Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd.

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by komil » 24 Aug 2012, 11:49

Za nitro finish ja koristim "Gibson Pump Polish for Guitars, Banjos, Mandolins", otprilike jednom godišnje, imam zalihe iz 90-ih. Koliko sam čitao, ovo je baš pravljeno za nitro finish, ovaj sprej je na bazi nitro celuloze.

http://www.mitrosmusic.com/proizvod/129 ... loth-Combo

Daka
Posts: 64
Joined: 21 May 2011, 10:16

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Daka » 29 Sep 2014, 13:13

tommytigh77 wrote:Ja sam počeo pre par godina da koristim Fast Fret, pa kasnije prešao na Dunlop 65 i na kraju odustao od tih sredstava za čišćenje i podmazivanje žica. Prvi problem je što kad namažem žice s tim, one u početku imaju glatkiji osećaj, ali kako svirka počne da odmiče i ruke se oznoje, počnu da pružaju otpor kad prelazim rukom preko njih, bukvalno postanu lepljive, gore sto puta nego da nisam ništa stavljao. Drugi problem je što sam posle svake svirke mazao i čistio žice, očistim ih onda suvom krpom i odozgo i odozdo, sve po protokolu, spakujem gitaru u kofer i onako umoran i blago intoksiniran :ziveli: ostavim je u koferu do sutradan, otvorim i imam šta da vidim - žice počele da rdjaju, a stavljene pre neki dan. Probao sam i da ubacujem u kofer i one kesice sa silikonom što izvlače vlagu, probao i bez njih; posle mi kolega reče da kad se ostavlja gitara u kofer, a kad se mažu žice sa ovim sredstvima, treba žice da se prvo pokriju suvom krpom, pa je to malo popravilo stvar. Prestao sam, takoreći, ''skinuo'' se sa tih sredstava pre oko godinu dana i gle čuda, svi pomenuti problemi su nestali. Da ne bude zablude, stvarno sam cepidlaka što se tiče održavanja žica i generalno instrumenta. Koristim najobičnije D'Addario EXP 11-49 žice (na stratocasteru), operem ruke pre nego što uzmem gitaru, očistim krpom žice posle sviranja, sviram 3 do 4 sata dnevno, plus probe, plus 2-3 svirke sedmično, i izguraju mi žice bez problema nekih mesečak dana. Otprilike tad počnu da gube intonaciju, pa ih zbog toga zamenim, a o rdjanju ni govora. E sad, što se zvuka tiče, onaj početni ''zing'' na obmotanim žicama nestane posle dva dana, ali to je priroda žica i tu pomoći nema, jedino ove ''coated'' su možda rešenje, ali su preskupe a intonaciju gube istom brzinom kao i obične. Tako da je u globalu moje iskustvo sa tim mazalicama za žice krajnje negativno. Od sličnih sredstava koristim jedino Dunlop lemon oil za čišćenje rosewood-a na vratu, i to jednom u 2-3 meseca, kažu da ne valja češće jer rosewood postane krt.
Evo, nađoh se u ovom tvom postu. Koristim Dunlop sredstvo i, zaista, nema nekog primetnog efekta u sprečavanju rđe. Doduše, nisam primetio da žice postanu lepljive (?) ali, i pored redovnog tretmana, rđaju skoro jednako kao i bez mazanja.

Da li je to do kvaliteta žica? Koristim Martin "dvanaestice".

Inače, žice izdrže jednu do dve svirke i, eventualno, probu-dve i onda počnu da pucaju jedna za drugom, serijski. Prosto neverovatno. Primetio sam da, i na koleginoj i na mojoj gitari, pucaju uvek na istom mestu - kod kobilice. Dakle, tu je tačka kidanja. Da li postoji neka prevencija? Može li se uraditi nešto sa plastikom na kobilici? Nikada do sada nam nisu tako često riknjavale žice pa, ili je do kobilice ili su počeli da uvoze neki škart od žica.

Voleo bih da čujem tvoja iskustva.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by tommytigh77 » 01 Oct 2014, 01:50

Prvo, što se samog kvaliteta žica tiče, u Srbiji moraš da obratiš pažnju na to gde kupuješ žice, i koji je datum uvoza na poleđini pakovanja. To nisi naveo, verovatno zato što ne obraćaš pažnju na to. Džaba kupuješ ''nove'' žice ako su stajale na rafu ili u magacinu mesecima, ili, u slučaju Mitrosa, godinama. Jednostavno, žice koje se ''ustoje'', iako su nove, tj. neotpakovane, izgube gipkost i mnogo brže pokažu sindrome starenja nego žice koje stižu friška iz fabrike. Sveža žica je sveža žica, tu nema mnogo mudrovanja. Ja kupujem D'Addario žice u Lyra Music na Novom Beogradu, oni naručuju po malo, ali često, i svakih 2-3 nedelje im iz NY dolazi friška tura žica, i ovo nije reklama niti ''snake oil'', to se vrlo jasno oseti po kvalitetu.
Drugo, što se tiče sistematskog pucanja žica na kobilici, to je 99% problem do same kobilice. Pogledaj da li su žice napravile žlebove u kobilici, ili je preoštar pregib na kobilici, i ako je to slučaj, sredi to - ili sam, ili kod majstora. Nema druge. Ja sam zbog tog problema (izmedju ostalog) na električnoj gitari promenio ceo tremolo, u celom tom problemu je kvalitet žica sporedan faktor.
Treće, što se čišćenja žica tiče, u skorije vreme sam probao savet kolega na Forumu sa WD40 sprejom, i iznenađen sam koliko je zapravo delotvorno. Naravno, naprska se sprej na ivicu krpe, pa se prođe jedna po jedna žica, pa se očisti suvom krpom, pazeći da tečnost iz spreja ne dodirne drvo vrata. I stvarno pomaže, par puta sam uspeo da vaskrsnem žice s tim. Ali, i to je kratkog daha, ne postoji neki alhemijski proces koji od starih žica pravi nove.
Četvrto, i možda najbitnije, a u isto vreme stvar za koju nažalost ne postoji rešenje, je prosto telesna hemija - prosto, nekim ljudima, genetski, ćelije kože i znoj imaju više kiseline i ostalih materija koje prljaju žice, neovisno od ishrane, pićhrane©, i lične higijene. U takve računam i sebe. A viđao sam, naprimer, dosta ljudi da se znoje kao blesavi, ne čiste žice, a nikad nemaju problema sa prljavim žicama. Može biti da imaju genetiku kao android, ili jedu samo kavijar i kupaju se u magarećem mleku, mada sumnjam. Ali ako pogledaš s vedrije strane, takvi nikad neće napraviti svoju ''relic'' gitaru, i ko ih šiša. :) :ziveli:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by nebojsak » 01 Oct 2014, 02:17

Ja recimo sto godina кupujem Ernie Ball kod Marića, vrlo retko pucaju (u smislu ponekad mi rsne D ili A posle 3-4 m, ali najčešće zamenim ceo set bez žrtava). Jedared sam naručio pet setova sa Strings and Beyond, na jednom su mi neobično brzo pukle dve, na ostalim standardno kao na ovim Marićevim, dakle skoro nikad.

Takođe, sto godina koristim i Dunlop 65, i ok mi je sasvim, nisam primetio da mi ometa proces. Generalno mi se jedan set žica zadrži na đitri između 2 i 4 meseca, na oko 4 već postanu neudobne za sviranje od javljanja crnila i rđe, i intonacija im definitivno ode u *****. To sve za recimo 20tak sati efektivnog sviranja nedeljno.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by hipihill » 01 Oct 2014, 09:45

Listam kineski sajt Allexpress i vidim ponudu za Elixir, Fender i još neke žice. Sada se pitam da li se to baš sve sada radi u Kini!? Prosto ne verujem da Ameri sviraju na kineskim žicama, mada profit je čudo!

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by andrej] » 01 Oct 2014, 11:07

Ali je prepun prevara i fals stvari, samo da te obavestim.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by bancika » 01 Oct 2014, 13:25

citao sam negde da su sve te zice na alibabi i slicnim kineskim lazne, sto je i za ocekivati. Svi veci brendovi se prave u USA i tamo su najjeftinije da se kupe. Sve sto je jeftinije od toga izaziva sumnju. Ako je previse dobro da bi bilo istinito - verovatno i nije :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by tommytigh77 » 01 Oct 2014, 14:57

nebojsak wrote:Ja recimo sto godina кupujem Ernie Ball kod Marića
:1: Ne volim Ernie Ball, ali kod Marića su isto sveže žice, mislim da sam već pomenuo na nekom prethodnom postu.

Daka
Posts: 64
Joined: 21 May 2011, 10:16

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Daka » 04 Oct 2014, 13:23

Drugo, što se tiče sistematskog pucanja žica na kobilici, to je 99% problem do same kobilice. Pogledaj da li su žice napravile žlebove u kobilici, ili je preoštar pregib na kobilici, i ako je to slučaj, sredi to - ili sam, ili kod majstora. Nema druge. Ja sam zbog tog problema (izmedju ostalog) na električnoj gitari promenio ceo tremolo, u celom tom problemu je kvalitet žica sporedan faktor.

Kako da sredim sam? Pregledao Youtube, pregledao forume - nigde adekvatnog saveta. Možda neka šmirglica? Možda neki drugi vid improvizacije? Kontam da je dovoljno malo izbrusiti pregib i nekako (opet improvizacija) popuniti useke na kobilici nastale od samih žica. Eh, živote, lutalico.

Uzgred, hvala na odgovoru, odnosno, vremenu koje si izdvojio za isti.

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by andrej] » 04 Oct 2014, 13:29

ako ces to raditi samo na jednoj gitari, kupi kod kineza turpiju za nokte. nakrivis je, oboris malo ostre ivice i vozi.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by tommytigh77 » 04 Oct 2014, 14:27

@ Daka: Nema na čemu, valjda svi i jesmo na forumu zarad medjusobne pomoći i razmene mišljenja i iskustava. :ziveli:
Što se sredjivanja kobilice tiče, ako nisi najsigurniji u sebe, najbolje odnesi nekom majstoru da ti to uradi. Treba biti obazriv, pogotovo ako je, pretpostavljam, u pitanju ozvučena akustara koja je u 99,9% slučajeva ozvučena piezo elementom ispod same kobilice, a oni umeju da budu pravi 'pain in the ass' ako se samo malo poremete. Takodje, nije toliki problem oboriti ivice kobilice, medjutim, to će izvesno dovesti do spuštanja same akcije žica, pa ako budu preniske posle toga, mora da se kompenzuje ubacivanjem ''šima'', itd...

Daka
Posts: 64
Joined: 21 May 2011, 10:16

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Daka » 04 Oct 2014, 22:06

tommytigh77 wrote:@ Daka: Nema na čemu, valjda svi i jesmo na forumu zarad medjusobne pomoći i razmene mišljenja i iskustava. :ziveli:
Što se sredjivanja kobilice tiče, ako nisi najsigurniji u sebe, najbolje odnesi nekom majstoru da ti to uradi. Treba biti obazriv, pogotovo ako je, pretpostavljam, u pitanju ozvučena akustara koja je u 99,9% slučajeva ozvučena piezo elementom ispod same kobilice, a oni umeju da budu pravi 'pain in the ass' ako se samo malo poremete. Takodje, nije toliki problem oboriti ivice kobilice, medjutim, to će izvesno dovesti do spuštanja same akcije žica, pa ako budu preniske posle toga, mora da se kompenzuje ubacivanjem ''šima'', itd...
Na mojoj tamburi kobilica svakako ispada čim nema žica da je pritisnu odozgo :). U pitanju je Washburn sa Fishman elektronikom. Mnogo je sviram i nikada me nije izneverila. Gitara u klasi od 200-300 € odradila je (i još uvek radi) fantastičan posao u poslednje tri i po godine. Prava, takozvana, radna mazga, u najlepšem smislu. Nego, šta hoću da kažem - nisam primetio da je piezo pretrpeo neki šok unatoč rasklimanoj kobilici. Zato bih se i drznuo da nešto uradim sam. Nisam mislio da obaram ivice nego da probam da nekako popunim te useke ispod žica. Reč je o dimenzijama manjim od milimetra, naravno. E, sad! Pitanje glasi: da li će to uticati na piezo i, posredno, na boju i jačinu zvuka?

P.S. Šta je "šima"?

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Trooper » 05 Oct 2014, 09:17

Shim, bilo koji tanak materijal kojim popunjavas neke praznine. Za gitare mozes iskoristiti neki furnir ili nesto slicno

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by bancika » 05 Oct 2014, 09:47

Iliti "kajla" :)

Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Usred Zala » 05 Oct 2014, 10:31

bancika wrote:citao sam negde da su sve te zice na alibabi i slicnim kineskim lazne, sto je i za ocekivati. Svi veci brendovi se prave u USA i tamo su najjeftinije da se kupe. Sve sto je jeftinije od toga izaziva sumnju. Ako je previse dobro da bi bilo istinito - verovatno i nije :)
To znamo, naravno. Pitanje je kako da znam da li u našim prodavnicama kupujem kineske ili američke žice? Nekako mi nije logično da sve one sitne stvari tipa motalica i drugo su uvoz iz Kine, a jedino žice iz Amerike! Sa druge strane nejasno mi je kako je recimo moguće javno na sajtu okačiti fake Fender žice u do detalja identičnom pakovanju, a da veliki Fender ne reaguje!?
Daka wrote:Drugo, što se tiče sistematskog pucanja žica na kobilici, to je 99% problem do same kobilice.

Kod mene se sistematski događa da tanka e puca na kuglici, preciznije jednostavno se odvrne. Kobilica je nova (ABR-1 sistem), ali sam za svaki slučaj promenio i stavio drugu novu, ali se problem ponavlja. Isto je na EB i Daddario žicama. Ne znam u čemu je problem, sve deluje sasvim ispravno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest