Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd.

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd.

Post by Vercundus » 27 Jul 2006, 01:14

Kako da ocistim zice? Koje tecnosti smeju da se koriste, a koje ne?

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 27 Jul 2006, 02:53

Da budem iskren ne znam da li postoji (a verovatno postoji) neka tecnost za tu namenu ali ja sam moje zice kuvao par puta. Treba ti neki stari lonac, voda :mrgreen: i soda-bikarbona.Bucnes zice i kad prokuva(a treba ti i sporet da bi prokuvalo :mrgreen: )eventualno malo promesas i to je to.Posle ih operes hladnom vodom(zavuce se soda izmedju "namotaja" na debljim zicama), osusis i nazad na gitaru.
Ima efekta ali kratko.
Ja sam to radio kada nisam imao para za nove zice i to samo sa zicama za bass, za elektricnu su poprilicno jeftinije pa uvek kupujem nove.
Kad sledeci putkupis nove lepo ih cisti krpicom posle sviranja :) .Ali ne samo onako bris-bris odozgo nego obmotas zicu krpom pa par puta gore dole celom duzinom zice :) .

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 27 Jul 2006, 13:45

U tome i jeste trik. Posle poslednje probe gde sam prokuvao, nisam ocistio zice i otisao na letovanje i one sad malo lepljive :) A ne bih da ih menjam posto sam ih stavio pre neke dve nedelje...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 27 Jul 2006, 23:32

Pa, ima stvar koja se zove FastFret, za negu zica - mogao bi da vidis kod Marica ili u Mitrosu - ali sam SaSvIm SiGuRaN da bi te ta stvar kostala vise nego komplet novih zica!

Standardne zice su nickel-plated steel, gde je problem u samom niklu - on oksidira (pocrni i postane hrapav). Tesko je ocistiti nikl, mogao bi da vidis neko sredstvo za ciscenje srebra, ili obican limunov sok (to je neka prirucna fora za ciscenje srebra). Da se svim tim ne bi zamarao, mozda bi mogao da probas alkohol i(li) benzin, tj. stvari koje skidaju masnocu.

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 28 Jul 2006, 12:23

E to mi treba. Zanimalo me cime mogu da cistim a da ne pogorsam. Hvala!

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 31 Jul 2006, 08:17

Vidi ovako... Odeš sad lepo odmah danas i pazariš FastFret (GHS ga proizvodi) jer je to jedna jaaaako super stvar. Kapiraš?

Ajd sad ozbiljno...

FastFret košta negde oko 500 dinara (koliko i neki lošiji komplet žica) a isplati se mnogostruko jer:

- Žice se mnogo manje habaju i duže ostaju "nove" (naročito sada tj. leti kada je vlažnost vazduha visoka pa usled toga žice oksidiraju čim ih staviš maltene)

- Mnogo lakše ti se kreće ruka po vratu (otud valjda i naziv FastFret)

- Štiti i sam vrat od prljanja a bogami i od habanja

- Sam FastFret traje duuuuuuuuuugo u tri p.m. (ja sam zaboravio kad sam moj kupio al ima više od godinu dana sigurno)

Mislim da su ti ovo dovoljni razlozi da pazariš to čudo jer stvarno radi. Ja mažem žice pre i posle svakog sviranja (pre svirke zbog brže klizanja po žicama a posle svirke zbog konzervacije i čišćenja prljavštine) i uz tri probe nedeljno od po dva sata i jednu svirku nedeljno u trajanju od četiri sata žice mi traju i po mesec dana!!!

Jedino kad budeš mazao žice nemoj ga štedeti i baš ga stisni i premaži celu žicu a ne samo deo iznad vrata. Malo će ti se "linjati" cela stvar ali ne sekiraj se to je OK. I da... NI SLUČAJNO ne odlepljuj traku koja je omotana oko stvarčice!!! Mislim to ti i piše na kutijici ali ono kažem samo za slučaj da ne porčitaš ko što ja nisam pa sam prvi FastFret upropastio čim sam ga kupio :oops: :stupid:

Mislim da 500 dinara nije mnogo za tu stvarčicu a ako si stvarno tolika socijala da ne možeš 500 dinara da nakrpiš za svoje muziciranje onda definitivno prestani da sviraš jer se nećeš leba najesti od muzike.

Eto druže to ti je to pa javi kako ti se dopada (kontam da će ti se dopasti)...

User avatar
Srdjan_wtf
Posts: 211
Joined: 15 Apr 2007, 19:57
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Srdjan_wtf » 28 Apr 2007, 00:43

Da, da FastFret je definitivni uber dobra stvar... Trajao mi je negde 9 meseci! Dosta produzi zivot zicama i svezinu, ali morash mazati pre i posle sviranja!!!
U mitrosu je koshtao 600 dinara a sad nisam siguran, ishao sam pre neki dan da ga kupim ali nisu imali, svakom sluchaju isplati se! :D

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 28 Sep 2007, 00:31

Evo jedan nachin iz kucne radinosti:

Uzmite neku vecu kesu, one malo deblje i kvalitetnije, i provucite izmedju zica i vrata. Zatim u mlaku/toplu vodu sipajte malo deterzdenta za sudje i natopite staru chetkicu za zube pa istrljajte zice duz chitave duzine i sa svih strana. Zatim uzmite neku suvu krpu i sasushite ih. Ovo deluje ako su zice prljave i nisu toliko stare, pa da im malo produzite vek upotrebljivosti, ali ako su bash bash istroshene, nema efekta.

User avatar
TSM
Posts: 39
Joined: 25 Nov 2007, 12:05
Location: Banjaluka

Post by TSM » 25 Nov 2007, 13:44

FastFret jedini produžava vijek trajanja žica. Najvažnija stvar je da se žice namažu čim se stave na gitaru. Na taj način zaštitna smola iz FastFreta prodire u sitne (mikrometarske) pore na površini žice i sprečava oksidaciju i stvaranje naslaga prljavštine i odumrlih ćelija kože prstiju.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 25 Nov 2007, 17:35

Još jedan glas za FastFret! :)

User avatar
kaomomak
Posts: 29
Joined: 22 Nov 2007, 05:30

Post by kaomomak » 25 Nov 2007, 21:42

koristeci fast fret zice ne samo da se ociste nego su cuvaju od hrdzanja,lakse se svira jer prsti samop klize po njima.Sto se tice kuvanja zica to su zaista price bez osnove.Zice se zamenjuju sa novim zicama i to je to.Ma nikakvo pranje.Ma nisu zice sudje iz kuhinje i to je zaista los savjet.

User avatar
jacopastorius
Posts: 43
Joined: 29 Jan 2008, 06:55

Re: Ciscenje zica

Post by jacopastorius » 29 Jan 2008, 07:36

Prava stvar za ciscenje zica - parafinsko ulje(imas u svakoj apoteci)

User avatar
Dusan
MF veteran
Posts: 291
Joined: 08 Oct 2007, 18:30

Re: Ciscenje zica

Post by Dusan » 29 Jan 2008, 12:29

Mislim da nista na bazi vode ne treba koristiti

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Ciscenje zica

Post by sirac-šunka » 01 Feb 2008, 10:28

Ja sam skoro pazario D'Andrea String Cleaner & Lubricant, i mogo bih reci da stvar radi i bolje od FastFreta. Jes da smrdi ali radi...

User avatar
mr.flash
Posts: 194
Joined: 09 Jul 2007, 12:53
Location: Beograd
Contact:

Re:

Post by mr.flash » 01 Feb 2008, 14:39

Fox IV wrote:Vidi ovako... Odeš sad lepo odmah danas i pazariš FastFret (GHS ga proizvodi) jer je to jedna jaaaako super stvar. Kapiraš?

Ajd sad ozbiljno...

FastFret košta negde oko 500 dinara (koliko i neki lošiji komplet žica) a isplati se mnogostruko jer:

- Žice se mnogo manje habaju i duže ostaju "nove" (naročito sada tj. leti kada je vlažnost vazduha visoka pa usled toga žice oksidiraju čim ih staviš maltene)

- Mnogo lakše ti se kreće ruka po vratu (otud valjda i naziv FastFret)

- Štiti i sam vrat od prljanja a bogami i od habanja

- Sam FastFret traje duuuuuuuuuugo u tri p.m. (ja sam zaboravio kad sam moj kupio al ima više od godinu dana sigurno)

Mislim da su ti ovo dovoljni razlozi da pazariš to čudo jer stvarno radi. Ja mažem žice pre i posle svakog sviranja (pre svirke zbog brže klizanja po žicama a posle svirke zbog konzervacije i čišćenja prljavštine) i uz tri probe nedeljno od po dva sata i jednu svirku nedeljno u trajanju od četiri sata žice mi traju i po mesec dana!!!

Jedino kad budeš mazao žice nemoj ga štedeti i baš ga stisni i premaži celu žicu a ne samo deo iznad vrata. Malo će ti se "linjati" cela stvar ali ne sekiraj se to je OK. I da... NI SLUČAJNO ne odlepljuj traku koja je omotana oko stvarčice!!! Mislim to ti i piše na kutijici ali ono kažem samo za slučaj da ne porčitaš ko što ja nisam pa sam prvi FastFret upropastio čim sam ga kupio :oops: :stupid:

Mislim da 500 dinara nije mnogo za tu stvarčicu a ako si stvarno tolika socijala da ne možeš 500 dinara da nakrpiš za svoje muziciranje onda definitivno prestani da sviraš jer se nećeš leba najesti od muzike.

Eto druže to ti je to pa javi kako ti se dopada (kontam da će ti se dopasti)...
Slazem se,stvarno je dobra stvar, pogotovo ako zelis "klizav" osecaj na zici, ali postoji jedna stvar koja mi kod njega smeta, a to je da utabava prljavstinu prilikom ciscenja jer cisti samo odozgo, zato treba cistiti krpom i odozdo i sa strane da ne bi imali naslage prlajvstine ispod zice. Ja licno koristim Finger Ease, to je sprej tj. lubricant koji naprskas na krpu i oribas zicu sa svih strana i dobijes duzi vek zice + onaj svezi osecaj novog pakovanja, a pritom ne proklizava kao sa Fast Fret.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest