Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd.

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Devlas
Posts: 20
Joined: 05 Feb 2009, 00:46

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Devlas » 28 Aug 2011, 23:01

Jel ima neko lepo sredstvo ovde da mi preporucite za ove letnje dane, kada mi se oznoji ruka i pocnem da zapinjem po zicama. Nesto da skine znoj i prljavstinu sa njih. Da li je fresh strings najbolji?

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Dersu Uzala » 28 Aug 2011, 23:50

Po milioniti put:

Image

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by nemanjavelimirovic » 29 Aug 2011, 00:14

Dersu to ovlazuje prste i zice? Meni je recimo to protivu cega se borim. Mrzim kad previse klize zice, jer znaju da beze. Mozda je ok sa tanjim zicama.
Opet sam kupio Dunlop 65 i jako sam zadovoljan, shto jos bolje mirishe na limun i shto sam ocistio sve gitare. Imam jos i starog, nije potrosen, ali eto koliko ga gotivim, kad sam porucio josh.... :) :ziveli:
Image FTW

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Dersu Uzala » 29 Aug 2011, 00:21

nemanjavelimirovic wrote:Dersu to ovlazuje prste i zice? Meni je recimo to protivu cega se borim. Mrzim kad previse klize zice, jer znaju da beze. Mozda je ok sa tanjim zicama.
Ne ovlazuje prste sem ako ih ne naprskas. U principu naprskas i fretboard i zadnju stranu vrata, sacekas minut, prebrises, i feeling bude neverovatan. ja svaki put pre i posle sviranja religiozno perem ruke, ne mogu da sviram sa prljavim rukama. Moraju da budu ne samo ciste vec i bez masti. Onda stavim ovo kako rekoh, i milina. Zice ne klize previse, meni je nekako idealno. Mrzim kad ruke pocnu da mi se lepe za vrat kad je toplo i vlazno. Posledica ovog tretmana je da je u stvari sve suvo ali ne iritantno, nekako je mekano, ali ne klizi suvise. kao da mazis svojoj curi rujne kose. It's a beautiful feeling. :bambi:

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Aleksej79ns » 22 Sep 2011, 23:58

Probao sam recept koji je neko napisao na temi ovde... Brisanje zica posle sviranja.

I stavio sam nove zice, i posle svako, i najmanjeg sviranja sam dobro obrisao zice pamucnom krpom i to onako da ih obuhvatim i obrisem od dole, i... Nekako nije to bas uspelo. Posle 2 nedelje su pocrnele, vidi se tacno razilka izmedju zice kod magneta i tremola, kao kad je kupljena, a ovamo dalje... Vec je tamna... :(

Naravno podrazumeva se da sam pre sviranja dobro oprao ruke sapunom itd. znaci maksimalna paznja i opet nema nekog efekta. Zice su Ernie Ball, Slinky. 10ke....

A inace sam od nekih krsh, starih zica, i nekoliko razlicitih kompleta pravio set za jednu staru akustaru, bukvalno samo da ima da se svira, i ustanovi da imam zicu (jedna od tanjih) koje je posle par godina mozda stajanja i dalje sjajna?! :shock: Tacno mi zao sto ne znam iz kog je kompleta je, tacno bih taj kupio opet. :idea:

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by nemanjavelimirovic » 23 Sep 2011, 02:29

Aleksej79ns wrote:Probao sam recept koji je neko napisao na temi ovde... Brisanje zica posle sviranja.

I stavio sam nove zice, i posle svako, i najmanjeg sviranja sam dobro obrisao zice pamucnom krpom i to onako da ih obuhvatim i obrisem od dole, i... Nekako nije to bas uspelo. Posle 2 nedelje su pocrnele, vidi se tacno razilka izmedju zice kod magneta i tremola, kao kad je kupljena, a ovamo dalje... Vec je tamna... :(

Naravno podrazumeva se da sam pre sviranja dobro oprao ruke sapunom itd. znaci maksimalna paznja i opet nema nekog efekta. Zice su Ernie Ball, Slinky. 10ke....

A inace sam od nekih krsh, starih zica, i nekoliko razlicitih kompleta pravio set za jednu staru akustaru, bukvalno samo da ima da se svira, i ustanovi da imam zicu (jedna od tanjih) koje je posle par godina mozda stajanja i dalje sjajna?! :shock: Tacno mi zao sto ne znam iz kog je kompleta je, tacno bih taj kupio opet. :idea:
Jednostavno verovatno je ta zica malo koriscena ili cak i nije koriscena uopste. Ne vredi ti samo brisanje, no moras namazati sa necim da skine mast i prljavstinu sa zica pa tek onda posle par minuta prebrisati detaljno i tako svaki put posle sviranja. Meni na taj nacin zice traju dosta duze no ranije kad nisam brisao...Pomenuo sam DUNLOP 65 pa evo jos jednom cu reci - za mene je to to. :ziveli:

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by luci » 23 Sep 2011, 02:31

a jel ja tim dunlopom mogu brisati i ostatak gitare ili za to moram kupovati posebno sredstvo... zanima me samo onaj lakirani deo, sva mi je gitara u otiscima...

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by ssmc » 23 Sep 2011, 03:09

luci wrote:a jel ja tim dunlopom mogu brisati i ostatak gitare....
Ne
luci wrote:...ili za to moram kupovati posebno sredstvo...
Da

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Aleksej79ns » 23 Sep 2011, 12:03

nemanjavelimirovic wrote: Jednostavno verovatno je ta zica malo koriscena ili cak i nije koriscena uopste. Ne vredi ti samo brisanje, no moras namazati sa necim da skine mast i prljavstinu sa zica pa tek onda posle par minuta prebrisati detaljno i tako svaki put posle sviranja. Meni na taj nacin zice traju dosta duze no ranije kad nisam brisao...Pomenuo sam DUNLOP 65 pa evo jos jednom cu reci - za mene je to to. :ziveli:
MA OK je to, nego neko je pisao da mu dosta dugo zice traju samo brisanjem... Sledeci set zica cu tako. :)

A za onu zicu, znajuci mene, prosto ne verujem da je malo koriscena... :XD:

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Aleksej79ns » 23 Sep 2011, 12:05

luci wrote:a jel ja tim dunlopom mogu brisati i ostatak gitare ili za to moram kupovati posebno sredstvo... zanima me samo onaj lakirani deo, sva mi je gitara u otiscima...
Ima jedna brutalno dobra stvar koju ja koristim za brisanje tela gitare. Kupis ono za brisanje prozora Mer Glass, to skida masnocu i prljavstinu samo tako. A jeftinije je od svih fensi stvari koje ces kupiti koje su za gitaru.

Image

Samo stavis da prska kao penu, da ne bi curilo po gitari.

SkyHero94
Posts: 126
Joined: 05 Sep 2010, 14:12
Location: Sremska Mitrovica

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by SkyHero94 » 01 Nov 2011, 15:43

Jel taj MER stvarno radi poasao a da ne napravi stetu? :D Da li bi za ciscenje zica pomogao i sam limun ili kao sto je neko spominjao onu nivea kremu? :O

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Aleksej79ns » 01 Nov 2011, 21:47

Aa, pa nee... :) NIje za zice, on samo skida/rastvara prljavstinu, masnocu... Znaci do jaja je za telo gitare da lako i lepo obrises! Ali ne vidim da bi zicama mnogo pomogao...

Naravno, pazis da ne "pokvasis" elektroniku ;)

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by parker » 01 Nov 2011, 23:51

a kako ga koristis? naprskas na neku krpicu i prebrises i to je to? ili nesto drugo osim toga?
kapiram da je odlican za masnoce, namenjen je tome, al da li posle svega prebrises vlaznom krpom ili sta vec?

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Aleksej79ns » 02 Nov 2011, 15:47

Naprskam na gitaru i onda obrisem suvom krpom, on je vec dovoljno mokar.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd

Post by Funkomat » 02 Nov 2011, 16:21

:XD:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest