Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd.

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Trooper » 05 Oct 2014, 10:56

Moguce je staviti fender jer su kineski kopirajt zakoni smesni.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by tommytigh77 » 05 Oct 2014, 11:18

Daka wrote: Nisam mislio da obaram ivice nego da probam da nekako popunim te useke ispod žica.
Ne znam čime bi to mogao da se popuni milimetarski usek, a da potom bude dovoljno čvrsto da žica opet ne raseče kroz to. Čak i da postoji, opet ti sleduje šmirglanje... Nigde nisam video da se to radi. Mislim, probaj, eksperimentiši, ali sam nekako ubeđen da je na kraju manje truda potrebno da napraviš novu kobilicu, nego da popunjavaš te useke sa nepredvidivim rezultatima. A najjednostavnija varijanta je da postojeću kobilicu malo stešeš šmirglom tek koliko da se ti useci izvuku, i onda samo poturiš ispod šim otprilike one debljine koju si skinuo šmirglanjem.
Usred Zala wrote:Kod mene se sistematski događa da tanka e puca na kuglici, preciznije jednostavno se odvrne. Kobilica je nova (ABR-1 sistem), ali sam za svaki slučaj promenio i stavio drugu novu, ali se problem ponavlja. Isto je na EB i Daddario žicama. Ne znam u čemu je problem, sve deluje sasvim ispravno.
Moguće da je rupa na stop baru preuska ili preširoka, pa burence ne leži lepo i/ili se pomera vremenom. Probaj neko vreme sa ''top wrap''-om pa vidi da li ima razlike. Inače, meni je ABR-1 odvratan most - ja kapiram da dizajn treba da ostane vintage correct, ali su u 99% slučajeva izrada i materijal dno dna. Nikad mi nije bio jasan Gibson koji napravi gitaru od 5000 dolara i onda na nju stavi kobilicu u vrednosti paklice cigara.

Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Usred Zala » 05 Oct 2014, 12:16

tommytigh77 wrote: Moguće da je rupa na stop baru preuska ili preširoka, pa burence ne leži lepo i/ili se pomera vremenom. Probaj neko vreme sa ''top wrap''-om pa vidi da li ima razlike. Inače, meni je ABR-1 odvratan most - ja kapiram da dizajn treba da ostane vintage correct, ali su u 99% slučajeva izrada i materijal dno dna. Nikad mi nije bio jasan Gibson koji napravi gitaru od 5000 dolara i onda na nju stavi kobilicu u vrednosti paklice cigara.
Svašta je moguće, ali nikako da saznam šta se stvarno događa! Ni konsultacija sa majstorima za sada nije urodila plodom. Pregleg čak i lupom nije dao nikakav odgovor jer se razlika u rupama ne vidi. Gitara je inače dosta skupa (usd 3,700) tako da je teško govoriti o lošem materijalu.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Dersu Uzala » 05 Oct 2014, 14:08

Trooper wrote:Moguce je staviti fender jer su kineski kopirajt zakoni smesni.
Nisu, vrlo su strogi i postoji citava armija ljudi koja nadgleda sve to ali su im zice za gitaru na poslednjem mestu ili tu negde. Interno, najveci problem su im ilegalna proizvodnja cigareta. Zice za gitaru ce stici na dnevni red krajem veka.

Otkako su usli u WTO morali su da potpisu sve te internacionalne copyright/trademark/licensing ugovore ali je to prakticno nemoguce nadzirati u tolikoj zemlji pa imaju listu prioriteta.

Cisto informativno, carry on.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Dersu Uzala » 05 Oct 2014, 14:27

Alibaba ima portal (tmall.com) gde americki proizvodjaci prodaju zice (i druge proizvode) Kinezima direktno, upravo zbog fejkova.

ne znam da li sa tog portala sipuju u Srbiju ili je to samo za Kinu a nesto slabo baratam kineskim ovih dana.

http://www.alizila.com/string-theory-us ... nese-fakes

Ovo bi trebalo da je ok znaci.

http://qicaiyq.tmall.com/category-37374 ... 0%EF%B0%C2

Daka
Posts: 64
Joined: 21 May 2011, 10:16

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Daka » 06 Oct 2014, 11:34

tommytigh77 wrote:
Daka wrote: Nisam mislio da obaram ivice nego da probam da nekako popunim te useke ispod žica.
Ne znam čime bi to mogao da se popuni milimetarski usek, a da potom bude dovoljno čvrsto da žica opet ne raseče kroz to. Čak i da postoji, opet ti sleduje šmirglanje... Nigde nisam video da se to radi. Mislim, probaj, eksperimentiši, ali sam nekako ubeđen da je na kraju manje truda potrebno da napraviš novu kobilicu, nego da popunjavaš te useke sa nepredvidivim rezultatima. A najjednostavnija varijanta je da postojeću kobilicu malo stešeš šmirglom tek koliko da se ti useci izvuku, i onda samo poturiš ispod šim otprilike one debljine koju si skinuo šmirglanjem.
Usred Zala wrote:Kod mene se sistematski događa da tanka e puca na kuglici, preciznije jednostavno se odvrne. Kobilica je nova (ABR-1 sistem), ali sam za svaki slučaj promenio i stavio drugu novu, ali se problem ponavlja. Isto je na EB i Daddario žicama. Ne znam u čemu je problem, sve deluje sasvim ispravno.
Moguće da je rupa na stop baru preuska ili preširoka, pa burence ne leži lepo i/ili se pomera vremenom. Probaj neko vreme sa ''top wrap''-om pa vidi da li ima razlike. Inače, meni je ABR-1 odvratan most - ja kapiram da dizajn treba da ostane vintage correct, ali su u 99% slučajeva izrada i materijal dno dna. Nikad mi nije bio jasan Gibson koji napravi gitaru od 5000 dolara i onda na nju stavi kobilicu u vrednosti paklice cigara.
Pa, popunjavanje bi moglo da se odradi nekom tečnom plastikom (svaki zanatlija-plastičar poseduje istu a mislim da i farbare imaju nešto slično u ponudi). Nakon nalivanja, sušenja i stvrdnjavanja, jednostavno se šmirglom odstrani višak i kobilica ponovo postane glatka. Zanimljiva je i ideja "podkajlovanja" :). Međutim, dudučko-laičko pitanje glasi - da li će postavka šima uticati na rad pieza? Da li taj materijal koji postavim između kobilice i tela gitare utiče na zvuk?
Last edited by Daka on 06 Oct 2014, 11:38, edited 1 time in total.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by bancika » 06 Oct 2014, 11:38

zica ce da ti unisti bilo kakvu plastiku, pogotovo sto bi to bilo vrlo malo plastike pa ne bi imao ni veliku kontaktnu povrsinu da je zalepis.

Jel to akusticna? Ako jeste, sto jednostavno ne uzmes novo sedlo?

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by tommytigh77 » 06 Oct 2014, 13:48

Daka wrote:da li će postavka šima uticati na rad pieza? Da li taj materijal koji postavim između kobilice i tela gitare utiče na zvuk?
Ne bi trebalo da utiče na zvuk, jedino može da poremeti medjusobni odnos u odzivu žica ako šim ili donja ivica kobilice nisu savršeno ravni, tj. ako ne naležu 100% jedno na drugo, ali ne bi trebalo.
Usred Zala wrote:Gitara je inače dosta skupa (usd 3,700) tako da je teško govoriti o lošem materijalu.
Nije teško govoriti o tome, već rekoh:
tommytigh77 wrote:Nikad mi nije bio jasan Gibson koji napravi gitaru od 5000 dolara i onda na nju stavi kobilicu u vrednosti paklice cigara.
Ono što takodje možeš da probaš kao rešenje, ako 'top wrap' ne pokaže rezultate, je da zalemiš krajeve žica, ili jednostavno nabaviš neke koje fabrički imaju 'soldered ends'. Ja to nikad nisam radio, jer nije bilo potrebe, ali to bi, kao, trebalo da sredjuje problem sa razmotavanjem žica kod burića.

Daka
Posts: 64
Joined: 21 May 2011, 10:16

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Daka » 06 Oct 2014, 14:04

bancika wrote:zica ce da ti unisti bilo kakvu plastiku, pogotovo sto bi to bilo vrlo malo plastike pa ne bi imao ni veliku kontaktnu povrsinu da je zalepis.

Jel to akusticna? Ako jeste, sto jednostavno ne uzmes novo sedlo?
Akustična, jeste. Tačnije i konkretno: Washburn WD10SCE i to LEFTHANDED. Nagradno pitanje glasi: gde naći novu kobilicu za ovaj lefthand model? :bambi:

I još jedno pitanje za vas, drugari... Da li clip-on štimeri rade pos'o na begešu? Begeš koji svira moj kolega štima se po sistemu: A, E, H, FIS. Da li bi neka od sledećih spravica bila OK?

- Boston BTU-150 clip on štimer (nema, čini mi se, auto-off) ali je hromatski.
- Cabine CT-03b, takođe hromatski.
- Neki treći, ako znate, da preporučite a da je u klasi do 10-15€.
Hvala unapred.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by bancika » 06 Oct 2014, 15:13

Preporucio bih da izmeris tu tvoju i onda nadjes najslicniju, eventualno malo vecu kod graphtech-a http://www.graphtech.com/products/brand ... ic-saddles
Nije problem ako je malo vislja/sira/deblja, to se da osmirglati. Lepo se obradjuje materijal.

Ja sam kupio i za taylor i za cort njihove. Za Taylor imaju bas model koji i sam Taylor koristi, a za Cort sam uzeo malo vecu PQ-9280-C0 koja moze da se smanji.

Tusq je sinteticki materijal ali dosta cvrst. Ne kao koska ali cvrst za plastiku. I zvuci odlicno.

Na ebay ima njihov distributer od kog sam kupovao, kostaju svi modeli 8-9$ + postarina oko 7$ do Srbije. http://www.ebay.com/itm/301205567055?_t ... EBIDX%3AIT

:ziveli:

Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Usred Zala » 07 Oct 2014, 09:47

tommytigh77 wrote:Ono što takodje možeš da probaš kao rešenje, ako 'top wrap' ne pokaže rezultate, je da zalemiš krajeve žica, ili jednostavno nabaviš neke koje fabrički imaju 'soldered ends'. Ja to nikad nisam radio, jer nije bilo potrebe, ali to bi, kao, trebalo da sredjuje problem sa razmotavanjem žica kod burića.
Top wrap nikada neće biti na mojoj gitari. Lemljenje mi je naravno palo na pamet, ali nisam hteo privremena i primitivna rešenja vec da se nade pravi razlog problema. U pocetku sam mislio da je problem u lošim žicama, kada se to ponovilo shvatio sam da je na drugom mestu. Gvožurija je brzo odbacena i mislim da je problem otkriven i da je u pragovima jer je 12-ti malo "potonuo".
tommytigh77 wrote: Nije teško govoriti o tome, već rekoh:
tommytigh77 wrote:Nikad mi nije bio jasan Gibson koji napravi gitaru od 5000 dolara i onda na nju stavi kobilicu u vrednosti paklice cigara.
Kada imaš Gibson od 5,000 necega tek onda shvatiš zašto su stavili baš takvu kobilicu ili tailpiece koji koštaju koliko koštaju! Šta god da sam stavljao na skuplje Gibsone po net preporuci kao upgrade upropastio sam ton na ovaj ili onaj nacin. Ono što je Gibson ugradio je apsolutno najbolje kopromisno rešenje izmedu boje tona, sustaina itd...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by bancika » 07 Oct 2014, 10:05

Usred Zala wrote:. Gvožurija je brzo odbacena i mislim da je problem otkriven i da je u pragovima jer je 12-ti malo "potonuo".
kakve prag ima veze sa razmotavanjem zice :shock:

Daka
Posts: 64
Joined: 21 May 2011, 10:16

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Daka » 07 Oct 2014, 11:29

bancika wrote:Preporucio bih da izmeris tu tvoju i onda nadjes najslicniju, eventualno malo vecu kod graphtech-a http://www.graphtech.com/products/brand ... ic-saddles
Nije problem ako je malo vislja/sira/deblja, to se da osmirglati. Lepo se obradjuje materijal.

Ja sam kupio i za taylor i za cort njihove. Za Taylor imaju bas model koji i sam Taylor koristi, a za Cort sam uzeo malo vecu PQ-9280-C0 koja moze da se smanji.

Tusq je sinteticki materijal ali dosta cvrst. Ne kao koska ali cvrst za plastiku. I zvuci odlicno.

Na ebay ima njihov distributer od kog sam kupovao, kostaju svi modeli 8-9$ + postarina oko 7$ do Srbije. http://www.ebay.com/itm/301205567055?_t ... EBIDX%3AIT

:ziveli:
Hvala drugar. Našao sam kod tvojih Nišlija original plastiku, baš za Washburn WD10SCE LH. 300 din. Još jedno pitanje, obzirom da pominješ cifre od desetak dolara plus poštarina, da li je to što nudi Graphtech nešto mnogo bolje od originalnog Washburn proizvoda? Hvala unapred!

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by bancika » 07 Oct 2014, 11:38

pa bolje je, sam materijal je bolji. Oni (izmedju ostalog) imaju taj tusq koji reklamiraju kao sinteticka slonovaca. Tvrda plastika i ovako sama po sebi zvuci kao ni jedna plastika.

Naleteo sam sad na neki klip na YT gde neki lik izmedju ostalog baca plastiku i tusq na sto, pa moze da se cuje https://www.youtube.com/watch?v=SPu1Irv24VQ#t=400
Imam tusq sedla, konjice i trzalice, sve zvuce tako, nema veze sa oblikom. Sta znam, na kraju da malo tonu neku pistrinu pomalo.

Mada na gitari od 200e verovatno nije bitno, ako si naso nesto sto staje i nije skupo - cepaj :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by tommytigh77 » 07 Oct 2014, 14:12

bancika wrote:
Usred Zala wrote:. Gvožurija je brzo odbacena i mislim da je problem otkriven i da je u pragovima jer je 12-ti malo "potonuo".
kakve prag ima veze sa razmotavanjem zice :shock:
:1:
Usred Zala wrote:Kada imaš Gibson od 5,000 necega tek onda shvatiš zašto su stavili baš takvu kobilicu ili tailpiece koji koštaju koliko koštaju! Šta god da sam stavljao na skuplje Gibsone po net preporuci kao upgrade upropastio sam ton na ovaj ili onaj nacin. Ono što je Gibson ugradio je apsolutno najbolje kopromisno rešenje izmedu boje tona, sustaina itd...
Moje iskustvo je drugačije i apsolutno se ne slažem. Ja za 5000 ''nečega'' ne bih očekivao ''kompromisno'' rešenje (a pritom nije ni kompromisno, nego najjeftinije), već najbolje moguće, ali, svako ima pravo na svoje mišljenje...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest