Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd.

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by parker » 02 Nov 2011, 18:10

znaci to je cela procedura... ok, ja moju djitru bas i ne mazim, mozda joj priustim malo osvezenja :). doduse, skoro pa i da ne izlazi iz kuce pa je i cista...

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Stanko » 02 Nov 2011, 18:20

Ja ne bih se time igrao na nitro finishima :)

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Aleksej79ns » 03 Nov 2011, 18:27

Ma nema sta da se sje**, najbicnije sredstvo za ciscenje, nije kiselina. ;)
Funkomat wrote::XD:
:oops: ::ranting::

16 - 61
Posts: 73
Joined: 23 Nov 2011, 18:46

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by 16 - 61 » 27 Dec 2011, 14:20

Samo da pohvalim DUNLOP 65 kliner za zice. Odlicna stvar.

kocamaya
Posts: 36
Joined: 13 Aug 2009, 17:44

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by kocamaya » 01 Jan 2012, 15:59

fast fret najbolje do sada.

User avatar
strugo88
Posts: 73
Joined: 21 May 2011, 14:12
Location: Beograd

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by strugo88 » 13 Feb 2012, 10:51

a gibson luthers choice? nije bilo fastfreta pa uzeh to.. i zna li neko, da cistim sve s njim ili samo zice?

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by nebojsak » 13 Feb 2012, 13:22

Čisti ono za šta je predviđen da se čisti.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by tommytigh77 » 04 Jun 2012, 03:35

Ja sam počeo pre par godina da koristim Fast Fret, pa kasnije prešao na Dunlop 65 i na kraju odustao od tih sredstava za čišćenje i podmazivanje žica. Prvi problem je što kad namažem žice s tim, one u početku imaju glatkiji osećaj, ali kako svirka počne da odmiče i ruke se oznoje, počnu da pružaju otpor kad prelazim rukom preko njih, bukvalno postanu lepljive, gore sto puta nego da nisam ništa stavljao. Drugi problem je što sam posle svake svirke mazao i čistio žice, očistim ih onda suvom krpom i odozgo i odozdo, sve po protokolu, spakujem gitaru u kofer i onako umoran i blago intoksiniran :ziveli: ostavim je u koferu do sutradan, otvorim i imam šta da vidim - žice počele da rdjaju, a stavljene pre neki dan. Probao sam i da ubacujem u kofer i one kesice sa silikonom što izvlače vlagu, probao i bez njih; posle mi kolega reče da kad se ostavlja gitara u kofer, a kad se mažu žice sa ovim sredstvima, treba žice da se prvo pokriju suvom krpom, pa je to malo popravilo stvar. Prestao sam, takoreći, ''skinuo'' se sa tih sredstava pre oko godinu dana i gle čuda, svi pomenuti problemi su nestali. Da ne bude zablude, stvarno sam cepidlaka što se tiče održavanja žica i generalno instrumenta. Koristim najobičnije D'Addario EXP 11-49 žice (na stratocasteru), operem ruke pre nego što uzmem gitaru, očistim krpom žice posle sviranja, sviram 3 do 4 sata dnevno, plus probe, plus 2-3 svirke sedmično, i izguraju mi žice bez problema nekih mesečak dana. Otprilike tad počnu da gube intonaciju, pa ih zbog toga zamenim, a o rdjanju ni govora. E sad, što se zvuka tiče, onaj početni ''zing'' na obmotanim žicama nestane posle dva dana, ali to je priroda žica i tu pomoći nema, jedino ove ''coated'' su možda rešenje, ali su preskupe a intonaciju gube istom brzinom kao i obične. Tako da je u globalu moje iskustvo sa tim mazalicama za žice krajnje negativno. Od sličnih sredstava koristim jedino Dunlop lemon oil za čišćenje rosewood-a na vratu, i to jednom u 2-3 meseca, kažu da ne valja češće jer rosewood postane krt.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by tommytigh77 » 04 Jun 2012, 03:52

Da, zaboravih da dodam da još uvek koristim foru sa stavljanjem krpe preko vrata (tj. žica) - mnogo pomaže ako gitara dosta vremena provodi u koferu. Čak i kad je na stalku, valja obmotati vrat sa krpom, da prione uz žice, mnogo znači da zaštiti koliko-toliko, jer žice ne rdjaju dok se sviraju, nego kad gitara nije u upotrebi.

User avatar
xspaceman
Posts: 1907
Joined: 08 Sep 2008, 16:44
Location: Zrenjanin

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by xspaceman » 28 Jun 2012, 15:01

ajd da ne otvaram novu temu...održavanje i čišćenje gitara sa nitro finishem...iskustva? preporuke? tečnosti za čišćenje?

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Trooper » 28 Jun 2012, 17:03

E, da, i meni bi to koristilo. Jos je finis na basu dosao do drveta na nekim mestima pa ne znam cime i kako to bezbedno cistiti

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by nebojsak » 28 Jun 2012, 22:51

Krpa, vlažan dah i trljanje.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by komil » 24 Aug 2012, 09:36

kocamaya wrote:fast fret najbolje do sada.
Reče mi jedan majstor da je fast fret po sastavu gotovo isto što i WD sprej. Takođe, kao najbolje (ultimativno :) )rešenje za čišćenje žica spominje neku mikro-fiber krpu sa zrncima srebra u njoj. Kaže, košta oko 20 eura. Vrlo lako sam se uverio da posle par provlačenja krpe gitara sjaji ko tepsija (a na krpi ostaje crna prljavština čak i kod vrlo vrlo čiste žice/gitare).

WD sprej ne zvuči uopšte kao loše rešenje za čišćenje žica! Skida početak rđe i nečistoće!
Vidim da su ovde neki probali da špricaju WD po žicama: neee. Stavi se WD na krpu pa onda vuče po žicama.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Boogie Woogie » 24 Aug 2012, 10:18

sve probo.
zaključak - čiste ruke i suva krpa zakon.

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Aleksej79ns » 24 Aug 2012, 11:25

JA sam ranije probao to sa WDom i nista nisam osetio, bukvalno nikakav efekat... Ali nisam probao sam krpom.



Ali sam probao nesto sto mi je odavno palo na pamet ali nikako da isprobam. Inace bio sam na godisnjem, pa nisam pipnuo gitaru skoro 2 nedelje, bio na moru, a vec su prastare zice... I kada sam se vratio tako su bilo odvratne zardjale zice da bukvalno nisam mogao da pipnem gitaru, tako mi je bilo fuj.. I isprobam nesto novo - purol pastu. Vec spominjanu vise puta. :) Proizvodi se neizmenjena jedno 30ak godina vec. :)

Stavim malo po krpi, pa trljam po zicama... Pre toga naravno dobro otpustim zice, da mogu da ih odvojim od vrata jedno 3-4 cm, da ne ubrljam vrat, ipak je pasta samo za metal... I nisam morao mnogo da trljam, vrlo brzo se vidi razlika, i mogu da kazem da je skroz OK ispalo. Daleko od novih, ali moze da pomogne da bude lepsi osecaj pod prstima. :idea:

Naravno radi samo za prve 3 zice, ne bih to probao sa onim motanim.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest