KOPIJA ILI ORIGINAL

Post Reply
stbojan
Posts: 2
Joined: 29 Aug 2007, 23:57
Location: Nis

KOPIJA ILI ORIGINAL

Post by stbojan » 30 Aug 2007, 00:24

Cao svima,

Ja sam iz Nisa, i kupujem akusticnu gitaru. Voleo bih nekog fendera ili washburna al me nesto muci. Nasao sam u Music House u Nisu jednog Fendera od oko 700 evra i poprilican izbor washburn gitara, fender je made in korea a washburni su made in china pa me zanima jel to normalno posto ne videh nijednu made in USA. Mislim ne patim od brandova i sl. al ne bih voleo da dajem tolike pare za neke kopije. Inace su identicne kao u katalozima. Hvala! :D

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 30 Aug 2007, 08:18

90% gitara se pravi u Kini, to uopšte ne treba da te brine, znaju Kinezi to dobro da urade, nije to više kao ranije, sad imaš razne kategorije kineskih proizvoda, gotovo da nema ni jedne poznate gitarske firme koja makar deo svoje ponude ne proizvodi negde u Aziji.

Za te pare nećeš naći ni jednu gitaru rađenu u Americi, a ako i nađeš, to će biti neka serijska gitara koja može vrlo lako da bude lošija od neke rađene u Kini. Cena proizvodnje određuje cenu maloprodaje, matematika je tu vrlo prosta.

Prvo što bih ti preporučio je da uopšte ne gledaš šta piše na headstocku, samo sviraj, isprobaj što je više gitara moguće. Ako se i vezuješ za ono što piše, uvek pričaj o konkretnom modelu, nikako samo o firmi, jer većina firmi ima celu lepezu proizvoda, od učeničkih, do ručno rađenih signature modela, a ove poslednje nećeš maći za te pare nikako.

Kad smo već kod Fendera, ja nikad nisam bio oduševljen ni jednom njihovom akustičnom gitarom, a isprobao sam ih dosta. Washburn nisam imao prilike da sviram, ne znam ništa da ti kažem o tome.

Najbolja akustična gitara koju sam ikad držao u rukama je jedan Guild, i to jeste rađeno u Americi, ali zato košta... bolje da ne misliš o tome, osim ako ti instrument ne donosi ozbiljne prihode. Možda najcenjenija firma za proizvodnju akustičnih gitara jeste Martin, ali ja sam svirao nekoliko Martina, i ovaj Guild ih sve "šije" uzduž i popreko, što ne znači da Martin nije dobra firma, nego da sam ja imao prilike da isprobam ne tako sjajne modele.

U tom cenovnom rangu je po meni najbolja kupovina Yamahina L serija. Svirao sam LJ16 (jumbo trup) i LL16 (dreadnought trup) i obe su predivni instrumenti. LS16 ima oblik nalik jumbo gitari, ali je trup osetno manji, to nisam svirao, mada ja volim veeeeeelike rezonatore, pa me ova ionako ne bi zanimala.

Još jednom da ponovim, najbitnije je šta čuješ dok sviraš, i da znaš kakav zvuk tražiš, ime firme ne mora ništa da ti garantuje. Za 700 eura nećeš naći vrhunski instrument, ali nisu to male pare, i možeš da nađeš jako dobar instument, pa vodi računa da se ne pređeš i pogrešno potrošiš pare.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest