njihovu klasičnu gitaru.
Pedivan ton i odličan rad.
Koliko se sećam i cena nije bila nešto preterana.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by Rocket Roll » 31 Jul 2008, 20:19

Najzad jedan naš graditelj gitara koji je specijalizovao Telekastere: http://www.duks.sirmium.org/

User avatar
Zoll
Posts: 116
Joined: 19 Nov 2007, 15:12
Location: Beograd

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by Zoll » 19 Aug 2008, 16:42

Uprkos mnogim lepim rečima o tom čoveku i njegovom radu koje sam čuo kako na ovom i još ponekim forumima, tako i od nekih ljudi lično, moram da kažem da sam imao odvratno iskustvo sa Mirkom Tasićem! Kao što rekoh, nekoliko ljudi mi ga je preporučilo, međutim nakon ovog nošenja gitare kod njega na setup, siguran sam da sa njim više u životu posla neću imati i najiskrenije savetujem svima koji su nameravali da se njemu obrate za neki servis gitare da pomoć potraže ipak negde drugo. Evo šta se tačno meni desilo:
Odneo sam mu svog Ibaneza RG370 na setup za D# štim. Pre toga, gitara je bila pre oko godinu dana setup-ovana za E štim kod Žana i čovek je vrhunski uradio posao te je i sama gitara vrhunski radila. U međuvremenu mi je zatrebao taj D# štim, a za Mirka sam se odlučio nakon što su mi neki ljudi, opet preko foruma ili lično, ispričali neka loša iskustva sa Žanom. Uglavnom, odnesem ja gitaru, matori je uzme i ZAPIŠE čovek lepo šta treba da se uradi i kaže mi da dođem sutra po instrument. Samo da napomenem da živim na totalno drugom kraju grada od Mirka, pa mi do njega trebaju 2 linije gradskog prevoza i sat do sat i po vožnje istim. Uglavnom, ja dođem sutra, međutim lik me sačeka ispred svoje kuće tj. na ulici gde sam ja onako malo na brzaka probao gitaru čisto da vidim kako je to i šta urađeno, imajući puno poverenje u njega i ne sluteći šta je lik zapravo uradio. Kad sam došao kući i uzeo gitaru da je lepo probam, prvo što sam video je lik nije stavio žice kako valja, tj. da se iz bridge-a vide oni namotani delovi žica koji idu neposredno uz samu kuglicu na kraju žice (nadam se da shvatate na šta mislim). Dakle, ti delovi treba da budu unutar bridge-a, ljudi koji su imali iskustva sa Edge Pro bridge-ovima znaju o čemu govorim. Uglavnom, beše mi to čudno, al reko', dobro, neće to da smeta to, valjda, pri sviranju. Međutim, onda sam okinuo žice i shvatio da je čovek uradio setup za D umesto za D# štim! Gledam tj. slušam i ne verujem... Pozovem ja čoveka da mi objasni zašto je to tako i onda tek kreće šou! Prvo me je ubeđivao da je uradio setup za D# a da su žice otpustile jer su nove - priča ne prolazi jer je top lock bio zaključan i nije bilo šanse da štim ode iz D# u savršen D!!! Onda je krenuo da mi priča kako je on malo prosvirao gitaru kad je uradio setup pa su možda tad žice pustile, pa je on zaključao u D ne obraćajući pažnju... I kaže mi da naštimujem ja to u D#, biće ok. Obzirom da znam kako Edge Pro funkcioniše, znao sam ja da ta priča "ne drži vodu", al rešim da ga poslušam i probam da dignem štim u D#, pa da vidim šta će da bude, tad već veoma besan što sam mu uopšte poverio svoj instrument. Podignem ja štim u D# i ne zaključam top lock, pogledam bridge a on se izdigao ne znam ni ja koliko što je i logično, setovan je za D a ne za D#, očigleno, i pogađajte - u roku od pola minuta gitara se vratila u D štim! Jasno mi je bilo koliko je sati, pozovem ja njega ponovo i ispričam mu šta se desilo a on će meni na to da servira najidiotskiju priču svih vremena-kako je moj tremolo (misleći pritom na Egde pro II koji imam na gitari, jel) nešto čudan i kako on nije viđao takve bridge-ove NIKAD pre na Ibanezu, te kako mu nije jasno ni kako i zašto se žice tu stavljaju sa donje strane bridge-a a ne odozgo kao na ostalim Ibanezima. E tad mi je već pao mrak na oči, i sa neverciom sam slušao šta mi priča i na kraju sam ja ukratko objasnio čoveku kako to zapravo funkcioniše i nisam mogao da verujem šta mi je on rekao... da majstor koji je toliko hvaljen može takvu glupost da odvali! Ako mu je takva gitara i ceo taj Edge Pro sistem bio nepoznanica (u šta mi je malo teže da poverujem), nije trebao ni da se prihvata posla nego lepo da mi kaže da odnesem kod nekog ko to UME da sredi kako treba!!! Elem, pošto je napravio sranje, čovek mi je korektno rekao da sutradan ponovo odnesem gitaru kod njega. Ponoviću samo da meni od kuće do njega i nazad u gradskom prevozu treba 2 i po do 3 sata i to sam već 2x prevalio tu razdaljinu i sad je to trebalo po ovim vrućinama i treći put uraditi jer čovek nije umeo da izađe na kraj sa mojim instrumentom! Priča se, nažalost, tu nije završila! Odnesem ja gitaru njemu ponovo, on to uhvati i ponovo na brzaka sredi, probam ja gitaru i ovog puta je konačno to bio D# štim. Međutim, šta se dešava - posao je odrađen po principu "drži vodu dok majstori odu" pa mi je nakon povratka kući gitara ponovo bila u nekom ra-štimu, tačnije - morao sam ponovo sam da se dohvatim štimovanja. E tad je na scenu stupio momenat loše stavljenih žica gde mi je prva žica naprosto izletela iz bridge-a prilikom pokušaja da je dotegnem u D# jer je čovek uopšte nije zategao u samom bridge-u!!! U pokušaju da je skinem i vratim ponovo (pošto je bila cela, jel), žica je pukla jer je gore kod čivija bila umotana nešto sačuvaj bože! Uglavnom, imao sam novu, pa sam zamenio, doštelovao malo bridge sam i tek tada je gitara konačno dospela u D# štim i sad, kao, sve funkcioniše kako treba! Mada, mislim da ću ipak gitaru odneti nekom drugom da mi uradi valjan setup, za svaki slučaj. Sačekaću prvo da vidim kako će se gitara ponašati u narednim danima, treba malo i para skupiti za to zadovoljstvo, a tu su i ispiti...

Sve u svemu - poučen iskustvom koje sam imao, mogu samo da kažem jednu stvar: NI U KOM SLUČAJU NE NOSITE SVOJU GITARU KOD MIRKA TASIĆA NA SETUP!!!! Iako su se na Žana neki ljudi žalili, iz mog ugla gledano, on je za Mirka IZMISLIO setup i uopšte sređivanje gitare (da, znam da je Žan bio Mirkov učenik)! Da ne shvatite pogrešno, ne želim ja da ispadne da pravim reklamu Žanu, ali moje iskustvo sa njim je bilo zaista fenomenalno i gitare mi je sredio savršeno, a ja sad sam sebi psujem sve što nisam opet nosio gitaru kod njega nego kod ovog "majstora" i izgubio dragoceno vreme i živce i na kraju sam sebi morao da sredim instrument!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by Rocket Roll » 19 Aug 2008, 17:10

Hvala najlepše na podeljenom iskustvu! Biću iskren pa ću reći da sam i ja čuo za jedan Mirkov gaf (Mišku Albertu je loše zamenio nut na Miškovom Les Paul Studiju, čak ga nije ni zalepio za vrat, strašno), ali moramo da budemo pošteni pa da izjavu...
Zoll wrote:...NE NOSITE SVOJU GITARU KOD MIRKA TASIĆA NA SETUP!!!
...u ovoj prilici prepravimo u...
Zoll wrote:...NE NOSITE SVOJU IBANEZ GITARU SA EDGE PRO II TREMOLOM KOD MIRKA TASIĆA NA SETUP U D# ŠTIM!!!
...jer i majstori su ljudi, i neki se specijalizuju za jedno a neki za drugo. Ipak, šteta što u startu nisi našao "svog čoveka", i divim ti se - ja bih posle tolikog cimanja po gradu poludeo.

User avatar
jolana
Posts: 147
Joined: 09 Jan 2008, 01:58
Contact:

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by jolana » 19 Aug 2008, 17:18

znaci to je nesto sto mi nije potrebno ! sve svoje gitare, sa i bez floyda sam setup-ovo sam , bez bezveznih shtimera i toga. naravno, moj setup nije bio tako obiman, svodio se na stavljaqnje novih zica i kotiranje...u svakom slucaju korisna tema,dok mi nisu pokazali kako se kotira , bio sam u fazonu " gitara mi je mrtva"

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by Highway One » 19 Aug 2008, 18:14

Zoll
Pa ako imash problema samo prochiraj uputstva , u ibanezovom priruchniku , a ochigledno je da taj majstor to nije uradio(ali cesh zato ti da prochitash to , nemoj da te mrzi
1.Savet
Bolje sam 10 puta uradi set up pa ce 10i put da bude dobro , pa cesh znati , i za 11i,12i,13i,....put nego da ti neko to stalno radi

User avatar
Zoll
Posts: 116
Joined: 19 Nov 2007, 15:12
Location: Beograd

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by Zoll » 19 Aug 2008, 19:37

@Rocket Roll
Bogami, poludeo sam ja poprilično, još prvi put kad sam doneo gitaru kući pa video da je D umesto D#! A kako sam se sabrao kad sam i posle ponovnog tegljenja iste u 3 lepe i povratka kući shvatio da to opet ne valja - to ni sam ne znam! Al sad sam ok :)!

@Highway One
Ma mogu ja to, u suštini, sam da odradim. Čak sam i sređivao i sebi i nekim ortacima gitare... Pragovi su mi ok, ne mi treba novo kotiranje (bar ja mislim, osim ako možda ipak treba jer sam sa .009 prešao na .010 set žica), sa podešavanjem vrata bih se snašao, ali sam jednostavno hteo da to uradi profesionalac i da ne razmišljam dalje o tome! Al eto, obilo mi se o glavu! Al definitivno ću krenuti da se maximalno edukujem oko toga, sudeći po poslednjem iskustvu-dobro je po mentalno zdravlje ;)!

User avatar
kaomomak
Posts: 29
Joined: 22 Nov 2007, 05:30

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by kaomomak » 19 Aug 2008, 22:38

Momak!
Jedan savjet da ti pomognem oko intoniranja gitare.Sav alat koji treba jedan srafciger i elektricna stimalica.Pazi ovako prva zica E zvuci isto kao na 12 pragu sam oktavu vise zar ne?Tvoj stimer ima cente da vidis koliko je (ako je)u intonaciji ili nePomjeranjem sedla na bridge mijenjas duzinu zice a time i drugaciji ton.Logicno zar ne.Znaci kad je zica E bez centi onda je ok, a tako isto i na 12 pragu.Dalje sve isto za svaku zicu.Malo strpljenja ali napravi se.Ako mijenjas debljinu zice sa .009 na.o10 trebao bi da intoniras gitaru .Zasto.Zato sto si promijenio debljinu zice a time i duzinu pa se intonacija sama mijenja.Tu nije velika razlika u centima ali kad se uradi osjeti se lijep stim.J a mislim da sam bar malo pomogao sa ovim ukoliko ima pitanja izvoli.

Z

User avatar
Zoll
Posts: 116
Joined: 19 Nov 2007, 15:12
Location: Beograd

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by Zoll » 19 Aug 2008, 22:49

Da ne odemo baš u offtopic, znam ja to za intonaciju na 12-om pragu, proveravam je ja i na 7. i 19. Takođe i za pomeranje tih "sedla" ili kako se već zovu znam i znam kako sve to radi, kao što rekoh, radio ja to već, samo sam hteo da profesionalcu prepustim ovog puta. Ovo za debljinu žica tj. ponovno toniranje posle menjanja debljine žica sam pretpostavljao, ali nisam bio siguran! U svakom slučaju, hvala na savetima :)!Nećemo dalje sa off-om :)

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by dweezil » 19 Aug 2008, 23:19

pa da ali je fora kod toniranja gitare da lupas flazolet na 12 pragu i da onda stisnes na 12 zicu i da vidis da li je istonirana tj. flazlolet na 12. pragu i visina tona kad stisnes 12. prag treba da bude ista.U principu sa stavljanjem debljih zica se sve pozicije na bridgu pomeraju udesno.

3meYa
Posts: 3
Joined: 20 Aug 2008, 12:25
Location: Jerkovic, Vozdovac, Pancevo
Contact:

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by 3meYa » 20 Aug 2008, 13:24

Elektronika, splitovanje magneta, shilding, woskiranje magneta, set-up...
Farbanje u bilo koju nijansu, air-brush, skidanje boje, shellc...
A i "custom" efekti.
:roll:

http://www.myspace.com/3meyaguitars

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by dweezil » 20 Aug 2008, 15:09

plastika koja nosi humbucker stavljena preko stratovog pickguarda?! hm zanimljivo , ovo prvi put vidim i ne dopada mi se bash (odnosi se na slike sa my space stranice ovog majstora)

3meYa
Posts: 3
Joined: 20 Aug 2008, 12:25
Location: Jerkovic, Vozdovac, Pancevo
Contact:

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by 3meYa » 20 Aug 2008, 20:44

Ispalo je najbolje moguce.Neki "shuster je pre mene montirao HB na to mesto.A maska od LPa je stanjena skroz pa je to samo okvir.Ne izgleda tako loshe na guitri.
:)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Post by Duane » 21 Aug 2008, 17:24

e hillybilly rekao si da ces mi das broj od nekog maestra da mi namesti gitaru, pa kad skontas post i kad ti nebude mrsko da ga nekako iskopas ako nije tesko...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest