preporucite mi pocetnicku klasicnu gitaru...

User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

preporucite mi pocetnicku klasicnu gitaru...

Post by ivanfromblace » 12 Sep 2007, 22:00

Skoro sam postao vlasnik neke polovne, jako stare klasicne gitare, a time i "gitarista", pa sam odlucio da je menjam novom, najvise zbog iskrzanosti pojedinih pragova sto mi onemogucuje da cisto odsviram bare akorde.
Zamolio bih vas da mi preporucite neku lako dostupnu klasicnu gitaru za nekih 100-150evra. Razgledao sam Ariu AK-35, pa sad ne znam da neko vec ima iskustva sa njom konkretno ili Ariom uopste, kakve su mane i prednosti, ako ih ima uopste...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 13 Sep 2007, 11:16

Ako je istrosenost pragova jedini razlog, onda je mozda bolje da odes kod majstora da ti zameni pragove.

Drugo, meni je gotovo neverovatno da je neko uspeo da najlonskim zicama potrosi pragove. Pre mi deluje da je neko na klasicnu gitaru stavljao celicne zice. To je lose iz 2 razloga - klasicna gitara se ne pravi sa konstrukcijom koja moze da trpi uspesno tenziju celicnih zica, i klasicna gitara daje svoj pravi ton sa najlonskim zicama, potpuno pogresno zvuci sa celicnim zicama.

Ja ti savetujem reparaciju, jer stari instrument ima "zreo" ton koji ne moze da se kupi u prodavnici. Malo su osetljiviji i krtiji jer su i rasuseniji od novih, ali dobiju neku zvonkost koju novi instrumenti nemaju. Veliko je pitanje da li ces za 100 do 150 eura zaista dobiti nesto bolje od onoga sto sad imas.

Ovo je sve onako spekulativno napisano, jer nisam cuo tvoj sadasnji instrument.

Koje si jos gitare uzimao u obzir? Da li si gledao neke jeftinije klasicne modele Yamahe? Ja sam se iznenadio koliko je onaj njihov skolski model sto kosta 80 eura precizno i s paznjom uradjen. Ima pristojan ton. Ako je taj tako uradjen, nesto njihovo sto kosta duplo vise ne moze da bude traljavo napravljeno. Arija ume da napravi pristojan instrument, ali nista vise od toga. Pri tom je kad zaviris unutra dosta aljkavije uradjena od Yamahe. To ne mora da bude precizna smernica, ali ipak govori o odnosu koji firma ima prema izradi instrumenta. Dobro razmisli da li jedan tek pristojan instrument zaista menja nesto bitno, da li je zaista ubedljivo bolji od gitare koju sada sviras. Ako sada imas 150 eura, ako se potrudis za koji mesec mozda mozes da imas jos toliko, a onda mozes da kupis instrument koji definitivno nije profi instrument, ali daleko prevazilazi jedan pristojan instrument. Orijentacije radi, Yamahina CG serija ima i instrumente od 500 eura, i to su vec jako, jako dobri instrumenti. GC serija je najskuplja serija, ne znam joj cene, ali veruje mi, to ti kao pocetniku ne treba. Yamaha nije najbolja firma, ali mi se posebno dopadaju 2 stvari - u rasponu od 80 do 500 eura, razni instrumenti su im savrseno gradirani, na svakom sledecem skupljem ces jasno videti zasto je skuplji, i po zvuku i po izgledu se to vidi, a drugo, iznenadjujece je koliko se paznje posvecuje i izradi najosnovnijih modela, mislim da ni kod jedne druge firme nisam video da za neko skromno ulaganje moze da se dobije toliko

E sad, ono sto mene iznenadjuje, jeste da za Ariju koju si spomenuo, pise da je gornja ploca solid kedrovina, a zadnja i bocna ploca mahagoni. Gotovo mi je sasvim neverovatno da za te pare moze da se nadje akusticni instrument sa solid gornjom plocom. U tom cenovnom rangu, u najboljem slucaju bocna i zadnja ploca budu od natoa, nikako od mahagonija. Nato i mahagoni su na prvi pogled isto drvo, i zaista sto se botanike tice, to su srodnici, ali je nato manje cenjen jer nema istu gustinu i cvrstinu, pa ne daje instrumentu isto sto i mahagoni. Ipak, ako je to tako, a ne verujem da firma koja postoji 50 godina ima racuna da laze po tom pitanju, onda treba jos kako uzeti u obzir tu gitaru.

Ako umes da primetis da ti pragovi smetaju kod barea, onda verovatno imas i vec koliko toliko trenirano uho. Sviraj i osluskuj, i pokusaj da isprobas sto vise modela raznih proizvodjaca. Sva ova moja silna prica nema mnogo smisla bez isprobavanja.

Ako vec treba da se preporuci neki pocetnicki model, ja bih predlozio Yamaha CG111, ima ga u verziji sa gornjom plocom od omorike ili od kedra, i gornja ploca je solid. Ne znam koja je cena. Sumnjam da modeli Yamahe koji su slabiji od ovog modela mogu da budu bolji od Aria AK35, pa ti sad vidi...
Last edited by Kristijan on 13 Sep 2007, 11:31, edited 1 time in total.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 13 Sep 2007, 11:26

Iskrzani pragovi na klasičnoj gitari?
Ta gitara je očigledno imala strašnu "muku" (u najmanju ruku na njoj su stavljane metalne žice).
Što se tiče ARIA u toj klasi su dosta dobrog kvaliteta mada (po milioniti put) kvalitet zavisi od primerka do primerka (kao kod svih jeftinijih gitara).
Preporučujem ti da pogledaš ARIA AK-30 i AK 30 CE(ozvučena) jer se i one ulkapaju u cenu koju si naveo (skymusic)
Takođe isprobaj YAMAHU C4O koja je dobra za početnike (mitros, lyra)
HOHNER HC06 takođe može biti dobar izbor za početnike (skymusic, lyra)
Kod Marića imaš veliki izbor DA CAPO gitara (cene su od 85 pa do 150 eur).

Što se tiče iskustva sa ARIOM moje lično je jako dobro.
Svirao sam više modela klasičnih gitara i smatram da je odnos cene i kvaliteta odličan.
Trenutno imam ARIA NXG ali ona daleko, daleko skuplja od onoga što tebi treba. Međutim imao sam gotovo sve modele iz jeftinijih klasa.
Nikad nisam imao problema sa kvarovima ili krivljenjem drveta ali uvek treba probati više komada jer zvuče prilično različito.
Na kraju krajeva izbor je tvoj pa zato, kad već pomalo sviraš, ne budi lenj , nego probaj što više gitara.

P.S. O kojoj se polovnoj klasičnoj gitari radi i kako su iskrzani pragovi?

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 13 Sep 2007, 11:34

Kristijan wrote:
E sad, ono sto mene iznenadjuje, jeste da za Ariju koju si spomenuo, pise da je gornja ploca solid kedrovina, a zadnja i bocna ploca mahagoni. Gotovo mi je sasvim neverovatno da za te pare moze da se nadje akusticni instrument sa solid gornjom plocom. U tom cenovnom rangu, u najboljem slucaju bocna i zadnja ploca budu od natoa, nikako od mahagonija. Nato i mahagoni su na prvi pogled isto drvo, i zaista sto se botanike tice, to su srodnici, ali je nato manje cenjen jer nema istu gustinu i cvrstinu, pa ne daje instrumentu isto sto i mahagoni. Ipak, ako je to tako, a ne verujem da firma koja postoji 50 godina ima racuna da laze po tom pitanju, onda treba jos kako uzeti u obzir tu gitaru.
Jeste mahagoni.
I danas imam ariu AK30 CE na kojoj su bočne strane, leđa i vrat od mahagonija (doduše nije južnoamerički ali je ipak mahagoni).
Oseća se to itekako i po zvuku (karakteristična toplina) i po težini (nešto je teža nego druge gitare)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 13 Sep 2007, 14:54

viden wrote: Trenutno imam ARIA NXG
Wow! Moze li jedan detaljan user review? Gde si je kupio?

User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

ovako...

Post by ivanfromblace » 13 Sep 2007, 15:51

Kao prvo, puno vam hvala na savetima.

Dakle, ja sam pocetnik tako da na osnovu izgleda i ne mogu bas proceniti ni marku ni model gitare a ova jeste prilicno stara, ako hocete mogu da je slikam i okacim sliku pa vi ocenite. Fora je u tome da sam ja nekih 7-8 godina u sobi imao nekakvu rusku gitaru sa 7zica ali se i nisam interesovao da je sviram jer sam zavrsavao nizu muzicku na harmonici. E sad kako ja na harmonici ne mogu da odsviram ni 10% muzike koju inace slusam, nakon zavrsetka muzicke skole sam konacno dobio vremena da se posvetim necemu sto stvarno zelim.

Tako sam razgledao ovu rusku gitaru, metalne zice, i shvatio da je sviranje nemoguce, zbog krivog vrata, naravno. Ok, neki ljudi su mi rekli da od nje nema vajde i rekoh majci da mi nabavi kakvu takvu gitaru, cisto da probam sa plasticnim zicama, jer sam cuo da je na njoj sviranje lakse. Tako je ona preko nekog kolege sa posla meni nabavila ovu polovnu, posto ona a ni ja nismo bili sigurni hocu li je stvarno svirati.

Taj kolega moje majke joj je rekao da kupi zice, kako bi zamenio one nedostajale, tako da sam ja u stvari dobio gitaru sa svim zicama. Medjutim sada na osnovu preostalih novih zica u kutiji i zica na gitari vidim da su postavljene dve visoko E i H cisto plasticne, a ove ostale izgleda metalne. Sto se pragova tice meni su ubedljivo stradali pragovi na mestima gde prolazi zica G, koja je sad, danas, tek vidim cisto metalna, a ne plasticna pa obmotana srebrom kake su mi u kutiji ove tri zice. Ipak normalno je da je zvuk neuporedivo bolji na ovoj G zici, nego na H ili E, duze vibriranje, cistiji...Ipak, ja sad vas pitam da li bih trebao da postavim ove cetiri preostale nove zice na mesto ovih cetiri metalnih?To izgleda, cini mi se, prilicno logicno, ali eto pitam, ne znam.
I imam osecaj da su mi ove zice nekako previse zategnute, tj. morate iskoristiti neverovatnu energiju kada kaziprstom zelite da postavite bare na prvom pragu, radi sviranja F-dura, naravno ukoliko zelite da se sve zice cisto cuju. Mislite li da bi one bile u nekoj meri opustenije, tj citava gitara meksa, ukoliko bih stavio ove nove zice? Mislim da je najbolje da se ja jos neko vreme ucim na ovoj gitari, sredim je koliko mogu, prikupim jos nesto novca za novu.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 13 Sep 2007, 17:22

Pazi ovako, na toj gitari je postojao set celicnih zica za akusticnu gitaru, zato 3 zica i ima bronzani navoj, ali kod najlonskih zica 3. zica nema navoj (srebrni). Sa metalnim navojem su od 4. do 6. zice, ali su to kud i kamo neznije zice od celicnih. Zato i ne cudi sto je doslo do ostecenja pragova, gitara je po meni koriscena sasvim pogresno.

Ako stavis sve najlonske zice, definitivno ces lakse svirati, ko zna koje su debljine te celicne zice... Nije lose znati da se zice menjaju u komletu ako hoces da imas zaista lep ton. Da bi pokidao zicu na klasicnoj gitari zaista moras da budes "divljak", ne desava se to tek tako, narocito ne sa dobrim zicama. Bez obzira da li su sve na broju, sve zice treba promeniti bar jednom u par meseci. Meni se samo jednom 1993. desilo da mi se pokidala 4. zica na klasicnoj gitari, i to zato sto sam jedva skupljao pare da menjam celicne zice na akusticnoj gitari redovno, pa sam jedan set zica koristio u nedogled. 4. zica ima najtanji metalni navoj i najtanje najlonske niti unutar metalnog navoja, i ako je predugo u upotrebi mora da strada. Ali to znaci da si joj vadio dusu najmanje godinu dana. Lepo je da ne cekas da se to desi. Najlonske zice koje su prestarele imaju zaista grozan ton, kao da po zategnutim kanapima pokusavas da sviras. To je normalno, sa svakim dostimavanjem zica se nateze i rasteze, a svaki materijal ima prag tolerancije, granicu preko koje je nemoguce da zadrzi svoja osnovna svojstva.

Pogledaj kako se ponasaju civije na toj tvojoj gitari. Ako kad okines zicu, i lagano okreces civiju, ne cujes neke cudne sumove i skokovito menjanje tona, ako ne cujec cviljenje, puckanje, stektanje i skripanje mehanike civije, bice da su u pristojnom stanju.

Da li ista pise na etiketi koja je zalepljena unutra, u trupu? Godiste, model, serijski broj i ime proizvodjaca bi morali da stoje zabelezeni na papiru koji je zalepljen unutra. Ako toga nema, okaci fotografiju.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 13 Sep 2007, 17:56

Kristijan wrote:Wow! Moze li jedan detaljan user review? Gde si je kupio?
Gitaru sam dobio na poklon od moje devojke (tj.verenice) i kupljena je u Francuskoj za nekih 500 eur. Zbog čega neki naši trgovci za taj isti model traže 1000 i više eura (uz čekanje dok gitara stigne) je pitanje na koje uglavnom svi znaju odgovor.
Inače, za one koji ne znaju, radi se o elektro-klasičnoj gitari sa izuzetno tankim telom, tako da je pre svega namenjena svirci na "struju".
Posebno me oduševljava što nema nikakve mikrofonije ni na ogromnim binama sa jakim monitoringom a ton je inače fantastičan. Razlikuje se, naravno, od klasične koncertne gitare jer je malo treblastiji i lepršaviji i uglavnom nema onaj barokni karakter koji ponekad može da zasmeta (mislim meni).
Jedino mi preostaje da se naviknem na duži vrat jer, mene lično, to pomalo zamara imajući u vidu da sam navikao na standardne (klasične) vratove.
Znači, sasvim solidna gitara (ne bih nikako rekao vrhunska) sa perfekto odrađenim finišem, potpuno upotrebljiva u mnogim vrstama muzike (od tradicionalnih do savremenih).

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 13 Sep 2007, 18:19

viden wrote: i kupljena je u Francuskoj za nekih 500 eur
Eto, baš zato sam te i pitao, jer sam načuo za koje pare se ovde može naći.

Bilo mi je jasno da to nije gitara pravljena za sviranje Tarege i Albeniza, ali me interesuje koliko dubine može da se izvuče kad je uključena u ozvučenje. Ako zvuči upola kako izgleda, onda je premija...

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 13 Sep 2007, 20:51

Ne znam šta tačno podrazumevaš pod "dubinom" (elektronikom može da se izvuče i dubina bas gitare) ali moje mišljenje je da zvuči bolje nego što izgleda.
I naravno, bolje zvuči uključena u razglas nego "na suvo".
Svirka bez struje je jedino pogodna za vežbu.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 14 Sep 2007, 01:48

Pa nisam mislio na bass-treble odnos, nego da li je generalno ton plitak ili dubok... ne postoji neki srecniji izraz koga mogu da se setim. Imam utisak da cesto ozvucene akusticne zvuce onako "na pola puta", niti je to elektricni instrument, niti je pravi akusticni, a fali im ono sto ja ovde zovem dubina da bih imao malo ubedljiviji utisak da se radi o akusticnom instrumentu. Nadam se da sam srecnije sada ispricao sta sam mislio.

User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

u toku je menanje zica...

Post by ivanfromblace » 14 Sep 2007, 09:11

Ovo mi je prvo menjanje zica na gitariu zivotu, pa ne znam da li da to sam odradim ili da dam nekom iskusnijem da mi to odradi. Deluje mi prilicno jednostavno, ali otkud znam mozda postoji neka forica, sansa da zeznem zice ili gitaru. Da li postoji nesto na sta treba da obratim posebnu paznju?

User avatar
Adamantum
Posts: 31
Joined: 09 Sep 2007, 23:25
Location: u sred Velikog Plana

Post by Adamantum » 14 Sep 2007, 09:40

Koliko ja znam, ne postoji... Namestanje najlonskih zica moze da bude malo teze od onih sa metalnim navojem, ali to opet nije nista kompleksno. Ja sam to prepustio drugu (koji bas i nema nesto mnogo vise iskustva), ali mislim da bih i sam mogao da ih zamenim.

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 14 Sep 2007, 11:13

Pa mozes da probas. Nije komplikovano samo treba vestine. Prvi put kad sam pokusao iz prvog sam uspeo. Ako znas kako treba da namestis nije tesko. Na kobilici napravis onu petlju tako da sama sebe zateze, a na civji stavis da namotaji gaze po onom kraju zice koji viri i tako je fiksiras. MOzda ce biti problem dok ne zategnes dovoljno zicu da se ona izvlaci, ili ako ne namestis dobro da kad probas da zategnes sa mosta da se izvuce. Probaj sa tankom e zicom. Ako uspes sa njom uspeces sa svim. Ako en uspes odnesi nekome da ti namesti.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 14 Sep 2007, 11:22

@ KRISTIJAN
Sada te razumem.
Ima ona "osećaj" akustičnog instrumenta ali to dosta zavisi i od toga u šta se "ubode".
Ja sam je koristio na jako dobrim razglasima i s tim osećajem akustike sam uvek bio zadovoljan.

@ IVANFROMBLACE, ADAMANTUM
Ako uopšte imate ideju da svirate gitaru nameštanje žica mora da se nauči (kao i još par stvari oko održavanja). Naravno potrebno je malo iskustva ali nije to kvantna mehanika i ne dozvolite sebi da spadate u onu grupu "gitarista" koji i na štimovanje nose instrument drugu.
Kao konkretna pomoć evo jednog linka gde ćete sigurno ukapirati kako se to radi:
http://www.frets.com/FRETSPages/Musicia ... cstr1.html

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest