Guitar finish

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitar finish

Post by ApplePie » 19 May 2013, 21:16

Filteri za vlagu su za ozbiljan posao neophodni.. pad pritiska uzrokuje pad temperature a pad temperature kondenzaciju. Jednostavno ako ne želite vodu u laku filteri su neophodni. Srećom stvarčica je jednostavna i jeftina pa je nema razloga izbegavati. Airbrusheri koriste većinom akrilne boje pa ovaj problem kod njih nije izražen ali na nitro laku ume da napravi mlečno belu fleku, u poliju mehuriće ili kojekave abnormalnosti koje mogu da upropaste sav trud ...

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Guitar finish

Post by NikolaNis » 20 May 2013, 08:47

Kako rešiti problem polomljenog filtera na kompresoru? Nailme, vozio sam kolima u gepeku kompresor i prilikom ulaska u krivinu kompresor je pao i to direktno na onaj mali filter koji je već ugrađen, slomio mi se sam onaj nosač filtera, ne znam kako to da saniram? Kako izgleda filter za vodu, gde se montira?

Kada smo već ovde i pričamo o finišima mogli bi da popričamo i o uljanom finišu. Koje ulje je najbolje, kako se nanosi, kakvi su efekti po pitanju izgleda, kakve su zvučne karakteristike drveta sa takvim finišem...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Guitar finish

Post by Funkomat » 20 May 2013, 08:53

NikolaNis wrote:Pretpostavljam da nećeš da farbaš više od jedne gitare, znači kompresor će da ti radi minut-dva dok naneseš jedan sloj pa onda pauza. Ti kompresori se pune do 8 bara, kako ti prskaš tako se pritisak smanjuje u boci i kada padne do 6 bara on se pali i ponovo nabija pritisak. Pitaćeš u prodavnici, mogu da se kupuju neki dodatni filteri za vlagu i slično, ali meni nije trebalo za sad.

Pištolj je posebna priča, imaš jako skupe ali ja se snalazim i sa jeftinijim varijantama. Koristim one kojima je boca za boju sa gornje strane. Bitno ti je da dizna nije mnogo velika i da lepo možeš da podešavaš mlaz koji izlazi i koliko laka/farbe izbacuje.
Da, ne planiram masovnu proizvodnju. :)
Hvala lepo Nikola. :ziveli:
luci wrote:ja imam taj mali kompresor i neki pistoj no name, nisam ga jos koristio, ali nameravam ako mi se projekat ikad makne sa mrtve tacke, ako hoces dodji do mene pa probaj kompresor i pistolj pa ces videti kako ti to radi posao...
Hocu matori. Dogovoricemo se preko telefona

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitar finish

Post by ApplePie » 20 May 2013, 22:00

Evo malo editovana prepiska sa PP-a :)

Ajmo po redu :) mogli smo i u neku temu o finišima al nema veze ...

Carnauba vosak je biljni vosak, lepo miriše i može da se koristi i na samo drvo, bez ulja, bez icega :) Inače se koristi za poliranje i sadrze ga razna sredstva za poliranje pa i vosak za kundake ima delom u sebi carnaube. Carnauba je biljka od koje se dobija. Mislim da se koristi i za glancanje cipela tako da je dosta rasprostranjen . Za gitare ga proizvodi Dunlop i bilo ga je u mitrosu. Ja imam i jedan što je kao u kutiji za imalin ali mislim da svaki završava posao. Neki su na ulje stavljali parafin, običan od sveće pa je radilo samo ja sam u slučaju parafina da se polira mašinski inače je i to ok.

Tung je dosta gusto ulje ali se lako razmazuje. Teoretski ako upotrebiš pamučnu krpicu više će ulja ostati u njoj nego na npr vratu :) Potrošnja nikakva i mislim da bi litar trajao godinama (bar za ove gitarske stvari) :) 250 ml je dovoljno za 100 vratova (bar je to moj utisak) 500 ml je dovoljno i da ti ga neko ižicka kao da nešto proba a litar mislim da je naprosto previše :) Ja nanosim tanke slojeve ali sa vremenom sušenja od 2-3 dana. Na vrat nanosim 10-15 slojeva a to opet zavisi kakvo je drvo i kako je obradjeno pre toga. Još jedna stvar je što možeš uzeti vodenu šmirglu .. npr 800 pa kapnuti ulje na nju i tako nanositi i ujedno šmirglati, sledeći sloj 1200 pa 2000 a na kraju krpica ..

Uljima treba 6 meseci do godinu dana da bi se potpuno slegla, polimerizovala. To je jedan od razloga zašto produkcija gitara izbegava ulja i uljane finiše. Ipak nakon desetak dana "sušenja" što zavisi od uslova u kojima se suši vrat može da se koristi ali da se novonastali sloj ne bi previše "maltretirao" zato se nanosi vosak. Pravo poliranje tek kada sloj bude sasvim formiran (znaci 6 meseci minimum). Vosak služi da popuni sitne pore u finišu i čini ga sjajnijim a pravi i jedan sloj koji se vremenom skida ali ulje ostaje očuvano. U praksi ... svaki put kada glancaš djitru malo voskiraš vrat pa će decenijama ostati bez ijedne fleke, kao nov. Ulje vremenom tamni, orahovo najmanje, laneno podosta ....

eto ... ukratko ;)


Toniranje moze vodenim bajcom pre ulja, mada se i samo ulje moze tonirati pigmentima a ja sam koristio i slikarske uljane boje. Uz malo prakse se mogu dobiti sve moguće nijanse. Nitro, poly ili akril nisu kompatibilni sa uljem, ni pre ni posle ...

Ali jeste sa šelakom ;) no to je druga tema ...

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Guitar finish

Post by NikolaNis » 20 May 2013, 22:12

Eto kako to ide kad čovek zna znanje, brdo korisnih informacija na jednom mestu :bravo:

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Guitar finish

Post by Funkomat » 21 May 2013, 09:22

:1: :bambi: :bambi:

User avatar
d-e-x
Posts: 71
Joined: 24 Nov 2012, 22:01

Re: Guitar finish

Post by d-e-x » 26 Jan 2014, 14:08

ubih se trazeci i ne mogu da nadjem!
neko je postavio link za neki sajt gde se mogu menjati boje ( a i magneti, civije ,vrste drveta za f.bord ,i sve ostalo.. ) za lp i sg gitare.
valjda neka firma pravi gitare po narudzbini pa na sajtu mozete sami da napravite gitaru po zelji . moze neko da mi posalje link??
hvala.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Guitar finish

Post by Trooper » 26 Jan 2014, 14:12


User avatar
d-e-x
Posts: 71
Joined: 24 Nov 2012, 22:01

Re: Guitar finish

Post by d-e-x » 27 Jan 2014, 10:48

:ziveli: hvala!

socio
Posts: 187
Joined: 18 Feb 2011, 16:06
Location: nbg

Re: Guitar finish

Post by socio » 18 Jun 2014, 23:47

hocu da uzmem jednos staro veslo koje mi je u podrumu i da mu uradim finish
nije planirano da se svira na njoj, samo da stoji kod ortaka u pabu kao ukras

e tu sam se setio neceg sto ne znam koliko je izvodljivo (pre svega zbog hemije)

hteo bih da pre laka premazem celu gitaru onom tecnoscu koja se stavlja na prste na izborima (bezbojna ali fluorescentna pod UV svetlom)
dakle prvo to pa lak

ne znam koliko ce to uticati na lakiranje docnije?

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitar finish

Post by ApplePie » 19 Jun 2014, 12:45

socio wrote:hocu da uzmem jednos staro veslo koje mi je u podrumu i da mu uradim finish
nije planirano da se svira na njoj, samo da stoji kod ortaka u pabu kao ukras

e tu sam se setio neceg sto ne znam koliko je izvodljivo (pre svega zbog hemije)

hteo bih da pre laka premazem celu gitaru onom tecnoscu koja se stavlja na prste na izborima (bezbojna ali fluorescentna pod UV svetlom)
dakle prvo to pa lak

ne znam koliko ce to uticati na lakiranje docnije?
Pre laka, a sta je ispod ? Do drveta ili ima neki prajmer, grund. Fluorescenciju praktićno postižeš i belom bojom. Inače nevidljivoj UV svetlosti fluo pigmenti smanje frekvenciju te se ona vraća kao vidljiva svetlost. Ako misliš da naprskaš drvo, može i to ali će sloj biti neujednačen a odbijena svetlost absorbovana u tamnijim delovima drveta. Najbolje bi bilo na beloj podlozi. Kad se osuši može bilo koji lak, i ako se neće koristiti čak i akrilni, ali je bitno da lak nema u sebi UV filter (lak je sam po sebi UV filter) što je malo teže naći.

socio
Posts: 187
Joined: 18 Feb 2011, 16:06
Location: nbg

Re: Guitar finish

Post by socio » 22 Jun 2014, 11:29

e pa zato i pitam kako bi bilo najefikasnije da se stavi, bela podloga je onda resenje. hvala na savetima :ziveli:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Guitar finish

Post by Rockatansky » 01 Mar 2015, 22:26

Citam pa mi nije bas najjasnije oko ovog uljanog finisha? Da li je to ono sto zovu satin finish?

Dakle koristi se bas bas neko odredjeno ulje koje se utrljava na drvo? Koliko fino pre toga mora da bude obradjeno drvo, mislim koja smirgla?

I posle toga ide vosak? Mislim pretpostavljam da je to malo "tecniji" vosak kada moze da se utrljava i razmazuje?

Da li ove stvari mogu da se nadju u klasicnim radnjama za lakove i boje? Ili je to nesto specijalno?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Guitar finish

Post by bancika » 01 Mar 2015, 22:50

Satin je nesto drugo. To je poseban lak. Uljani finish ima slican osecaj pod rukom kao satin lak. Ja sam koristio sa dobrim uspehom ulje i vosak za kundake na puskama, ali sam uzeo u usa od proizvodjaca birchwood casey. Mislim da musicman preporucuje njih. Ima kod nas u radnjama za oruzije mozda...mada ako se dobro secam, treba uzeti.ulje bez silikona, a vecina kod naa ima u sebi. U farbarama nema toga...mogu da ti uvale nesto za bandere i tarabe :)

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Guitar finish

Post by Rockatansky » 02 Mar 2015, 23:24

Ajde jos jedno pitanje, vezano bas za mat finish...

Imam jednu gitaru za eksperimantisanje i igranje - Squier Bullet - i probao bih da napravim farbu na telu da bude mat. Znaci glatko, ali ne kao ogledalo... Sta mislite ako bih smirglao nekom vodenom smirglom, 1500-2000 i sa vodom, da li bih dobio taj efekat? Grublja smirgla, bojim se da bi ostavila tragove... A ova fina, nekako mi se cini da nece ostaviti nikakav trag...

Jel neko pokusavao nesto slicno?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest