Piezo i brum problem i moguća rešenja -ništa pametno na netu

Post Reply
User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Piezo i brum problem i moguća rešenja -ništa pametno na netu

Post by Mrav » 11 Jan 2011, 09:33

Zdravo dragani, ovo mi je prvi post u ovom podforumu. Nemam mnogo iskustva sa ozvučavanjem akustičnih instrumenata, ali sam pre neki mesec uzeo akustaru i pre neki dan se suočio sa par problema.

U pitanju je Jack and Danny DG-10 ozvučena akustara (piezo, shadow preamp, neki jeftini LC4). Gitaru sam kupio posle mnogo probanja po beogradskim shopovima, tražio sam ozvučenu western gitaru, i probao sam dosta gitara u rangu oko 200e. Ova gitara je bila na nekakvom popustu, mislim da je originalna cena bila oko 300e (bar tako tvrdi prodavac), i fantastično mi je legla iz prve. Inače ton koji daje meni deluje dosta "skuplje" od toga koliko je plaćena, sve u svemu zadovoljan sam kupovinom.

Elem, kada sam pre neki dan počeo da se zezam nešto sa snimanjem i kačenjem gitare na komp, naišao sam na par problema. Prvi je bio što prva žica na ozvučenju nije davala skoro nikakav ton (mnogo slabiji od ostalih žica, magnet je skoro nije hvatao. Posle mnogo kopanja po netu, došao sam do toga da možda most ne leži dobro na piezu. Posle skidanja i brušenja kobilice turpijom da je dobro izravnam, sve je lepo naleglo i problem je rešen :ziveli: .

Za drugi problem i pored mnogo kopanja po netu nemam pamentno rešenje. U pitanju je pomenuti BRUM. Elem, kada uključim gitaru preko line6 toneport, dobija se konstantan i neprijatan niskofrekventni brum, koji nestaje kada dotaknem džek gitare (i tako ga uzemljim). Koliko me sećanje služi, kada sam probao gitaru, nisam primetio takvu pojavu. Probao sam je na akustičnom pojačalu u radnji.

Brum sam primetio i kada sam je jednom prilikom probao na svom Marshall-u, i sada na toneport-u. Od rešenja na netu uglavnom sam našao idiotska (po meni) rešenja, da se kače nekakve žice na džek i sprovode do nožnog palca i tome slično. To bi rešilo problem bruma, ali nekako ja volim sistemska i praktična rešenja :D

Još nešto što sam našao na netu je da par razloga za to mogu da budu lošija izolacija na samom piezo pickup-u (ipak je ovo relativno jeftina gitara) kao i neadekvatan pritisak na samom magnetu (preopterećenje ili šta već) koje može dati brum i mikrofoniju.

Pošto se ne razumem mnogo u ozvučavanje akustičnih instrumenata (ni pojačala, sisteme, di boxove i sl.) da li mi neko može reći šta je problem? Da li je možda razlog što toneport npr. nije prilagođen akustičnim instrumentima i predpojačalima (možda pravo akustično pojačalo ima nekakvo dodatno uzemljenje?).

Gledao sam po netu i razmišljao čak o zameni pieza, možda čak i predpojačala, obzirom da je gitara već razbušena-prilagođena ugradnji istih, ako bi to pomoglo, mada te varijante nisu baš jeftine. Najjeftiniji piezo pickup koji sam našao na Thomann-u košta jedno 35e (ostali fishman-i su po skoro 100e samo za magnet bez predpojačala).

Možda bih mogao i da probam gitaru u nekom shopu na ponuđenim akustičnim pojačalima, da vidim da li se problem tamo javlja.

Any thoughts?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Piezo i brum problem i moguća rešenja -ništa pametno na

Post by Kristijan » 11 Jan 2011, 23:54

Hm, nisam se susreo sa ovakvim problemom do sada. Odnosno, može biti da te nisam dobor razumeo. Jesam imao neku relativno sličnu situaciju ali samo kad sam ozvučenu akustičnu kačio na laptop, koji ima samo mikrofonski ulaz, pa bi navodno softverski trebalo da bude rešeno sve, jer svaki put kada bocnem bilo šta na taj ulaz, odmah mi iskoči prozor u kome treba da definišem da li uređaj koji kačim treba da tretiram kao mikrofon ili kao line in. I šta god da sam odabirao (a pre svega me je interesovala line in opcija) imao sam brum, i to ponekad potpuno nesnosan brum. Pri tom, nije pomagalo ni to što koristim di box/pre amp. Jesam tada dobio i neko tehničko objašnjenje zašto se to na laptopovima dešava, ali nisam precizno upamtio, pa da ne lupetam... Problem sam rešio tako što sam jednostavno odustao od kačenja na laptop i nastavio sve da povezujem na line in ulaz na desktop mašini. Da li možda Line 6 Toneport predstavlja problem - ne smem da tvrdim, ali možda nije idealno rešenje za ozvučenu akustičnu gitaru. Ovo naravno prihvati sa rezervom, jer nisam tu spravu koristio.

Kako su ozvučene akustične gitare sa aktivnom ozvukom, rekao bih da im je izlazni signal poprilično jak. Deluje mi da moja ozvučena akustična ima jači izlazni signal od električne gitare, nisam ništa merio, jednostavno je glasnija kad je snimam direktno u kompjuter. Predpostavljam da to treba imati u vidu kad se razmišlja o brumu koji pominješ.

Žao mi je što ne mogu da budem od konkretnije pomoći, i nadam se da ti ove informacije makar malo vrede. Javi šta si iskombinovao, vrlo sam zainteresovan da čujem kako si rešio situaciju.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Piezo i brum problem i moguća rešenja -ništa pametno na

Post by Mrav » 12 Jan 2011, 13:13

Da, važi. Mislim da će mi prvi korak biti čim budem mogao, da probam gitaru na nekom akustičnom pojačalu i vidim šta se dešava.

progg
Posts: 259
Joined: 07 Feb 2009, 18:22
Location: Nis

Re: Piezo i brum problem i moguća rešenja -ništa pametno na

Post by progg » 24 Jan 2011, 13:21

greska
Last edited by progg on 24 Jan 2011, 13:24, edited 1 time in total.

progg
Posts: 259
Joined: 07 Feb 2009, 18:22
Location: Nis

Re: Piezo i brum problem i moguća rešenja -ništa pametno na

Post by progg » 24 Jan 2011, 13:23

@mrav

Ja imam toneport UX1, ibanez SGT630, SD Woody HC i Behringer MIC200. Kada SD prikacim direktno na gitarski ulaz toneport-a, takodje mi se javlja taj brum o kome govoris. Brum prestane totalno kada laptop iskljucim sa napajanja i ostavim ga da se napaja preko baterije, ili kada, kao i ti, dodirnem prstom dzek na ulazu u line6. Kada prikacim SD preko Behringer-a pa u line in na tonport-u (i ostavim napajanje za laptop) brum je prisutan, ali dosta manje u odnosu na prvi scenario; pretpostavljam da behringer "pegla", tj. vrsi svoju funkciju di box-a.


Taj J&D ima moj kolega iz benda, uzeo je takodje na popustu, za potrebe nekih akusticnih svirki. Ja sam isao sa njim u shoping pomenute gitare i probao je preko nekog Roland akusticnog pojacala (ne secam se oznake, cena je bila negde oko 50-60 soma dinara) i vrlo dobro se secam da bruma nije bilo, ni malo. Takodje ima problem sa tanjom E zicom, koji si pomenuo. Nije ga nesto resio, mada smo primetili da sa baterijom starom, recimo, mesec dana (u tom periodu preamp je koriscen nekih 7-8 puta, po 4-5 sati) skoro i da se ne cuje. Dok sa novom baterijom sljaka sa nekih 20% slabijeg zvuka u odnosu na, recimo, H zicu.
On gitaru kaci direktno na Yamahin mixer koji dalje vodi u aktivne kutije i bruma nema.

Probaj svakako gitaru preko nekog akusticnog pojacala, ali mozes i da probas preko nekog sistema (razglasa...uh kako mrzim ovaj termin), ili mozda preko nekog hifi uredjaja.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Piezo i brum problem i moguća rešenja -ništa pametno na

Post by Mrav » 24 Jan 2011, 17:03

@progg

Hvala puno, biće to da ovaj setap nije baš za akustaru dobar :ziveli:

A ovo što se tiče tvog drugara, napisao sam u prvom postu kako sam rešio stvar, verovatno štancuju isto te kobilice, pa se javlja ta greška, ali kao što vidiš da se ispraviti, neka uradi isto što sam i ja uradio. Inače koristio sam široku turpiju sa jako sitnim zupcima (maltene kao za metal), i izbrusio sam donju stranu kobilice (naravno) i ispalo je super :ziveli:

progg
Posts: 259
Joined: 07 Feb 2009, 18:22
Location: Nis

Re: Piezo i brum problem i moguća rešenja -ništa pametno na

Post by progg » 24 Jan 2011, 18:05

Videcu s njim da ga nateram da mi da gitaru da mu sredim tu kobilicu/plastiku turpijanjem. Ocigledno je da ih stancuju, jer smo pre dve godine imali isti problem sa J&D akusticnim bassom; G zica se uopste nije cula na ozvuceniju.

:ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest