Gitara za Flamenco muziku

User avatar
pivonroll
Posts: 109
Joined: 21 Nov 2007, 12:46

Gitara za Flamenco muziku

Post by pivonroll » 28 Oct 2009, 16:33

Prvo i prvo, Dobar dan :)
Da odmah predjem na stvar. Dakle kao sto sam naslov kaze zanima me preporuka gitare za flamenco muziku. Trenutni budzet mi je 100e. Nisam nestrpljiv i radije bih i sacekao da skupim jos nekih 50e i kupim nesto iole pristojnije nego neko veslo koje bih brzo prerastao. Ja sam poceo polako sam da istrazujem sta bih mogao da pazarim ali dve ili vise glava misle bolje od jedne tako da raspalite sa predlozima.
Hvala unapred :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by Kristijan » 28 Oct 2009, 17:39

Mislim da za te pare malo toga možeš da kupiš, posebno je teško da očekuješ da ćeš da nađeš instrument baš za flamenko. Treba ti, u suštini, klasična gitara, koja ima malo prštavije visoke tonove, i malo "tanji" ton. U cenovnom rangu koji si naveo je mali manevarski prostor, i nisam siguran da ćeš lako naći ono što ti treba. Za sada mi ne pada ništa na pamet, moram malo da razmislim, a i da pogledam čega ima u prodavnicama.

Da sačekamo da se pojavi Ramirez, on bi možda mogao da ima kompletnije informacije.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by nenadnenad » 28 Oct 2009, 18:27

Flamenko gitara ima cini mi se manji trup pa je mozda zbog toga prstavija.
Manojlo Sanlucar ti svira klasicnu klasicnu gitaru, bar je svirao.

Juce sam citao preporuke za gitaru , preporucuju yamahy c40 kao neku pocetnicku gitaru.Kazu da za razliku od elektricnih , akcija na klasicnim gitarama se i ne menja bas kako dajes vise para nego je kvalitetniji zvuk.

User avatar
Ramirez
Posts: 119
Joined: 01 May 2008, 17:50

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by Ramirez » 28 Oct 2009, 18:34

Flamenko gitare su veoma malo (citaj: NIKAKO) zastupljene u asortimanu nasih muzickih kuca.
Ako se ne varam Sky je imao svojevremeno u ponudi neke Alvarez gitare ali koliko se secam to je vise bila varijanta klasicne gitare nego flamenko.
Inace, budzet ti je prilicno skroman za kvalitetan instrument tako da je definitivno bolje da svoje umece usavrsavas na tome sto imas i da cekas ukidanje viznog rezima. :D

User avatar
Ramirez
Posts: 119
Joined: 01 May 2008, 17:50

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by Ramirez » 28 Oct 2009, 18:36

Juce sam citao preporuke za gitaru , preporucuju yamahy c40 kao neku pocetnicku gitaru.
C40 nije flamenko instrument i nije za preporuku...

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by Critical » 28 Oct 2009, 20:27

Ja se izvinjavam ali, zanima i mene tipa sta da gledam, ja bih neku tipa flamenko ozvucenu sa cut-om :D

U stvari meni je vazno da ima cut i najlon zice i da je ozvucena ali, ne znam sta da gledam, nesto tipa do 350-400 e :D

User avatar
pivonroll
Posts: 109
Joined: 21 Nov 2007, 12:46

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by pivonroll » 29 Oct 2009, 01:09

Hvala vam ljudi na informacijama. Ja sam nesto malo blejao po netu, i cene gitara za flameco su blago receno-LELE MAJKO. Jbt nisam nasao nista jeftinije od 900e. Sad sam se smorio ko peder u haremu :(
Najgore od svega je to sto imam samo elektricnu gitaru, koja, slozicete se sa mnom nije uopste za flamenco. Tacnije nije ona ni za q**c. Al sta cete, kada sam je kupovao bio sam totalni pocetnik za gitaru, kao instrument uopste, pa mi je ona tada radila posao.
Cenim da onda pogledam sta ima u ponudi u oglasima na netu i tako to, pa da polako merim i secem :)

Na netu sam nasao sledece karakteristike flamenco gitare (ako to nekome treba):
back: cempres ili javor
top & side: smreka ili kedar

Mozda bi trebalo da pokusam da nadjem neku klasicnu sa dosta svetlim tonovima, i tankim tonom. Jbg, mnogo volim flamenco, a od kada sam cuo Armika (danasnji predstavnik nuevo flamenco pokreta) samo to slusam.
Nesto ce vec da iskrsne :D

Hvala vam svima jos jednom!

Edit: pretragom naleteh na ovo http://answers.yahoo.com/question/index ... 403AAVaSzQ
Vidim nahvalise je dosta. Strpljiv sam covek pa cu skupljati pare za nju ako nista drugo ne iskrsne. Sta vi mislite?

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by nenadnenad » 29 Oct 2009, 02:17

Mislim da bi bilo najbolje da nadjes nekoga ko se ozbiljno bavi flamenko gitarom pa da ga ispitas u detalje sve u vezi sa instrumentom i uopsteno flamenkom.Mozda mozes da pocnes i sa jeftinijom klasicnom gitarom pre nego sto se opteretis sa kupovinom neke kvalitetne [ skupe ] flamenko gitare ili da nadjes neko drugacije resenje? Odabrao si verovatno najtezi muzicki pravac, bar sto se tice tehnike desne ruke, jel si siguran da ces tako brzo prerasti instrument?
Raspitaj se, vidi za casove, pa je mozda bolje da ulozis u to nego u skupu gitaru odma.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by Kristijan » 29 Oct 2009, 07:01

Pisali smo ovde o onim Miguel J. Almeria gitarama, one su za te pare jako, jako fin instrument, i imaju gornju ploču od solid kedra. Ali to nije flamenko zvuk. Onaj jeftiniji model možda i može da prođe, ali onaj skuplji ima suviše raspevane i poletne basove za flamenko. Inače, nemoj da gledaš mnogo šta piše, samo slušaj kako zvuči. Da, naravno da će gitara koja ima makar jednu od ploča rezonatora od javora da ima taj malo praskaviji ton, da se lepo razdvajaju tonovi u brzim pasažima. Ima takvih gitara, a da na njima ne piše "Flamenco", a na tu etiketu će neko dodatno da te ošuri. Trgovačka posla.

Critical, molim te daj još neke informacije o zvuku koji te interesuje. Imam svaaaaašta da ti napišem, ali bi pomoglo da daš još malo informacija o tvojim zahtevima, da ne bih pisao 3 dana :D

User avatar
pivonroll
Posts: 109
Joined: 21 Nov 2007, 12:46

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by pivonroll » 29 Oct 2009, 12:13

Pa sad, ja sam razmisljao da probam Yamaha CG101 i CG111, pa da vidim ako mi odgovara. Dodatnih 66-100e mi nije problem da skupim, trebace malko vremena, ali cu da skupim. Znam da te gitare nisu namenjene za flamenco, ali ako je neka od te dve dovoljno dobra i ako mi odgovara za ono cime pocinjem da se bavim onda da je ozbiljno uvrstim u razmatranje. Ono, da imam u pocetku solidan instrument dok ne zavrsim fax (Matematicki, ostalo jos 7 ispita do kraja) i pocnem da radim kao programer. Tada cu da skupljam pare za pravu flamenco gitaru.
Znam, pravac koji sam odbrao nije nimalo lak i jeftin sport, ali ga jako volim ( da se neko ne uvredi, nimalo ne umalovazavam ostale pravce muzike). A ako nesto volim onda mi nije tesko da radim na tome i da dosta vremena ulozim u to. Ja bih jako voleo da u mojoj blizini postoji neko ko svira flamenco ili bilo sta sto je u srodstvu sa njim, ali prilike su takve da nema ama bash nikog. Zato sam dosao na net i pitao vas i cika googla za savet, ne volim da se zalecem bez potrebe. Raspitacu se dodatno za jos neke modele i proizvodjace pored ovih koje ste predlozili. Mada vec znam da ih kod nas ima ko snega u Kongu :D
Casove necu da uzimam jer sam na netu nasao dovoljno literature i video lekcije od Graf Martineza i Aarona Gilmartina i mislim da mi je to dovoljno za pocetak. To cu za pocetak da rabim i analiziram do besvesti, a za kasnije videcemo.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by nenadnenad » 29 Oct 2009, 13:06

mislim da bi casovi ipak bili dobri ili bar neko ko zna pa da ga smaras za dzabe :mrgreen: tako uvek mozes pitati sta ti nije jasno a kod video skola ili knjiga moras da prelistavas i premotavas da bi dosao do toga sto zelis da znas odma a mozda i ne nadjes...
Ako si u Novom Sadu, mogu da pitam za flamenko igracice...neko mi je spomenuo da zna jednu.

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by frkadela » 29 Oct 2009, 13:32

Kristijan wrote:Imam svaaaaašta da ti napišem, ali bi pomoglo da daš još malo informacija o tvojim zahtevima, da ne bih pisao 3 dana :D
Ništa se ti ne sjekiraj, ima ko će to da čita. Samo piši. :D

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by Critical » 29 Oct 2009, 17:13

Ajde prvo da se izvinem rivonrollu sto mu spamujem temu ali, u sustini radi se o istim stvarima :D

@kristijan

Pa vidi treba mi gitara koja ima najlon zice (to mi je glavno) i koja je lako svirljiva tj. da nema pragove kao klasicna i debeo i presirok vrat i naravno da je ozvucena, na kraju krajeva se svodi na to da mi treba "flamenco" gitara za svirku tipa Vlatko i Miroslav tadic, nadam se da sam malo bolje sad objasnio....

Znaci, ozvucena, najlon zice, cut (zbog pristupacnosti) i lako svirljiva :D do 400e

User avatar
pivonroll
Posts: 109
Joined: 21 Nov 2007, 12:46

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by pivonroll » 29 Oct 2009, 18:06

Criticale nema sta da se izvinjavas. Slobodno pitaj, jerbo radi se o istoj stvari. :D

User avatar
pivonroll
Posts: 109
Joined: 21 Nov 2007, 12:46

Re: Gitara za Flamenco muziku

Post by pivonroll » 29 Oct 2009, 19:05

@nenandnenad
Hvala ti sto zelis da se iscimas ali nije potrebno. Navikao sam ja na knjigu, pa pretrazivanje i tako to. Jos jednom, hvala! :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest