Guitar finish

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitar finish

Post by ApplePie » 03 Sep 2012, 21:43

Evo jedne sa hologramskom flip-flop bojom koju sam radio i to je sasvim podnošljivo :) Hologramske šljokice koje imam ne smem da zamislim na gitari :roll:

Image

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Guitar finish

Post by teodorica » 13 Sep 2012, 17:55

Jel taj hologramski lak nesto kao perloid?Ako jeste to bi bila ubistvena kombinacija

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitar finish

Post by ApplePie » 14 Sep 2012, 01:13

Mnooogooo lepse od pearloida :) deluje kao siva ali preliva u svim duginim bojama.

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Guitar finish

Post by teodorica » 14 Sep 2012, 13:32

Kameleon varijanta boje.Video sam na par kola,zavisi od ugla gledanja-ludilo,ali eventualno na ibanezu i dzeksonu.LP to ne bi svario,suvise je heavy

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitar finish

Post by ApplePie » 14 Sep 2012, 13:46

Samo moderne šiljate gitare, čak ni stratovi ne deluju lepo sa besnim finošima a LP/SG nikako ...

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Guitar finish

Post by luci » 21 Nov 2012, 03:48

jel moze negde kod nas da se nadje selak i gde, i sad ako nije previse bezobrazno, jel moze neko ukratko da mi objasni kako se to koristi, video sam, svidelo mi se a pojma nemam o tome :oops:

nije za gitaru, nego za neki drugi drveni projekat...

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitar finish

Post by ApplePie » 21 Nov 2012, 11:20

luci wrote:jel moze negde kod nas da se nadje selak i gde, i sad ako nije previse bezobrazno, jel moze neko ukratko da mi objasni kako se to koristi, video sam, svidelo mi se a pojma nemam o tome :oops:

nije za gitaru, nego za neki drugi drveni projekat...
Šelak ima mnogo primena a različito se koristi / nanosi. Zeznuto je što zahteva iskustvo u radu. Npr. french polishing zahteva baš dosta prakse da bi se napravila politura kakva je zamišljeno da izgleda, a izgleda kraljevski. Obično lakiranje zahteva različite gustine nanosa, od redjih ka gušćim. Lako se polira ali se dešava da nekako sitno ispuca. Za instrumente ja ga koristima kao sealer, prilično razredjen, u par slojeva (alkohol ispari pa ostane zapravo taman koliko da zapuši pore u drvetu). Preko njega se može raditi bojama i lakovima na drugim bazama. Nije tvrd ali kad se koristi kao sealer kao da se kristalizuje u porama i bude dovoljno čvrst. Ima ga u ljuspicama, ili gotovim rastvorima uglavnom po prodavnicama slikarskog materijala. Taj gotovi po meni nije primenljiv za gitare (suviše je gust i dugo lepljiv) pa ga treba još razrediti. U ljuspicama možeš sam praviti mešavine koje ti odgovaraju u zavisnosti kakvo je drvo. Porozno, lakše drvo pije više ali nikako ne smeš staviti gušći u takvo drvo jer će se osušiti nikad. Eto .. ukratko. :)

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Guitar finish

Post by luci » 21 Nov 2012, 13:55

hvala puno... procunjacu malo oko nabavke pa cu da vezbam, nema druge...

User avatar
Dusan
MF veteran
Posts: 291
Joined: 08 Oct 2007, 18:30

Re: Guitar finish

Post by Dusan » 31 Jan 2013, 08:32

Video sam da postoje lakovi na bazi vode. Prvo ide podloga na bazi vode, zatim preko lak na bazi vode. Moze li to za gitare

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitar finish

Post by ApplePie » 31 Jan 2013, 11:27

Dusan wrote:Video sam da postoje lakovi na bazi vode. Prvo ide podloga na bazi vode, zatim preko lak na bazi vode. Moze li to za gitare
Akrilni ? NIKAKO !

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Guitar finish

Post by Funkomat » 19 May 2013, 14:13

Planiram da kupim kompresor i pistolj za farbu ali ne znam apsolutno nista o temi.
Jel mozete da mi preporucite odakle da krenem da trazim, na sta treba da obratim paznju kad biram, koje su moguce mane, sta mora da ima pistolj a sta kompresor, koliko litara i ta cuda..
Znam da je siroka tema ali bar okvirno da znam sta i kako.

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Guitar finish

Post by NikolaNis » 19 May 2013, 16:39

Ja ti savetujem onaj najmanji kompresor od 24l, sasvim dovoljno da povremeno lakiraš gitaru ili vrat. Mislim da je cena oko 10.000 RSD, zavisi od proizvođača. Ja konkretno imam Gude.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Guitar finish

Post by Funkomat » 19 May 2013, 16:55

Znaci bilo koji najjeftiniji kompresor..? A sto se pistolja tice?

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Guitar finish

Post by NikolaNis » 19 May 2013, 17:06

Pretpostavljam da nećeš da farbaš više od jedne gitare, znači kompresor će da ti radi minut-dva dok naneseš jedan sloj pa onda pauza. Ti kompresori se pune do 8 bara, kako ti prskaš tako se pritisak smanjuje u boci i kada padne do 6 bara on se pali i ponovo nabija pritisak. Pitaćeš u prodavnici, mogu da se kupuju neki dodatni filteri za vlagu i slično, ali meni nije trebalo za sad.

Pištolj je posebna priča, imaš jako skupe ali ja se snalazim i sa jeftinijim varijantama. Koristim one kojima je boca za boju sa gornje strane. Bitno ti je da dizna nije mnogo velika i da lepo možeš da podešavaš mlaz koji izlazi i koliko laka/farbe izbacuje.

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Guitar finish

Post by luci » 19 May 2013, 20:18

ja imam taj mali kompresor i neki pistoj no name, nisam ga jos koristio, ali nameravam ako mi se projekat ikad makne sa mrtve tacke, ako hoces dodji do mene pa probaj kompresor i pistolj pa ces videti kako ti to radi posao...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest