Koji epoxy i gde ga naci?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
EsoX
Posts: 78
Joined: 09 Jun 2008, 22:49

Koji epoxy i gde ga naci?

Post by EsoX » 22 Jun 2009, 02:12

Presvukao bi fingerboard na basu koji sam pre izvesnog vremena konvertovao u fretless sa epoxijem, jer mnogo vise mi se svidja zvuk fretlessa sa epoxy vratom. Pa me interesuje da li neko zna gde moze kod nas da se nadje neki epoxi pogodan za ovako nesto? Pokusao sam da potrazim u nasim farbarama neku od epoxi smola koje se koriste za camce poput West System 105 smole i 207 ucvrscivaca, ali ni u jednoj farbari nisu imali nista slicno. Jedino na sta sam nailazio su jeftina epoxi lepila poput bison, ili poliester kitovi ali imam utisak da nisu pogodni za ovako nesto.. mada mozda gresim?!?! Znam da je dosta pipav posao ali upustio bih se da to sam odradim.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by Rocket Roll » 22 Jun 2009, 11:16

EsoX wrote:okusao sam da potrazim u nasim farbarama neku od epoxi smola koje se koriste za camce poput West System 105 smole i 207 ucvrscivaca...
Ah, tu je problem, tražio si brodsku opremu u farbarama :D Raspitaj se "na obali", odnosno traži ljude (i prodavnice) koji se baš "bave Ćamcima".

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by ognjen93 » 22 Jun 2009, 11:28

Sta ti treba od brodske opreme,mogu da se raspitam, postao od kada sam se rodio sam mali od palube(moji imaju brodic).....
Imas Hempel na tosinom bunaru, svetionik u radnickoj.......

User avatar
EsoX
Posts: 78
Joined: 09 Jun 2008, 22:49

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by EsoX » 22 Jun 2009, 14:45

Nista ostaje mi da onda potrazim na pravom mestu.. :lol: Posto sam iz NS-a nasao sam jednu prodavnicu nautičke opreme koja drzi Hempel farbe boje i lakove pa cu pogledati kod njih.. nadam se da imaju to sto trazim, a ako nemaju nadam se da ce me uputiti na pravu adresu :)

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by ognjen93 » 22 Jun 2009, 16:27

Imas ih jos u ns, sigurno moj cale je par puta narucivao odande..... cak ima neki baja iz Ns koji je donosio iz francuske po porudzbini po sasvim pristojnim cenama.... :D :D :D

User avatar
Jimmy Henderson
Posts: 282
Joined: 05 Dec 2007, 09:58
Location: Blizu Klagenfurta

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by Jimmy Henderson » 22 Jun 2009, 20:47

Epoxy za camce je ekstenzivan .
dobitna jednadzba je - epoxy smola sa piljevinom .
radio sam drugaru na jednoj akustari fretles .
ima jos par finesa , ali nista bitno.
samo hrabro .

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by Bozha » 02 Jul 2009, 14:09

Skoro sam se raspitivao... Fizicki najotproniji finis za drvo je poliuretanski lak za parket... Providan je, lepo se nanosi, formira glatku povrsinu...

Zasto svi insistiraju bas na epoxy-ju?!

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by sirac-šunka » 02 Jul 2009, 15:30

Pa poliuretan stvara onaj osećaj kao da si drvo presvukao u plastiku. A i potrebno je više tehnike i iskustva da se nanese valjano. A i ako je grif od rosewood-a, nekako ga je bezveze lakirati, obično se to ni ne radi...

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by Bozha » 02 Jul 2009, 18:01

Epoxy nisam imao pod prstima, ali i ako ima razlike deluje mi kao cepidlacenje. Na kraju, ako ti je prst na grifu, bice da si promasio zicu, zar ne? ;) Tehnika nanosenja je vec druga prica i verujem da moze da se zakomplikuje. Jednog dana, kad budem "razpragirao" bas, potrudicu se da prvo sve probam na staroj raspaloj akustari.

User avatar
EsoX
Posts: 78
Joined: 09 Jun 2008, 22:49

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by EsoX » 25 Jul 2009, 19:38

Koliko sam citao poliuretanski lak nije bas najsjajnije resenje jer nema tako veliku povrsinsku ctstocu kao epoxy! Mnogo bolje resenje od poliuretanskog laka je i poliester. Epoxy smole takodje imaju veliku povrsinsku cvrstocu, kad ocvrsnu budu kao plastika..pogotovo one koje se koriste u nautici.

Pre par dana sam poceo sa nanosenjem epoxija.. i nije neki veliki posao samo trazi odredjeno vreme jer je potrebno da se epoxy stvrdne, a pre nanosenja svakog sledeceg sloja ide fino smirglanje, obicno sam zavrsao sa smirgl papirom granulacije 1000.. Za sad sam stigao do smirglanja pre nanosenja poslednjeg sestog sloja epoxija... tako da bi ovaj proces trebao da sutra bude gotov. A onda treba odraditi i ceo setup bass-a. Taman trenutno zbog godisnjih odmora nemamo probe pa da iskoristim ovo slobodno vreme... i da doteram bass.

Pa evo par slika iz razlicitih faza
drugi sloj:
Image
Image

predposlednji peti sloj:
Image
Image

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by MetalFunk » 25 Jul 2009, 20:10

auuuuuuuu
kako je ovo lepo uradjeno
svaka cast
CHEERS :XD: :XD:

vasko
Posts: 1045
Joined: 12 Feb 2008, 13:21
Location: Nis

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by vasko » 25 Jul 2009, 20:19

stuka,kako se zove tacno taj epoxi sto si koristio,sta pise na konzervi i koliko kosta?

i el ide i otvrdnjivac zajedno sa njim,a i sve sto zamesas moras da potrosis odma?

i el ga upija drvo pomalo?

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by dweezil » 25 Jul 2009, 20:46

cool slikice, svaka cast na radu i trudu. :) daska za peglanje kao pomocni alat extra :)

User avatar
EsoX
Posts: 78
Joined: 09 Jun 2008, 22:49

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by EsoX » 25 Jul 2009, 21:33

vasko wrote:stuka,kako se zove tacno taj epoxi sto si koristio,sta pise na konzervi i koliko kosta?

i el ide i otvrdnjivac zajedno sa njim,a i sve sto zamesas moras da potrosis odma?

i el ga upija drvo pomalo?
Raspitivao sam se i trazio epoxy da kupim ali sve sto sam nalazio kod nas su bila prevelika pakovanja mnogo veca od onoga sto mi je bilo potrebno. Posto mi je jedan od hobija i izrada musicarskih stapova, iskoristio sam epoxy finish (tacnije dva razlicita) koji inace koristim prilikom izgradnje musicarskih stapova za zastitu namotaja na provodnicima. Za prvih nekoliko slojeva koristio sam Rodsmith rod finish (mislim da je taj finish u pitanju, posto sam od prijatelja koji se bavi istim hobijem dobio ovaj epoxy jos davnih dana), a za pretposlednji i poslednji U-40 LS Supream! Mislim da je i najmanje pakovanje nekog od ovih finisha dovoljno da se urade recimo 2 vrata, a u pakovanju ide bocica od 30ml smole i 30ml ucvrscivaca.

Mesa se u odnosu 1:1 i sve sto zamesas moras da potrosis u roku od nekih 30-40minuta, ali ovo vreme varira u zavisnosti od smole i ucvrscivaca! Jer se onda pocinje zgusnjavati i postaje vise kao zelatin.

Da li ga drvo malo upije.... hmm mislim da ga ne upije, ili ga upije neznatno... ali se vrlo dobro veze tako da izgleda kao da drvo presvuces plastikom...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Koji epoxy i gde ga naci?

Post by Rocket Roll » 26 Jul 2009, 00:09

Opasno izgleda, svaka čast! Javi kakav je osećaj i kako reaguje na žice kad sve završiš?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest