Muzicka Skola

Post Reply
Asharak
Posts: 28
Joined: 26 Sep 2010, 17:52

Muzicka Skola

Post by Asharak » 01 Oct 2010, 18:20

Dakle, evo me ponovo. Ali sam sad sa akusticnom gitarom. =)

Razmisljao sam o polasku u muzicku skolu, ali imam par pitanja...
-Da li je muzicka skola besplatna?
-Da li znate neku dobru u Beogradu, ali da nije previse daleko od centra? Posto nisam bas blizu (treba mi 40 minuta do zeleznicke stanice), pa ne bih bas da gubim toliko vremena u prevozu.
-Jel' svaka godina traje isto, ili je moguce proci godinu ranije, u zavisnosti od brzine napretka?
-Imate li nekog iskustva sa muzickim skolama, i jel' je dobro ili lose?

Na ovu ideju sam dosao jer nemam toliko para za sad da izdvajam na privatne profesore, a cuo sam od nekih ortaka da ima muzickih skola koje su besplatne, ili u najmanju ruku veoma jeftine. A i pricao sam sa jednim likom iz moje skole, 93. je, kaze on je prvo isao 2 godine u muzicku, polozio 1. i 2. razred, i onda godinu dana isao kod privatnog profesora, tj. ukupno svira 3 godine. A lik zaista mnogo dobro svira (gitarista je onog benda koji treba da nastupa sada na koncertu Kikija Lesandrica), i pokazao mi je par fora posle priredbe koju smo imali u skoli (i on i ja smo svirali).

Pozdrav, Asharak... I hvala unapred. =)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Muzicka Skola

Post by Kristijan » 01 Oct 2010, 18:53

Muzička škola, dakle državna obrazovna ustanova koja ti omogućava dalje školovanje u srednjoj muzičkoj školi i muzičkoj akademiji, trebalo bi da je ili besplatna, ili da košta veoma malo u odnosu na privatne časove. Samo muzička škola, koliko ja znam, vrši upis u aprilu, i nastava je već počela, i osim ako nemaš neko dobro poznanstvo, teško da sada možeš da uletiš u školu. Drugo, ti bi mogao da ideš samo kao vanredni učenik, jer predpostavljam da si sada ili u starijim razredima osnovne škole ili si srednjoškolac, a to se plaća sigurno, samo ne znam koliko se plaća. Treće, gitara koju si sada kupio tamo ti uopšte ne bi koristila, nego bi morao da koristiš klasičnu gitaru.

Ako je neki učenik posebno nadaren, može da se desi da profesor napravi plan sa školom da položi 2 godine za jednu godinu, ali to podrazumeva mnogo, mnogo naporan rad. I nema šanse da će bilo koja škola da te pusti da sve godine tako "zipuješ", pa da završiš program za 3 godine. A sistem rada je... hmmm... pa recimo da ne postoje reči da se opiše koliko je to drugačije od ovog sistema kako samouki gitaristi počinju da "love" fore i fazone. Radi se mnogo postupnije i sporije, i program obrađuje isključivo muziku koja je u krugovima muzičke elite overena i odobrena, dakle ako zahvatiš ponešto sa početka 20. veka - dobro si prošao, a sve ostalo je standardni program klasične gitare. Trzalicu nećeš koristiti nikad, samo okidanje prstima. S druge strane, nigde drugde nećeš tako dobro da utreniraš desnu ruku za okidanje prstima.

Ja sam odaaaavno završio muzičku školu, i vanredno sam srećan zbog toga. Budući da nisam nastavio da se bavim klasičnom gitarom, posebno bih istakao solfeđo i teoriju muzike kao korisne stvari bez kojih je svako ozbiljnije muzičko nadograđivanje nemoguće. I mene je od početka interesovalo da pored školskog programa sviram i još ponešto. Šta znam, ja nikad nisam imao frku sa učenjem i vežbanjem, sve sam ja to prihvatao sa radošću, i nemam ni jednu ružnu uspomenu iz škole. Profan mi je bio totalni car. Bio je strog, opako strog, ali fenomenalan predavač, i čovek koji može da te motiviše. Međutim, ja ipak mislim da je taj školski program napravljen nekako kruto, i da je je jako malom broju ljudi po meri. Rekao bih da se mnogo ide na eliminaciju polaznika, nemaju milosti ni malo, i kao da gledaju sve vreme da te pritiskaju da vide jesi li dovoljno izdržljiv da ostaneš. Osnovna muzička škola traje 6 godina, i mislim da nas je u 6. razredu bilo svega trećina od onog broja koji su upisali gitaru. Iz moje generacije samo sam ja nastavio da sviram po završenoj školi, i jedna moja prijateljica sa klase je nastavila u nekom kantautorskom smeru, ali joj gitara nije primarna, više sebi pravi pratnju za glas. Pa ako ni ovi koji su izdržali do kraja škole posle ne nastave sa muziciranjem, ja cenim da je sistem rada ipak malo čudan.

Nadam se da ti ovo malo upotpunjuje sliku. Ako imaš još pitanja - samo napred.

Asharak
Posts: 28
Joined: 26 Sep 2010, 17:52

Re: Muzicka Skola

Post by Asharak » 01 Oct 2010, 19:07

Heh, upotpunjuje itekako.

Znaci veoma tesko da se sada upise muzicka (posto sam, hm, 2. razred gimnazije)? Jer sam primetio da kada sam ucim, veoma sporo napredujem... Najbrze sam napredovao dok sam isao kod privatnog profesora, ali opaka je to para da se da.

Sa koliko si ti godina isao u muzicku? Posto je jedan ortak iz Nisa upisao u 8. razredu 1. razred muzicke, koliko ja znam bez problema... Ali to je u Nisu, jebiga, sada sam u Beogradu...

Najvaznije - znas li neku muzicku skolu blizu centra Beograda? Onda bih lagano mogao da odem do njih i pitam ih sve sto me interesuje... :S

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Muzicka Skola

Post by Kristijan » 01 Oct 2010, 19:38

Ma može da se upiše i u tvojim godinama, ali ne možeš biti redovan učenik. Obično se gleda da dete u 3. osnovne krene u prvi razred muzičke škole, kako bi 8. razred osnovne i 6. razred osnovne muzičke škole završilo u isto vreme, zbog upisivanja srednje škole. U vreme kada sam ja išao u muzičku, neradno su primali decu koja su mlađa od tog uzrasta 3. razreda regularne osnovne, jer je za mlađu decu gitara zaista glomazan instrument. A takođe nisu osobito voljno primali ni one koji su stariji od 5. razreda.

Što se mene tiče, ja mislim da je sve to skroz pogrešno. Ja bih započinjao školovanje za klasičnu gitaru tek tamo od 7. razreda regularne osnovne. Davao sam časove tolikim klincima, i znam koliko brže napreduju ovi kojima je ruka već ozbiljno ojačala, kojima nije strašna drama da bilo kako proizvedu ton. Kad su tog uzrasta ili stariji, sve sabijaju mnogo lakše, i teoriju, i praksu.

Što se tiče škola, verujem da se svašta promenilo u međuvremenu, jer sam ja sa školom završio pre 20 godina. Naravno, škole su na istim lokacijama, ali ne znam da ti kažem koje škole imaju odsek za klasičnu gitaru. To je po pravilu ne baš popularan odsek, i kada interesovanje opadne, odsek se ugasi. Evo ti ovde adrese i telefoni nekih škola pa vidi šta nude:

http://www.beoclick.com/k/Muzicke-skole

Asharak
Posts: 28
Joined: 26 Sep 2010, 17:52

Re: Muzicka Skola

Post by Asharak » 01 Oct 2010, 20:51

Ok, hvala puno na ukazanom trudu... =)

Pozvacu sutra, ili u ponedeljak, posto je sad vec kasno da zovem... Znaci na tim odsecima za klasicnu gitaru mora da se svira klasicna, iako recimo, imas samo akusticnu? Posto sam planirao da se malo vise aktiviram po pitanju metalnih zica. =)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Muzicka Skola

Post by Kristijan » 01 Oct 2010, 21:40

U muzičkoj školi sigurno nećeš moći da koristiš drugačiju gitaru osim klasične. A naravno da ne mari ako u slobodno vreme sviraš i neku drugačiju gitaru.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest