Guitar finish

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Guitar finish

Post by bancika » 12 Nov 2015, 14:02

pa dobro, ali neces da impregniras sve zeleznicke pragove na koridoru 10. 90ml tru-oil bi trebalo da bude dovoljno. Ne secam se koju sam bese velicinu uzeo, 3 ili 8 unci. Dve cele gitare smo uradili i jedan vrat i mislim da jos ima.

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Guitar finish

Post by nikolic025 » 12 Nov 2015, 23:22

Sto znaci da ako je 8,ovih 3 bi bilo knap za jednu gitaru...Necu da rizikujem.Ovoga mi ostane za razne projekte,a nece faliti sigurno...


Nego koji bajc mogu pre tunga i da li mogu posle par slojeva da utrljavam ulje finom smirglom ili onom celicnom vunom sto mi dodje jos finije,cini mi se...?

User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Re: Guitar finish

Post by Mastem » 15 Nov 2015, 01:24

Imam jednu malu nedoumicu. Da li filer moze da se koristi preko kita (gita)? U pitanju je malo veca povrsina (1 dm2) nastala kao posledica zatvaranja rupa suvisnih magneta drvetom. Preko toga sam mazao kit, pa sam zbog neke cudne uvale na sred "topa" morao da je izravnam sa ivicama... Dakle, povrsina nije zanemarljiva. Debljina namazanog kita je do milimetar, milimetar i po u sredini i sve tanja prema ivicama. Naravno, sve ovo je radjeno na potpuno osmirglanoj gitari. Pitanje je: Da li je moguce kpristiti filer preko ovoga, ili se radi necim drugim.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Guitar finish

Post by majtimika » 15 Nov 2015, 10:20

Filer se koristi da zatvori pore na vrstams drveta koje ih imaju, tj mahagoni , kasen , wenge itd, filer se ne koristi na ne poroznim vrstama kao sto su joha , jasen itd. Git se moze koristiti kao filer i odlican je za tu namenu, medjutim git ako se nanese u debljem sloju zna da se vremenom skupi i poouca ispod farbe i ostavi pukotine i udubljenja, tako da jbg ako si vec koristio git u tako debelom nanosu ili nastavi sa njim pa rizikuj da popuca ili osmirglaj sve lepo i gledaj da samo rupe zstvoris sa njim, drvo je zivo i kad je suvo i uvek se pomera, a git ne pa i ako si cekao dovoljno da se dobro osusi, i ako sam git ne pukne velike su sanse da ce vremenom drvo da se pomeri i ispuca git, filer ne znam kakav si nasao , ali i on ti je u principu ista stvar tako da nece pomoci.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Guitar finish

Post by Funkomat » 15 Nov 2015, 10:30

da, to je def predebelo. za tako nesto bih zalepio komad drveta ili lepak i piljevinu

User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Re: Guitar finish

Post by Mastem » 15 Nov 2015, 13:31

I meni deluje prilicno krto. Desavalo se da se tokom smirglanja odvali parce pa sam ga mazao skoro mesec dana dok nisam postogao zeljeni rezultat. Kombinacija lepka i piljevine mi deluje interesantno ali nemam iskustva s tim. Voleo bih da se oglase i drugi graditelji. Jovino drvo je u pitanju.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Guitar finish

Post by majtimika » 15 Nov 2015, 14:03

Skini to sve uzmi prasinu od smirglanja i lepak za drvo i sa tim premazi kasnije oresmirglaj i vozi, javila su ti se dva graditelja na keca mislim da nema potreba da trazis jos :-)

User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Re: Guitar finish

Post by Mastem » 15 Nov 2015, 14:15

Naravno, hteo sam samo da vidim postoje li druge opcije za popunjavanje ove rupe. :D U kojoj razmeri se mesa drvo i lepak? Izvinjavam se zbog ovih laickih pitanja.

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitar finish

Post by ApplePie » 15 Nov 2015, 14:55

Lepak i drvo su dobra kombinacija za namestaj ali ne i za front gitare, to je nekada moglo sa tutkalom jer jedino tutkalo oscvrsne nakon sušenja...(ali tutkalo nije termostabilno) danas lepak za drvo je bolji od tutkala ali samo u tankom sloju ili kad se lepi nesto sa stegama jer dugo dugo ostaje mekan i gubi na volumenu, što znaci kad zakrpis rupicu kombinacijim lepka i piljevine posle godinu ili dve ona se malo udubi. Koliko god da je to malo vidi se na lakiranoj povrsini. Git i drvo su razliciti materijali, jova ume da divlja bukvalno na temperaturnim razlikama a git ostaje konzistentan (osim u tankom sloju kada je elastican i radi sa drvetom). Moj predlog je da nadjes parce furnira (ako treba imam ja) osmirglas git i malo oko gita za debljinu furnira, prelepis taj deo furnirom, i to obavezno sa stegom tako sto ces preko furnira staviti ravnu povrsinu, dasčicu ili nesto slicno i podmetnuti dve-tri salvete izmedju furnira i dascice. Posle toga izravnas sve smirglajuci visak furnira, uglavnom po obodu. Ima resenja i sa epoksijem i sa super lepkom ali su komplikovanija a nisu bolji rezultati. Još nešto, desava sa da ako je rupa za magnet zatvorena nekim razlicitim drvetom, npr na telu od jove ubace ciglicu od nekog tvrdog jasena pa posto razlicito "divljaju" to se ipak poznaje posle nekog vremena .... BTW koji git si koristio ?

User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Re: Guitar finish

Post by Mastem » 15 Nov 2015, 15:18

Koristio sam neki jeftini akrilni kit domaceg proizvodjaca. Provalio sam da ce zakrpe od hrasta praviti problem u buducnosti, ali sta je tu je. Probacu da resim problem tako sto sam na potpuno pravu aluminijumsku stanglu zalepio smirglu, i sad ravnam celu povrsinu dok ne dodjem do podnosljive debljine kita. Pretpostavljam da milimetar debljine nece previse ugroziti zvuk.

User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Re: Guitar finish

Post by Mastem » 09 Dec 2015, 15:21

Rešio sam problem kita tako što sam stanjio celu gitaru za 1-2mm. Onda se javio drugi problem. Parčići drveta koje sam koristio da popunim rupe od magneta ne prijanjaju savrseno uz ivice pa se tu javlja pukotina koja bi morala nečim da se popuni. Probao sam sa mesavinom lepka i piljevine ali se smesa čudno ponaša pri temperaturnim variranjima i gotovo sam siguran da bi se javila pukotina u farbi. Slično je i sa kitom koji ne menja svoj volumen kod temperaturnih variranja ali se posle nekog vremena sitna pukotina ipak javi. Problem su i same hrastove zakrpe. Odlučio sam da iskopam novu, malo vecu rupu pravougaonog oblika CNC mašinom i da stavim parče jovinog drveta koje bi se savršeno uklapalo pa ne bi bilo potrebe za mazanje bilo cime. BTW, jel ima neko parče jove 150x150x20mm na prodaju? Obišao sam sve stolare u gradu ali mrka kapa.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Guitar finish

Post by Overdrive » 15 Dec 2015, 21:52

ja danas uzeo tru oil

ima da ulaštim vrat dok se ne budeo sijao ko pengova muda.. :D

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Guitar finish

Post by majtimika » 16 Dec 2015, 13:07

Ne nadaj se previse

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Guitar finish

Post by Overdrive » 16 Dec 2015, 15:03

majtimika wrote:Ne nadaj se previse
kolko se nadam tolko ću da glancam

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Guitar finish

Post by majtimika » 16 Dec 2015, 19:31

Tru oil je mineralizujuce ulje ne glanca se ono je kao lak, ono se utrlja saceka jedan dan da se osusi, pa se tako nanosi u onoliko slojeva koliko zeli da se stvori debeo film, kazem ono je kao lak zatvorices drvo skroz

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest