cena sredjivanja gitare???

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
afo15
Posts: 9
Joined: 24 Mar 2007, 17:38

cena sredjivanja gitare???

Post by afo15 » 26 Mar 2007, 09:37

potreban mi je savet,a problem je sledece prirode:
sviram el.gitaru 27 godina i do pre 12 godina,instrumenti su uglavnom novi dolazili i odlazili-sviram malo-zadovoljim se i prodam.ali pre 12 god.sam kupio G&L gitaru model f-100 i jos uvek je kod mene i nemam nameru da je menjam,ali godine su ucinile svoje,ali i policija-neverovatno?!ukradu nam neki dripci instrumente pre 10-tak godina,gitara ostane posto su uglavnom pokupili daljince,procesore,mikser itd. a policijski tehnicari na licu mesta trazeci otiske premazu moju gitaru srebro nitratom-na moje oci.kako sam samo ispao kreten,jos po zanimanju hemicar,ali valjda u onom ludilu oko kradje mozak nije funkcionisao kako treba.to je unistilo lak,a na gitari se i dan danas vide tragovi u diskoteci na svetlosti neonki u boji-moja tamna gitara-zasija.
-znaci traba promeniti pragove-naravno ne sve-ali i to je pitanje,jer ne znam sta je resenje,da li menjati sve,ili ako zamenim istrosene na sta ce to da lici,dali ce se videti razlika izmedju starih i novih i kako ce to izgledati pod rukom.
-i verovatno se mora skinuti neki sloj sa drveta po celoj povrsini,pa ponovo lakirati?
zna li neko da mi kaze koliko to moze da kosta-stvarno nemam nikakve predstave o ceni za taj rad i materijal,odnosno delove.i koliko vremena majstorima koji to rade treba da obave posao?
Last edited by afo15 on 21 May 2007, 22:17, edited 1 time in total.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 26 Mar 2007, 11:46

Razlike između novih i starih pragova ne bi trebalo da bude (ako se dobro odradi posao).
Što se tiče lakiranja, najbolje bi bilo skinuti kompletan lak (i boju ako je ima) sa gitare-znači sve do drveta. Moguće je i skinuti samo jedan mali deo (plitko) pa onda lakirati bezbojnim lakom ali se to može odraziti na kvalitet tona, naročito ako to radi neko ko nije baš vičan ovom poslu.
Što se tiče cena, one se jako razlikuju od majstora do majstora tako da mislim da neka standardna tarifa ne postoji. Po mojoj proceni 200-300eur (ako radi profesionalac).
Za zamenu pragova je dovoljno par sati ali lakiranje (odn. sušenje) je malo duži proces. Ovde je potrebno najmanje mesec dana.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 26 Mar 2007, 12:41

Zamena pragova bi trebalo da bude oko 80 evra - zavisno od majstora. Može da se izvede tako da se samo nekoliko pragova menja, ali ja toplo preporučujem zamenu svih pragova. Ako se menja samo nekoliko njih, uvek će postojati razlika u profilu pragova (neki deblji, neki tanji), mora da se skida više materijala (tako da novi pragovi postanu "instant stari" jer se bitno stanje da odgovaraju starim), a mogući su i problemi sa materijalom (novi pragovi, recimo, stainless steel, stari srebro-nikl, pa se stari opet brže troše od novih).

Imaš u temi "Izrada i održavanje muzičkih instrumenata" adrese majstora, pa se raspitaj.

http://muzicki-forum.com/forum/viewtopic.php?t=54

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest