Guitar finish

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Guitar finish

Post by Fox IV » 06 Aug 2006, 15:07

Pošto sam još uvek u procesu završavanja svoje custom-made gitare, došao sam do stadijuma gde bih trebao da joj opalim neki fancy finish. Trebalo bi da bude kao ogledalo i to u srebrnoj boji.

E sad, mlatio sam se sa ovim na jednom drugom threadu pa sam rešio da otvorim poseban thread da me ne bi banovali zbog offtopičarenja.
RocketRoll je spominjao nešto kako bih to mogao uraditi ali bih ga zamolio da mi malo pobliže objasni da li je i kako on to radio i ako jeste gde je nabavio potrebnu supstancu i koliko ga je cela ta egzibicija koštala.

Unapred zahvaljujem.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 07 Aug 2006, 01:09

Nema na cemu :D Poliuretan je izbor vecine kompanija danas zbog ukupne cene, trajnosti (zaista se nikada nece skinuti samo od znoja), uticaja na zvuk (kao i nitrocelulozni lak, ako se nanese tanko - nece "zatvoriti" zvuk drveta) i pre svega radi sanitarnih propisa (danas samo nekoliko fabrika u USA imaju pravo da prskaju nitrocelulozni lak, a radnici su potpuno zasticeni plus niz sve zidove se sliva voda koja spira nitrocelulozu iz vazduha, zatim ide kroz filter kako ne bi bilo industrijskog zagadjenja).

Posto slicna situacija cena-kvalitet vazi i kod nas, poliuretanski lakovi dominiraju (mislim da Jean radi sa klasicnim brodskim lakom). Kod zastite drveta malo ko misli na gitare i ton, uglavnom je u pitanju trajnost zastite i jeftinoca. Za samo drvo, najbolje je verovatno ono sto bi proizvodjac klavira stavio na njega, ili proizvodjac violina - neki specijalni lak na bazi lakog ulja, cini mi se - ali bi to bilo skupo i relativno bi lako otislo sa gitare na koju se, generalno, malo pazi.

Sledeci izbor - sa tacke gledista zvuka - bio bi "french polish", u smislu u kome bi uzeo shellac i utrljao ga u drvo, bez "filera". Umesto shellaca, ista metoda vazi i za neko lako ulje. Iskreno, to je bio moj izbor za hipoteticki projekt dok nisam cuo i ovo: drvo pod uljem postaje krto, ulje ga jednostavno "topi" tako da se srafovi rasklimavaju (u tezim slucajevima mora da se sece mnogo materijala oko ostecenog mesta i da se stavi neki drugi finish). Shellac, odn. selak, ostaje kralj ovog metoda, kod nas ga koriste slikari i restauratori namestaja.

Tako da ostaju moderne tehnike. Kljucne reci su - sto manje laka i "filera". Tesko da neko moze da kopira americke metode, posto mi nemamo njihova sredstva, ali procedura bi u osnovi trebala da izgleda ovako: shmirgla do fine povrsine, neki lak "filer" koji popunjava pore drveta kako drvo ne bi "popilo" finish (pre firnajz nego git, mozda jos nesto moze da se nadje, na bazi ulja), ponovo smirgla, zatim poliuretanski lak (lak za drvo koji je na bazi VODE, ne na bazi alkohola). Bitno je da zastitni sloj laka bude poliURETANSKA, a ne poliESTERNA plastika (poliuretani se nanose u tanjem sloju).

I tu dolazimo do tacke koja ni meni nije jasna. Ameri lakove kupuju u spreju ili ih rasprsuju pistoljem (kompresorom, kao auto lak). Vecinu lakova za drvo sam ovde video tecne, u formi brodskog laka, laka za parket, laka za namestaj. Kompresorski pistolj bi kostao koliko dve nove gitare.

I tu stizemo do "budi racionalan, zivis u Srbiji". Tanak premaz poliuretana, poliranje (deterdzent za drvo), finito. Ako je ikako moguce, izbegavati "najbrzi" metod, tj. auto-lak jer "zdere" drvo (ne odmah, naravno, ali gitara bi trebalo da je prijatelj na duze). Nikako se ne opterecivati najboljim (niti nenabavljivim) jer finish nije presudan za zvuk (mnogo presudniji pojacalo i magneti). Finish treba da bude funkcionalan, a gitare pod poliuretanima je vrlo tesko "povrediti" i lako se ciste.

Nadam se da cu ovo uskoro proveriti u praksi - u medjuvremenu, u threadu o nasim domacim majstorima za gitare postoje Mirkovi, Jeanovi i Duletovi telefoni, mozda ce neko od njih hteti da podeli tajne zanata. Ili neki stvarno iskusni stolar?

"Srebro" i "ogledalo" - to su vrlo teski finishi, kod takvih Fender ide na preko 4 sloja PRE laka (nekoliko ljudi je uspelo da "okrnji" takve gitare, i onda se vidi ceo sendvic, oko 3-4 mm izmedju povrsine i drveta). Takvi jaki "undercoatovi" su potrebni jer su srebrne boje na bazi metala, sa dosta agresivnim razredjivacima, plus je potreban jedan BELI sloj farbe pre finisha da se boje ne bi mesale i da bi zeljena boja sto vise "iskakala". Ameri koriste aerosole - ovde bi bilo tesko naci bilo sta sto nije auto-lak a da ima tu "glitter srebro" boju. Tu bi zaista trebao neko ko dobro zna drvo. Nadam se da sam bar malo pomogao...

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 07 Aug 2006, 05:26

Zahvaljujem na posve iscrpnom odgovoru. Dao si mi odličnu ideju koja mi nije padala na pamet iz ne znam ni ja kog razloga a to je da pitam nekog iskusnog stolara. Naime, u svom okruženju ih imam milijardu a dosta njih su i moji dobri prijatelji. Probao sam da pitam mog guitar-techa ali mi je on rekao kratko: "Ne znam". E sad da li stvarno ne zna ili samo neće da kaže to je već drugo pitanje.

Ajd uzdravlje.

tupsy

Post by tupsy » 10 Jul 2007, 11:25

Pozdrav svima,
Imam pitanje u vezi finisha
Da li bi bio dobar "Diamond glaze" lak
To je akril-uretanski lak na bazi vode
Hvala

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 10 Jul 2007, 11:58

Kao prvi finiš bi radio, u slučaju da planiraš da refiniširaš već lakiran instrument I'd say pass. Akrilni finiš je dosta tipičan finiš za gitare. Važi isto što i za druge lakove - ne predebljavati sloj.

tupsy

Post by tupsy » 10 Jul 2007, 12:08

Mislio sam prva tri tanka sloja shellakom, a zatim Diamondom
Image
Image
Hvala

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 10 Jul 2007, 12:36

Leeeeepo! Kako si to radio, molim te? I koliko te sve zajedno košta? Gde si sekao drvo?

Što se tiče shellac - acrylic varijante, plašim se reakcije, akril bi mogao da popuca. Sigurno puca u dodiru sa nitrocelulozom, što se šelaka tiče - ne znam. Ja bih stao na šelaku, ali zato što volim prirodnu boju drveta.

I kako si radio binding? A elektroniku - kupovao ili skidao sa drugih gitara? Jel' to mahagoni?

tupsy

Post by tupsy » 10 Jul 2007, 14:31

Drvo sam kupio (mahagonij)...50mmx250mmx3000mm...oko 60 Eura
Hardware također...oko 300 Eura (alnico pickupovi)
Za utor (kanal) za binding sam napravio napravu
Image
poslije sam ju malo doradio....napravio sam ovaj klizać tako da se može podešavati
Image
Image

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 10 Jul 2007, 14:37

Vrlo ozbiljan rad, znači. Hoćeš raditi za šire tržište? Koliko će biti taj model u, da kažem, serijskoj proizvodnji?

tupsy

Post by tupsy » 10 Jul 2007, 14:51

Dugo godina sam izrađivao tamburice -primove
Ovo sam napravio za sebe...za dalje još ne znam
Prvo sam napravio bass gitaru - peterožićani fretless....to mi je bio trening :P
Nemam pojma da li ću dalje izrađivati, sve ovisi o tome kakva će biti ova, zvuk i sve ostalo.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 10 Jul 2007, 15:52

Vidi se da se razumeš u obradu drveta i instrumente... Ako te ne mrzi, čim je završiš postuj par .mp3jki, da je čujemo. Ako treba neka pomoć, reci.

User avatar
Bodomovac
Posts: 548
Joined: 10 Feb 2007, 00:29
Location: Subotica
Contact:

Post by Bodomovac » 10 Jul 2007, 22:20

Ja sam koristio poliuretansku boju, i sasvim je dobro. Tačnije veoma. Dobar sjaj.

Nego, koji magneti su u pitanju (marka)?

tupsy

Post by tupsy » 10 Jul 2007, 22:56

Bodomovac wrote:Ja sam koristio poliuretansku boju, i sasvim je dobro. Tačnije veoma. Dobar sjaj.

Nego, koji magneti su u pitanju (marka)?
Znam za poliuretan, on se najčešće koristi....zanimalo me vaše mišljenje o Diamond Glazeu

Magneti su: Alnico Fat Paf Humbucker - GFS

User avatar
mr.flash
Posts: 194
Joined: 09 Jul 2007, 12:53
Location: Beograd
Contact:

Post by mr.flash » 10 Jul 2007, 23:50

Brate, za sad izgleda jeeeeebeno preterano ! Bas mi se svidja binding, a i parce mahagonija izgleda "zdravo" ;) samo napred. Koji si hardware koristio, nisu mi poznate civije i jel i vrat od mahagonija ? i ako moze daj neki spec. za celu gitru.

User avatar
Bodomovac
Posts: 548
Joined: 10 Feb 2007, 00:29
Location: Subotica
Contact:

Post by Bodomovac » 11 Jul 2007, 12:41

A znači original Gibson, a? Nice.

Kontam da ta gitara neće samo izgledati, nego će i zvučati sqpo. Svaka čast.

Ja se inače ne razumem u boje, samo sam čuo da se koristi poliuretanska boja, pa sam je qpio i ofarbao (zapravo nisam ja farbao).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest