Guitar finish

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Guitar finish

Post by majtimika » 03 Mar 2015, 06:51

Rockatansky wrote:Ajde jos jedno pitanje, vezano bas za mat finish...

Imam jednu gitaru za eksperimantisanje i igranje - Squier Bullet - i probao bih da napravim farbu na telu da bude mat. Znaci glatko, ali ne kao ogledalo... Sta mislite ako bih smirglao nekom vodenom smirglom, 1500-2000 i sa vodom, da li bih dobio taj efekat? Grublja smirgla, bojim se da bi ostavila tragove... A ova fina, nekako mi se cini da nece ostaviti nikakav trag...

Jel neko pokusavao nesto slicno?
Mozes raditi sa vodobrusnim smirglama 800 i nakon toga celicna vuna #0000 MEDJUTIM vremenom ce ti se opet usijati na mestima na kojima je telo navise u dodiru sa rukama

Ja sam se dosta jebavao po pitanju tog mat finisa i skontao sam da je jedino resenje za dugotrajnost mat izgleda i osecaja da se radi samo sa osnovnim lakom opet medjutim on se brze trosi i meski je

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Guitar finish

Post by bancika » 03 Mar 2015, 08:35

A onaj satenski PU lak? Cuo sam da je on jos trajnijinod sjajnog

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Guitar finish

Post by majtimika » 03 Mar 2015, 08:59

Nemam pojma probao sam neke mat pu lakove i denostavno to nije to

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Guitar finish

Post by Rockatansky » 03 Mar 2015, 19:04

majtimika wrote: Mozes raditi sa vodobrusnim smirglama 800 i nakon toga celicna vuna #0000 MEDJUTIM vremenom ce ti se opet usijati na mestima na kojima je telo navise u dodiru sa rukama

Ja sam se dosta jebavao po pitanju tog mat finisa i skontao sam da je jedino resenje za dugotrajnost mat izgleda i osecaja da se radi samo sa osnovnim lakom opet medjutim on se brze trosi i meski je
OK znaci nisam bas odvalio totalnu glupost :) probacu sa malo finijim, pa redom grubljim da ne preteram, dok ne postignem nesto bar vizuleno, pa cu videti kolika je trajnost...

User avatar
jelenko
Posts: 79
Joined: 02 Jul 2007, 20:13
Location: Bg

Re: Guitar finish

Post by jelenko » 21 May 2015, 18:32

Pozdrav ljudi, da li neko zna da li moze doci do reakcije viskoze i gitarskog finisha?

Zapravo i ne znam koji mi je finish na LTD ec 330 a stalak sam oblozio viskozom(za koju smatram da ima elastina).
To sam uradio zbog nesrecnih slucajeva spoja nitro finisha i gume sa stalaka na sta treba obratiti paznju.

Nadam se da sam ovaj put siguran pa mi treba potvrda ako neko zna. Hvala!

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Guitar finish

Post by Gosa » 03 Nov 2015, 17:43

Pitanje za ljude koji se bave farbanjem gitara, koliko bi ovakav finis kostao? Recimo neka jeftinija varijanta!? Recimo crno-plavo sa munjom kao na slici! A pozadi moze crna ili plava boja...
Image

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Guitar finish

Post by majtimika » 04 Nov 2015, 06:53

Ovaj na slici izgleda poprilicno lose, munja je bas bez veze uradjena, to moras naci nekogs ko je bas vest da airbrush tehnikom ako zelis da izgleda lepo, ovako realno mozes i sam uraditi, hocu reci da bilo koji majstor bi ti rrefinish uradio za 50-150 eura ali sama munja mora biti uradjena kako treba a kod nas bar neznam da se neko od majstora bavi air brush tehnikom, u stvari izvinjavam se apple pie sa foruma radi bas to i to jako fino oa njega cimnni

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitar finish

Post by ApplePie » 07 Nov 2015, 12:44

Tu sam ja :) pratim ali slabo pisem, nedostatak vremena .... Svasta je moguce izvesti na gitarama jednom kad se osmirgla i pripremi za rad samo je masta granica nego ja uvek postavljam pitanje vredi li raditi neke ultra hi gloss radioactive hand made munje na jeftinijim gitarama. Ok mi je kad neko ima jasnu ideju da kastomizuje svoj instrument, da ga ucini licnim za dugo vremena pa da onda pravimo tako nesto. Fabrike to stampaju tako da postoji mogucnost i ovde, kasiranje na telo i posle lak, jednostavnije i jeftinije. A u tom slucaju nisam ja nesto potreban, moze svaki majstor :) sem da prenesem iskustva oko lepljenja stampe na telo, sto i nije komplikovano :)

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Guitar finish

Post by Gosa » 08 Nov 2015, 09:49

Da, imam jeftin instrument, tako da si verovatno u pravu..Rekoh da je nesto jeftino, pa zasto da ne.. :ziveli:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Guitar finish

Post by Rockatansky » 08 Nov 2015, 11:08

Nadjes nekog od onih ulicnih umetnika koji rade sa sprejevima, pa ga pitas da li moze da ti odradi to... ;)

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Guitar finish

Post by Gosa » 08 Nov 2015, 11:12

Ok, hvala na savetu :)

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Guitar finish

Post by nikolic025 » 12 Nov 2015, 03:40

Kakva je procedura kad se radi uljani finish,tung ili tru oil,jel ide neki firnajz ili samo razredjeni tung u prvom sloju...Citao sam i gledao razne varijante,pa me zanima iz iskustva sta je najbolje?

Da li moze bajc i koji pre ulja,posto bih samo top u boji.Ili neki pigment,koji,kako razredjen i da li u svim slojevima ili samo prvi...?.


Puno pitam,znam :)

Postupak utrljavanja i smirglanja sa uljem mi je jasan :D

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Guitar finish

Post by majtimika » 12 Nov 2015, 08:30

Ako imas thung ili true oil, ides direktno na drvo, moze bajc pre uljs na drvo ali moras da ga pustis da se lepo osusi pre ulja i gledaj da ti taj prvi sloj ulja bude u jednom namazu bez preteranog utrljavanja, pa tek kad se on osusi stavljati ostale slojeve sa trljanjem , naravno ako ides bajc jasno ti je da ne smes smirglati ulje dok ne dobije lep nanos, a i onda moras jako paziti posto sa uljem ne mozes dobiti debeo sloj kao kod laka i lako ce se desiti da probijes i skines bajc.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Guitar finish

Post by bancika » 12 Nov 2015, 10:26

ja imam dobro iskustvo sa onim Tru Oil uljem i voskom koje Musicman preporucuje za svoje vratove koji su golo drvo. Marka je Birchwood Casey. Njihovo ulje je mesavina prirodnih ulja, nema silikona.

Stavljao sam pre njega pigment razredjen vodom ili alkoholom i nije bilo problema, mada sam skoro probao one skuplje stewmac tecne pigmente i lepse su boje od anilinskih sa LMII.com sajta.

http://www.stewmac.com/Materials_and_Su ... tains.html

Mozes da probas da nadjes u radnjama za oruzije posto su to ulja i voskovi za kundake...samo proveri koji je sastav tih sto se nude kod nas.

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Guitar finish

Post by nikolic025 » 12 Nov 2015, 13:48

Nasao sam kod nas neki Kinesisk Traolja,koji je kao cist tung,bar tako kazu,bez primesa i razredjivaca,za oko 1300din po litri,a nasao sam kod nas i Tru Oil,oko 1500din 90ml,sto mi je preterano u odnosu na litru tung oila.

Da stavljam vodeni bajc ili koji?
Jel bi smeo da smirglam vodenom,jako sitne granulacije,sa par kapi ulja,posle par slojeva?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest