Potreban savet za izbor akusticne

Post Reply
User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Overdrive » 01 Apr 2014, 12:15

ja kad povedem ženu u biranje gitare onda znaj da sam prethodno doobro šiznuo i da više ne znam kud udaram :D

kraki
Posts: 16
Joined: 28 Mar 2014, 10:26
Location: Kragujevac

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by kraki » 01 Apr 2014, 13:01

Overdrive wrote:ja kad povedem ženu u biranje gitare onda znaj da sam prethodno doobro šiznuo i da više ne znam kud udaram :D
Eeeee... ali bez oklevanja je dala odobrenje za novu gitaru, tako da nije nikako moglo da se izbegne... a za divno čudo veoma je konstruktivna.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Kristijan » 01 Apr 2014, 13:28

Одабрао си добру гитару.

Штета је што ниси имао прилике да нађеш поменуту Корт гитару, пошто сматрам да је то инструмент који превазилази своју ценовну категорију. Без обзира на све, мислим да немаш за чим да жалиш, јер је твој инструмент сасвим прихватљив, врло фин однос цене и квалитета.

Ово како је твоја жена описала шта чује - то и треба да буде једини критеријум, тако се бира инструмент, и баш због тога се овде стално и понавља исти савет - не купуј док не чујеш сам о чему се ради. Не може нико да ти преприча звук и осећај приликом свирања.

kraki
Posts: 16
Joined: 28 Mar 2014, 10:26
Location: Kragujevac

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by kraki » 01 Apr 2014, 14:18

Kristijan wrote:Не може нико да ти преприча звук и осећај приликом свирања.
Ove je tako velika istina a čovek je shvati tek kad krene da bira instrument i da ih međusobno poredi.
Svašta ima da se nađe ne samo u ovom cenovnom rangu nego i u višem. O tome mišljenje mora da donese svako za sebe.
Namerno sam izbegavao u komentarima bilo kakav negativan sud o bilo kom instrumentu.
To što meni, u datom momentu, određeni instrument, tačnije određeni primerak, nije legao ne mora da znači apsolutno ništa.
Ni da je to loša marka ni da je to loša serija ni da je to loš proizvođač ni da je to loš instrument.
Nekom dugom sa različitim navikama, ukusima, sremljenjima, načinom sviranja bi možda "legao" neki sasvim drugi instrument.
Stvar ukusa a o ukusima ne vredi raspravljati. Jednostavno mora de se uzme u ruke i da se proba.
Palo mi je na pamet jedno divno poređenje.
U Harry Potteru u prvom filmu postoji scena gde biraju čarobni štapić.
I na Harry-evo pitanje šta treba da uradi da bi izabrao štapić, jedan matori mu kaže: "Ništa, pusti da štapić izabere tebe."
Isto je i sa gitarom.
Idite i probajte. Ona prava će sigurno da izabere vas.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 05 Apr 2014, 17:12

Opet sam u dilemi :)

Gledam da u USA uzmem nesto sa malim telom da bude dobar par Cortu kog imam kod kuce i da moze da se upakuje u avion lako. Suzio sam na Taylor GS Mini, Seagull Entourage Grand, A&L Ami i Alvarez AP66...nadam se da cu danas moci da probam bar dve pa da vidimo. Probao sam GS mini u jednoj radnji na brzinu i bila mi ok. Jbg, nisam pipnuo gitaru 4 nedelje i nikakav osecaj nemam u rukama. Javicu kad imam vise info.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 05 Apr 2014, 18:43

striderXIII wrote:Hm... Što se tiče tog "pucanja", da li si siguran da nemaš suviše namotaja žice na čiviji,
pa da ti pri štimanju žica ne sklizne, pa dobiješ pucanje i nešto praznog hoda?

Mada, to bi se u tom slučaju dešavalo samo sa "wound" žicama... ili bi na njima intenzitet zvuka bio veći nego kada se desi na žicama koje nemaju namotaje.

I činjenica da ostaju mrlje na vratu od kapodastera je zabrinjavajuća...
samo se nadam da ne farbaju neko drugo drvo u crvenu da bi izgledalo kao rosewood... -.-
Doduše, na mom kinezu su farbali rosewood u crno, pa sam tek kada je spala farba od sviranja
dobio onu kul crvenkastu boju, so, go figure. x.x

Kakvi su utisci što se tiče akustičnog zvuka? I da nisi kojim slučajem probao neozvučenu varijantu ove gitare?
Planiram kupovinu iste Sigme (samo neozvučene), ali me pomalo brine kada naiđem na ovakve utiske. x.x
I mrzim da idem u Mitros u NSu jer su likovi tamo... ugh.
Ej, matori, nisam ranije pročitao post tvoj, ali nadam se da nije kasno ni sad da ti odgovorim. Pa, evo, u međuvremenu su se slegli moji utisci i paranoje oko nove gitare. Čak je, nakon mog "strašnog otkrića" i prvobitne malodušnosti jedno vrijeme bila stajala u ponudi na KP, i kad su se počeli ljudi javljati sa ponudama za zamjenu ili željom da kupe, jer im nije smetalo što je gitara jedva primjetno izgrebana, ja sam ipak prelomio i odlučio da povučem oglas i definitivno je, do daljnjeg, zadržim za sebe. Kako je vrijeme prolazilo sa sve većom sigurnošću zaključio sam ipak da te male ogrebotine gore po vratu ne nastaju od kapodastera, pogotovo ne od Jim Dunlopovog, nego da su se pojavile tih prvih dana tokom isprobavanja instrumenta od strane drugih ljudi tj. pritiskom neskraćenog nokta na palcu lijeve ruke jednog ili više njih. Sad, da li je to pokazatelj da je drvo previše meko, ako mu jak pritisak nečijeg nokta može nanijeti zarez, pa, ja lično ne bih rekao... To tvrdim jer sam u narednom periodu nastavio svakodnevno (ali samo ja, niko drugi) da je sviram uobičajenim manirom i s kapodasterom, ali se više ne pojavljuju ti zarezi. Tako da sam sad načisto i skroz miran po tom pitanju.
Zanimljiva je mogućnost da "pucanje" dolazi zbog namotaja, jer je istina da ih ima, na najdebljoj E žici su tri legla, na A sam napravio 4, na D 5, na G 6 namotaja...na B i E ima oko desetak.... ali kontam da nije to, jer nisam otišao do kraja valjka za namotavanje, tako radim oduvijek na svim gitarama, dobro zategnem da legnu ti navoji i onda ima manje raštimavanja. i nikad se nije dešavalo to praskanje.
Gitara inače radi odlično nasuvo, i pritom se skoro uopšte ne raštimava tokom sviranja, poprilično je glasna i ima nekako prodoran i zdrav zvuk bas žica, što meni jako odgovara, to je jedan od prelomnih razloga bio da je i kupim.
Neozvučeni model nisam probao. Mislim da nema potrebe da se ustručavaš od prodavaca u NS Mitrosu, ja ću čak da ih pohvalim, dali su mi da isprobavam sve gitare koje sam želio i koliko dugo sam smatrao da je potrebno, a ovu sam svirao najmanje pola sata dok konačno nisam odlučio, i niko nije pravio problem oko bilo čega. Ako te baš kopka kako zvuči a u NS si, nije frka da me kontaktiraš preko PP pa da navratiš jedan dan do mene ili do nekog mjesta gdje imam običaj biti s gitarom, pa je i isprobaš.
I da, zvuk je otprilike identičan kao sa ove recenzije, to je to:


User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 08 Apr 2014, 02:36

Pade izbor na gs mini mahogany top. Probao sam jos jednu spurce top u radnji i bila mi je cool, mozda malo svetlija ali ne previse. Zadnju mahagony je kupila neka cura 2min pre toga pa nisam imao bas tu da probam, ali ce malo topline dobro doci. Probao sam i martin lx1 (igracka), 000x (razocaravajuce dosadna) i 000-15 od 1200$ (yummy!!!), te alvarez parlor od 350$ koja je super uradjena ali ima deblji vrat. Imali su i koa back gs mini ali je ona cini mi se jos svetlija. Super su zgodne za sviranje sa 23.5" skalom, manje telo lepo lezi u krilu. Torba je odlicna, ojacana a ne preteska...samo da se nadam da cu je bez problema vratiti u srbiju. Ako sam uspeo sa ibanezom u ohsc valjda cu i sa ovom :)

Javicu se kad stigne. Probao sam KP foru "moze li malo jeftinije" i snizili mi na 460$. To je ok cena mislim.

Image

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 12 Apr 2014, 05:02

Stize danas GS Mini i za sada sam prezadovoljan. Zvuci odlicno, jako je zgodna za sviranje odmah iz kutije i izgleda (po meni) super. Jedino je bedak sto izgleda da ne daju kljuc za podesavanje sipke. Mogla bi maaalo da se pritegne, ali je i ovako super zgodna za sviranje. Bice odlican par Cort dreadnought-u, skroz je drugaciji zvuk. Jako je konkretan, a ne zvuci tanko. Dosta ima onog "klavirskog" kvaliteta zvuka koji ja gotivim.

Iz musiciansfriend su ispali skroz cool, osim sto su mi dali popust i poslali jako brzo, ispostovali su instrukcije koje sam dao za odabir, ili se slucajno pogodilo da je bas takva kao sto sam trazio :)

Image

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 12 Apr 2014, 09:04

Sve čestitke za kupovinu, jako lijepa gitarica. Koje žice ćeš staviti? Kako to da se ne dobija i neki gig bag uz nju?
Evo pošto sam se na ovoj temi napisao o svojoj gitari a nisam okačio nijednu sliku, red je:

Sigma 000MC-1STE

Image

Image

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 12 Apr 2014, 13:13

Ide gig bag, i to odlican

Image

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 12 Apr 2014, 13:38

A da, zice...mislim da su ove elixir nano 12ice otprilike. Sta znam, deluju mi ok, necu odmah da ih menjam.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 13 Apr 2014, 00:31

Ipak su 13ce ali je zbog krace skale osecaj kao sa 12cama.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 13 Apr 2014, 21:08

Evo jos par fotki, koga interesuje. Slikao sam uglavnom detalje za koje mislim da su jeftiniji. Dobra strana sto nista sto je bitno za zvuk i funkciju i (nije nezamenjivo) nije jeftino ili lose uradjeno. Roseta i binding deluju kao naslikani, a ne pravi. Headstock plate je od lexana pa deluje cheap i sedlo i konjic u od nubone materijala koji deluje kao plastika, gore nego tusq. Pinovi su takodje plastika. Ostalo je sve odlicno.
Spoiler:
Image

Image

Image

Image

Image

Lav13
Posts: 3
Joined: 23 Sep 2011, 01:29

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Lav13 » 14 Apr 2014, 23:21

Cao svima :cao: !
Potreban mi je savet, koju gitaru kupiti: Cort MR730FX, Cort NDX20 ili Yamaha APX500II?
Naravno, ako imate i neki drugi, bolji, jeftiniji predlog, ne bi bilo lose.:D
Bitno mi je da bude udobna(citaj meka) i da ima dobru struju(tj. koliko je vec moguce u tom cenovnom rangu), kako ce zvucati na suvo i ne bas. Oblik mi takodje nije bitan. Voleo bih da makar prednja ploca bude puno drvo (dakle solid top). Hvala unapred! :ziveli:

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 15 Apr 2014, 16:53

Pošto ti niko nije odgovorio još, ja ću se usuditi da iznesem moje mišljenje, iako na forumu ima mnogo iskusnijih poznavalaca akustičnih instrumenata i opreme uopšte. Uzeti ozvučenu akustičnu gitaru koja na suvo ne zvuči dobro tj. zadovoljavajuće po meni je promašaj, i brzo će proizvesti nezadovoljstvo kod vlasnika instrumenta. Oblik tj. veličina gitare je itekako važna stavka, ako ne i jedna od bitnijih pri kupovini, jer stil sviranja sviranja gotovo da određuje njegov izbor . Ovaj video nije loš, kao pomoć pri izboru veličine i oblika gitare u odnosu na ono što se želi svirati:


Kad se sve to razmotri i suzi lista želja onda u kraćem vremenu treba isprobati što više modela za raspoložice novce i kupiti onaj koji ostavlja najjači utisak tj. onaj od kog nam se ruke najteže odvajaju.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest